Salt la continut

Fotografie

Meditatiile si rostul lor

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 22 September 2006 - 11:54 AM

Vreau sa aflu si eu parerile voastre referitoare la meditatiile in afara scolii?
Sunt bine venite sau nu? eu de cand ma stiu am primit meditatii si m-au ajutat mult, pe cine intreb aflu ca isi mediteaza copii, numai copii meu sunt mereu imbufnati ca nu au timp sa " copilareasca" auzi ce expresie.
Credeti ca ii ajuta? eu una cred ca da, daca il dai de mic sa invete o limba straina, sa faca sport, sa ii arati de unde sa aleaga si ce ii place consider ca e un lucru bun. Eu nu le impun sa faca CE IMI PLACE MIE le ofer posibilitatea sa aleaga.
Cu mici exceptii :(

#2 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 22 September 2006 - 01:11 PM

Vreau sa aflu si eu parerile voastre referitoare la meditatiile in afara scolii?
Sunt bine venite sau nu? eu de cand ma stiu am primit meditatii si m-au ajutat mult, pe cine intreb aflu ca isi mediteaza copii, numai copii meu sunt mereu imbufnati ca nu au timp sa " copilareasca" auzi ce expresie.
Credeti ca ii ajuta? eu una cred ca da, daca il dai de mic sa invete o limba straina, sa faca sport, sa ii arati de unde sa aleaga si ce ii place consider ca e un lucru bun. Eu nu le impun sa faca CE IMI PLACE MIE le ofer posibilitatea sa aleaga.
Cu mici exceptii :(

Depinde din ce unghi de vedere privesti. Normal, profesorul ar trebui sa-si faca treaba la clasa. Daca ar fi asa, meditatiile nu si-ar mai avea rostul decat pentru aceia pe care nu-i duce capul. Multi profesori nu predau bine pentru ca prefera sa ia banul, cu care sa-si imbunatatesca venitul prost pe care i-l da statul roman.
Si pe urma, cand majoritatea copiilor iau meditatii, poti risca sa nu-l dai pe al tau si la un examen cum este examenul de capacitate sa nu se descurce la fel de bine ca aceia care iau ore? Si asta nu pentru ca nu e capabil, ci pentru ca nu e suficient de bine informat. Nu stiu ce sa zic...pana la urma ar trebui marit salariul profesorilor, altfel vom ramane la meditatii.

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 22 September 2006 - 01:41 PM

Din punctul fetelor tale, Sexy, e de inteles ca nu isi doresc meditatii. Imi amintesc cu cata groaza ma gandeam ca am meditaii a doua zi cand eram in clasa a 8-a. Simteam ca nu mai fac nimic pentru mine in ziua respectiva, pentru ca nu erau in calcul doar orele de mediatie sau drumul, ci se adauga si o tema consistenta. :doh:
Atunci stiam ca o sa scap in vara si mergeam inainte, dar daca ar fi fost asa mereu, nu stiu cum reziastam. Eu imi dau seama ca tu te gandesti la viitorul fetelor si le implici in atatea activitati, dar trebuie sa exista un echilibru, sa nu ajunga la epuizare, iar asta se poate realiza stand de vorba cu ele. :floare: Ele stiu cat pot, ce le place si cand le place.

#4 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 22 September 2006 - 02:29 PM

Cat am stat in tara Bibi a facut meditati zi de zi la romana si la mate, atunci profa ei mi-a spus ca majoritatea profesorilor prefera sa nu dea totul la clasa si sa oblige parinti sa faca meditatii cu ei. E normal asa ceva?
Legat de cazul meu, eu sunt nevoita sa dau meditatii fetelor pt. ca au intrat in al 3-lea an de scoala spaniola si incep sa uite lb. romana, iar aici nu fac toate materiile din tara. Nu incerc sa imi caut scuze, veau numai sa ma intelegeti.

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 22 September 2006 - 08:32 PM

Mie nu mi se pare normal sa meditezi copiii la matematica, de ex, sau la informatica, fizica si asa mai departe; e drept ca eu am facut, in clasa a 12-a, dar asta pentru ca am vrut sa intru la o facultate foarte buna; si ce e mai important: eu am insistat pentru asta, am facut tot posibilul sa invat matematica bine-bine; si de fapt la pregatire faceam foarte putin, important era ca profesorul respectiv imi dadea mult de munca si exact ce trebuia. Am luat bac-ul cu 10 la matematica, dar asta pentru ca facusem din matematica, in acea perioada, pasiunea vietii mele: chiuleam de la ore ca sa mai rezolv niste pb de matematica, in vacanta lucram de la 9:00am la 0:00, cu 2 pauze de masa. Fizica nu mi-a placut niciodata. Insa in a 12-a am realizat ca trebuie neaparat sa o invat, asa ca am insistat si aici pe meditatii si am lucrat si aici foarte mult, facusem si din ea o pasiune (ce-i drept, doar temporara, acum o urasc la fel de mult ca inainte :) ). Ce vreau sa spun este ca daca face meditatii, dar nu-i place materia, e doar un chin in plus: tot n-o sa invete. Daca face meditatii pentru ca vrea sa stie mai mult, pentru ca ea/el (copilul) vrea asta, si iti permiti, nu ezita. E valabil si pentru materiile scolare si pentru sport si extrascolare (pictura, muzica, dans etc).

Nu mi se pare, insa, normal, sa impui, prin meditatii, copilului o pasiune. Nu se poate. Sfatul meu: intreaba-ti fetele ce le place sa faca si incearca sa plusezi acolo. Nimeni nu vrea sa ajunga pe mana unui meserias caruia nu-i place meseria lui. Adica: nu vrei sa te duci la un doctor caruia nu-i place sa vina la serviciu (asa ca daca fiica ta evita biologia, nu insista :) ); se aplica la multe meserii.

#6 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 22 September 2006 - 08:41 PM

E o tzara straina...problema se pune altfel acolo....:)invata limba, incerca sa n-o uite pe cea materna

...romanii au devenit celebri prin istetimea si inventivitatea lor, sunt sigura ca se vor descurca felete tale, mai bine decat te astepti...Mai sunt romanii celebri si pentru lipsa capacitatii de a conduce bine o tzara:)...asta nu se pune:).

Fiica mea a cerut sa ia meditatii. E intr-a opta. Se teme ca nu va fi la inaltimea celor care iau, daca ea nu va lua. Evident ca m-am bucurat...ORICUM AR FI LUAT :grin:. Asa :D a venit de la ea :) Am discutat, am ales impreuna profesorii pe care i-a dorit ea...si lucrurile merg struna. O data pe saptamana romana, o data pe saptamana mate....o data la 2 saptamani istorie. Si face si dans sportiv. I-am promis ca anul asta i-l dedic in totalitate. Si asa voi face:)...pupici...

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 22 September 2006 - 08:43 PM

#7 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 25 September 2006 - 09:50 AM

Bianca a ales si ea, va face baschet, tenis si flamenco ( ce tine de sport), iar ca ore suplimentare a ales jocuri matematice si teatru. Engleza nu a vrut pt. ca fac 3 ore in colegiu. Nu i-am impus nimic, i-am dat numai o lista sa vada alternativele, si am spus NU clasei de judo, e suficient cat a facut, are deja 2 centuri la judo si e destul de pregatita sa se tranteasca cu alti copii. :))
Sunt sigura ca multe dintre noi fac meditatii.
Voi la ce v-ati pregatit in scoala, facultate?

#8 BubbleGum

BubbleGum

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:

Postat 30 November 2007 - 12:21 PM

Eu am luat in a 7-a si a 8-a meditatii la mate... pe atunci mi se parea un calvar, dar la cat de prost preda profesorul meu de la clasa, cred ca nu mi-as fi luat examenul fara meditatii.
Si in a 8-a am luat putin si la romana.

Iar in a 12-a am mai luat la romana si filosofie. Trebuie sa precizez ca deja eram mai mare si astea imi placeau.

Meditatiile pentru examenele pe care trebuie sa le dai si nu esti pregatit suficient cred ca sunt oarecum necesare...chiar daca pe moment ti se pare ca-ti mananca timpul liber, un examen luat cu o nota mare poate sa-ti schimbe viata.

Cat despre meditatiile suplimentare, e bine sa lasi la alegerea copilului ce vrea sa faca, dar cum a mai zis cineva, sa nu-l suprasoliciti.

#9 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 03 December 2007 - 12:46 PM

Io nu am luat meditatzii, nu ca as fi cea mai desteapta, dar avem niste dascali minunatzi care ne munceau de ne sareau capacele si ne ajutau ei cu ore suplimentare la scoala.
Fiemea face engleza din clasa a treia, ura engleza din cauza doamnei care venea beata la scoala :(, franceza de anul trecut de cand face si la scoala(avea un manualidiot si a cerut ea ajutor iar io nu stiu franceza iar Marius nu prea sta pe acasa).
La inceputul semestrului a inceput meditatiile la matematica caci are teze unice si nu a vrut sa lucreze cu mine :( iar de 3 saptamani a cerut ajutor si la romana.
Asa ca are:
- luni - engleza;
-martzi - franceza;
-miercuri - matematica ;
- sambata - romana.
Mie mi se pare ca munceste prea multe ore pe zi. Urasc sistemul de invatzamant romanesc, nu-i normal ca un copil de 13 sa invetze la scoala 7-8 ore si inca 6-7 acasa.

Acum Ioana e mai sigura pe ea, e multumita ca si-a acoperit lacunele pe care le avea.
Normal ar fi fost sa raspunda la nevoile ei dascalul de la scoala.
La sedintza preocupare profesorilor nu era copilul meu de 10 ci copii din jurul notei 5, care nu o sa ia peste 5 la teze :(
Asa ca dac vrei sa ai un copil cu performantze trebuie sa-l meditezi :(

#10 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 04 December 2007 - 11:10 AM

Asta cam asa e... cred ca se intampla de multe ori ca profesorii sa predea materia la un anumit nivel pentru a asigura promovarea celor slabi... de aceea e bine sa te asiguri ca fiul/fiica ta nimeresc intr-o clasa "buna", cu un nivel general ridicat, pentru a nu se lovi de o majoritate mediocra...

In contextul asta chiar au sens meditatiile.

#11 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 05 December 2007 - 10:42 AM

Asta cam asa e... cred ca se intampla de multe ori ca profesorii sa predea materia la un anumit nivel pentru a asigura promovarea celor slabi... de aceea e bine sa te asiguri ca fiul/fiica ta nimeresc intr-o clasa "buna", cu un nivel general ridicat, pentru a nu se lovi de o majoritate mediocra...

In contextul asta chiar au sens meditatiile.

Ioana e intr-o clasa vocationala de volei, am tzinut neaparat sa faca un sport.\Ea a ales voleiul, nu erau nici foaret mutle optiuni aici in Craiova, asa ca nivelul clasei e mediu :(

#12 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 05 December 2007 - 04:08 PM

E foarte greu pentru un profesor sa lucreze si cu cei foarte buni si cu cei slabuti. Programele scolare sunt foarte incarcate si nu este timp suficient la dispozitie pentru destule aplicatii. Nu o spun in apararea profesorilor (pentru ca sunt si multi care nu-si fac treaba cum trebuie), dar eu personal nici nu stiu cum sa ma mai impart (incerc sa lucrez si pe grupe), toti au nevoie de atentia mea. Am avut surpriza neplacuta ca elevi buni sa se incurce la exercitii usoare (din viteza, din neatentie, li se pare foarte usor).
Astazi a fost teza unica la matematica. Eu zic ca subiectele au fost usoare, dar astept cu nerabdare sa vad ce parere au elevii.

#13 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 06 December 2007 - 09:20 AM

Eleva mea are aceeasi parare cu tine.
Am vazut si subiectul de rezerva, era un pic mai greu.
Pupam "Doamna de mate"
Eu cred ca o sa fie , la fel ca in ultimii ani mai dificile subiectele la romana.

#14 Me_Teo

Me_Teo

Amiba

• Membri
  • 30 Mesaje:
  • Din:Deva

Postat 29 June 2008 - 03:54 PM

Chiar daca unele materii nu le prea inteleg, nu m-am obosit sa ma duc la meditatii inutile, mai ales pt ca nu sunt materii de examen. Consider ca vina e a profesorului, asa ca n-am de ce sa-mi pierd timpul inutil. :devil: Doar la mate iau meditatii pt ca e o materie f importanta, desi nu-mi plc. :angry:
Unii iau meditatii pt pile, dar asta e deja alta poveste... :p

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi