Salt la continut

Fotografie

ISLAMISM

• Please log in to reply
12 raspuns(uri) in acest subiect

#1 mirela_awad

mirela_awad

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:
  • Din:Portugal
  • Dispozitie:cool!
  • Sex:Feminin

Postat 08 October 2006 - 01:31 PM

Am decis sa deschid un subiect despre islamism avand in vedere faptul ca sunt de aceasta religie si luand in considearare opiniile pro si contra care exista in zilele noastre despre aceasta religie.De fapt ce prezinata aceasta religie? Daca am fi sa ne luam dupa tot ce se intampla azi in lume si dupa mai toate documentarele tv si articolele intalnite in ziare si revista islamismul e redus la RAZBOIUL SFANT sau ATACURI TERORISTE.E cam acelsi inteles dar cu termeni diferiti.CORAN sau BIBLIA CATOLICA sau BIBLIA CRESTIN- ORTODOXA sunt considerate o BIBLIE unica sau exista diferente?Exista, da! De ce? Prt. ca audienta( lumea)are aceasta parere datorita incidentelor neplacute! Daca ar fi sa o luam in termeni populari e adevarat ca D-ZEU nu a fost insurat si nici nu a avut 16 femei cum Profetul MOHAMAD sau ALLAH a avut.Si iarasi e adevarat ca in Biblie e scris sa nu faci rau aproapelui tau sau sa ucizi, iar in CORAN e scris acelasi lucru, dar audienta cunoaste inversul acestei fraza sau porunca sfanta. Si daca ar fi sa o iau in termeni mai ironici sau poate critici sa fie adevarat ca D-zeu, Allah , Budha ( cei 3 faimosi cunoscuti in toata lumea) nu au fost decat 3 persoane mai inteligente si mai puternic dotat spiritual? ramane de descifrat cum de altfel raman multe altele.

#2 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 12 October 2006 - 12:20 PM

Mesajul Bibliei si al Coranului sunt identice. Difera profetul. Mohamed si IIsus, nu?
Coranul, care se spune ca a fost relevat de Arhanghelul Gabriel trimisului lui Allah, vorbeste mult celor de religie islamica despre cum sa traiasca, dogma religioasa, drept, viata sociala , tranzactii, intelepciune, relatia dintre Allah si creatiile sale. IIsus Hristos este pomenit de 25 de ori in Coran, recunoscandu-l ca pe unul din cei mai mari Profeti ai tuturor timpurilor.

Biblia e putin altfel. Vechiul Testament e istorie in general. Noul Testament e un mesaj despre cum sa traiesti in legea iubirii, nu in legea karmei. Asa cred. Am citit-o si mi-a placut in ansamblu. A trebuit s-o citesc de mai multe ori. Nici acum nu sunt sigura ca am inteles tot mesajul. :)

Mie Coranul mi-a placut. Biblia, ca si Coranul trebuie citite cu inima deschisa si de multe ori printre randuri, altfel nu intelegi nimik. :hug:

#3 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 12 October 2006 - 12:39 PM

Nu as putea judeca.Despre religia islamica nu stiu aproape nimic.Doar ce se arata la telivizor.Nu inteleg un lucru daca se spune sa nu ucizi si sa nu-ti obijduiesti aproapele de ce atunci islamii duc atitea razboaie jertfindu-se chiar pe ei.

#4 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 12 October 2006 - 12:59 PM

In numele religiilor s-au dus mereu razboaie "sfinte". De fapt nu e nimic sfant intr-un razboi. Mie personal nu-mi plac ingradirile pe care religia islamica le impune femeilor - dar la fel de putin imi plac si diferentele pe care religia crestin ortodoxa sau catolica le face intre femei si barbati. Daca ar fi sa traim cu totii in litera legilor religioase lumea ar arata cu totul altfel. Si in religia islamica si in celelalte religii sunt extremisti. Din pacate cei din religia islamica sunt cei mai extremisti si tot din pacate exista state care fac din religie lege de stat. Lumea a evoluat in ultimii 2000 ani si asta ar trebui sa se regasesca si in formlele de guvernamant. Dreptul civil international ar trebui sa fie legea care guverneaza orice stat din lumea asta iar religia ar trebui sa fie numai o problema personala. Asta bineinteles ca este parerea mea.

#5 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 12 October 2006 - 04:28 PM

Mirela - chiar sunt curioasa - cum e viata ta ( fiind musulmana) diferita de viata unei crestine?

#6 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 13 October 2006 - 07:52 AM

Cred ca nu :unsure: .Nu am observat la ea, din povestiri, nimic esit din comun.E fost model,dar islamii nu ar permite asa ceva.Mi se para ca tatal ei e din religia islamismului.Ma scuzi Mierlus ca m-am bagat :*

#7 mirela_awad

mirela_awad

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:
  • Din:Portugal
  • Dispozitie:cool!

Postat 02 December 2006 - 10:54 PM

imi cer scuze ca am cam abandonat subiectul.lipsa de timp, asta e!
Alandana sa-ti raspund la intrebare.depinde de multe contexte:tara, familie, nivelul de credinta sfanta.Tara in care eu m-am nascut e o tara foarte inchisa din pt. de vedere al regimului politic.dar am trait intr-o tara mai liberala.ceea ce mi-a dat dreptul la a alege.bineinteles ca totul depinde si de parinti ca fata intr-o familie islamica nu e usor sa faci ceea ce iti doresti.ma consider un caz fericit sa zic asa caci ai mei au fost mai open mind.insa ca trai de viata difera mult. femeile nu prea au ocazia sa-si exercite multe din drepturile care li se cuvin, in comparatie cu femeile din Europa, in schimb femeile arabe sunt mai protejate de lege.cum li se retrag din drepturile cuvenite in timpul unei casatorii , in cazul unui divort nu se pune problema de 50-50. femeia primeste tot ce au agonisit in comun+ copii pana la o anumita varsta(dezavantaj) , pe cand in europa (si nu mereu)50-50.sunt multe de vorbit pe tema asta, dar ce uneste mai mult o femeie araba de una occidentala sunt aceleasi sentimente care numai o femeie le poate avea.in rest mentalitate,studii, un job vorbim in alti termeni.

#8 sadaf

sadaf

Amiba

• Membri
  • 37 Mesaje:

Postat 24 March 2007 - 11:07 PM

Eu stiu doar atat dumnezeu e numai unul Allahu Akbar

Fisiere atasate

#9 peach

peach

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 Mesaje:

Postat 04 June 2007 - 04:14 PM

mai ai sa-mi spui ca-i religia cea din urma care ne va salva tuturor sufletele

#10 fredi

fredi

Amiba

• Membri
  • 14 Mesaje:

Postat 15 January 2008 - 12:09 PM

mai ai sa-mi spui ca-i religia cea din urma care ne va salva tuturor sufletele

Vreau sa precizez ca religia unui om nu poate oferi mantuire.

In alta ordine de idei: In ce consta crestinismul?
Spre deosebire de Islamism crestinismul are o logica foarte bine pusa la punct in ce priveste mantuirea sufletelor ( pentru ca la urma urmei fiecare dintre noi vrem sa fim in Imparatia lui Dumnezeu ).
In vechiul testament, inca din prima carte, observam cum omul a cazut in pacat si a fost izgonit din Eden.
Dumnezeu si-a ales un popor pe care voia sa-l binecuvanteze, prin care sa faca minuni extraordinare (vezi Exodul), pentru ca omenirea sa vada maretia Lui, atotputernicia Lui cu alte cuvinte calitatile Lui de UNIC Dumnezeu. Insa poporul acesta a continuat sa pacatuiasca... De aceea Dumnezeu a cerut sa i se aduca jertfe. Insa nu S-a oprit aici a pregatit jertfa suprema pe care Mielul lui Dumnezeu o poate aduce ca nu numai poporul Lui sa primeasca iertarea de pacate ci si "neamurile".
De aici incolo incepe Noul Legamant>
Domnul Isus (Fiu de Dumnezeu) a fost trimis pe pamant, s-a intrupat, a luat chip de om, si s-a dat drept jertfa pentru omenire. Si tuturor celor ce cred in el li se da dreptul sa se numeasca fii de Dumnezeu. Deci se produce o nastere din nou (cea despre care Isus vorbeste cu Nicodim), urmeaza marturisirea publica de credinta, Botezul. Prin acest botez esti identificat impreuna cu Hristos in moartea si invierea Lui.

Deci nu mai avem nevoie sa aducem jertfe pentru ca sa fim eliberati de pacate. Marturisirea pacatelor si pocainta unui copil al lui Dumnezeu sunt destule. Dar asta inseamna o viata dedicata in intregime lui Dumnezeu.

In ce consta Islamismul?
O serie de ritualuri bazate pe Coran, fara a vea siguranta manturii.

#11 batool67

batool67

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:

Postat 11 March 2008 - 04:13 PM

In numele religiilor s-au dus mereu razboaie "sfinte". De fapt nu e nimic sfant intr-un razboi. Mie personal nu-mi plac ingradirile pe care religia islamica le impune femeilor - dar la fel de putin imi plac si diferentele pe care religia crestin ortodoxa sau catolica le face intre femei si barbati. Daca ar fi sa traim cu totii in litera legilor religioase lumea ar arata cu totul altfel. Si in religia islamica si in celelalte religii sunt extremisti. Din pacate cei din religia islamica sunt cei mai extremisti si tot din pacate exista state care fac din religie lege de stat. Lumea a evoluat in ultimii 2000 ani si asta ar trebui sa se regasesca si in formlele de guvernamant. Dreptul civil international ar trebui sa fie legea care guverneaza orice stat din lumea asta iar religia ar trebui sa fie numai o problema personala. Asta bineinteles ca este parerea mea.

Sunt musulmana. Citesc Coranul si am o cultura islamica suficient de vasta cat sa imi permita sa imi pot intelege religia. Vreau sa va spun ca da recunosc poate in unele tari islamice situatia femeii nu este buna, dar acest lucru se intampla tocmai din cauza ca nu sunt respectate normele islamice vizavi de femeie. Islamul nu a venit ca sa ingradeasca sufletul si trupul omului, a venit ptr a/l elibera si a/i clarifica scopul acestei vieti si a/i da puterea sa inteleaga ca Viata de Apoi este mai lunga decat cea de aici. Islamul este ultima treapta in desavarsirea spiritului uman. Si fiecare religie este o treapta spre implinirea religioasa. Omenirea nu are mai multe religii, ci doar una perfectata de Creator de/a lungul secolelor. Dar unele civilizatii au refuzat sa parcurga fiecare treapta a acestei impliniri spirituale si s/a oprit pe treapta dorita, sau poate ca unele din ele isi trag doar sufletul inainte de a parcurge acest drum treapta cu treapta. Religia nu poate fi doar o problema personala din pacate ptr ca e mult prea importanta in existenta fiintei umane. Nu cred ca noi musulmanii suntem cei mai extremisti si statisticile demonstreaza acest lucru. Nu cred ca exista vreo justitie mai dreapta decat Dreptatea divina. Din pacate informatiile despre islam sunt preluate adesea prin prisma politicului sau prelucrate dupa ce au fost filtrate prin sita normelor din cultura de provenienta. Eu nu ma erijez in avocata religiei mele, ptr simplul motiv ca nu e necasar acest lucru. Faceti cunostinta cu islamul direct de la sursele sale, de exemplu site islamice in lb romana. Stiu ca intre spiritul legii revelate si practica exista diferente, dar oamenii sunt oameni si intr/o lume in care religia e in cadere libera se comit multe greseli. Daca aveti intrebari despre islam mi/ar face placere sa le postati ptr a reusi astfel sa ne cunoastem mai bine musulmani si nemusulmani.

#12 batool67

batool67

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:

Postat 11 March 2008 - 04:33 PM

imi cer scuze ca am cam abandonat subiectul.lipsa de timp, asta e!
Alandana sa-ti raspund la intrebare.depinde de multe contexte:tara, familie, nivelul de credinta sfanta.Tara in care eu m-am nascut e o tara foarte inchisa din pt. de vedere al regimului politic.dar am trait intr-o tara mai liberala.ceea ce mi-a dat dreptul la a alege.bineinteles ca totul depinde si de parinti ca fata intr-o familie islamica nu e usor sa faci ceea ce iti doresti.ma consider un caz fericit sa zic asa caci ai mei au fost mai open mind.insa ca trai de viata difera mult. femeile nu prea au ocazia sa-si exercite multe din drepturile care li se cuvin, in comparatie cu femeile din Europa, in schimb femeile arabe sunt mai protejate de lege.cum li se retrag din drepturile cuvenite in timpul unei casatorii , in cazul unui divort nu se pune problema de 50-50. femeia primeste tot ce au agonisit in comun+ copii pana la o anumita varsta(dezavantaj) , pe cand in europa (si nu mereu)50-50.sunt multe de vorbit pe tema asta, dar ce uneste mai mult o femeie araba de una occidentala sunt aceleasi sentimente care numai o femeie le poate avea.in rest mentalitate,studii, un job vorbim in alti termeni.

Cred ca toate societatile au tabu/uri implicit si societatea islamica. Anumite limite si interdictii impuse fetelor exista in multe societati nu doar in cea islamica. Femeile nu isi pot exercita toate drepturile nu ptr ca nu le au in islam ci tocmai din cauza ca nu sunt respectate normele islamice in acele state islamice. State islamice in adevaratul sens al cuvantului nu exista azi, Arabia Saudita, Iranul sau Pakistanul , nici ele macar nu se pot considera state islamice veritabile. Astazi putem vorbi de tari cu populatie musulmana. Spui ca custodia copiilor nu revine mamei, in Coran nici macar nu este reglementata aceasta chestiune, se face in fctie de Sunnah si de situatia particulara a fiecarui caz in parte si uneori arbitrar. Dar prevaleaza dreptul copilului de a fi crescut de mama. Regimul propietatii este diferit in islam. Dar daca femeia a contribuit financiar si s/au creat bunuri comune evident ca acestea vor fi impartite.

O scurta definitie a islamului> sa i te supui lui Allah*Dumnezeu si sa nu intri in conflict cu EL, sa crezi in toti profetii, trimisi inclusiv in Muhammad, in cartile Sfinte dar sa respecti preceptele Coranului, in ingeri, in destin si in Ziua de Apoi[b].

Sa nu intri in conflict cu semenii tai, credinta inseamna un comportament frumos.

Sa traiesti in armonie cu natura, sa ai grija de resursele naturale , sa tii cont ca si generatiile viitoare va trebui sa aiba acces la resurse.

#13 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 31 March 2008 - 03:11 PM

Sunt musulmana. Citesc Coranul si am o cultura islamica suficient de vasta cat sa imi permita sa imi pot intelege religia. Vreau sa va spun ca da recunosc poate in unele tari islamice situatia femeii nu este buna, dar acest lucru se intampla tocmai din cauza ca nu sunt respectate normele islamice vizavi de femeie. Islamul nu a venit ca sa ingradeasca sufletul si trupul omului, a venit ptr a/l elibera si a/i clarifica scopul acestei vieti si a/i da puterea sa inteleaga ca Viata de Apoi este mai lunga decat cea de aici. Islamul este ultima treapta in desavarsirea spiritului uman. Si fiecare religie este o treapta spre implinirea religioasa. Omenirea nu are mai multe religii, ci doar una perfectata de Creator de/a lungul secolelor. Dar unele civilizatii au refuzat sa parcurga fiecare treapta a acestei impliniri spirituale si s/a oprit pe treapta dorita, sau poate ca unele din ele isi trag doar sufletul inainte de a parcurge acest drum treapta cu treapta. Religia nu poate fi doar o problema personala din pacate ptr ca e mult prea importanta in existenta fiintei umane. Nu cred ca noi musulmanii suntem cei mai extremisti si statisticile demonstreaza acest lucru. Nu cred ca exista vreo justitie mai dreapta decat Dreptatea divina. Din pacate informatiile despre islam sunt preluate adesea prin prisma politicului sau prelucrate dupa ce au fost filtrate prin sita normelor din cultura de provenienta. Eu nu ma erijez in avocata religiei mele, ptr simplul motiv ca nu e necasar acest lucru. Faceti cunostinta cu islamul direct de la sursele sale, de exemplu site islamice in lb romana. Stiu ca intre spiritul legii revelate si practica exista diferente, dar oamenii sunt oameni si intr/o lume in care religia e in cadere libera se comit multe greseli. Daca aveti intrebari despre islam mi/ar face placere sa le postati ptr a reusi astfel sa ne cunoastem mai bine musulmani si nemusulmani.

Cati barbati si cate femei sunt in lume?

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi