Salt la continut

Fotografie

Remedii pentru gastrita

• Please log in to reply
43 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 21 September 2006 - 12:14 PM

In mod normal nu am probleme (grave :unsure: ) din cauza gastritei, dar toamna si primavara e nebunie. :tease: Simt o "foame" continua; e foamea aceea dureroasa specifica gastritei, nu foame adevarata. Nu stiu cum sa o potolesc, ce sa mananc, ce sa nu mananc. Parca in primavara m-a sarit randul pentru ca am avut o perioada fericita si linistita, iar anul trecut in toamana a fost o perioada super agitata pentru mine si o gastrita pe masura, asa ca nu mai stiu ce imi face bine si ce nu.

Eu am observat la mine ca ma doare asa:
- daca nu mananc, pentru ca aciditatea stomacului creste
- daca mananc, ma doare pentru ca stomacul secreta acid gastric in exces :wacko:
- daca rontai ceva (biscuiti, covrigei), e ok o ora dupa care incepe iar. nu pot manca non stop! :unsure:
- daca in loc de mancare incerc sa beau ceva, sa diluez sucul gastric, nu-mi iese. Nu stiu ce sa beau sa fie ok, pentru ca ceaiul, cafeaua, laptele mai rau fac, iar apa plata nu are efect.

:pray: va rog daca aveti aceeasi problema sau cunoasteti remedii sa mi le spuneti si mie.

#2 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 21 September 2006 - 08:16 PM

Eu am aceleasi probleme si, din pacate, toamna asta e una agitata si grea pt mine - la fel ca si gastrita.
Am constatat ca la mine au efect:

- rondelele de orez expandat (nu-mi lipsesc din geanta) si au 30 de kcal felia
- ceaiul "Gastrocip 1" produs de "Aroma". Scrie pe el Fitoprodus 100% natural. L-am luat de la farmacie. Alte ceaiuri nu ma ajuta deloc si cred ca am incercat deja vreo 15 sortimente.
- celebra Ranitidina - luate cate 2 pastile odata.

Am renuntat foarte mult la fructe, rosii, otet, lamaie, bors. Prajeli si sosuri nu mananc de felul meu, asa ca nu sufar. Stiu insa ca sunt interzise in crizele de gastrita.
In schimb mananc mancare de orez, cartofi fierti sau copti, paste.

#3 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 21 September 2006 - 08:21 PM

la mine functioneaza pansamentele gastrice; am hiperaciditate si deseori scot flacari pe gura :doh: pentru senzatia de "foame" continua, n-am reusit nici eu sa gasesc o solutie :sorry:

#4 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4008 Mesaje:

Postat 21 September 2006 - 10:02 PM

Am inteles ca e fff. bun sucul de cartofi pt. gastrita si probleme de stomac,in general....

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 September 2006 - 11:01 PM

Pansamentele la stomac cum sunt? :huh: Nu am auzit de ele.
Ella, nici de ceaiul tau nu am auzit, dar o sa intreb la farmacie cand ajung pe langa una.Poti sa-mi spui cum e la gust si cat costa? Merci! :*
Tulip, cum prepari sucul de cartofi? Doar apa in care au fiert? :wacko:

#6 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 22 September 2006 - 09:27 AM

Pansamentele la stomac cum sunt? :huh: Nu am auzit de ele.
Ella, nici de ceaiul tau nu am auzit, dar o sa intreb la farmacie cand ajung pe langa una.Poti sa-mi spui cum e la gust si cat costa? Merci! :*
Tulip, cum prepari sucul de cartofi? Doar apa in care au fiert? :wacko:

pansamentele gastrice pot fi pliculete cu geluri sau medicamente.
e vorba de suc de cartofi cruzi :wacko:

#7 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 22 September 2006 - 09:41 AM

Si eu am gastrita.....
Pansament gastric: Maalox (era odata o solutie lichida, alba, ca laptele, ambalata intr-un plic) si sunt si tablete, Malucol.
Am aceleasi probleme cu foamea si "ma doare cand nu mananc, ma doare cand mananc". Multa lume nu intelege......
Mie mai imi trece foamea asta nebuna si durerile cu cate o banana.

#8 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • 3606 Mesaje:

Postat 22 September 2006 - 01:27 PM

Nessie, ceaiul nu are un gus prea bun. E asa.... un gust de ierburi amestecate. Nici gretos nu e, dar nici sa te omori dupa el.
Eu l-am cumparat de la Help Net si a fost in jur de 3 RON cutia, nu mai stiu exact exact pretul. Cutia e rosie.

#9 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 22 September 2006 - 02:31 PM

Si eu am probleme cu gastrita...de3 cativa ani buni. Am invatat sa ma feresc de anumite alimente.... iar..atunci cand.... pofta invinge... fac in asa fel incat sa am la mine tot timpul, pastilute de Maalox. Se gasesc in farmacii..ultima data cand am fost eu in tara,.... era parca 85.000 cutia de 100 de pastile. Trebuiesc supte si nu inghitite... sunt dulcegi la gust.
Printre alimentele care mie nu-mi fac bine, in afara de cele enumerate mai sus.... mai sunt: castravetii, vinetele, varza, zacusca.... toate astea provoaca dureri extraordinare si ... imi dau saenzatia de...revenire a mancarii... inapoi.. :((

Ai grija de tine... mergi la doctor... sa-tyi dea un tratament ceva.... nu lasa netratata..Te pupic dulce.

#10 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4008 Mesaje:

Postat 23 September 2006 - 11:57 AM

Sucul de cartofi:bagat cartoful crud in storcatorul de fructe...sau dat prin razatoare si stoarsa zeama :)) :))

#11 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 29 September 2006 - 10:25 AM

M-a apucat de dimineata o durere urata plus un reflux gastro-esofagian si am intrat in prima farmacie care mi-a iesit in cale sa iau Dicarbocalm. Cred ca se vedea pe fata mea ce bine ma simteam :bad: ca m-a intrebat farmacista daca nu vreau ceva mai puternic si mi-a da Rennie.

:rolleyes: Mmmm....ce minune! Dupa 10 min nu mai simteam nimic. E 90.000, dar merita. Va recomand cu toata caldura. In plus mi-am mai luat si ceaiul recomandat de Ella. Sper sa ii suport gustul. :wacko:

#12 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 29 September 2006 - 01:33 PM

Multa sanatate Nessie. Eu dispar 2 saptamani, plec in concediu. sper sa va gasesc cu bine. pooopppp

#13 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite

Postat 16 October 2006 - 11:31 AM

se pare ca nu sunt singura <_<
gastrita revine cand are ea chef si nu ma lasa sa pap mai nimik :( din ce imi place (zacusca, vaza calita, ceapa , usturoi- la astea deja ma tavalesc pe jos :( )
nessie , mi-ai dat o idee cu rennie :* ca sa mai schimb dicarbocalmul :rolleyes:

#14 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 01 November 2006 - 10:54 AM

M-a apucat de dimineata o durere urata plus un reflux gastro-esofagian si am intrat in prima farmacie care mi-a iesit in cale sa iau Dicarbocalm. Cred ca se vedea pe fata mea ce bine ma simteam :bad: ca m-a intrebat farmacista daca nu vreau ceva mai puternic si mi-a da Rennie.

:rolleyes: Mmmm....ce minune! Dupa 10 min nu mai simteam nimic. E 90.000, dar merita. Va recomand cu toata caldura. In plus mi-am mai luat si ceaiul recomandat de Ella. Sper sa ii suport gustul. :wacko:

E bun Rennie...shi doi biscuitzi simpli. Tata, care are probleme vechi cu stomacul...inclusiv aciditate, umbla veshnic cu un pachet de biscuiti simpli in buzunar.

#15 sadaf

sadaf

Amiba

• Membri
  • 37 Mesaje:

Postat 04 April 2007 - 09:20 PM

multumesc am citit si eu si am sa notez :)) :lol: :cheer: :give_rose:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi