Salt la continut

Fotografie

Metode de preparare a cafelei

• Please log in to reply
22 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 04 September 2006 - 04:43 PM

Ma dau gata pozele de genul Imagine postata Imagine postata peste tot pe net. :shock:
Vreau si eu sa stiu daca reuseste cineva sa faca o asa minunatite de cafea.
Daca nu, as vrea sa stiu cum preparati voi cafeaua de obicei, pentru ca sunt o cafengioaica :blush: . Imi place sa stau cu cineva drag la o cafea si sa discutam vrute si nevrute ... asa de dragul cafelei, :p iar daca il mai si uimesc pe cel cu care stau de vorba... :grin:

#2 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4008 Mesaje:

Postat 04 September 2006 - 08:36 PM

Mie imi place cafeaua(mai ales cea de dimineata) oparita....am cana mea preferata,pun cafea muuuulta in ea si peste apa clocotita.....Cafeaua ma motiveaza sa ma ridic din pat... :))

#3 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 05 September 2006 - 08:40 AM

Mamaaaa, ce as bea si eu o asa cafea....nu am vazut pe nicaieri, inca, asa mod de preparare. Si eu sunt cafengioaica inraita....mor dupa expresso si cafea la filtru!

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 05 September 2006 - 09:36 AM

Eu am cumparat frisca la tub si am pus in cafea cu gandul ca o sa arate ca cea din poza, dar de unde? <_< S-a topit imediat si a rezultat o cafea cu firicele de frisca. Parca erau ate! :doh:

#5 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • 5140 Mesaje:

Postat 05 September 2006 - 09:49 AM

Eu am cumparat frisca la tub si am pus in cafea cu gandul ca o sa arate ca cea din poza, dar de unde? <_< S-a topit imediat si a rezultat o cafea cu firicele de frisca. Parca erau ate! :doh:

si mai ales ca frisca noastra din comert lasa de dorit..... :sorry:

#6 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 05 September 2006 - 11:10 AM

e facuta cu spuma de lapte nu frisca...si apoi dk ai putzin talent si indemanare o potzi face asa cu o scobitoare sau ceva d genul asta...

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 05 September 2006 - 11:17 AM

Uka, spuma de lapte cum se prepara? :sorry:

#8 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 05 September 2006 - 11:25 AM

nu stiu acasa dk e posibil...
stiu la bar... se face la espressor, practic la espressor e o kestie care da aburi fierbinti, se baga aia in cana cu lapte si se formeaza o spuma f tare, pe care o iei cu lingurita si o pui pe cafea, asa se face si la cappuccino

banuiesc k aia din poza e si cu frisca lichida...

#9 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 05 September 2006 - 11:36 AM

Foarte frumos si apetisant,nu mai beau cafea,dar acum ma tenteaza :w00t:

#10 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 05 September 2006 - 03:10 PM

Am baut cafea ani buni si acum m-am mutat la aia fara cofeina. Nu e grozava, dar Monti cere sacrificii. As bea o cafea ca aia din pozele de mai sus. Dar ma uit la ticker si mai am de asteptat.

#11 Tomy

Tomy

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 09 September 2006 - 11:33 AM

...imi place cafeaua fiarta la ibric in care pun cofeta sau lapte. O beau la fel de bine singura la calculator sau in prezenta unui prieten, obligatoriu sa fie o cana mare si, ce-mi place cel mai mult, s-o ..."descant", adica sa nu ma grabesc caci astfel nu-i simt gustul. ...cand era si fetita mea cu noi depanam amintiri, faceam planuri in trei, doamne, erau cele mai frumoase dimineti de sambata si duminica... :cafea: Acum imi dau seama ca cea mai buna cafea e cand o bei in prezenta unei persoane dragi... :sorry:

#12 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 09 September 2006 - 11:41 AM

Eu am doua metode speciale de preparare a cafelei:

1. In vremuri dubioase se face cafeaua cat mai rapid posibil, in felul asta invadatorii nu sunt atrasi nici de gust si nici de miros. Si chiar daca o gusta n-o sa le placa pentru ca e "ajustata" pe "one person mode".

2. De obicei o fac mai tare, dar nu umplu cana, ci doar trei sferturi, iar restul completez cu apa rece. In felul asta nu tre sa astept sa se mai raceasca, si cica se duce si zatul la fund. Acasa prefer cafea normala, la munca cafea solubila.

:salut:

#13 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 11 September 2006 - 11:13 AM

Cred ca fun cafea e prea putin spus deja pentru mine...sunt dependenta. Nu aburesc atunci cand va spun ca ajung si la un litru jumatate pe zi. Inainte beam cafea expresso...pana cand era sa dau coltul intr-o zi... si am inceput sa beau la ibric.
Am baut si la nisip...imi place. La ibric iese ceva mai slaba si gustul ma satisface :) Pentru ca beau atat de multa am incercat sa beau fara cofeina. N-a tinut. Dupa o vreme am inceput sa simt un gust dubios.
Pozele de sus sunt pentru mine cum sunt pozele cu femei goale pentru obsedatii sexual. :D

De cate ori simt ca e prea mult fac o pauza. Oricum...nici o cafea nu iese asa de buna ca aceea facuta la un expresso profesional. :) Am voie sa spun numele cafelei care m-a dat pe spate la un astfel de expresso?.... :D

...sa va mai delectati...2 pagini, cum se poate prepara cafeaua...
http://gastronomie.e...cere_--a93.html

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 11 September 2006 - 11:19 AM

#14 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • 5140 Mesaje:

Postat 11 September 2006 - 11:47 AM

Si eu ziceam despre mine ca sunt fun al cafelei, de fapt de aceea am si inceput sa beau cafea-de placerea gustului, insa nu am ajuns la "performanta " ta! 1L juma :doh: saraca inimioara ta. eu am unele zile cand nu suport nici mirosul cafelei, dar tot beau ca imi scade tensiunea si nici nu-mi pot ridica ochii de durere de cap :tease:

#15 MIRRRUNA

MIRRRUNA

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 231 Mesaje:
  • Din:Tara Miticilor

Postat 12 September 2006 - 10:05 PM

mmmmmm :roll2: iubesc ador si mor dupa diminetile-devreme invaluite in mireasma de cafea proaspat macinata. imi incep fiece zi cu o cafea acasa (mai ales de cand m'am reapucat de :fumuri: :blushing: ) si de obicei o fac fiarta.
la o masura de apa (cesca) pun cam 2 lingurite de cafea si chiar cand o beau singura nu fac niciodata doar pt o ceasca (iese mai buna cand e mai multa). las sa se umfle o data, o dau deoparte, pun iar pe foc, se mai imburica o data si cam gata. o las langa foc si picur cativa stropi de apa rece sa se depuna zatul....
neagra, amaruie, garnisita cu marlboro lights :blushing: :doh:
asa place la mine. :)

cu frisca si un praf de scortisoara deasupra ati incercat? :p place si asa.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi