Salt la continut

Fotografie

Va recomand Spania

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 29 September 2006 - 10:49 AM

Va recomand sa mergeti in Spania, In Barcelona, Valencia,Toledo, in Canarias, San Sebastian,Mallorca,Segovia.
Ce puteti vedea acolo?
In Barcelona este Sagrada Familia, operele lui Gaudi, Parcul Gruel, Casa Batlot, plaja si magazine super elegante pt.toate buzunarele.Am ramas impresionata de arhitectura de acolo, de bunatatea oamenilor si mancarea gustoasa.
In Valencia zona noua ,moderna este de vis, constructii uimitoate, cel mai mare oceanografic din lume, gradini botanice, muzee , iar plaja este larga si frumoasa.
In Segovia este apeductul perfect conservat, catedrala, si strazile inguste cu arhitectura superba
In Toledo sunt portile Toledo
In Insulele Canare e un vis, nu va pot descrie in cuvinte.
San Sebastian e o zona in nordul Spaniei plina de verdeata, munti, peisaje uimitoare.
Si este o tara ieftina, preturile nu difera de la oras la insula.Numai biletele de avion sunt ceva mai scumpe.
Si sunt multe alte locuri frumoase unde puteti vedea castele si cate si mai cate.

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 29 September 2006 - 11:32 AM

Super! :) Daca ai avea poze si impresii personale din locurile vizitate de tine ar fi si mai super! :p Multumim!

#3 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 29 September 2006 - 12:19 PM

Am tone de poze dar nu am inca net, ma conectez de la telefon. In urmatorii ani sper sa am si eu net, acum am o viteza de 49 kbit, o poza imi ia pe putin 3 ore sa o pun.
O sa pun cu siguranta poze din toate locurile despre care v-am vorbit.

Nu o sa uit asta. :*

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 30 September 2006 - 09:45 AM

Probabil ca mi-ar placea Spania, dar din cauza ca foarte multi romani s-au dus la capsuni, cersit etc. pe acolo, pentru mine Spania e, intr-un fel, tara romanilor decazuti. Oameni care nu au vrut sa invete, sa-si puna capul la contributie in Romania si au plecat acolo, sa faca bani. Sper sa nu ma intelegeti gresit; apreciez oamenii care au plecat in Spania pe super servicii - adica un avans profesional(cum inteleg ca este sotul tau, Sexymom), dar nu suport capsunarii, zidarii, tamplarii, prostituatele, hotii de buzunare, proxenetii si tot clanul lor. Imi pare rau ca Spania, tara despre care citeam in copilarie ca l-a trimis pe Columb sa descopere America, a ajuns astfel in ochii mei. Daca as merge in Spania, as vrea sa o descopar pitoreasca, inteleapta si bogata. Din pacate, cred ca as gasi cersetori, malluri si masini de fite. Vreau sa mi-o imaginez altfel, dar m-am saturat de duhoarea de incultura pe care o imprastie romanii ce se intorc de acolo.

In plus, sunt siguri ca multi romani imi impartasesc opiniile. Mi-a placut, Sexymom, ca ai vorbit frumos despre Spania, mi-a placut ca te-au impresionat arhitectura, gastronomia, oamenii (din pacate a trebuit sa mentionezi despre magazine elegante; nu e chiar ce as vrea sa vizitez intr-o tara), insulele. As vrea sa aflu mai multe despre tara asta, impresii personale; un fost profesor de-al meu din facultate (avea pana in 30 de ani) avea o firma de truck GPS, facea destul de multi bani, astfel incat sa isi petreaca perioada lungi din an in Spania. Era locul lui de relaxare. Deci probabil ca Spania e mai mult decat se vede, de aici, din Romania.

#5 verona

verona

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 92 Mesaje:

Postat 02 October 2006 - 03:10 PM

eu am o prietena in spania de citiva ani si s-a si maritat acolo,pt ea e super spania.Mie imi place limba spaniola si unele telenovele :cheer:

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 02 October 2006 - 04:08 PM

Alex in mare parte ai dreptate, au venit aici multi oameni de proasta calitate, cum i-ai enumerat si tu, dar asta nu umbreste frumusetile de aici din Spania, care sunt foarte variate, si eu am inceput sa evit romanii si in locurile minunate despre care am vb intalnesti foarte putini romani. Doamne cum am inceput sa ne evitam natia. :( dar asta este realitatea.Oameni si oameni. :(

#7 MIRRRUNA

MIRRRUNA

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 231 Mesaje:
  • Din:Tara Miticilor

Postat 02 October 2006 - 09:14 PM

Zidarii, tamplarii chiar si capsunarii au o munca la fel de nobila ca si a ta Alex :rolleyes: , atata timp cat o fac serios, cinstit si muncind cum numai ei stiu in ce conditii, departe de familii. NU vreau sa sune a slogan populist!!! Repet, atat timp cat munca lor e cinstita eu imi voi scote pe veci palaria in fata lor!!! Da, nu le’a placut scoala din varii motive si au ales sa faca o munca pe care niciunul dintre noi nu ar face’o… acea munca tre’ facuta de cineva caci pana una alta nu s’au inventat inca robotei care finiseaza constructii, rinduiesc lemnul sau zgarma dupa capsuni sub 45 de grade… De ce o fac in tari straine si nu acasa? Sunt raspunsuri si la intrebarea asta dar nu vreau sa devin antipatica.
In fine… nu stiu de ce m’a atins subiectul asta pt ca nu am rude acolo si nici prieteni. Incerc sa privesc din mai multe coltzuri problema. E un subiect ce s’ar intinde pe mai multe pagini asa ca ma opresc. Nu vreau sa supar pe nimeni. :rolleyes:

Intrasem de fapt sa spun ca BARCELONA (cu tot cu cersetorii ei romani) este un oras in care mi’ar placea sa traiesc. Este viu, este plin de istorie, este modern si in acelasi timp CULMEA nu epateaza prin nimic. In buricu’ buricului Barcelonei nu am vazut “picior” de mertzan, bmw, audi, sau alta fitza specific “autohtona” (aici). Ba din contra as zice! Fitza e masina cat mai micutza, mai “de oras” si cu motor ceva mai puternic. Nu vezi tzol festiv de “baieram” in plina zi, nu vezi priviri de sus si imbranceli la trecerea de pietoni, nu vezi acru pe fata osparilor (chiar daca e roman ;) e “umil” si primitor; nu stiu ce le’a facut acolo dar ospatarii romani erau parca in transa).
Doina e mai in masura sa spuna daca am nimerit eu in zilele lor bune sau chiar se intampla ca Spania sa fie o tara unde sa merite sa’ti lasi banii cateva zile intr’un an.
Eu una m’as intoarce cu placere oricand in Barcelona, ba mai mult, mi’a deschis apetitul si pt alte orase … sudul am inteles ca e la fel, deosebit…
Am si cateva poze dar cred ca pun maine, de la job.

:salut:

Acest mesaj a fost editat de MIRRRUNA: 02 October 2006 - 09:22 PM

#8 Trebuie

Trebuie

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:

Postat 02 October 2006 - 09:16 PM

Hello

Alex...esti nitel dur...ar trebui sa mergi in Italia .....sa dai numai de romani peste tot...
Pe mine nu m-a interesant acest aspect....daca vrei sa mergi sa vizitezi o tara....o zona dintr-o tara mergi pt asta si atit...nu te intereseaza cine si cum merge ....e excursia ta ....si mereu am fost si am apreciat arhitectura, cultura, oamenii de acolo si am raspuns mereu ca fac "turism " si nu ofer alte servicii :))....si m-am bucurat macar o zi si de magazine ( maxim 2 )

In Spania este super....nu stiu care mi-a placut mai mult Italia sau Spania...si sunt asa diferite si atit de superbe.....
In Spania fata de a spus Sexy va recomand San Jose ...un satuc superb, in care la sf lui octombrie poti face baie, liniste, case albe si flori...relaxare totala si fara multi turisti....va recomand Pampaneira ...un satuc pe la 1900m, in Sierra Nevada ....unde este un aer rece si curat si niste oameni super calzi si simpatici......
Va recomand Sevillia unde este a treia catedrala ca marime din Europa si care este impresionanta .....nu ca San Pietro dar este ceva superb....si nu in ultimul rind ...Alhambra....care este un vis.....as fi vrut sa fiu singura acolo si sa ma simt ca o cadina...hehehe...este ceva atit de diferit.....si sa nu uit Madrid...care chiar daca nu este ca Barcelona ca stralucire are El Prado ....unde poti petrece o zi frumoasa...iar viata de noapte...care este ceva specific Spaniei, este un exemplu foarte bun de a incerca sa-i cunosti pe spanioli :)) si de a te distra

Spania, ca si Italia si ca orice tara in care turismul este important si care are respect fata de trecut... isi pastreaza monumentele si punctele de atractie extraordinar...in fiecare moment descoperi lucruri noi......este ceva incredibil......:)
Imi e dor de europa.....:)

Btw, San Jose mi-a ramas in suflet...pt ca acolo am descoperit o casa care arata perfect ca si casa lui Luke Skywalker din Razboiul Stelelor...primul episod.....asa mica, alba galbuie si rotunda si pt mirosul florilor si totul era ceva superb....heheheheh

#9 Trebuie

Trebuie

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:

Postat 02 October 2006 - 09:21 PM

Miruna...sunt de acord cu tine.....fitzele sunt in Romania ...nu in alte tari si daca omu munceste cinstit, din partea mea are tot respectul...indiferent de munca pe care o face.......

In Italia am fost de mai multe ori intrebata ce servicii ofer, fata de Spania unde nu prea am patit asta.....iar Barcelona are o savoae deosebita...oricind m-as duce acolo....parcul Gruel, portul, gradina botanica, oamenii simpatici ...totul e superb, e luminos...
In sufletul meu am Barcelona, Sicilia, Praga, San Jose si Alhambra ...si apoi vin multe alte locuri...:)

#10 MIRRRUNA

MIRRRUNA

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 231 Mesaje:
  • Din:Tara Miticilor

Postat 03 October 2006 - 09:36 AM

Am revenit cu cateva poze. Nu reflecta nici 10% din ceea ce puteti vedea acolo, luand strazile la picior...

Barcelona:

Mim pe blvd Las Ramblas
Fisier atasat  eb10re2.jpg   29.75K   185 downloads

Fantanile cantatoare de la Palatul Montjuic ( jocul apei in ritmul unor piese de muzica clasica)
Fisier atasat  464dre2.jpg   18.33K   199 downloads

Sagrada Familia - Gaudi (aripa veche, aripa noua... se va mai construi la ea cel putin 20 de ani de acum 'nainte)
Fisier atasat  8e0dre2.jpg   30.01K   187 downloads

Port Vell - Barcelona
Fisier atasat  8430re2.jpg   31.01K   186 downloads

Coada la La Pedrera - Gaudi
Fisier atasat  c6e1re2.jpg   37.69K   169 downloads

La Pedrera
Fisier atasat  f5ebre2.jpg   34.5K   156 downloads

Manastirea Monserrat - (catedrala? uau!!!!!! )
Fisier atasat  bfa3re2.jpg   26.53K   208 downloads

Funicular care urca la Monserrat
Fisier atasat  4451re2.jpg   22.89K   168 downloads

View de la Monserrat
Fisier atasat  ff02re2.jpg   17.76K   189 downloads

Acest mesaj a fost editat de MIRRRUNA: 03 October 2006 - 09:44 AM

#11 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 03 October 2006 - 09:56 AM

Superbe poze , si mie mi-ar placea sa stau in Barcelona, o sa incerc sa adaug si eu niste poze.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi