Salt la continut

Fotografie

Galerie foto

• Please log in to reply
15 raspuns(uri) in acest subiect

#1 LionKing

LionKing

Administrator

• Admin
  • Pip
  • 87 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 04 September 2006 - 12:38 AM

Dragele si dragii nostri,

Pentru ca am remarcat interesul crescut de a impartasi poze intre voi, am facut o "sedinta de comitet" si am hotarat sa ne innoim cu o GALERIE FOTO!

Suntem foarte entuziasmati de noul "accesoriu". Speram sa va placa si sa il gasiti folositor!

O scurta sedinta de intrebari si raspunsuri, mai evidente, la care ne-am gandit:
1. Cum imi creez un album?
Editare cont -> Albume -> Click aici pentru a-ti crea primul album!

2. Mi-am creat albumul. Cum adaug poze?
Editare cont -> Albume
Acum ar trebui sa vezi albumul creat mai devreme. In dreptul lui, in dreapta, ar trebui sa vezi "Alege o operatie". Alege de acolo "Upload Imagine". Restul e simplu.

Pentru alte intrebari va stam la dispozitie. Succes!

#2 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...
  • Sex:Feminin

Postat 04 September 2006 - 09:20 AM

super idee, deja am bagat vreo 15 poze... ;;)

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 04 September 2006 - 10:08 AM

:cheer: Ma bucur ca ati reusit sa va creati propriul album! V-am vazut si pozele sunt super!

Ma gandeam totusi sa continui eu cu seria de intrebari si raspunsuri pe care le-a inceput Lion King. Daca mai aveti alte nelamuriri sau chair propuneri, va rog sa le spuneti! :floare:

3. Cum imi creez un album in alta categorie decat cea a membrilor?
a. Editare cont -> Albume -> Creaza album!
In cadrum meniului ce se deschide dupa aceasta operatie, selectati la "Categorie" unde doriti sa va creati albumul.
b. Va puteti crea un album si direct din Galeria Foto ->Categoria in care doriti sa aveti albumul (alta decat "Galeria Membrilor") -> click pe butonul "NewAlbum"

4. Album public sau privat?
Urmati pasul 1 sau 3, iar in cadrul optiunii "Manager Albume" bifati casuta "Public" daca doriti ca albumul sa fie vazut de ceilalti utilizatori sau lasati casuta nebifata pentru a ramane un album doar pentru ochii vostri. :)

5. Cum trimit un E-Card celor dragi?
Aveti posibilitatea sa trimiteti o fotografie favorita cuiva drag, prin email, direct din Galeria Foto. Dati click pe fotografia pe care doriti sa o trimiteti (ex.: La aer) si apasati pe butonul "ECard" din dreapta sus. Completati apoi mesajul, date voastre de contact si ale destinatarului, alegati daca doriti culorile -> click pe "Previzualizare Card" -> click pe "Modifica E-Card" sau "Trimite E-Card" in functie de ce anume doriti sa faceti.
Nota: Destinatarul E-Cardului va vedea si adresa de email cu care v-ati inregistrat pe Forumul OneDen.com.

6. Cum inserez o fotografie dintr-un album in mesjul meu pe forum?
Dati click pe fotografia dorita pana apare pe ecran doar aceasta (exemplu: La aer) dupa care copiati link-ul din address bar si dati paste intre in cadrul mesajului pe care il compuneti.
exemplu: [img]http://forum.oneden.com/uploads/1157324095/gallery_9_6_221115.jpg[/img]
Acelasi lucru il puteti realiza si apasand pe iconita "Adauga Imagine" (Imagine postata) de deasupra campului de scriere a mesajului. In fereastra care va apare dati paste la linkul imaginii -> click "OK".

#4 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 04 September 2006 - 09:09 PM

Care e spatiul alocat per user?

:salut:

#5 LionKing

LionKing

Administrator

• Admin
  • Pip
  • 87 Mesaje:

Postat 04 September 2006 - 10:24 PM

Care e spatiul alocat per user?

10 Mb deocamdata. E deajuns pentru aprox. 20 de imagini la rezolutie foarte buna sau 100 de imagini la rezolutie buna, sau 1000 de imagini mici, credem noi. :)

#6 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 04 September 2006 - 10:44 PM

Sau 10.000 de imagini invizibile, nu?

Mersi pentru informatii. Credem noi! :salut:

#7 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 05 September 2006 - 08:41 AM

Am reusit sa pun si eu o foto ieri, insa restul pe care le am sunt prea mari :sorry: si nu le-am putut adauga

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 05 September 2006 - 09:24 AM

Am reusit sa pun si eu o foto ieri, insa restul pe care le am sunt prea mari :sorry: si nu le-am putut adauga

Marimea maxima a unui fisier trebuie sa fie 500kb. Foloseste un program de redimensionare a fotografiilor si le poti incarca apoi in albumul tau.
In cazul in care nu ai un program instalat, iti sugerez sa folosesti www.imageshack.us. Sub optiunea de upload, ai si optiunea "resize". Bafta! :floare:

#9 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 05 September 2006 - 09:29 AM

Multumesc Nessie. :salut:
Nu-mi permit sa descarc programe in calc. deoarece sunt la serviciu, insa asa cum m-ai sfatuit, sper sa-mi iasa. Sa vedem....

#10 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 05 September 2006 - 12:39 PM

Ce bine.Asa o sa ne cunoastem mai bine.Vorbesc cu cineva si nu am inchipuire cu cine,mult face o poza aici pe forum.

#11 ancaefrimescu14

ancaefrimescu14

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 26 November 2008 - 05:13 PM

multumesc pentru mesajul de primire;
incerc de ceva vreme sa introduc poze in album , insa nu reusesc, desi merg pe pasii indicati, ma impotmolesc de la "upload imagine", practic de unde pare cel mai simplu.
nu intru pe forum foarte des, deoarece a mea fetita nu ma lasa deloc; nu am timp mai deloc si din acest motiv nici nu prea ma pricep cum sta treaba pe aici; asa ca cer un mare ajutor;
vreau sa creez albumul; cum fac mai departe?

#12 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 26 November 2008 - 05:56 PM

Anca, sa-ti traiasca bebelina! :*

Cand te duci in editare cont iti apare asa albumul creat?
Imagine postata

Daca da, spune-mi te for mai detaliat ce anume nu merge. Daca nu iti apare asa, inseamna ca nu ai reusit sa creezi albumul.

#13 ancaefrimescu14

ancaefrimescu14

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 27 November 2008 - 04:38 PM

buna! multumesc pentru urare si va doresc din suflet ca si bebeii vostri sa fie sanatosi (daca aveti, daca nu, sa vina sanatosi ) si plivi de fericire;
in privinta problemei mele cu pozele, mai incercai acum si....GATA...am reusit; multumesc mult

#14 Cherry

Cherry

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2071 Mesaje:
  • Dispozitie:fericita
  • Greutate maxima:77
  • Greutate curenta:76.4
  • Greutate dorita:70

Postat 08 November 2010 - 12:54 AM

vreau si eu sa pun poze noi in albumul meu. am incercat de doua ori si-mi arata acelasi mesaj.

The image upload failed, please contact a system administrator

de ce? :unsure:

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 08 November 2010 - 09:31 AM

Poate pozele sunt prea mari, au un format nesuportat de forum (cel mai bine ar fi sa fie .jpg) sau poate ai o conexiune cu intreruperi la internet. Poti sa-mi spui, te rog, ce dimensiuni are fotografia, ce marime si in ce format este?

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi