Salt la continut

Fotografie

Termopane

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction
  • Sex:Feminin

Postat 03 October 2006 - 11:06 AM

M-am hotarat sa imi schimb geamurile.
Am citit despe termpane de PVC, aluminiu, lemn startificat.
M-am hotarat sa imi pun PVC.
Acu sunt la cautatul unei firme.
Am in bratze 10 oferte, preturile variaza inte 2300 Ron si 3000 RON, dar nu ma pot hotari.
Helpppppppppppp

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 03 October 2006 - 11:15 AM

M-am hotarat sa imi schimb geamurile.
Am citit despe termpane de PVC, aluminiu, lemn startificat.
M-am hotarat sa imi pun PVC.
Acu sunt la cautatul unei firme.
Am in bratze 10 oferte, preturile variaza inte 2300 Ron si 3000 RON, dar nu ma pot hotari.
Helpppppppppppp

Cele mai importante sunt profilele, dupa parerea mea, dar sa te uiti si la oferta completa: transport, montaj, ridicare rame vechi, garantie, finisaje etc. Conteaza sa aiba si lucrurile astea in oferta pentru ca demonstreaza ca firma respectiva chiar se ocupa. Te mai sfatuiesc sa te uiti bine la sediul firmei si sa analizezi cum au ei geamurile puse. :grin: Iti dai seama ca si-au dat toata silinta pentru ele, iar daca arata urat, e clar ca la tine vor arata si mai urat.

Inainte de termopane ar fi bine sa faci o izolare termica a camerelor sa nu apara igrasie. Poate totusi la tine nu apare. :unsure: Bafta!

#3 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 03 October 2006 - 11:56 AM

Dupa ce batusem campii mai devreme, descriind avantaje si dezavantaje, am recitit si mi-am dat seama ca limbajul folosit poate nu e cel mai accesibil, asa ca revin cu un site care are chestiile mult mai bine structurate. Baga un ochi, si daca ai intrebari, in masura in care pot sa-ti raspund la ele, iti stau la dispozitie, cu cea mai mare placere.

ferestre cu geam termopan

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 03 October 2006 - 12:02 PM

Foarte complex site-ul. Multumesc! :floare:

Doamna inginer, ca tot v-am prins pe acilea nu stiti ce ar trebui sa fac sa nu mai am igrasie? :oo: Stiu ca nu e un subiect usor de discutat, dar trag speranta. :grin:

Si ca sa nu facem terci subiectul asta, poate raspunzi la Cum scapam de igrasie. Multumesc! :*

#5 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • 2371 Mesaje:

Postat 03 October 2006 - 12:31 PM

Cum imi fac ceva mai mult timp - eventual de acasa - am sa postez ceva. problema e spinoasa si..sunt muulte de spus. :*

#6 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 09 October 2006 - 12:48 PM

Am termopane...
Au o mie de calitati. Protejeaza fonic, nu intra frigul pe langa toc, alea, alea.
Defectul major...cel putin la mine acasa...daca nu tii macar unul deschis, se mucegaieste tot. Degeaba am izolat...Blocul e de caramida, bengos de numa'. Si iarna nu-ti permiti sa lasi deschis permanent.
Am avut un soc cand, facand curatenie la Cristina in camera, am constatat ca tot biroul ei, care e plasat cu spatele spre fereastra, era mucegait. Si Cristi e alergica la mucegai, praf, puf.... De aceea sterg in camera ei mai serios destul de des.
Si inca unul, daca inchizi si geamul si usa :D ...ai grija sa fie camera mai mare :D , ca se termina aerul pana dimineata :D Mai ales daca e si usa termopan :D . Inchid ermetic. Usile mele sunt din lemn de tei...altfel... :oo:

Acest mesaj a fost editat de lliliana: 09 October 2006 - 12:52 PM

#7 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • 2371 Mesaje:

Postat 09 October 2006 - 01:31 PM

Da, cand totul e foarte etans, si nu se mai produce schimbul de aer intre exterior si interior, apare condensul. Aerul cald din incapere condenseaza pe suprafata cea mai rece - de cele mai multe ori, peretele exterior, foaia de geam.
In mod normal, fereastra cu geam termopan este prevazuta cu o clapeta de ventilare. E ca un mic sertar, o fanta prevazuta in rama ferestrei. Insa, fie pentru ca romanul spune "cum sa am eu, dom'le, gauri in toc, sa pierd caldura?", sau pentru ca multe dintre ferestrele de pe piata sunt facute pe genunchi 9in tot soiul de ateliere improvizate), aceste clapete lipsesc de cele mai multe ori.
O alta metoda care am observat ca se practica - se ia bormasina si se dau gauri in toc, sau exista deja niste gauri prevazute cu un cep.
Sunt multe de spus despre ferestre, condens &co, insa poate cu alta ocazie.

#8 George

George

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 110 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 17 October 2008 - 02:33 PM

Alegeti-va cu mare atentie firma si mesterii care le monteaza. Mama a chemat o firma sa monteze termopane si mesterii de acolo nu le-a montat corect. Acum mesterii care vin sa puna la balcon si dormitor, trebuie sa se ocupe si de cele de la bucatarie.

Acest mesaj a fost editat de George: 17 October 2008 - 02:35 PM

#9 Loredana

Loredana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10192 Mesaje:
  • Din:Hamburg
  • Dispozitie:increzatoare si plina de elan...

Postat 18 October 2008 - 12:09 AM

Buna George,
Cel mai important lucru este firma cu care te hotarasti sa lucrezi.Asa cum bine spunea Luchi,

multe dintre ferestrele de pe piata sunt facute pe genunchi 9in tot soiul de ateliere improvizate)

Te intereseaza in primul rand sa-ti ia masuratorile bine,sa nu-ti nenoroceasca peretii dupa,sa aiba utilaje cum trebuie,ca imbinarile si tot lucrul care se face la ei in sectie sa fie lucru de calitate.Ar fi tare buna o recomandare de la ceva clienti ai lor care au fost multumiti si nu au avut probleme.Te intereseaza sa aiba meseriasi buni,sa monteze frumos si sa aiba meseriasi si pentru partea de zidarie de dupa montarea ferestrelor,ca sa nu te mai agiti sa cauti altii(firmele serioase au,de obicei).Nu stiu daca este important acum ce fel de profil folosesti,oricum isi va face treaba,mult mai important este lucrul oamenilor,ca materiale si tot ce trebuie bune exista acum din plin.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi