Salt la continut

Fotografie

Vitamine zilnice pentru suflet

• Please log in to reply
253 raspuns(uri) in acest subiect

#1 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!
  • Sex:Feminin

Postat 29 August 2006 - 06:56 PM

Unui reporter oarecare i s-a permis sa-i puna o intrebare lui Duimnezeu si acesta a intrebat: Ce te surprinde cel mai mult la oameni?.......Raspunsul Lui: Ca se pliscisesc sa fie copii, grabindu-se sa creasca si apoi suspina dupa vremea cand erau copii. Ca mai intai isi distrug sanatatea pentru bani pentru ca apoi sa piarda banii pentru a recupera sanatatea. Ca, facandu-si prea multe griji pentru viitor, neglijeaza prezentul, si asa nu traiesc nici prezentul nici viitorul. Ca traiesc ca si cand nu ar muri si mor ca si cand nu ar fi trait. Ca nu inteleg faptul ca intotdeauna va fi cineva mai bun sau cineva mai rau decat ei....ca bogat nu este acela care are mult, ci acela care se multmeste cu putin...uita ca a ierta se invata iertand...nu inteleg ca fericirea nu tine de noroc, ci este rezultatul propriilor decizii...ca a dori si a iubi sunt antonime; a dori cere totul, a iubi ofera totul...ca niciodata nu vor face ceva atat de rau incat Dumnezeu sa-i iubeasca mai putin si nici ceva atat de bun incat Dumnezeu sa-i iubeasca mai mult; El pur si simplu ii iubeste...ca distanta cea mai mare la care se pot afla de Mine este distanta unei simple rugaciuni..............adaptare dupa Umberto Agudelo....Va urma. :floare:

#2 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 30 August 2006 - 06:29 AM

30.08.2006
Pietricelele albastre
Doua pietricele traiau intre altele in albia unui rau. Se distingeau pentru ca erau de un albastru intens. Cand iesea soarele straluceau ca doua bucatele de cer. Discutau in fiecare zi despre ce isi doreau s-ajunga. Intr-o zi au fost culese de o mana de om. Un timp s-au sufocat in diverse cutii pana cand cineva le-a luat si le-a turtit pe un perete, plasandu-le intr-un lacas de ciment lipicios. Au plans, au implorat, au insultat, au amenintat, dar doua lovituri de ciocan le-au impins si mai mult in acel ciment.
De atunci s-au tot gandit cum sa scape. S-au imprietenit cu un fir de apa, care din cand in cand curgea peste ele si i-au spus: "Scurge-te pe sub noi si scoate-ne din peretele asta nenorocit!" Firicelul de apa a ascultat si dupa cateva luni cele doua pietricele jucau putin in locasul lor din perete. Intr-o zi umeda, in sfarsit au cazut. De pe pamant contemplau locul de unde cazusera. Era un splendid mozaic format din mii de pietricele reprezentand chipul lui IIsus Hristos. Dar in figura Lui era ceva ciudat. Era orb. Pietricelele au inteles in sfarsit. In intunericul in care cazusera, fara sa observe, omul care facea curatenie le-a maturat si le-a aruncat la gunoi.
Ar trebui sa intelege macar atat: desi avem impresia ca intelegem, uneori nu reusim s-o facem pentru ca nu reusim sa vedem ansamblul. Fiecare are rolul lui, care uneori ne da batai de cap. Ganditi de zece ori inainte de a strica o astfel de lucrare.:)...dupa H. Agudelo...Va urma

#3 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 31 August 2006 - 06:21 AM

31.08.2006
Lucrurile importante
Un expert in firmele de gestionare a dorit la o conferinta sa-si surprinda asistentii.
A scos de sub birou un vas mare de sticla, l-a asezat pe masa langa o cutie care continea pietre de marimea unui pumn si a intrebat:"Cate pietre credeti ca intra in acest vas?"
In timp ce asistentii calculau el a inceput sa introduca pietrele in vas pana cand acesta s-a umplut.
Expertul a intrebat din nou: "Este plin?" Toata lumea s-a uitat si au fost cu totii de acord ca da.
Atunci expertul a scos de sub masa o cutie in care erau pietre mai mici si a pus o parte din ele in vas, dupa care l-a agitat. Pietricelele au intrat in spatiile dintre pietrele mari. Expertul a zambit cu ironie si a repetat intrebarea: "Acum este plin?"
De data asta cei prezenti erau in dubiu: "Poate ca nu..." "Bine!" si a scos de sub masa o cutie cu nisip pe care a varsat-o in vas. Nisipul s-a infiltrat in spatiile ramase printre pietrele mari si mici. "Este plin?" a intrebat din nou. "NU!" au exclamat asistentii. Si a scos de sub masa un vas cu apa pe care l-a turnat in vas.
"Bine... a zis, ce-am demonstrat noi astazi?...simplu...daca nu punem mai intai pietrele mari, mai tarziu nu le mai putem pune. Mereu va fi loc pentru inca ceva!"...asistentii au tacut...H. Agudelo...Va urma.

#4 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 01 September 2006 - 06:00 AM

01.09.2006
Discipolul lui Socrate
Un discipol a venit foarte agitat in casa la Socrate si a inceput sa-i vorbeasca in felul urmator:
"Maestre, vreau sa-ti spun ca un prieten de-al tau a vorbit despre tine cu rautate..."
Socrate l-a intrerupt, zicandu-i: "Stai, ai trecut deja prin cele trei cercuri ceea ce vrei sa-mi spui?"
"Cele trei cercuri?"
"Da, a raspuns Socrate. Primul este ADEVARUL. Ai cercetat cu grija daca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat din toate punctele de vedere?"
"Nu...l-am auzit spunand unora din apropiere."
" Dar prin cercul BUNATATII le-ai trecut? Ceea ce vrei sa-mi spui este un lucru bun?"
"Nu, de fapt este chiar opusul." "
"Ah, a raspuns Socrate, macar prin al treilea cerc le-ai trecut? Este NECESAR sa-mi povestesti toate astea?"
"Ca sa fiu sincer nu este necesar."
"Atunci, zambi inteleptul, daca nu este nici adevarat, nici bun, nici necesar...sa-l lasam uitarii."
..........H. Agudelo...Va urma

#5 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 02 September 2006 - 07:23 AM

02.08.2006
Teluri mari

Un profesor voia sa-i invete o lectie pe elevii sai. Le-a dat posibilitatea de a alege intre trei examene: unul de 50 de intrebari, altul de 40 si ultimul de 30. Celor care l-au ales pe cel de 30 le-a pus cate un 8, chiar daca au raspuns bine la toate intrebarile. Celor care au ales testul de 40 le-a pus cate un 9, chiar daca mai mult de jumatate din raspunsuri au fost incorecte. Iar celor care l-au ales pe cel de 50, le-a dat cate un 10, chiar daca au gresit aproape toate raspunsurile. Elevii erau nedumeriti. Profesorul a spus: "Dragii mei elevi, nu voiam sa va verific cunostintele, ci hotararea voastra de a tinti cat mai sus".
Dupa H. Agudelo... va urma.

#6 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 02 September 2006 - 09:42 AM

Buna Liliana! :floare: Frumoase meditatiile pe care le-ai scris aici. O singura intrebare am, daca imi permiti: de ce le-ai scris in forumul "Religii"? Cand am intrat ma asteptam sa fie meditatii cu tenta religioasa. :unsure:

#7 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 03 September 2006 - 11:31 AM

03.09.2006

Vanzatorul de seminte

Un tanar a visat ca a intrat intr-un supermarket nou infiintat si spre surprinderea lui, a descoperit ca Iisus Hristos se afla in spatele tejghelei.
"Ce vinzi aici?", l-a intrebat.
"Tot ce-ti doreste inima", a raspuns Iisus. Fara sa indrazneasca sa creada ceea ce auzea, tanarul emotionat s-a hotarat sa ceara cel mai bun lucru pe care si l-ar dori un om: "Vreau sa am dragoste, fericire, intelepciune, pace in suflet si sa nu-mi fie frica de nimic. Doresc ca in lume sa nu mai existe razboaie, terorism, trafic de droguri, nedreptati sociale, coruptie si violarea drepturilor oamenilor."
Cand tanarul a terminat de vorbit Mantuitorul i-a zis: "Prietene, cred ca nu m-ai inteles. Aici nu vindem fructe, vindem doar seminte."

Transforma in fructe semintele pe care le-ai primit in sufletul tau... H. Agudelo cu multumiri lui David Rodriguez Gonzalez

Buna Liliana! :floare: Frumoase meditatiile pe care le-ai scris aici. O singura intrebare am, daca imi permiti: de ce le-ai scris in forumul "Religii"? Cand am intrat ma asteptam sa fie meditatii cu tenta religioasa. :unsure:

Iti multumesc foarte mult pentru apreciere. Nu stiu nici eu prea bine de ce le-am plasat aici. Poate pentru ca stiu bine de tot ca, atunci cand cineva cauta, gaseste. Orcum nu stiu cum as putea muta subiectul...si nici nu stiu unde s-ar potrivi mai bine. Gaseste-i tu un loc...m-as bucura sa citeasca si alti ochi aceste cuvinte...

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 03 September 2006 - 11:34 AM

#8 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 04 September 2006 - 07:00 AM

04.09.2006

Cat costa o inghetata

Un copil de 10 ani a intrat intr-un local si s-a asezat la o masa. Chelnarita i-a pus pe masa un pahar cu apa.
"Cat costa o inghetata de ciocolata cu alune?", a intrebat copilul.
"Cincizeci de centime", a raspuns chelnarita.
Copilul a scos mana din buzunar numarandu-si banutii.
"Cat costa o inghetata simpla?", a intrebat din nou.
La alta masa mai asteptau cateva persoane si chelnarita era destul de grabita.
"Treizecisicinci de centime", i-a raspuns repezit.
Copilul si-a numarat din nou monedele. "Vreau o inghetata simpla."
Chelnarita i-a adus inghetata, a pus nota de plata pe masa si a plecat. Copilul a terminat inghetata si a achitat-o la casa. Cand s-a intors la masa ca sa o stearga, chelnaritei nu-i venea sa-si creada ochilor. Acolo, asezate frumos langa farfurioara goala erau 25 de centime...bacsisul ei.

Niciodata sa nu judeci pe cineva inainte de vreme...H.Agudelo...cu multumiri Idaliei Lopez

#9 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 05 September 2006 - 06:42 AM

05.09.2006

Parabola calului

Un [*****] care se lupta cu greutatile vietii, avea cativa cai de ajutor in mica lui gospodarie.
Intr-o zi, unul din cai a cazut intr-un put. Avand in vedere dificultatea si munca de care avea nevoie pentru a-l scoate, taranul a luat dureroasa decizie de a-l ingropa de viu, gandindu-se ca nu merita salvarea lui. Si a ajutat de lucratorii unui logofat, a inceput sa arunce cu pamant peste cal. Dar, pe nasura ce pamantul cadea peste animal, acesta se scutura si pamantul se aduna sub picioarele sale. Oamenii si-au dat seama ca nu se lasa ingropat, ci dimpotriva, se ridica, pana ce in final a reusit sa iasa din put.

Daca esti acolo jos, simtindu-te fara valoare, iar ceilalti arunca cu pamantul neintelegerii si lipsei de sprijin peste tine, adu-ti aminte de calul din povestea noastra. Nu accepta ca pamantul sa te acopere, scutura-te si urca pe el. Si cu cat vor arunca mai mult, cu atat mai mult vei urca...H.Agudelo...multumim unui Anonim

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 05 September 2006 - 07:43 AM

Liliana, te citesc in fiecare zi si imi place! :hug: Ce zici, iti mut subiectul la jurnale? Eu asa il vad, ca pe un jurnal al tau si ma gandesc ca ar fi frumos sa il citeasca si altii. :*

#11 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 05 September 2006 - 01:45 PM

Liliana, te citesc in fiecare zi si imi place! :hug: Ce zici, iti mut subiectul la jurnale? Eu asa il vad, ca pe un jurnal al tau si ma gandesc ca ar fi frumos sa il citeasca si altii. :*

Cum crezi tu Nessie...Nu ma deranjeaza deloc. M-as bucura sa fie cat mai multi cititori. :) Am plasat subiectul aici pentru ca multe din "vitamine" au legatura cu dezvoltarea noastra spirituala...ca si religia si credinta.

#12 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 06 September 2006 - 06:23 AM

06.09.2006

Sa pretuim ceea ce avem

Desi imi acopar urechile cu perma si mormai furios cand suna ceasul desteptator...ii multumesc lui Dumnezeu ca pot auzi. Exista multi surzi pe lumea aceasta.

Desi sunt nevoit sa inchid ochii cand ma trezesc dimineata si imi intra Soarele in camera...ii multumesc lui Dumnezeu ca pot vedea. Exista multi orbi pe lumea aceasta.

Desi imi este greu sa ma trezesc si sa ma dau jos din pat...ii multumesc lui Dumnezeu ca am forta sa o fac. Exista multi neputinciosi.

Desi ma enervez cand nu gasesc lucrurile la locul lor pentru ca au facut copiii dezordine...ii multumesc lui Dumnezeu ca am o familie. Sunt multi oameni singuri.

Desi mancarea nu a fost buna si micul dejun a fost si mai rau...ii multumesc lui Dumnezeu ca am ce manca. Multa lume sufera de foame.

Desi munca mea este monotona si de rutina...ii multumesc lui Dumnezeu ca am ce lucra. Exista multi someri.

Desi nu-mi convine viata, ma lupt cu mine insumi si am multe motive sa ma plang...ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat viata.

Iti multumesc Doamne pentru darul Tau din dragoste. ...H. Agudelo cu multumiri lui Ricardo Reinan Raigoza

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 06 September 2006 - 06:27 AM

#13 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 07 September 2006 - 06:15 AM

07.09.2006

Incepe cu tine

Urmatoarele cuvinte au fost scrise pe mormantul unui preot anglican (1100) in criptele abatiei Westminster:

"Cand eram tanar si liber si imaginatia mea nu avea limite, visam sa schimb lumea.
Imbatranind am devenit mai intelept si am descoperit ca lumea nu se mai poate schimba. Atunci mi-am mai redus din obiective si am decis sa-mi schimb doar tara.
Dar, la fel, si ea parea de neclintit. Ajungand la apusul vietii, intr-o ultima incercare disperata, mi-am propus sa schimb doar familia mea, sa-i schimb pe apropiatii mei, dar, din pacate nu mai aveam pe nimeni.
Si acum, cand ma aflu pe patul de moarte, dintr-o data imi dau seama: daca m-as fi schimbat eu mai intai, cu exemplul meu as fi schimbat familia, apoi inspirat si stimulat de ea as fi putut sa fac bine tarii mele, si cine stie, poate chiar as fi reusit sa schimb lumea."

H. Agudelo...cu multumiri lui Roberto Azuero Valbuena

#14 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 08 September 2006 - 06:14 AM

08.09.2006

Un far in desert

Era odata un om care s-a apucat sa construiasca un far in mijlocul desertului.
Toti radeau de el si-l faceau nebun. "Pentru ce sa faci un far in mijlocul desertului?" Omul nu le dadea atentie si continua sa contruiasca.
Intr-o zi a reusit in sfarsit sa termine. In noaptea fara luna si fara stele, splendidul far a inceput sa se invarta in ceata, ca si cand Calea Lactee ar fi devenit un carusel. Odata cu lumina a aparut brusc in desert o mare, cu toate ale ei...Toti au incremenit...un miracol?
Doar omul zambea linistit, pentru ca el stia ca de cineva aprindea o lumina in mijlocul intunericului, la stralucirea acelei lumini vor rasari multe minuni.

Dupa H. Agudelo...primit de la Armando Fuentes si Teresita del Rocio (Queretaro - Mexic)

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 08 September 2006 - 06:15 AM

#15 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 08 September 2006 - 01:44 PM

:clap: :clap: :clap:
Multumim!