Salt la continut

Fotografie

Dieta Disociata 3+3

• Please log in to reply
19 raspuns(uri) in acest subiect

#1 miriam

miriam

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 912 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 31 March 2010 - 07:00 AM

Nota moderatorului: Imi pare rau, dar am fost nevoita sa sterg acest mesaj pentru ca era copiat in intregime de pe un alt forum, protejat de legea dreptului de autor. Te rugam sa redai ideile prin propriile cuvinte, intr-un mesaj nou. Multumim pentru intelegere.

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 31 March 2010 - 09:56 AM

#2 miriam

miriam

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 912 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 07:15 AM

M-am hotarat ca de maine, 1 aprilie 2010, sa incep aceasta dieta cu trei zile de vegetale urmate de trei zile de animale ce vor fi exact de Pasti. Daca doreste cineva sa incerce alaturi de mine, va astept cu mare drag! :give_rose:

Acest mesaj a fost editat de miriam: 31 March 2010 - 07:16 AM

#3 nick301986

nick301986

Amiba

• Membri
  • 30 Mesaje:
  • Sex:Neutru

Postat 31 March 2010 - 07:31 AM

:floare: neatza,eu nu cred ca ar fi chiar atat de buna dieta disociata ,pentru ca am tinut-o si eu si intradevar am slabit dar a avut urmari cam grele,in primul rand m-am ingrasat la loc cam aproape tot ce am slabit,si la un moment dat a iceput sa imi cad exagerat de tare parull,chiar daca eu mancam fructe,lactate,carne,si ce mai era nevoie,ma cam dezamagit.Dar acum faci cum crezi tu,eu m-am apucat de numarat calorii si sa stii ca ar merge cam la fel ca si dieta disociata.Mult succes in ceea ce vrei sa realizezi!Eu incerc sa mananc din fiecare produs bine,fara fainoase,grasimi(2linguritze ulei pe zi)ptr ca e necesar organismului,si cam atat.M :) ulta sanatate!

#4 miriam

miriam

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 912 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 07:50 AM

:floare: neatza,eu nu cred ca ar fi chiar atat de buna dieta disociata ,pentru ca am tinut-o si eu si intradevar am slabit dar a avut urmari cam grele,in primul rand m-am ingrasat la loc cam aproape tot ce am slabit,si la un moment dat a iceput sa imi cad exagerat de tare parull,chiar daca eu mancam fructe,lactate,carne,si ce mai era nevoie,ma cam dezamagit.Dar acum faci cum crezi tu,eu m-am apucat de numarat calorii si sa stii ca ar merge cam la fel ca si dieta disociata.Mult succes in ceea ce vrei sa realizezi!Eu incerc sa mananc din fiecare produs bine,fara fainoase,grasimi(2linguritze ulei pe zi)ptr ca e necesar organismului,si cam atat.M :) ulta sanatate!

Eu nu cred ca te-ai ingrasat la loc din cauza ca n-a fost buna dieta ci pentru ca la finalul ei ai revenit probabil la vechiul comportament alimentar. Parerea mea este ca nici o dieta nu e "buna" dar avem nevoie la un moment dat de una sau de alta pentru a scapa de un nr. de kilograme apasatoare. Cum mentinem rezultatele pe urma...asta da, e mare arta! <_<
E clar ca cel mai sanatos este sa mananci echilibrat, diversificat si sa nu depasesti caloriile. Am incercat si eu asa dar eram prea relaxata, in fiecare zi se ivea cate o tentatie si greseam...De exemplu, faceam clatite. Ok, gust si eu ca doar numar caloriile...Dar cum sunt o gurmanda, daca gustam, nu ma puteam opri pana nu ma saturam bine! Si nici nu mai adunam caloriile in ziua respectiva ca ma lua groaza! :wacko: Asa ca am nevoie de o perioada de strictete a regimului alimentar care sa ma ordoneze. Cand am slabit acum trei ani de la 111 kg la 86 kg, am tinut dieta foarte serios. Daca am revenit la vechile obiceiuri n-am mai dat jos nici un gram. Deci nu ma imbat cu apa de ploaie.
Astept sa mai vorbim! :floare:

#5 leta

leta

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 432 Mesaje:
  • Dispozitie:buna

Postat 31 March 2010 - 08:09 AM

am tinut si eu disociata si nu mam ingrasat dupa...referitor la ce ai scris miriam za sau 0 patraharul il poti inlocui cu mierea e mai naturala iar sarea cu sos de soia.io cind simt nevoia de cv dulce iau un fibrobar sau o patratica de ciocolata neagra cu 85 la suta cacao

#6 miriam

miriam

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 912 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 08:13 AM

am tinut si eu disociata si nu mam ingrasat dupa...referitor la ce ai scris miriam za sau 0 patraharul il poti inlocui cu mierea e mai naturala iar sarea cu sos de soia.io cind simt nevoia de cv dulce iau un fibrobar sau o patratica de ciocolata neagra cu 85 la suta cacao

Din fericire eu m-am dezobisnuit sa mananc zahar, nu mor dupa dulciuri, cafeaua o beau amara de ani de zile. E foarte buna ideea cu ciocolata, la nevoie... :floare:

#7 amapet

amapet

Amiba

• Membri
  • 30 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 08:29 AM

Buna tuturor!
Si eu am tinut dieta disociata, dar putin diferita de reteta postata aici. Era cam asa: 3 zile legume si fructe, 3 zile lactate, 3 zile carne, dupa care ciclul se reia pana ajungi la greutatea dorita. Am tinut timp de trei saptamani si am ajuns de la 65 kg la 55 kg. Mentionez ca sunt o persoana care slabeste destul de greu. Timp de un an jumatate nu am pus inapoi nici macar 1 kg. Bineinteles, ca nu am abuzat alimentar. Dupa aceea perioada de gratie m-am casatorit si de atunci am inceput sa gatesc altfel de preparate pt sotul meu si sa ma delectez cu mancaruri tot mai putin dietetice. Asa ca am pus inapoi cam 6 kg. Acum sunt insarcinata in luna 9 si am mai pus inca 13 kg. Ma apuca groaza, dar dupa nastere declar razboi kilogramelor in plus.
Eu zic ca regimul disociat da rezultate si te poti mentine dupa incetarea lui, daca incerci sa-ti controlezi pofta de hrana supercalorica. Un mare plus, il aduce miscarea, care nu trebuie sa fie neaparat foarte intensa. :)

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7949 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 31 March 2010 - 10:01 AM

Eu sunt de acord cu Nick. Consider dieta asta dezechilibrata si chinuitoare. Organismul tau are nevoie in fiecar zi de proteine, minerala si vitamine, dar tu ii dai numai o data la 3 zile. E clar ca se va ajunge imediat la dezechilibre, caderea parului, descuamarea tenului, ruperea unghiilor s.a. Stiu multe fete care au patit asa, inclusiv Monica Anghel a declarat acest lucru, iar ea, se stie, este cea care a promovat foarte mult timp aceasta dieta.

#9 miriam

miriam

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 912 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 01:09 PM

Eu sunt de acord cu Nick. Consider dieta asta dezechilibrata si chinuitoare. Organismul tau are nevoie in fiecar zi de proteine, minerala si vitamine, dar tu ii dai numai o data la 3 zile. E clar ca se va ajunge imediat la dezechilibre, caderea parului, descuamarea tenului, ruperea unghiilor s.a. Stiu multe fete care au patit asa, inclusiv Monica Anghel a declarat acest lucru, iar ea, se stie, este cea care a promovat foarte mult timp aceasta dieta.

Ai foarte mare dreptate! :floare: Dar eu cum slabesc, ca nu ma mai pot suporta! :( Tu cum ai procedat, Nessie?

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7949 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 01:36 PM

Eu am mers pe reducerea aportului caloric, imbinat cu low-carb (< 100g carbohidrati/zi) pentru ca am un organism dificil, la care am adaugat sport (alergare + greutati).

Indiferent de metoda pe care o alegi, e clar ca fara disciplina nu vei reusi. Spuneai ca atunci cand numarai caloriile te intindeai mereu la o clatita, la o ciocoalta etc, dar daca tu iti faci de dimineata meniul, iar clatita aia nu e in el.. nu intra. :grin:

#11 miriam

miriam

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 912 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 01:49 PM

Eu am mers pe reducerea aportului caloric, imbinat cu low-carb (< 100g carbohidrati/zi) pentru ca am un organism dificil, la care am adaugat sport (alergare + greutati).

Indiferent de metoda pe care o alegi, e clar ca fara disciplina nu vei reusi. Spuneai ca atunci cand numarai caloriile te intindeai mereu la o clatita, la o ciocoalta etc, dar daca tu iti faci de dimineata meniul, iar clatita aia nu e in el.. nu intra. :grin:

Cred ca voi incerca sa tin disociat pe mese, cam asa: fructe dimineata, la pranz ceva amidon, cina cu proteine. Totodata sa numar caloriile si sa fac si eu miscare. Nu prea ma descurc sa reduc carbohidratii, mie imi ieseau meniuri cu peste 200g/zi. Poate daca as scoate cu totul amidonul as reusi.
Multumesc pentru raspuns si astept in continuare parerile tale, le apreciez mult. :give_rose: Daca mi-ai gasit jurnalul, ai vazut cu siguranta cat sunt de dezorientata... :blushing:

#12 amapet

amapet

Amiba

• Membri
  • 30 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 09:00 PM

Eu mai am cateva zile pana la nastere. Sunt suparata pe silueta mea si am zis ca dupa ce scap de sarcina vreau sa ma pun pe slabit, dar am auzit ca daca alaptezi nu e bine sa slabesti prea mult. Ce parere aveti? ce stil de viata sa adopt dupa nastere, in cazul in care alaptez? mai pe scurt, cum sa dau jos din kilograme astfel incat sa nu creez probleme nici micutzului si nici mie? va pup si mersi ca existati!

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7949 Mesaje:

Postat 31 March 2010 - 11:23 PM

Amapet, cat timp alaptezi nu tine diete. Daca nu pentru tine, pentru copilul tau, care are nevoie de mancare sanatoasa, variata si suficienta. Oricum, prin alaptare se consuma in plus cam 500 cal/zi, deci daca ai manca normal, conform necesarului tau zilnic, tot ai slabi. Poti in perioada asta sa faci sport prin casa sau plimbari lungi cu carutul.

#14 amapet

amapet

Amiba

• Membri
  • 30 Mesaje:

Postat 01 April 2010 - 09:37 AM

Nessie, iti multumesc pentru raspuns :floare: .De curand am dat de acest site si ma bucur pentru asta. Acum cantaresc 77 de kg, o sa va tin la curent cu mai multe detalii dupa nastere (stiu ca dupa nastere, scapi de niste kg bunicele). Va pup si succes celor care se lupta cu greutatea.

#15 nick301986

nick301986

Amiba

• Membri
  • 30 Mesaje:
  • Sex:Neutru

Postat 02 April 2010 - 09:14 AM

Eu nu cred ca te-ai ingrasat la loc din cauza ca n-a fost buna dieta ci pentru ca la finalul ei ai revenit probabil la vechiul comportament alimentar. Parerea mea este ca nici o dieta nu e "buna" dar avem nevoie la un moment dat de una sau de alta pentru a scapa de un nr. de kilograme apasatoare. Cum mentinem rezultatele pe urma...asta da, e mare arta! <_<
E clar ca cel mai sanatos este sa mananci echilibrat, diversificat si sa nu depasesti caloriile. Am incercat si eu asa dar eram prea relaxata, in fiecare zi se ivea cate o tentatie si greseam...De exemplu, faceam clatite. Ok, gust si eu ca doar numar caloriile...Dar cum sunt o gurmanda, daca gustam, nu ma puteam opri pana nu ma saturam bine! Si nici nu mai adunam caloriile in ziua respectiva ca ma lua groaza! :wacko: Asa ca am nevoie de o perioada de strictete a regimului alimentar care sa ma ordoneze. Cand am slabit acum trei ani de la 111 kg la 86 kg, am tinut dieta foarte serios. Daca am revenit la vechile obiceiuri n-am mai dat jos nici un gram. Deci nu ma imbat cu apa de ploaie.
Astept sa mai vorbim! :floare:

nick sunt,neatza.Sa stii ca eu nu am zis cu rautate ,dar eu am tinut dieta disociata ,nu pe 3 zile ci la fiecare masa am mancat ori fruct ori paste cu legume(dovlecel,brocolii)si altele si seara o pulpa pui cu salata si lactate dimineata .si ti-am zis ca nu era chiar greu.toate le separi ,de aia e si disociata in afara de salata.dar problema e dupa dieta cu caderea parului,anemie.tu faci cum crezi .sa stii ca e altceva sa numeri cal. caci gusti din toate intr-un anumit nr de cal.mult succes! :floare: :floare: :floare: :floare:

Acest mesaj a fost editat de nick301986: 02 April 2010 - 09:15 AM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi