Salt la continut

Fotografie

Cum scapam de pete dificile

• Please log in to reply
27 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7949 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 09 October 2006 - 02:27 PM

Pete de vin rosu - desi pare greu de crezut, vinul alb il va scoate pe cel rosu din haine. Pune putin pe pata si abia apoi spala haina.

Pete de unt, margarina, ulei - foloseste un detergent special pentru pete (Vanish de exemplu). Aplica-l pe pata si lasa putin haina la inmuiat.

Pete de cafea sau ceai - foloseste din nou detergentul special pentru pete. Evita sa folosesti sapunul in aceste cazuri. Acesta va fixa pata si mia tare

Pete de iarba- Pentru a indeparta petele de iarba, freaca zona patata cu un pumn de tarate. Abia apoi spala haina.

Pete de cerneala - Foloseste un fixativ pentru par. Aplica-l direct pe pata, apoi spala normal.

Petele lasate de antiperspirant - Cu un burete aplica in zona ingalbenita otet. Apoi spala normal.

Pete de ciocolata - Indeparteaza cat mai multa ciocolata din zona afectata. Apoi scufunda haina in apa rece si incearca sa scoti si restul. Abia apoi spala haina cu detergent.

Pete de noroi - La fel ca si in cazul ciocolatei, indeparteaza cat poti de mult inainte sa introduci haina in apa rece. Nu lasa pata sa stea mult pe haina. Spal-o cat de repede poti. Petele mai dificile le scoti cu un cartof taiat in doua si frecat de zona afectata.

Pete de bere - Amesteca o lingura de detergent cu apa calda. Aplica pe pata si apoi clateste. Aplica o solutie facuta din o parte otet si trei parti apa. Apoi spala haina normal

#2 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10561 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 09 October 2006 - 02:32 PM

Merci Gabit.O sa tinem cont :*

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7949 Mesaje:

Postat 09 October 2006 - 02:32 PM

Pete de lapte - frecati cu amoniac diluat cu putina apa.

Pete de igrasie - frecati pata cu apa calduta cu otet. Daca rezista, utilizati urmatorul amestec: suc de lamaie, o lingura de sapun alb ras, 30 mg amidon si 15 grame sare fina. Se obtine o pasta care se aplica pe locul umezit inainte.

#4 cristina_gabriela

cristina_gabriela

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 29 November 2007 - 10:07 PM

am un baietel de 4 ani care tocmai mi-a patat geaca de blugi cu carioca verde ( marker ) si pata a devenit mare si rosie.Ce ma fac? acum cateva saptamani imi cumparasem geaca si imi place.Stie cineva cum scot si eu pata? Am vazut niste articole, cu lapte, sare de lamaie, spirt, dar mi-e frica sa nu se decoloreze in locul unde este pata acum.Sper ca poate sa ma ajute cineva.Multumesc.

#5 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 30 November 2007 - 08:11 PM

am un baietel de 4 ani care tocmai mi-a patat geaca de blugi cu carioca verde ( marker ) si pata a devenit mare si rosie.Ce ma fac? acum cateva saptamani imi cumparasem geaca si imi place.Stie cineva cum scot si eu pata? Am vazut niste articole, cu lapte, sare de lamaie, spirt, dar mi-e frica sa nu se decoloreze in locul unde este pata acum.Sper ca poate sa ma ajute cineva.Multumesc.

Ai pus si tu ariel sau vanish direct pe pata?

habar nu am cum se scoate...si eu am avut pete de carioca de la copil dar s-au luat la mai multe spalari.

Acest mesaj a fost editat de axe10: 30 November 2007 - 08:12 PM

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7949 Mesaje:

Postat 13 March 2008 - 03:08 PM

Am facut o prostie mare aseara ... Am adormit cu o lumanarica parfumata arzand si la un moment dat ma trezesc ca ma arde ceva pe fata. :o

Aveam ceara si pe fata si in par, perna, cearceaful si o pernuta decorativa sunt si ele murdare de ceara.

Stiti cum se scoate ceara de pe haine? :sorry:

#7 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 13 March 2008 - 03:46 PM

Cu fierul de calcat.
Pui o hartie (servetel) peste haina si apoi calci cu fierul de calcat.

#8 Spirala

Spirala

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 05 April 2008 - 12:47 PM

Buna :) ! Cunoaste cineva cum pot scoate niste pete dificile de pe un rucsac?Acesta a fost mazgalit de ceva vreme cu un marker de tip carioca (banuiesc ca era marker permanent :( ).Am observat destul de tarziu si am incercat detergent, solutii pt pete, spirt, praf de curatat si chiar inalbitor cu clor. Rezultatul: petele si-au mai pierdut din intensitate, dar tot se observa. Daca stiti vreo solutie care dizolva markerul, va rog impartasiti..Rucsacul e de f buna calitate si nu as vrea sa renunt la el.Multumesc !!!

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7949 Mesaje:

Postat 05 April 2008 - 02:05 PM

Stiu pe cineva care scotea petele cu kerosen; ciudat, dar eficient. Nu as putea sa-ti spun de unde il avea.

Ai mai putea incerca diluant pentru vopsele. Incearca mai intai intr-un colt mai putin vizibil sa vezi cum reactioneaza materialul.

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7949 Mesaje:

Postat 24 April 2008 - 01:50 PM

Spirala, nu stiu daca ai reusit sa scoti petele de marker, dar am descoperit un produs special pentru inlaturarea petelor de marker, guma, adeziv. Se cheama TopEfekt PUNKT

#11 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • 4129 Mesaje:
  • Dispozitie:Neinvinsa

Postat 24 April 2008 - 02:16 PM

Dar petele de rugina?Cu ce se scot?

#12 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7179 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:runner's high :))

Postat 24 April 2008 - 03:04 PM

Dar petele de rugina?Cu ce se scot?

Cu suc de lamiie (sau acid citric dizolvat in apa) si/ sau otet. Testeaza mai intii un colt ca sa vezi ce concentratie merge mai bine si apoi se incepe cu suprafete mici ca sa nu se intinda lichidul ala murdar peste tot. La sfirsit trebuie clatit bine bine de tot.
petele sint pe mobila sa pe haine?

#13 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • 4129 Mesaje:
  • Dispozitie:Neinvinsa

Postat 24 April 2008 - 03:32 PM

Petele sunt pe o camasa de panza

#14 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7179 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:runner's high :))

Postat 24 April 2008 - 03:57 PM

Petele sunt pe o camasa de panza

A, credeam ca-s pe tapiserie, de aia zisesem de faza cu un coltisor. Incearca sa o inmoi in otet sau in zeama de lamiie, la mine a functionat. Apoi am clatit-o si am spalat-o normal.

#15 Spirala

Spirala

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 10 May 2008 - 12:33 PM

Spirala, nu stiu daca ai reusit sa scoti petele de marker, dar am descoperit un produs special pentru inlaturarea petelor de marker, guma, adeziv. Se cheama TopEfekt PUNKT

Multumesc pentru informatii.Am spalat rucsacul de multe ori si s-au mai dus petele.Mai incerc varianta cu spalatul si daca nu se duc de tot, sa incerc produsul (desi 121 de ron mi se pare un pret cam piperat ),pe care sper sa-l gasesc in magazine.

2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi