Salt la continut

Fotografie

Va rog, explicati-mi si mie

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!
  • Sex:Feminin

Postat 11 September 2006 - 08:47 AM

Am nevoie de ajutor de la voi...cei care va pricepeti. Am descarcat de pe net mai multe fisiere comprimate zip, rar...si rft. Am instalat un text wiew-er cu care sa pot vedea rft...dar...ori sunt proasta, ori sunt proasta, din 2 una. Nu mai reusesc sa fac nimic, sa decomprim. Dati-mi o adresa, un program cu care sa pot despacheta fisiere de toate tipurile, conversie din rft in altceva, dar ceva deshtept, va rog. Explicati-mi ca la incepatori care e treaba. Sa pricep o data pentru totdeauna. Sper ca intelegeti ce vreau sa zic...am impresia ca nu sunt prea coerenta. Am draci...Pleeeese :) :*

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 11 September 2006 - 08:47 AM

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 11 September 2006 - 09:26 AM

Liliana, pentru a despacheta arhive cum sunt cele pe care le ai tu de zip si rar iti trebuie un program special pentru asta. Iti recomand RAR2SFX 1.0.0.10 pentru ca e gratis.

#3 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 11 September 2006 - 10:01 AM

Si cu RFT? Pentru rar si zip stiu...am o problema cu rft.

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 11 September 2006 - 10:25 AM

RFT inseaman Revisable Form Text si este un fisier al unui editor de texte, dar nu stiu exact care, asa ca mai bine nu ii spun numele. Microsoft a dezvolatat un pachet de convertor de text ce iti poate tranforma fisierul respectiv intr-unul .doc pe ca re il poti deschide apoi cu Microsoft Word.
In functie de ce Office ai, alege pachetul corespunzator de pe pagina Microsoft. Atentie! Daca nu ai softul cu licenta, nu incerca sa instalezi pachetul.

#5 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 11 September 2006 - 10:29 AM

RFT inseaman Revisable Form Text si este un fisier al unui editor de texte, dar nu stiu exact care, asa ca mai bine nu ii spun numele. Microsoft a dezvolatat un pachet de convertor de text ce iti poate tranforma fisierul respectiv intr-unul .doc pe ca re il poti deschide apoi cu Microsoft Word.
In functie de ce Office ai, alege pachetul corespunzator de pe pagina Microsoft. Atentie! Daca nu ai softul cu licenta, nu incerca sa instalezi pachetul.

Merci...sper sa ma descurc. La serviciu am licenta. Poate o descurc aici. Stiam ce inseamna rft dar nu am lucrat inca si am preferat sa intreb. Esti o draguta ca de obicei si m-ai descurcat. Sper sa iasa bine.

#6 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 11 September 2006 - 01:51 PM

Sigur nu e RTF? (Rich Text Format - folosit, inca, de oficialitatile romane, pentru a trimite diverse documente oficiale). Daca e RTF, foloseste WordPad pentru a-l deschide (Start -> All Programs -> Accesories -> WordPad)

Succes!

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 11 September 2006 - 01:57 PM

Alex, si eu m-am gandit la asta, dar daca fata a zis RFT. :tease: Si apoi fisiere RTF deschide si Word-ul pe care am inteles ca il are.

#8 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:

Postat 12 September 2006 - 12:55 PM

Alex, si eu m-am gandit la asta, dar daca fata a zis RFT. :tease: Si apoi fisiere RTF deschide si Word-ul pe care am inteles ca il are.

Problema mea era ca nu puteam sa-l dezarhivez. Pentru ca nu aveam instalat dezarhivatorul care trebuie. Acum mi-a iesit. Merci. Sunteti draguti. Nu stiu de ce n-a vrut sa se dezarhiveze. Am adus de pe net unul care mi s-a parut mie mai tare. Am crezut ca sunt eu prea proasta sa pricep. Cred ca am unele probleme de la batranete <_< :)) ...Oricum este mai bine sa intrebi cand nu stii. Cine stie putin despre ceva poate sa faca prostii mai mari decat acela care nu stie deloc, nu? Oricum apreciez ajutorul...of, opriti-ma...o sa va multumesc juma' de an...pupici.

#9 CoR3Ct

CoR3Ct

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 13 February 2008 - 09:01 AM

Am si eu o problema am scanat o foaie apoi am salvat-o format pdf. Ca sa o modific ca de asta am nevoie trebuia sa ii dau convert in word , am gasit programul si l-am ,,convertit''.Dra problema este ca tot nu pot sa modific ceva din el date,nume etc. STIE CINEVA CEVA??

#10 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 13 February 2008 - 10:03 AM

:) Pai o foaie scanata nu este un document text... ci este o imagine, asa ca nu te astepta sa poti modifica textul de acolo cu un procesor de text (Word adica).

Exista, insa, programe care incearca sa recunoasca textul dintr-o imagine (adica o foaie scanata de exemplu). Cel mai cunoscut asemenea program este Abbyy FineReader (nu e un software gratuit, asa cum nici Microsoft Office nu e). Te lasa apoi sa-l salvezi intr-un document Word, pe care-l poti modifica ulterior.

Sa ai grija, totusi, ca algoritmii de recunoastere a caracterelor (cum e cel folosit de Abbyy FineReader) nu sunt perfecti si s-ar putea sa gasesti unele litere confundate cu altele, deci verifica daca textul recunoscut e conform cu originalul.

Succes!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi