Salt la continut

Fotografie

Hrana pisicutelor de apartament

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 28 August 2006 - 10:38 PM

Pisicuta mea (sta la parinti, dar oricum... a mea :grin: ) mananca exclusiv Whiskas granule, de preferat de peste. :oo: Cat am incercat sa-i dau si alt fel de mancare pentru pisici (alta marca sau conserva), laptic, carne (cruda, fiarta), oua, nimic nu vrea. :doh:
Stiam ca motanii care traisec numai in interior au nevoie de o mincare speciala, for cats indoor, prin care li se modifica PH-ul urinei. Altfel, cu orice alta mincare, oricit de scumpa si de mediatizata(!), din cauza urinei foarte acide, accentuate in timpul caldurilor, anumite componente din hrana se cristalizeaza pe uretra si o blocheaza.

Ce credeti, e sanatos sa manance un singur fel de mancare toata viata? Plictisitor sigur este, dar daca ea nu vrea alt fel, ce sa-i fac? :unsure: Voi cu ce mai serviti pisicutele? Fac nazuri la mancare sau sunt chiar furicioase si sa va dispare mancarea din farfurie din cand in cand? :grin:

#2 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 29 August 2006 - 11:00 AM

Bine te-am gasit, Nessie.

Si eu am doua fetite.... care sunt super alintate si.... cu toane.

Cateodata mananca tot din bol, cateodata abia se ating de papa.

Noi le luam mancare uscata, granule.. One.... si conserve cu diferite "carnuri" peste, pui, ficat, etc.... de la Friskies si Fancy Feast .

Pupicei . :hug:

#3 geo_m50

geo_m50

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 29 August 2006 - 11:12 AM

Nu stiu ce sfat sa va dau in legatura cu pisicile mai ales hrana, in mare parte nici nu sunt de acord cu o pisica in casa. un papagal vorbitor, sau un bison accept cu multa caldura, mai ales papagalul; nu cred ca exista distractie mai mare. Am vazut la cineva si de atunci ma-m indragostit pur si simplu nu imi venea sa cred.In legatura cu pisicile luati cea ce-i place. cred ca sunt ca si copiii rasfatate si alintate.

#4 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 29 August 2006 - 11:39 AM

nu nu e bine sa manance aceeasi mancare si in special din peste... incearca sa o diversifici, lasa-i-o in castronel k o sa manance pana la urma...ptr pisicile de apartament da trebuie o hrana special, tot ceva cu indoor cats stiu si eu... al meu mananca whiskas conserva de pui si vita si ii mai iau pliculete de kitekat, mananca unul o data, k sa mai diversific, k dk ii iau kitekat conserva o arunc, asa cate un pliculetz mananca, iar granule am friskies.. cu de toate in afara de peste... este castrat si d'aia nu are voie peste..face rau la rinichi si poate face blocaj...dar d pofta dk mananc eu o conserva sau prajit ii dau si lui putzin sa guste...oricat d mult ar urla el k vrea mai mult..

#5 violett

violett

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 199 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:OK

Postat 29 August 2006 - 12:24 PM

Motanul meu frumos are 7 ani. L-am castrat imediat ce a implinit 10 luni. Nu iese din apartament, nu am avut probleme cu el niciodata. Mancare ii dau si la pliculet, chiar si cu peste, dar f.f. rar, crochete speciale pentru pisici castrate; pentru dinti curati, pentru blana lucioasa... etc... Nu bea lapte, nu mananca nimic preparat in casa. Daca i-as da ficat de vita sau porc, proaspat sau un pic oparit, toata ziua... numai ficat ar manca. Dar nu-i dau. Nu stiu daca gresesc. Prefer sa manance crochete.
Va pup

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi