Salt la continut

Fotografie

Filme romanesti

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 30 September 2006 - 10:12 AM

Filmele romanesti ocupa un loc special in lista mea de favorite... desi sunt, de multe ori, super de proasta calitate (adica n-as urmari un film american de asemenea talie), cred ca spiritul patriotic din mine imi spune ca filmele astea sunt bune, e ca si cum te-ai lauda cu copilul tau care tocmai a invatat cum sa scoata radicalul. Nu e mare lucru, nu se compara cu filmele internationale la calitate, la plotline, la executie, dar sunt ale noastre :).

Din pacate, cred ca cei mai multi actori romani sunt si actori de teatru si de cinema. Dar mai ales de teatru. Asa ca ii vezi foarte des zbierand prin filme sau soptind, dar cu voce tare. Ii vezi imitand seriale politiste americane, dar facute in stil romanesc; ii vezi imitand telenovele (cred ca aici le reuseste cel mai mult, nu e chiar greu); ii vezi incercand sa imite seriale de comedie americana (vezi "La bloc" & co - sunt, toate, sub orice critica; le salveaza, cat de cat, intriga si scenografia; dar actorii, inca o data, sunt actori de teatru - urla, zbiara, se aseaza in posturi imposibil de realizat in realitate - pe cand, in comedie, tocmai asta e farmecul - sa aduci cat mai mult a realitate, situatii care ti s-ar putea intampla tie; de exemplu, nu m-as putea satura de Seinfeld - ma identific, de multe ori, cu personajele lui; la fel cu Friends; la fel MASH - desi e cu totul din alta epoca)

Cu toate astea, savurez filme ca "Furia", "Milionari de weekend", "Moartea domnului Lazarescu" - desi nu sunt exceptionale, le vad, asa, ca pe realizarile copiilor nostri; sunt interesante; probabil ca daca ar fi avut un buget hollywoodian ar fi avut si o executie mult mai buna.

Sunt, insa, unele filme, pe care americanii nu vor putea niciodata sa le (re)produca; ating corzile romanului din noi, surprind umorul specific romanesc, la fel ca si trasaturile sociale din generatia actuala si din cea un pic trecuta: nu cred ca ar putea vreun regizor de la Hollywood sa realizeze o asemenea capodopera ca "Nea Marin miliardar". Pur si simplu nu ai unde sa regasesti un asemenea umor in alta parte. Doar o tara are moldoveni, ardeleni si olteni. Nimeni nu ii va putea surprinde la fel ca un regizor roman. Asa ca bravo "Nea Marin Miliardar", bravo seria "BD"!

Pe locul intai, insa, master-piece-ul cinematografic romanesc, as pozitiona "FILANTROPICA". Nae Caranfil, esti un maestru! Bravo!

Sunt sigur ca aveti si voi filme romanesti preferate. Amintiti-ne de ele!

Acest mesaj a fost editat de alex25: 30 September 2006 - 10:19 AM

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 06 January 2007 - 03:34 PM

Anul acesta avem patru filme romanesti prezente la Festivalului de la Palm Springs: "Hartia va fi albastra", al regizorului Radu Muntean, "A fost sau n-a fost?", al lui Corneliu Porumboiu, "Legaturi bolnavicioase" al lui Constantlin Mitulescu si "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii". Ultimul este propus la categoria "Cel mai bun film intr-o limba straina". Succes!

#3 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3590 Mesaje:
  • Dispozitie:computer says no
  • Sex:Feminin

Postat 06 January 2007 - 08:44 PM

interesant subiect!

Legaturi bolnavicioase este al lui Tudor Giurgiu. L-am vizionat de curand si mi-a placut foarte mult. Sincer sa spun, ma asteptam la un fiasco , dar am fost extrem de placut impresionata: fara scene de nuditate, vulgaritate, realizat simplist, axat mult pe metamorfoza personajelor, intr-un cuvant ii acord un 9+ :salut: iar imaginea este absolut reusita!
si inca un 10+ pt Tudor, "mare boier, mare caracter" ;)

ai perfecta dreptate in ce ai afirmat despre filmele care sensibilizeaza romanul din noi. in lista mea de filme preferate, ordine aleatorie, stau:
-De ce are vulpea coada? :grin:
-Iacob
-Morometii
-De ce trag clopotele Mitica?
-Concurs
-Balanta
-Patul conjugal (si aproape orice film cu Gheorghe Dinica)
-Asfalt tango
-Furia
-Marfa si banii
-Moartea domnului Lazarescu
-Telegrame
-Ion
-seria BD
-Nea Marin miliardar si muuulte altele de care poate nu-mi amintesc acum.

in lista mea de filme romanesti ne-preferate cu siguranta nu stau :grin: :
-filmele lui Sergiu Nicolaescu :doh:
-filmele din seria Margelatul
-filmele din seria cu haiducii

Anul acesta avem patru filme romanesti prezente la Festivalului de la Palm Springs: "Hartia va fi albastra", al regizorului Radu Muntean, "A fost sau n-a fost?", al lui Corneliu Porumboiu, "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii". Ultimul este propus la categoria "Cel mai bun film intr-o limba straina". Succes!

si mi-as dori foarte mult sa le vad si pe acestea 3.

Acest mesaj a fost editat de buretel: 06 January 2007 - 08:46 PM

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 07 January 2007 - 09:56 PM

Nu e chiar lipsit de nuditate sau vulgaritate "Legaturi bolnavicioase", dar, intr-adevar, fata de celelalte filme romanesti e mai "curat". Chiar, asta e un alt defect evident al filmelor romanesti: vulgaritatea excesiva. Interpretare personala: atunci cand un regizor pur si simplu nu reuseste sa exprime printr-o secventa un anume sentiment, o traire puternica, apeleaza la una sau mai multe injuraturi.

Oricum, apropos de "Legaturi bolnavicioase", filmul e destul de socant, imaginea este, intr-adevar, reusita. Am, insa, (inca) o obiectie: acelasi kitsch, regasit mult prea mult in filmele romanesti, este concentrarea timp de cateva secunde bune (10-20) asupra fetei unui personaj. Nu stiu, metoda asta mi se pare specifica telenovelelor si o gasesc de prost gust. Una peste alta, filmul merita vazut, macar pentru nervii provocati de situatiile "bolnavicioase" :).

#5 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • 3590 Mesaje:
  • Dispozitie:computer says no

Postat 08 January 2007 - 10:21 AM

alex, ai perfecta dreptate. vulgaritatea este inca un defect de aparitie in filmele romanesti. si eu mi-as dori ca ele sa semene mai mult a arta decat a poveste, dar probabil este o chestie de gust a regizorilor. poate ca intentioneaza sa capteze concentrarea spectatorilor prea mult, e o straduinta prea mare.
oricum, poate sunt subiectiva pt ca l-am cunoscut pe Tudor, si am incredere in lucrurile de calitate pe care le face, si pt asta e de admirat.
inca sunt increzatoare in calitatea filmului romanesc, si poate ca in cativa ani vom ajunge acolo unde trebuie.

cat despre telenovele, say no more :doh: pur si simplu mi se incetoseaza mintea cand schimb canalele si dau peste tot de ele. este inadmisibil cum multi actori se compromit pt astfel de scenarii, sub pretextul unei imagini valide in media. ma refer aici la Papadopol, care debutase optimist in Marfa si Banii, sau mari actori ca Sebastian Papaiani, Tora Vasilescu (apropos, memorabila in Concurs si De ce trag clopotele Mitica?). Pacat...

#6 anin

anin

Amiba

• Membri
  • 39 Mesaje:
  • Dispozitie:bine

Postat 22 May 2009 - 09:31 AM

Mie imi plac filmele mai vechi romanesti, preferatul meu fiind Operatiunea "Monstru".

#7 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:
  • Greutate maxima:101
  • Greutate curenta:97
  • Greutate dorita:62

Postat 02 August 2009 - 05:56 PM

Dintre ultimele filme romanesti pe care le-am vazut recomand Nunta Muta a lui Horatiu Malaiele. E superb. Filmele Liceeni le-as revedea mereu cu placere. :give_rose:
Astept sa vad/cand oi avea timp Weekend cu mama desi nu am mari asteptari de la el ca citit multe critici.
Si pentru cine e interesat uite AICI gasiti linkuri unde puteti urmari filme romanesti online. Sper sa nu fie considerat reclama ca doar ce am dat un serch pe google :give_rose:

#8 Lorelei

Lorelei

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4120 Mesaje:
  • Din:Campina
  • Greutate maxima:76
  • Greutate curenta:66.9
  • Greutate dorita:65

Postat 17 December 2013 - 02:50 PM

Restul e tacere

Poker

Orient express

#9 melilotus

melilotus

Taz

• Membri
  • 3605 Mesaje:

Postat 28 January 2014 - 09:19 PM

Operatiunea Monstrul. :grin:

#10 RichardGhval

RichardGhval

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:

Postat 03 June 2017 - 01:16 AM

spartacus a fost senzational...eu acum ma relaxez cu babylon 5...5 seriale si 4 mini filme. Pentru mine e cel mai bun S.F dupa star trek

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi