Salt la continut

Fotografie

Investitii rapide si sigure

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 2peu

2peu

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 59 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 07 October 2006 - 03:00 PM

Toata lumea cred ca incearca sa isi puna bine un ban pentru zile negre sau pentru o investitie majora, o casa, o masina etc; si eu fac la fel, dar nu stiu ce sa fac cu banii intre timp. Sa zicem ca as avea la dispozitite intre 100 si 500 euro. Ce fac cu ei? Ii tin in casa? :unsure: E cam aiurea. Pana acum ceva timp primeam salariul direct in euro si ii pastram asa, dar acum am lei si mi se pare ca pierd daca ii transform in valuta. Iar leii tinuti in casa sau pe card se "subtiaza" din cauza inflatiei.

Imi zicea cineva sa cumpar aur ca ii creste mereu valoarea si se poate schimba oricand in lei, dar ma vad ca pe baietasii cu mertzane si lant de 2 kile la gat. <_< Alte ideei? Voi in ce investiti?

#2 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 08 October 2006 - 01:46 PM

noi am stabilit o suma fixa lunara care e pusa deoparte intr-un cont de economii....pentru zile negre (care sa speram ca nu vor veni) si pentru dotarea apartamentului pe care visam sa il cumparam in 1-2 ani

#3 Tomy

Tomy

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 08 October 2006 - 02:39 PM

...ca veni vorba de investitii :)) Am hotarat cu sotul meu, in prima faza, sa luam o "bucatica" de pamant iar banii necesari pt el sa-i luam din banca dar cand am inceput sa cercetam piata si ce preturi sunt la terenuri :lesin: am renuntat caci noi nu aveam bani decat pt actele necesare demersurilor... Apoi, prin cercetarile noastre am descoperit ca ne putem incadra cu imprumutul la o garsonira conf II, ;) acum urmeaza s-o gasim pe cea care ne convine ca pret si pozitiesi, ...apoi demersurile cu banca, eu sunt din provincie si o asemenea garsoniera e 7000-15000 euro... Am hotarat asa caci banca ma va obliga sa platesc ratele, caci astfel i-as cheltui pana la "blana" :)) , valoarea va creste o data cu trecerea timpului si o mai si inchriez... :cheer: Ei, prieteni, ce ziceti, gresesc??? :oo:

#4 JohnnyD

JohnnyD

Amiba

• Membri
  • 9 Mesaje:

Postat 12 October 2006 - 08:13 AM

Raiffeisen banc, are o chestie similiara foarte interesanta..
Depui o suma, la care nu poti sa umbli timp de 18 luni... si ei iti dau dublul sumei + o dobanda de 15 % ...
In tot timpul asta tu cotizezi pe fiecare luna.... cu o anumita suma, nu stiu exact...si decat sa dau informatii gresite..mai bine...
Oricum, interesati-va! :)

#5 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 12 October 2006 - 11:18 PM

Depui o suma, la care nu poti sa umbli timp de 18 luni... si ei iti dau dublul sumei + o dobanda de 15 % ...
In tot timpul asta tu cotizezi pe fiecare luna....

Cand spui "ei iti dau dublul sumei" probabil ca vrei sa spui "dublul sumei sub forma de credit", corect?

:salut:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi