Salt la continut

Fotografie

Dieta Dukan

• Please log in to reply
41 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Tomy

Tomy

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 21 April 2010 - 08:17 AM

dragelor, am gasit dieta asta in ziarul Romania Libera, ce parere aveti de ea? :blushing:
..e cam mult de citit ..dar cred ca merita :grin:

Faza de atac a dietei

Dieta Dukan incepe cu o faza scurta de atac in care nu trebuie sa mananci decat proteine - carne, peste, oua si produse lactate degresate. in aceasta perioada, vei pierde rapid in greutate, in jur de trei-patru kilograme in cinci zile, si astfel vei fi motivata sa continui regimul. In functie de cat de mult vrei sa slabesti, faza de inceput a dietei poate dura intre o zi si zece. Dacsvrei ss dai jos doar dous-trei kilograme, in cinci zile veti avea rezultate foarte bune.
Un regim de scurta durata bogat in proteine, ca acesta, te va ajuta ss elimini excesul de apa din tesuturi si iti va diminua apetitul deoarece organismul produce corpi cetonici, substante naturale puternice care suprima pofta de mancare, mentinand in acelasi timp tonusul muscular si stralucirea pielii. In plus, proteinele au o structura complexa, iar organismul trebuie sa lucreze mai intens ca sa le digere. In felul acesta, corpul arde mai multe calorii si slabesti mai repede.

Faza de croaziera

Dupa faza de atac a dietei, urmeaza etapa a doua in care trebuie sa alternezi zilele in care mananci numai proteine cu zile in care adaugi legume pe langa carne, peste si produse lactate degresate. Astfel, la pranz, poti sa manaci o supa sau o salata la felul intai, iar la felul doi peste sau friptura cu garnitura din legume inabusite.
In aceasta perioada, vei slabi mai putin, in jur de un kilogram pe saptamana, dar te vei simti mai sanatoasa si mai fericita deoarece ai o gama larga de tipuri de carne si de legume din care poti sa alegi astfel incat nu te vei mai simti infometata.

Faza de consolidare

Atunci cand ajungi la greutatea ideala sau greutatea pe care ti-ai propus-o, incepe faza a treia, de consolidare a greutatii, in care elimini treptat restrictiile regimului si introduci in alimentatie fructe, paine, branza si alimente care contin amidon, cum ar fi pastele. Poti sa consumi chiar si alcool sau ciocolata o data pe saptamana, sau orice alte alimente interzise care iti plac.
Nu trebuie sa te simti prost pentru ca iti acorzi aceste mici placeri, deoarece acestea sunt recomandarile doctorului. O parte importanta din procesul de slabire o constituie partea psihologica in care intelegi ca mancarea, sub toate formele sale, este indispensabila omului pentru a putea trai. In aceasta perioada, nu vei pierde in greutate, dar nici nu te vei ingrasa.
Etapa de consolidare a fost conceputa pentru a te impiedica sa revii la vechile obiceiurile alimentare si pentru a-ti ajuta corpul sa isi stabileasca echilibrul. Daca urmezi acest plan pentru cinci zile, pentru fiecare jumatate de kilogram pe care corpul tau a pierdut-o in primele doua faze, vei reusi sa iti mentii aceasta greutate pentru totdeauna.

Faza de stabilitate tot restul vietii

Corpul tau este zvelt, iar greutatea s-a stabilizat, ceea ce inseamna ca faza de consolidare s-a incheiat si esti libera sa trsiesti restul vietii in stilul francez, mancand orice doresti fsrs vinovatie si consumand bauturi fara restrictii, dar respectand o singura regula a dietei Dukan: in zilele de joi trebuie ss msnsnci numai proteine. Pentru totdeauna.

Greutatea potrivita

Unul dintre elementele cheie ale unei cure de slabire eficiente este stabilirea unui tel, respectiv a unei greutati potrivite pentru corpul tau, pe care sa o poti mentine cu usurinta pentru tot restul vietii. Totusi, nu trebuie sa iti stabilesti un tel imposibil sau sa incerci ss ajungi la greutatea din adolescenta.
Atunci cand iti calculezi greutatea potrivita trebuie sa iei in considerare sexul, varsta (cu fiecare deceniu, o femeie creste in greutate cu aproximativ un kilogram, iar un barbat se ingrasa un kilogram si jumatate), daca in familia ta au existat persoane obeze, istoricul medical i daca ai avut probleme de greutate, precum si intervalul de greutate intre care ai oscilat pana in prezent.

Ingredientul secret al dietei Dukan - ovazul

In timpul regimului, iti poti satisface pofta de dulce cu o tarta de ovaz in fiecare zi. Aceasta este bogata in proteine si zaharuri, dar in acelasi timp are un continut mare de fibre solubile, care absorb apa din intestine si se umfla in stomac de pana la 20 de ori mai mult. Astfel, te vei simti plin si satisfacut. Ovazul este, de asemenea, bun pentru sanatatea inimii si inlatura constipatia care poate afecta oamenii in stadiile incipiente ale dietei. In procesul de digerare, acesta atrage grasimile, zaharuri si toxinele si le elimina din organism inainte de a putea fi absorbite in sange.
:floare:

#2 defleppard

defleppard

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 138 Mesaje:

Postat 21 April 2010 - 09:00 AM

dragelor, am gasit dieta asta in ziarul Romania Libera, ce parere aveti de ea? :blushing:
..e cam mult de citit ..dar cred ca merita :grin:
Faza de atac a dietei
Dieta Dukan începe cu o fază scurtă de atac în care nu trebuie să mănânci decât proteine - carne, peşte, ouă şi produse lactate degresate. În această perioadă, vei pierde rapid în greutate, în jur de trei-patru kilograme în cinci zile, şi astfel vei fi motivată să continui regimul. În funcţie de cât de mult vrei să slăbeşti, faza de început a dietei poate dura între o zi şi zece. Dacă vrei să dai jos doar două-trei kilograme, în cinci zile veţi avea rezultate foarte bune.
Un regim de scurtă durată bogat în proteine, ca acesta, te va ajuta să elimini excesul de apă din ţesuturi şi îţi va diminua apetitul deoarece organismul produce corpi cetonici, substanţe naturale puternice care suprimă pofta de mâncare, menţinând în acelaşi timp tonusul muscular şi strălucirea pielii. În plus, proteinele au o structură complexă, iar organismul trebuie să lucreze mai intens ca să le digere. În felul acesta, corpul arde mai multe calorii şi slăbeşti mai repede.
Faza de croazieră
După faza de atac a dietei, urmează etapa a doua în care trebuie să alternezi zilele în care mănânci numai proteine cu zile în care adaugi legume pe lângă carne, peste şi produse lactate degresate. Astfel, la prânz, poţi să mânaci o supă sau o salată la felul întâi, iar la felul doi peşte sau friptură cu garnitură din legume înăbuşite.
În această perioadă, vei slăbi mai puţin, în jur de un kilogram pe săptămână, dar te vei simţi mai sănătoasă şi mai fericită deoarece ai o gamă largă de tipuri de carne şi de legume din care poţi să alegi astfel încât nu te vei mai simţi înfometată.
Faza de consolidare
Atunci când ajungi la greutatea ideală sau greutatea pe care ţi-ai propus-o, începe faza a treia, de consolidare a greutăţii, în care elimini treptat restricţiile regimului şi introduci în alimentaţie fructe, pâine, brânză şi alimente care conţin amidon, cum ar fi pastele. Poţi să consumi chiar şi alcool sau ciocolată o dată pe săptămână, sau orice alte alimente interzise care îţi plac.
Nu trebuie să te simţi prost pentru că îţi acorzi aceste mici plăceri, deoarece acestea sunt recomandările doctorului. O parte importantă din procesul de slăbire o constituie partea psihologică în care înţelegi că mâncarea, sub toate formele sale, este indispensabilă omului pentru a putea trăi. În această perioadă, nu vei pierde în greutate, dar nici nu te vei îngrăşa.
Etapa de consolidare a fost concepută pentru a te împiedică să revii la vechile obiceiurile alimentare şi pentru a-ţi ajuta corpul să îşi stabilească echilibrul. Dacă urmezi acest plan pentru cinci zile, pentru fiecare jumătate de kilogram pe care corpul tău a pierdut-o în primele două faze, vei reuşi să îţi menţii această greutate pentru totdeauna.
Faza de stabilitate tot restul vieţii
Corpul tau este zvelt, iar greutatea s-a stabilizat, ceea ce înseamnă că faza de consolidare s-a încheiat şi eşti liberă să trăieşti restul vieţii în stilul francez, mâncând orice doreşti fără vinovăţie şi consumând băuturi fără restricţii, dar respectând o singură regulă a dietei Dukan: în zilele de joi trebuie să mănânci numai proteine. Pentru totdeauna.

Greutatea potrivită
Unul dintre elementele cheie ale unei cure de slăbire eficiente este stabilirea unui ţel, respectiv a unei greutăţi potrivite pentru corpul tău, pe care să o poţi menţine cu uşurinţă pentru tot restul vieţii. Totuşi, nu trebuie să îţi stabileşti un ţel imposibil sau să încerci să ajungi la greutatea din adolescenţă.
Atunci când îţi calculezi greutatea potrivită trebuie să iei în considerare sexul, vârsta (cu fiecare deceniu, o femeie creşte în greutate cu aproximativ un kilogram, iar un bărbat se îngraşă un kilogram şi jumătate), dacă în familia ta au existat persoane obeze, istoricul medical şi dacă ai avut probleme de greutate, precum şi intervalul de greutate între care ai oscilat până în prezent.
Mai simplu, poţi să îţi calculezi greutatea ideală pe site-ul dukandiet.co.uk, doar dacă răspunzi la unsprezece întrebări simple. Vei primi imediat rezultatul cu greutatea potrivită pentru corpul tău şi în plus un expert îţi va spune în cât timp vei putea să ajungi la această greutate şi cât timp va trebui să aloci pentru fiecare etapă din dieta Dukan.
Ingredientul secret al dietei Dukan - ovăzul
În timpul regimului, îţi poţi satisface pofta de dulce cu o tartă de ovăz în fiecare zi. Aceasta este bogată în proteine şi zaharuri, dar în acelaşi timp are un conţinut mare de fibre solubile, care absorb apa din intestine şi se umflă in stomac de până la 20 de ori mai mult. Astfel, te vei simţi plin si satisfăcut. Ovăzul este, de asemenea, bun pentru sănătatea inimii si înlătură constipaţia care poate afecta oamenii în stadiile incipiente ale dietei. În procesul de digerare, acesta atrage grăsimile, zaharuri şi toxinele şi le elimină din organism înainte de a putea fi absorbite în sânge.
:floare:

Pierderea apei este irelevanta,cum se da jos asa se pune la loc.De 5kg de grasime in 5 zile nici nu se pune vorba.

Organismul produce corpi cetonici atunci cand carbihidratii sunt foarte scazuti ori inexistenti.Daca vrei sa consumi proteine fara a consuma carbohidrati,trebuie automat sa maresti doza de grasime consumata.Daca taiem si grasime si carbohidrati,ne indepartam foarte mult de ceea ce inseamna un mod normal de a manca.Grasimea este cea care da senzatia de satietate si suprima foamea.Mancand preponderent grasime,corpul va arde grasime.

Daca mancam orice dorim gandindu-ne ca o dieta poate sa produca astfel de miracole nu vom trai in stilul francez,ci in stilul obez.Nu,mancand joi proteine pentru tot restul vietii nu ne va permite sa bagam in noi orice in celelalte zile ale saptamanii.(asta daca nu apelam la ceva vrajitorie in ziua de Joi :p )

Deci sa avem grija sa folosim fie grasimile,fie carbohiratii ca sursa de energie principala.Niciodata sa nu le eliminam pe amandoua,indiferent de dieta.Daca dorim low-carb,mancam mai multe grasimi.Daca dorim low-fat mancam mai multi carbohidrati.

Si ca o ultima completare,greutatea se mentine doar daca indeplinim regula de baza a caloriilor(In vs Out).Nici sa stam in maini si nu ne vom mentine daca mancam mai mult decat ardem.

Acest mesaj a fost editat de defleppard: 21 April 2010 - 09:00 AM

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7949 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 April 2010 - 11:01 AM

Pe langa ce a zis defleppard as mai adauga cateva lucuri.

- In zilele de proteine + cateva dupa, poti sa-ti iei adio de la mersul la baie!

- Ficatul este supus la un stres enorm datorita numarului mare de proteine.

- Nu se spune nicaieri sa bei apa. La orice diete ketogenica trebuie sa bei mari cantitati de apa. Eu beam cate 5l/zi. Cetonele sunt otravitoare pentru organism si trebuiesc eliminate prin urina. Poti ajunge la blocaj renal (cred ca asta e termenul)daca nu.

- Sistemul nervos are nevoie de un numar minim de carbohidrati (10-30g) pentru functionare. In prima faza nu ii dai deloc.

#4 IoanaB

IoanaB

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 11 October 2011 - 09:55 PM

Pe langa ce a zis defleppard as mai adauga cateva lucuri.

- In zilele de proteine + cateva dupa, poti sa-ti iei adio de la mersul la baie!

- Ficatul este supus la un stres enorm datorita numarului mare de proteine.

- Nu se spune nicaieri sa bei apa. La orice diete ketogenica trebuie sa bei mari cantitati de apa. Eu beam cate 5l/zi. Cetonele sunt otravitoare pentru organism si trebuiesc eliminate prin urina. Poti ajunge la blocaj renal (cred ca asta e termenul)daca nu.

- Sistemul nervos are nevoie de un numar minim de carbohidrati (10-30g) pentru functionare. In prima faza nu ii dai deloc.

Exista o problema in toata treaba cu bautul de apa in cantitai mari: intoxicatie cu apa care poate duce chiar si la coma.
Consumand o cantitate prea mare de apa , elimini sodiul din organism, ceea ce nu e bine!
In dieta, Dr. Dukan( nutritionist francez cu peste 30 de ani de experienta in aceasta profesie) spune ca un consum de 1,5 L de apa pe zi este absolut necesar! De asemenea se consuma 1,5 linguri de tarate ovaz pe zi, ceea ce ajuta digestia. Deasemenea, tot pentru "mersul la baie" se recomanda administrarea unei lingurite de ulei de parafina pe zi.

Eu cred cred ca e o dieta foarte bune.Consta in 4 etape, iar cea de atac trebuie continuata neaparat , altfel nu ai facut nimic.
Daca vrei sa citesti mai mult acceseaza dietadukan.ro

Eu am inceput aceasta dieta, si imi este bine. Va tin la curent daca sunteti intr-adevar interesate.

Multumesc,
Ioana

#5 liliopi

liliopi

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:All by myself!
  • Greutate maxima:104 kg
  • Greutate curenta:76 kg
  • Greutate dorita:63 kg

Postat 11 October 2011 - 10:14 PM

Buna Ioana!
Stiu ca este o dieta cu ajutorul careia se slabeste spectaculos!
Mai stiu ca se potriveste de regula barbatilor ori "carnivorilor" in general. Mai stiu ca la faza de croaziera/mentinere apar problemele. Probleme mai apar si din cauza faptului ca te lipsesti de vitamine, fibre si antioxidanti!
Pfiu, cate stiu :tease: Cine zicea ca am citit doar o carteee ?????? :lol2:

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8853 Mesaje:

Postat 16 November 2011 - 10:01 PM

Ca sa nu mai pomenim ca iti cade parul ca dupa chimio :))

#7 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Elefant

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9806 Mesaje:

Postat 05 November 2012 - 01:43 PM

NHS (sistemul de asigurare de sanatate britanic) despre Dukan

extras din articol:

"While survey results must be approached cautiously, as they are less robust than scientific studies, the results gathered by Le Journal des Femmes Sante give perhaps the best indication to date on whether the Dukan diet actually produces lasting results. Based on the survey of nearly 5,000 Dukan dieters:
35% of respondents regained all the weight they had lost less than a year after starting the diet
48% regained the weight within a year
64% within two years
70% within three years
80% over a period of more than four years"

#8 gppit

gppit

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1531 Mesaje:
  • Dispozitie:I feel good nah nah nah
  • Greutate maxima:87
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:60

Postat 15 November 2012 - 09:37 PM

dieta asta e ca si cum ai lua Superslim....am citit si eu acum pe site-urile Dukan si mi se pare tare riscanta desi suna tentant :naughty:

#9 MihaLaura

MihaLaura

Iepuras

• Membri
  • 1591 Mesaje:
  • Greutate maxima:92
  • Greutate curenta:85
  • Greutate dorita:70

Postat 01 December 2012 - 07:05 AM

dieta asta e ca si cum ai lua Superslim....am citit si eu acum pe site-urile Dukan si mi se pare tare riscanta desi suna tentant :naughty:

??????????
Ce legatura are Superslim cu dieta Dukan?

#10 gppit

gppit

Iepuras

• Membri
  • 1531 Mesaje:
  • Dispozitie:I feel good nah nah nah
  • Greutate maxima:87
  • Greutate dorita:60

Postat 05 December 2012 - 03:09 PM

??????????

La amandoua dai la fel de repede jos la inceput....

#11 MihaLaura

MihaLaura

Iepuras

• Membri
  • 1591 Mesaje:
  • Greutate maxima:92
  • Greutate curenta:85
  • Greutate dorita:70

Postat 05 December 2012 - 05:31 PM

??????????

La amandoua dai la fel de repede jos la inceput....

Am inteles, chiar nu m-am gandit la chestia asta.
Superslim nu am luat, dar cu Dukan, pe care am inceput-o de curand si m-am si lasat de ea, nu am slabit spectaculos.

#12 Nemo

Nemo

Iepuras

• Membri
  • 1902 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 05 February 2013 - 11:50 AM

Buna,

Daca e cineva interesat, in ceata lui Pitzigoi suntem cateva persoane care au urmat sau urmeaza regimul Dukan, inclusiv subsemnatul.

Ce pot sa spun in general...e un regim destul de OK, cu plusuri si minusuri ca orice regim pina la urma. Intr-adevar, pentru un barbat sau o persoana mai carnivora e mai usor de urmat. Efectele secundare pot fi destul de usor compensate. Iar daca odata tinta atinsa o iei pe aratura, vei pune inapoi tot, dar si asta e valabil la cele mai multe regimuri.

Deci daca cineva se gandeste sa incerce, experienta noastra ii sta la dispozitie.

#13 georgianan

georgianan

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 94 Mesaje:
  • Dispozitie:melancolica

Postat 17 February 2013 - 01:56 PM

Si eu sunt la dukan, anul trecut am slabit 8 kg, m-am mentinut, acum am inceput iar, ca trebuie sa mai scap de 5-6 kg.

#14 PyramidZet

PyramidZet

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:
  • Greutate maxima:75
  • Greutate dorita:58

Postat 12 March 2013 - 09:46 PM

Eu sunt la dukan...am tinut inainte 8 zile..am trisat..si m-am reapucat iar dupa 2 zile si am inceput din faza de atac..sper sa aiba acelas efect. Eu manac taratele de  ovaz si beau in jur de 2 L de apa pe zi si pana acum nu am avut probleme..si nu ma simt infometata pentru ca e foarte multa carne.

#15 simpleshoes

simpleshoes

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 13 March 2013 - 05:38 PM

VA sugerez o alta abordare a problemei, mult mai sanatoasa

Stiti cum este cu dietele astea...slabesti 10 kg iei inapoi 15 kg. si eu faceam asa pana am inceput calatoria catre o dieta vegana raw (partiala, inca sunt in perioada de tranzitie).

Uite aici cateva link-uri de pe youtube:

Dar ideea de baza este ca astfel slabesti garantat, poti sa mananci cantitati ENORME de fructe si legume si nu este ca in celelalte diete, cand, practic, iti inrautatesti situatia. In plus renuntand la carne devii TU mai sanatos (citeste Studiul China - osteoporoza, cancerul si alte boli autoimune sunt in stransa legatura cu consumul de lactate si carne, iar pe langa asta ajuti planeta (70% din padurea mazoniana a fost defrisata pentru a crea spatiu pentru cresterea vitelor - carnea pe care o pui pe farfurioara zilnic/saptamanal, probabil)

RAW VEGAN - 80/10/10 diet va rog cautati pe internet (va recomand urmatoarele persoane de pe youtube: freelea/duriander/the raw food world/ raw down under / easy to be raw) Sper sa acordati o sansa acestei idei :)

1 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Google (1)