Salt la continut

Fotografie

Nunta, afacerea de succes a romanilor?

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 fiona

fiona

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:
  • Dispozitie:Funny :))
  • Sex:Feminin

Postat 15 September 2006 - 09:57 AM

E deja sezonul nuntilor si aud peste tot, care mai de care cu nunti fastuoase, ca-n povesti, cu pretentii de genul "pe x nu-l invit ca are salariul mic, pe y nu imi vine ca are 3 copii la care va trebui sa ma duc si eu la nunta etc.
Nu spun ca e rau sa iti faci o socoteala sa vezi ce iti poti permite la organizare, dar parca sa te gandesti cat o sa iti dea fiecare si ce masini/apartmanete o sa iti cumperi apoi, e prea de tot. :(
Ce s-a intamplat cu nunta pentru bucuria de a fi alaturi de cei dragi intr-un moment unic in viata ta? (Aici ma refer evident la nunta=petrecerea de la restaurant)

Cat se mai da la masa? Nu sunt un nuntas de meserie, dar stiu oameni care fac liste sa nu uite cand o sa faca si ei nunta copiilor la cine au fost si care sunt cei obligati sa participe la nuntile lor.

Cat mai costa prin partile voastre o nunta atat din partea organizatorilor, cat si a nuntatsilor? Sunt doar curioasa nu am interese directe! :p

#2 fiona

fiona

Amiba

• Membri
  • 43 Mesaje:
  • Dispozitie:Funny :))

Postat 15 September 2006 - 10:24 AM

Mi-am amintit! Ce parere aveti de nuntile cu strigare? :doh: Se mai poarta? :unsure:

#3 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 15 September 2006 - 02:13 PM

la fratele meu a fost tacamaul 30 euro... si s-a dat dar de la 2mil in sus...., dk au fost cupluri au dat cam 100 euro...
cat despre nuntile cu dar nu stiu cat si p unde se mai poarta dar mie mi se pare de prost gust....un prilej d barfa si de snobism..la modul sa vada cutare cat am dat eu... ce smeker sunt...
oricum iti spun k din banii "castigati" de pe urma unei nuntzi nu iti poti lua un apartament, poti da un avans ptr o masina sa o iei in credit poate...in rest...dupa c platesti datoriile...
eu la anul prin toamna planuiesc nunta si nu va fi una mare cu multi invitati, doar apropiati.. rude.. oricum se ajunge la peste 50 persoane... fiecare da cum poate.. nu ne bazam p banii luati d acolo dkt sa platim datoriile facute ptr organizare...eu initial nici nu am vrut nunta..decat cununie, dar e visul lui... si o sa o facem si p asta...

#4 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 15 September 2006 - 03:55 PM

De nunti cu strigare n-am mai auzit decat pe la tara si acolo foarte rar.
Eu cred ca e de dorit ca banii primiti la nunta sa acopere cheltuielile organizatorice, dar sa nu inviti pe cineva ca are salariul mic mi se pare ciudat. Eu imi doresc la nunta mea sa fiu inconjurata de prieteni (si rudele apropiate, binenteles) si atunci nu conteaza cine ce bani are sau cat daruieste mirilor. Parerea mea ! Dar sunt multi cei care spera la un castig cat mai mare de la nunta si se vede: organizarea lasa de dorit.

#5 soranutza

soranutza

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 352 Mesaje:

Postat 15 September 2006 - 04:44 PM

Acum o luna am mers impreuna cu prietenul meu la o nunta aici in Belgia. Suntem prieteni din partea miresei, ea a fost colega de facultate cu mine. Cred ca de cand am terminat facultatea ne-am vazut de doua ori si la telefon am mai vorbit de cateva ori, deci nu suntem extrem de apropiati.

Asta a fost prima nunta la care am participat aici si eram stresata ca nu stiu cat sa pun in plic (ei au spus din start ca vor bani si nu au avut lista de cadouri la magazin) si am intrebat si eu in stanga, in dreapta. Mi s-a spus ca nasii dau 150 euro si daca esti generos, ca invitat (cuplu), dai 100 euro. Eu am fost cu emotii, i-am pus in plic 100 de euro si i-am luat si un buchet superb de flori cu 20 euro (dar asta nu se pune) pentru cununia civila.

Ne-am intalnit cu ei dupa nunta si i-am intrebat daca am dat destul. Mi-a fost rusine sa intreb dar cand am vazut ce pregatire au avut la nunta, ce vinuri bune, mancare si toate cele...eram sigura ca n-am dat destul si deja ma obseda gandul asta. Mi-au raspuns: voi ati dat cel mai bine, unii membrii din familile noastre au dat 80 euro.

Acum dupa toata povestea asta cred ca pot trage urmatoarea concluzie: da, in romania cred ca nuntile sunt cat de cat o afacere. Ar trebui sa adaug ca nu sunt maritata si nici n-am participat la organizarea unei nunti in Romania deci nu stiu exact cat costa. Dar sunt sigura ca n-au cum sa coste mai mult decat aici...

#6 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 15 September 2006 - 05:32 PM

Din pacate unii oameni fac, intr-adevar, o afacere din nunta.
Am fost anul asta la nunta unei colege care, de pe la inceputul anului, a inceput sa ne "informeze" cam cat se mai da la nunti. Min 2 mil de persoana, zicea ea.... Totodata, se vaita constant cat de mult o costa pe ea organizarea, ce meniu ales o sa aiba si ce muzicanti desavarsiti.
Cand am ajuns la nunta ei, organizata intr-un orasel foarte mic si sarac de provincie, realitatea m-a lovit fix in moalele capului: restaurantul era vai de mama, neschimbat de pe vremea lui Ceausescu, hotelul la care eram cazati era de 1 stea, meniul subtirel, vin de tara, varsat si prost, iar muzicantii disparusera - muzica era la calculator.
Noi am dat 150 euro 2 persoane pentru ca mi-e colega, pentru ca sunt si ei la inceput de drum si stiu ca-si doresc foarte tare sa-si faca o casa. Dupa nunta au si reusit sa-si cumpere terenul.
Dar am ramas cu un gust amar. :(

#7 ketanal

ketanal

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 15 September 2006 - 09:27 PM

Eu am fost ospatar si am asistat la destule nunti, si am vazut si foarte multe magarii. In ultimul loc in care am lucrat banii se puneau in plicuri dupa care plicurile se strangeau intr-o casuta de carton, facuta special, tip macheta sa-i zicem....e nevoie sa va zic, cati tarani au trantit in plic 100.000? si meniul a fost de 50 de euro de persoana? Eu nu zic k nunta tre sa fie o afacere si ca tre sa-i inviti pe cei care au bani, ci ca trebuie sa-i inviti pe cei care nu ti-ar face rahaturi din astea! <_<

#8 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 16 September 2006 - 12:17 AM

E deja sezonul nuntilor si aud peste tot, care mai de care cu nunti fastuoase, ca-n povesti, cu pretentii de genul "pe x nu-l invit ca are salariul mic, pe y nu imi vine ca are 3 copii la care va trebui sa ma duc si eu la nunta etc.
Nu spun ca e rau sa iti faci o socoteala sa vezi ce iti poti permite la organizare, dar parca sa te gandesti cat o sa iti dea fiecare si ce masini/apartmanete o sa iti cumperi apoi, e prea de tot. :(
Ce s-a intamplat cu nunta pentru bucuria de a fi alaturi de cei dragi intr-un moment unic in viata ta? (Aici ma refer evident la nunta=petrecerea de la restaurant)

Cat se mai da la masa? Nu sunt un nuntas de meserie, dar stiu oameni care fac liste sa nu uite cand o sa faca si ei nunta copiilor la cine au fost si care sunt cei obligati sa participe la nuntile lor.

Cat mai costa prin partile voastre o nunta atat din partea organizatorilor, cat si a nuntatsilor? Sunt doar curioasa nu am interese directe! :p

Sezonul nuntilor a inceput la mine acum 3 ani. De atunci o tin numai intr-o veselie. Daca ar fi dupa mine (si ma refer aici strict la nunta mea)... mi se cam fasaie la faza cu darul. Cum spuneai si tu, nunta trebuie sa fie un prilej de bucurie, iar cei care vin trebuie sa vina doar ca sa se bucure alaturi de tine. Din pacate, economia de piata nu e atat de binevoitoare incat sa-ti permita sa faci ce vrei.
Nunta "fastuoasa" etc.. asta nu inseamna ca mirii s-au simtit cu adevarat fericiti la sfarsitul zilei.

Cat se mai da pe la masa? Anul asta am mers intre 2.5 si 3.5 mil de caciula... cred ca sunt in media bunului simt. Si cei care m-au invitat n-au facut-o pentru dar, sunt sigur... ci pentru a spori competitia la furatul miresei.

Mi-am amintit! Ce parere aveti de nuntile cu strigare? :doh: Se mai poarta? :unsure:

Se mai poarta. Am fost la una chiar si in Bucuresti, nu spun la cine ca mi-e rusine. Dar a tinut mortis sa o faca cu strigare ca sa (cica) "nu-si ia tzeapa". Teapa si-a luat cand s-a nascut prost.

De nunti cu strigare n-am mai auzit decat pe la tara si acolo foarte rar.
Eu cred ca e de dorit ca banii primiti la nunta sa acopere cheltuielile organizatorice, dar sa nu inviti pe cineva ca are salariul mic mi se pare ciudat. Eu imi doresc la nunta mea sa fiu inconjurata de prieteni (si rudele apropiate, binenteles) si atunci nu conteaza cine ce bani are sau cat daruieste mirilor. Parerea mea ! Dar sunt multi cei care spera la un castig cat mai mare de la nunta si se vede: organizarea lasa de dorit.

Eu n-am renuntat la nici o invitatie atat timp cat eram prieteni/amici... merg pe principiul "daca ei se bucura, hai sa ma bucur si eu alaturi de ei". Anul trecut am lipsit totusi de la nunta unei foste colege de facultate. Adica, din moment ce nu am fost prea apropriati in facultate si nici n-am tinut legatura dupa, se trezeste dupa 1 an jumate sa ma invite... probabil isi facea stocul.

Ne-am intalnit cu ei dupa nunta si i-am intrebat daca am dat destul. Mi-a fost rusine sa intreb dar cand am vazut ce pregatire au avut la nunta, ce vinuri bune, mancare si toate cele...eram sigura ca n-am dat destul si deja ma obseda gandul asta. Mi-au raspuns: voi ati dat cel mai bine, unii membrii din familile noastre au dat 80 euro.

Acum dupa toata povestea asta cred ca pot trage urmatoarea concluzie: da, in romania cred ca nuntile sunt cat de cat o afacere. Ar trebui sa adaug ca nu sunt maritata si nici n-am participat la organizarea unei nunti in Romania deci nu stiu exact cat costa. Dar sunt sigura ca n-au cum sa coste mai mult decat aici...

Eu am bunul simt (zic eu) sa intreb inainte cat e meniul si asta doar pentru a nu-i pune intr-o situatie dificila dupa. De obicei las minim 50% din meniu in plus. Dorm linistit noaptea.

Cat despre nuntile din vest, am auzit si eu scoruri care la puterea lor de cumparare mi se par nimicuri.

Eu am fost ospatar si am asistat la destule nunti, si am vazut si foarte multe magarii. In ultimul loc in care am lucrat banii se puneau in plicuri dupa care plicurile se strangeau intr-o casuta de carton, facuta special, tip macheta sa-i zicem....e nevoie sa va zic, cati tarani au trantit in plic 100.000? si meniul a fost de 50 de euro de persoana? Eu nu zic k nunta tre sa fie o afacere si ca tre sa-i inviti pe cei care au bani, ci ca trebuie sa-i inviti pe cei care nu ti-ar face rahaturi din astea! <_<

Si eu dau banii tot in plic, si asta pentru ca mi se pare mai civilizat... daca nu-i pun in plic e ca si cum as cumpara ceva de la magazin... Tu i-ai imparitit in cei care au bani si cei care fac rahaturi. Eu i-as imparti intre prieteni si neinvitati (observati ca n-am zis nimic de rude, da?).

#9 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 16 September 2006 - 07:58 AM

La noi in Basarabia nuntile se fac ,majoritatea, pentru fala.Adica cum persoana "X" sa nu-i faca nunta feciorului sau ficei?Ce-i mai prejos ca"Y"?Se invita la nunta toate rudele nebagind in seama ca e sarac sau bogat.Apoi se invita prietenii,dar tot se tine cont ca daca am fost la el,trebuie sa vie si la mine.Sau daca a fost la mine trebuie sa merg si eu.
Toti sa staruie la nunta sa-si scoata cheltuielele si apoi deacum ce mai cistiga in plus.Si la noi se fura mireasa,si mirele scapa cu o masa in restaurant,sau in sate cu o lada de vin bun sau sampanie.

#10 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 16 September 2006 - 08:47 AM

Pe mine ma dispera situatia cu darul. Mi se pare asa de prost gust... nu stiu, n-am fost la nici o nunta in afara... poate daca din voi ati mai fost sa ne spuneti si noua cum e (nu ma refer acum la nunti de romani care stau prin alte tari - pentru ca nu am inteles, soranutza, daca mirii erau romani sau nu): tot asa, se dau bani la nunta?

Mie mi s-ar parea normal ca atunci cand te insori, daca tii sa faci" nunta, sa faci si un efort financiar sa platesti meniul nuntasilor: pentru atatia cat poti. Dar a da bani de fata cu toata lumea mirilor mi se pare grotesc, oricum ai privi-o. Adica: esti invitatul meu la nunta mea, te-am chemat sa te simti bine alaturi de mine, nu sa-mi dai bani ca ai venit. Nu e un bilet la film aici. E o petrecere! La petrecerile mele, invitatii aduc cadou doar daca vor, dar eu nu fac nici un fel de diferenta intre cei care aduc un cadou si cei care nu. N-ai adus cadou? Nici o problema, nu asta era conditia participarii; conditia era sa-mi fii prieten, sa fii aproape de mine, acum, la bucurie, ca stiu ca ai fost si vei fi si la necaz.

Ma rog, eu as vedea o nunta ok asa: nunta e nunta, petrecerea e petrecere, florile sunt permise - dar banii in nici un caz; nu in plic, nu fara plic, nu in casuta de carton, nu in cosulete cu bani. Daca tii neaparat sa dai bani, sa-i ajuti pe miri (desi mi se pare o oarecare jignire din partea nuntasilor, daca nu e vorba de parintii mirilor), un transfer bancar, sau o modalitate de a-i da dupa nunta, asta ar fi ok. Dar banii dati pe fata nu pot sa nu ma duca cu mintea la petrecerile manelistilor (stiti voi, fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar,fara numar...)

Probabil ca am sa-mi fac o nunta restransa, la care n-am sa accept bani; am s-o fac atat de mare cat imi va permite buzunarul atunci, dar fara a-mi conditiona participantii financiar - poti veni si cu buzunarul gol, eu dau petrecerea.

#11 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 16 September 2006 - 09:43 AM

Alex.. sunt intru' totul de acord cu tine.
Ca atare, eu cand am avut nunta, n-am vrut sa am aproape decat familia si cativa prieteni . Nu neamuri, nu cunostinte, etc.

Am inchiriat un restaurant, am pus la cale meniul.... impreuna cu sotia patronului....si... tinand cont si de preferintele invitatilor ( am avut jumatate sin ei...vegetarieni).S-a lasat... barul... "deschis",... fiecare a servit ce-a vrut si cat a vrut.

Patronii au fost draguti si m-au lasat sa-mi aduc eu racoritoarele si sampania.
Adevarul e ca.... a fost doar cununia civila... insa... prietenii insistau ... sa ma intrebe ce as prefera..bani sau cadouri.Le-am spus clar si repetat: nu-mi doresc decat sa-mi fie aproape intr-un moment unic in viata mea.... nu vreau cadouri, nu imi trebuiesc bani. Am acceptat insa...flori... gramada de flori. :))

A iesit foarte frumos...toata lumea s-a simtit extraordinar si... eu sincer..n-am privit-o ca pe o "nunta" traditionala ci mai mult ca o petrecere intima... unde cei dragi mie au fost alaturi si s-au bucurat pentru mine, pentru noul pas facut .

Va pupic si va doresc tuturor fericire si o nunta ca-n povesti. :p

#12 soranutza

soranutza

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 352 Mesaje:

Postat 17 September 2006 - 12:37 PM

Nu pot sa ma abtin sa nu-i adresez doua vorbe suave lui tmanbone. Daca ai bunul simt sa intrebi cat e meniul la nunta, foarte bine. L-am avut si eu, te asigur. Nu e cazul sa faci unele jigniri nefondate...

Alex, asta a fost prima nunta la care am participat eu aici si am fost foarte incantata. Mirele era belgian si mireasa indianca. Ea a fost imbracata intr-o rochie de mireasa adusa din India si apoi in sari ( a schimbat 3 rochii, superb). Mirele a avut si el o costumatie indiana la un moment dat ca sa-i faca ei pe plac, lucru care iar mi s-a parut foarte frumos.

Ei au avut bufet suedez cu mancare vegetariana si non-vegetariana. Cred ca tu ma intrebai cum e cu "darul", nu cu nunta in sine, m-am cam intins :blushing: Din cate am vazut, aici mirii merg la un magazin si isi fac o lista de mariaj. Ei isi aleg ce au nevoie (ex. masina de spalat, frigider etc) si pun acolo pe lista. Invitatii sunt anuntati la care magazin exista lista si merg sa vada ce e acolo. Unii invitati aleg sa cumpere din start unele obiecte daca nu sunt prea scumpe (masina de cafea, toaster). Altii contribuie cu cat considera ei ca e necesar pentru obiectele mai scumpe. Lista asta se face tocmai in ideea evitarii unor cadouri nedorite. Nu esti obligat sa contribui.

Cei la care am fost noi au preferat bani. Au mentionat pe invitatie un numar de cont si acolo a virat toata lumea banii.

#13 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 17 September 2006 - 02:40 PM

Nu pot sa ma abtin sa nu-i adresez doua vorbe suave lui tmanbone. Daca ai bunul simt sa intrebi cat e meniul la nunta, foarte bine. L-am avut si eu, te asigur. Nu e cazul sa faci unele jigniri nefondate...

Si ma rog, de ce te-ai simtit jignita? Daca citesti ce am scris eu o sa observi lipsa oricarei comparatii. Mai degraba am povestit despre experientele proprii. Nu m-am referit la ce ai face sau n-ai face tu (sau oricine altcineva). Mai mult, nu sunt sigur ca a intreba cat costa meniul inseamna neaparat "bun simt", exact de asta am adaugat in paranteza "zic eu". Unii s-ar putea simiti jigniti de intrebare... si in loc sa eviti o situatie dificila ulterioara, creezi una pe loc.

Soranutza, poate ar trebui sa iti ceri tu scuze... crede-ma ca imi recitesc toate mesajele intainte de postare tocmai pentru a nu pricinui sentimente negative cititorilor. Si daca se intampla sa nu fiu de acord cu ce a scris alt membru, atunci imi exprim civilizat si coafat punctul de vedere, nu prin jigniri. Te invit sa citesti topicurile prin care am scris eu si sa studiezi formularea mesajelor mele.

...Eu am bunul simt (zic eu) sa intreb inainte cat e meniul si asta doar pentru a nu-i pune intr-o situatie dificila dupa. De obicei las minim 50% din meniu in plus. Dorm linistit noaptea...

#14 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 18 September 2006 - 12:55 PM

Alaltaieri s-a insurat fratele meu. Nu este nici o afacere o nunta in ziua de azi. Este bine daca iti poti acoperi macar cheltuielile.
Eu sunt din Constanta. Nunta s-a facut in Mangalia si s-a facut cu strigare. In zona noastra majoritatea face asa. Nu este de prost gust cum am citit la cineva mai sus. In primul rand este un obicei ca si gaina ( nu se mai face nici asta in multe locuri).
Darul a mers foarte bine 4-5 milioane/cuplu. Stiu ca sunteti multi care nu mai sunteti de acord cu strigatul, dar nu aruncati cu pietre. Eu chiar am vazut farmecul acestor strigaturi. Ne-am amuzat (in sensul bun) deoarece se faceau glume cu fiecare invitat si am putut multumi si aplauda pe fiecare.
Despre plicuri....este riscant (mai elegant, recunosc, dar riscant) am fost la multe nunti anul acesta, unele cu strigare, altele cu "plic". La una din ele, s-a desfacut un plic, pt a plati nu stiu ce si s-au gasit doar 2milioane jumatate. Nu acopereau nici meniul pt 2 pers. Asa ca....fiecare cum doreste, dar nu mi se pare corect sa categorisim ca "prost gust" sau "lux".

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi