Salt la continut

Fotografie

Cum se traduc visele?

• Please log in to reply
22 raspuns(uri) in acest subiect

#1 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 21 September 2006 - 02:20 AM

Serios vorbind... noaptea trecuta am visat ca un porumbel (tin minte ca nu era alb, ci o culoare inchisa) isi facuse cuib in camera mea si pe langa cele 4-5 oua pe care le clocea, mai avea in cuib si un pui de mata (matza, motan, pisic) cam chel dupa parerea mea.

Enervat ca nu ma lasa sa dorm, m-am ridicat, am dat porumbelul afara (i-am lasat cuibul in pace totusi, am luat pisicu' sa-mi tina de cald). Spre suprinderea mea, porumbelul tot intra printr-o spartura de geam (am un geam crapat, nu spart... dar culmea, nu era ala!) si isi recupera cate un ou, doua... tin minte ca l-am prins dar nu mai stiu ce i-am facut. :oo:

Ce inseamna? <_<

Eu personal i-am gasit o explicatie (mai in gluma, mai in serios) chiar in timp ce scriam aici, dar am zis momentan sa n-o public ca sa nu va influentez ideile in vreun fel. Asa ca...

:salut:

Acest mesaj a fost editat de tmanbone: 21 September 2006 - 02:41 AM

#2 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10561 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...
  • Sex:Feminin

Postat 21 September 2006 - 07:55 AM

Salut Tambone.Stiu ca pisica reprezinta lacrimile,Oua-pumni,Cuib- nevoia de a stimula evolutia lucrurilor; interventii suplimentare, tendinta de a scoate un profit cāt de mic din actiunile cotidiene.
Nu ma pricep in visuri,dar cred in ele.Dar stiu ca nu trebuie sa le spui la nimeni pina nu se implinesc.Implinirea se ia dupa ziua in care le-ai visat.Un vis se poate implini peste o zi,spatmina,luna,an.Succes

#3 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 21 September 2006 - 09:50 AM

Daca e sa ne luam dupa Freud acest vis face parte din categoria viselor rezonabile al căror sens, oricīt de clar, ne uluieşte. Ne īntrebăm cu surprindere: "De unde-mi poate veni această idee ?" Ceea ce iti scriu in continuare reprezinta doar niste definitii din cartile de vise. Stai si cugeta...gasesti singur raspunsul, fie in ceva ce te-a impresionat in viata de zi cu zi...fie in intamplari din zilele urmatoare pe care intuitia...ca sa nu folosesc un cuvant ocult....le percepe prin framantarile respective.

Ai grija...probabil in curand vei face o alegere gresita. Sau ai facut-o deja...si esti avertizat. Pe mine visele ma avertizeaza adesea. Ideea e sa nu te pierzi in interpretare. Fii doar cu ochii in patru si cand intalnesti situatia pe care o asimilezi cu visul...ia decizia cu mare atentie.

CUIB: (cu oua sau pui) cautarea mijloacelor de a-ti pune īn practica ideile; sperante īn rezultate favorabile; initiative noi; īnceputul unor nou actiuni; (de pasare) proiecte pe cale sa demareze; (gol) lipsa oricaror mijloace de a pune īn practica unele idei; dezamagire; lipsa de inspiratie; incapacitate de concentrare.

PISICA "este simbolul persoanei libertine, care cauta sa isi atinga scopul, dorintele - de cele mai multe ori sexuale, isi prinde prada cu gheare ascutite si nu ii mai da drumul. Pisica "salbatica" este simbolul femeii care, in realitate, isi ascunde cu viclenie instinctele si isi arata adevarata fata numai in vis, cand intruchipeaza acest animal. In visele barbatilor, pisica este femeia pe care ar dori sa o domine din punct de vedere sexual. In visele unei femei, ea simbolizeaza insusirile acesteia, cum ar fi personalitatea bine conturata, egocentrismul si firea nestatornica (vezi si celelalte feline)."
(varianta 1)

PISICA Daca visezi o pisica ce miauna este semn ca prietenii te vorbesc pe la spate. Daca pisica se scarpina sau te musca vei descoperii ca unii dintre prietenii tai nu sint de incredere. Daca pisica este cuminte sau daca doarme vei avea noroc in raporturile cu persoanele de sex opus. (varianta 2)

FEREASTRA "este legata de casa, de firea noastra, deschisa sau interiorizata. Ferestrele indica si deschidera corpului nostru, ceea ce poate fi echivalat cu o talmacire sexuala (vezi, de asemenea "usa")."
(varianta 1)

FEREASTRA Vei scapa de ceva rau, de un necaz.
(varianta 2)

FEREASTRA (vezi si gol de fereastra) Daca visezi ca spargi o fereastra inseamna ca vei avea ghinion. Daca visezi ca deschizi o fereastra inseamna ca te vei bucura de sanatate. Daca visezi ca inchizi o fereastra inseamna ca vei fi calomniat de cineva.
(varianta 3)

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 21 September 2006 - 09:51 AM

#4 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 21 September 2006 - 06:36 PM

Multumesc pentru pareri... nu stiu exact cat de mult cred eu in interpretarea viselor, dar ce ati spus voi are oarecum sens. Problema e ca eu visez foarte diferit de la o noapte la alta. Vom vedea, o sa va mai povestesc urmatorul vis pe care o sa mi-l aduc amine.

Saptamana asta e cam seaca, n-am prea dormit. Si cu berea stau prost. Dar in timp ce deschideam topicul mi-a trecut prin cap urmatoarea explicatie: suna ceasul (the "porumbel"), l-am dat afara (am oprit soneria, a trebuit sa ma ridic pentru ca imi pun mereu ceasul cat mai departe - ca-n bancu' ala cu blonda care vopsea linia continua pe sosea), am luat matza (m-am invelit mai bine)... si porumbelul tot reusea sa intre (anulasem soneria, dar m-a sunat unul insistent). Pfiu.... :oo:

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 30 September 2006 - 10:27 AM

Saptamana asta e cam seaca, n-am prea dormit. Si cu berea stau prost. Dar in timp ce deschideam topicul mi-a trecut prin cap urmatoarea explicatie: suna ceasul (the "porumbel"), l-am dat afara (am oprit soneria, a trebuit sa ma ridic pentru ca imi pun mereu ceasul cat mai departe - ca-n bancu' ala cu blonda care vopsea linia continua pe sosea), am luat matza (m-am invelit mai bine)... si porumbelul tot reusea sa intre (anulasem soneria, dar m-a sunat unul insistent). Pfiu.... :oo:

:lol2: :lol2: :lol2: super! i'll buy that. mult mai credibil decat orice traducere de vis.

#6 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 05 October 2006 - 12:23 AM

Vin si eu cu o intrebare.....
Visez tare ciudat , cateodata.........
Azi-noapte am visat ca sotul meu a murit si am plans tot visul !!!!!! Cand m-am trezit aveam lacrimi in coltul ochilor !!!! Nu stiu daca are de a face cu faptul ca eram pe un vapor si eram dupa o zi obositoare de mers pe jos....Important e ca m-a daramat acest vis !!!!!!!!!!!!!!! Aproape toata ziua am fost cu gandul la el.
Si.......mai visez,cateodata , ca sotul meu ma paraseste pentru fosta lui prietena ( au fost 13 ani impreuna,o cunosc ...dar sotul meu nu mai are absolut nici o legatura cu ea STIU SIGUR !!! ) !!!! Ma innebunesc viseler astea...de fapt sunt cosmaruri pentru mine.
Stie cineva ce ar putea insemna ??? Sau ce as putea face sa nu le mai am ?? Cred ca aceasta ultima intrebare a fost cam prosteasca ( nu ne putem comanda visele ) dar.......am pus-o totusi.

#7 Trebuie

Trebuie

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:

Postat 05 October 2006 - 01:58 AM

Hello Dany

Eu cred ca anumite vise le putem comanda....de exemplu faptu ca visezi ca sotul tau moare sau sotul tau te paraseste...sunt legate de stresul tau interior fata de el...stiu ca ati trecut printr-o incercare legata de sanatate si s-ar putea sa aiba mare legatura...
In plus, cred ca te simti inca nesigura...despre fosta prietena si de aici apar si visele cu despartire....
Recomandare...incearca sa nu te mai gindesti la fosta prietena si in plus, seara inainte de culcare inceaca sa faci niste exercitii de relaxare...respiratie....si sa te gindesti numai la lucruri frumoase...si o sa fie mai bine

#8 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 05 October 2006 - 08:13 AM

Salut la toata lumea.
As vrea si eu o talmacire.Mai tot timpul de cind ma stiu om matur ma visez in cimitir la pastele blajinelor.String pomene de pe morminte.Ce sa fie oare :oo: .Nu sunt nebuna :unsure:

#9 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 05 October 2006 - 09:26 AM

dany, mama zicea ca daca visezi ca moare cineva, inseamna ca ia-a murit moartea :D nu stiu cit de adevarat e
eu am visat zilele trecute ca i-am facut un fratior biei. m-a cam speriat gindul asta

#10 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 05 October 2006 - 09:30 AM

dany, mama zicea ca daca visezi ca moare cineva, inseamna ca ia-a murit moartea :D nu stiu cit de adevarat e

Da e adevarat...Daca visezi mort se schimba timpul :unsure:

#11 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 06 October 2006 - 10:59 AM

Hello Dany

Eu cred ca anumite vise le putem comanda....de exemplu faptu ca visezi ca sotul tau moare sau sotul tau te paraseste...sunt legate de stresul tau interior fata de el...stiu ca ati trecut printr-o incercare legata de sanatate si s-ar putea sa aiba mare legatura...
In plus, cred ca te simti inca nesigura...despre fosta prietena si de aici apar si visele cu despartire....
Recomandare...incearca sa nu te mai gindesti la fosta prietena si in plus, seara inainte de culcare inceaca sa faci niste exercitii de relaxare...respiratie....si sa te gindesti numai la lucruri frumoase...si o sa fie mai bine

Buna,Trebuie !!!

Chestia e ca NU ma gandesc deloc la asa ceva inainte sa merg la somn !!!! Nesigura nu sunt ,nu am absolut nici un motiv !Deci....cam ciudat,nu ?

Multumesc si tie si celorlalte fete pentru raspunsuri . :*

#12 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 10 October 2006 - 01:30 PM

Da e adevarat...Daca visezi mort se schimba timpul :unsure:

Daca visezi morti, ploua...daca visezi ca moare cineva drag...se spune ca-i moare moartea, adica va trai mult...asa spun batranii.
In general, organismul reactioneaza prevenindu-te. Probabil ca odata, chiar si in copilarie, ai auzit ce inseamna semnificatia unui astfel de vis. Posibil sa nu-ti amintesti cand. Normal, exista si exceptii. Subconstientul functioneaza extraordinar avertizandu-te prin vis. Visele cu semnificatii mai speciale au un nu stiu ce...special. Cand te trezesti stii clar ca acel vis are o smecherie. Urmareste sentimentul pe care-l ai la trezire. Nu ma pricep sa explic deloc. Trebuie sa-nvat sa ma exprim legat de lucrurile astea. Sa citesc mai mult. Inteleg, dar nu reusesc sa spun celorlalti astfel incat sa inteleaga. Of.
Trebuie are foarte mare dreptate. Majoritatea viselor sunt legate de viata de zi cu zi si nu au absolut nici o semnificatie decat aceea ca esti fie stresat, fie bucuros de ceva. Sunt insa si vise...mai rarut, care au darul de a te pune in garda...ma opresc aici.

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 10 October 2006 - 01:33 PM

#13 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 22 June 2007 - 07:39 AM

Am visat azi-noapte pisici vii si pisici taiate bucati, cam de-o palma <_< :( .Ultima ce inseamna oare?

#14 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 22 June 2007 - 08:07 AM

Pisicile sunt lacrimi.Dar taiate bucati nu stiu ce ar insemna :unsure:

#15 BittersweetStranger

BittersweetStranger

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 10 March 2008 - 11:46 AM

Ok, am avut si eu un vis .....poate unu din cele mai wierd care leam avut ....daca imi poate da careva niste linkuri .. unde sa pot gasi niste info:-? dar nu prostiile alea de "dictionare de vise " sau bla bla ......;;)

thanks

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi