Salt la continut

Fotografie

Dieta - Vreau Sa Slabesc 5 Kg

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 simpleshoes

simpleshoes

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 05 May 2012 - 05:52 PM

Am reusit ca intr-o luna (de pe 1 aprilie), reducand consumul de paine (si-n general carbohidrati), cartofi, banane, dulciuri, zahar de orice fel, prajeli, sucuri... sa slabesc cele 9 kg acumulate intr-un an de nesimtire si excese.

De la 63 de kg la 54-55kg
. Acum am 55 de kg la 1.76. Sunt multumita, insa, pentru a da jos ,,ultimele" 5-7kg mi-am dat seama ca trebuie sa incep ceva mai drastic. Asta pentru ca anul trecut aveam undeva intre 47-50kg; incapeam intr-un 36 la pantaloni. Acum cu greu ma pot strecura intr-un 38, masura mea lejera este 40 si pt asta imi vine sa intru in pamant de rusine :sorry:

Deci, reguliile pe care mi le-am autoimpus pentru a slabi sunt:

1. sa consum zilnic intre 600 kcal - 1000 kcal (desi de obicei mamanc in jur de 600...)
2. la baza dietei sa stea fructele si legumele, de preferat crude, insa...
3. in fiecare week-end imi pregatesc 1 ou fiert tare sau carne de vita pentru proteine
4. bauturile permise sunt apa si ceaiurile de orice fel
5. sunt interzise mezelurile, cascavalul, iaurturile cu fucte, carbohidratii, zaharul, bauturile carbogazoase, prajeliile, cartofii, bananele, snack-urile...sa nu mai vorbesc de mancarea tip fast-food
6. o data pe luna am "liber" - mananc ce, cat si cum ma taie capul. Nu de altfel, dar as inebuni fara mici, pizza, mamaliga sau cheesecake (- in cazul de fata a fost 22 aprilie, ramane ca pe 22 mai sa mananc ce vreau)

Niciodata nu mamanc sa ma satur, cum zic romanii. Mananc incet, pana simt ca s-a mai umplut ceva din golul acumulat in burta. Daca mi-e prea foame, apelez la un pahar mare de apa. Deseori am observat ca atunci cand visez la un biscuite sua cartofi la cuptor defapt mi-e sete.

Astazi am mancat

Dimineata: -
Pranz: 1 ou fiert + branza de bivolita (in jur de 100g) + 5 ridichii + paine alba, fara sare (am ciuguluit ceva dintr-un colt)
Seara: 125g iaurt degresat

Am baut: apa si 1L de Coca-Cola Zero (stiu ca nu-i sanatoasa dar nu m-am putut abtine)

Acest mesaj a fost editat de simpleshoes: 05 May 2012 - 06:09 PM

#2 clemen25b

clemen25b

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14364 Mesaje:
  • Din:Campina, prahova
  • Greutate maxima:110
  • Greutate curenta:97.5
  • Greutate dorita:65

Postat 05 May 2012 - 06:31 PM

47 de kg la 1.76m inaltime?cred ca glumesti.nu? :huh:
tu la 55 de kg deja esti subponderala?cum vrei sa devii scheletica?

si 600 de calorii pe zi este extrem de putin.hai sa spunem ca o data la nu stiu cata vreme ai un meniu sub 1000 de calorii din anumite motive (gen ca te-a durut stomacul si nu poti sa mananci sau ca ai probleme cu fierea si iti vine sa iti versi si sufletul) sa spunem, dar ca asta sa devina o regula chiar nu e ok

#3 simpleshoes

simpleshoes

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 05 May 2012 - 06:44 PM

pai eu asa picioare mi-ar placea sa am:

#4 clemen25b

clemen25b

Yeti

• Membri
  • 14364 Mesaje:

Postat 05 May 2012 - 06:56 PM

uf!
fiecare dintre noi ne visam intr-un fel sau altul fotomodele, pana si eu desi sunt cat o balena esuata, dar trebuie sa facem distinctia intre a arata bine si a fi anorexica.
ti-am vizualizat profilul.ai doar 18 ani din cate am observat.si cred ca poti fi suficient de matura astfel incat sa stai putin sa analizezi ce iti poate aduce pe termen lung un aport caloric de 600 de calorii.
proteinele sunt esentiale pentru pastrarea muschilor in procesul de slabire si nu e suficient sa le ai ca aport in week-end.
grasimile sunt si ele importante in digestie si in absorbtia vitaminelor liposolubile.diferenta de calorii intre un iaurt degresat si semidegresat este nesemnificativa.caloriile respective pot fi arse foarte usor prin putin mers pe jos sa spunem.
eu cred ca planul tau trebuie sa fie pe termen lung si sa vizeze sintagma "minte sanatoasa in corp sanatos"
eu sunt cu aproape 11 ani mai batrana ca tine.si am trecut si printr-o sarcina.poate la un moment dat o sa iti doresti si tu un copil.atunci o sa ai nevoie de un organism sanatos si viguros care sa ii poata asigura fatului tot ce are nevoie.acum te chinui pentru un moft si risti sa generezi dezechilibre mari in organism.si nici nu ai idee cat de usor putem sa generam dezechilibrele si cat de greu reusim sa ne recapatam sanatatea apoi.
plus ca, printr-un aport exagerat de mic caloric risti sa iti incetinesti metabolismul, ca mai tarziu sa ajungi sa te ingrasi la acele 600 de calorii

Acest mesaj a fost editat de clemen25b: 05 May 2012 - 06:58 PM

#5 simpleshoes

simpleshoes

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 06 May 2012 - 08:28 AM

S-ar putea sa fie cam extremista alegerea mea, insa nu cred ca va dauna sanatatii pe atat cat zici tu. Insa altfel nu ma simt bine, nici nu ma pot privii in oglinda!

Oricum, astazi am de gand sa mananc:

Dimineata: 1 suc mare de portocale + 5 migdale + 1 ling. seminte de dovleac
Pranz: carne de manzat la tigaie in unt
Seara: 1 morcov crud + 1 legatura de marar (tot cruda, am auzit ca face bine pt respiratie si piele)

Chiar daca avem alte idei si (s-ar putea ca a ta sa fie cea cea mai apropiata de adevar), te rog sa-mi spui ce crezi despre meniul meu de azi :))

Acest mesaj a fost editat de simpleshoes: 06 May 2012 - 08:34 AM

#6 emablue

emablue

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:
  • Dispozitie:optimista :)

Postat 06 May 2012 - 09:16 AM

Inteleg dorinta ta de a slabi, cred ca esti foarte tanara. Sunt sigura ca arati foarte bine la 55 de kg. Am observat ca adopti o dieta hipocalorica, 600 kcal/zi este un minim periculos. 1000 kcal parca ar mai merge. In cazul meu dieta hipocalorica este singura care functioneaza pentru un regim de slabire fara infometare. Imi aleg alimente cu un numar mic de calorii (cam tot ce imi place) si calculez astfel incat sa nu depasesc 1100 kcal/zi. In acest fel reusesc sa slabesc cca 1-2 kg pe saptamana, tinand cont ca am o activitate sedentara si varsta peste 40 de ani.
Un sfat de suflet: nu fii asa dura cu tine, nu te subaprecia. In viata probabil vei intalni destui care sa o faca. Priveste-te frumos si cu ganduri bune :)

#7 clemen25b

clemen25b

Yeti

• Membri
  • 14364 Mesaje:

Postat 06 May 2012 - 09:28 AM

S-ar putea sa fie cam extremista alegerea mea, insa nu cred ca va dauna sanatatii pe atat cat zici tu. Insa altfel nu ma simt bine, nici nu ma pot privii in oglinda!

Oricum, astazi am de gand sa mananc:

Dimineata: 1 suc mare de portocale + 5 migdale + 1 ling. seminte de dovleac
Pranz: carne de manzat la tigaie in unt
Seara: 1 morcov crud + 1 legatura de marar (tot cruda, am auzit ca face bine pt respiratie si piele)

Chiar daca avem alte idei si (s-ar putea ca a ta sa fie cea cea mai apropiata de adevar), te rog sa-mi spui ce crezi despre meniul meu de azi :))

eu prefer fructele in intregul lor decat sucul de fructe.asa ai si un aport de fibre, nu doar glucide

#8 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Elefant

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9788 Mesaje:

Postat 06 May 2012 - 11:46 AM

Acum am 55 de kg la 1.76. Sunt multumita, insa, pentru a da jos ,,ultimele" 5-7kg mi-am dat seama ca trebuie sa incep ceva mai drastic. Asta pentru ca anul trecut aveam undeva intre 47-50kg; incapeam intr-un 36 la pantaloni. Acum cu greu ma pot strecura intr-un 38, masura mea lejera este 40 si pt asta imi vine sa intru in pamant de rusine :sorry:

citind asta imi vine un singur lucru in minte...troll!

e imposibil ca la 1.76 si 55 kg sa nu-ti vina marimea 36!!!

#9 simpleshoes

simpleshoes

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 06 May 2012 - 12:29 PM

Acum am 55 de kg la 1.76. Sunt multumita, insa, pentru a da jos ,,ultimele" 5-7kg mi-am dat seama ca trebuie sa incep ceva mai drastic. Asta pentru ca anul trecut aveam undeva intre 47-50kg; incapeam intr-un 36 la pantaloni. Acum cu greu ma pot strecura intr-un 38, masura mea lejera este 40 si pt asta imi vine sa intru in pamant de rusine :sorry:

citind asta imi vine un singur lucru in minte...troll!

e imposibil ca la 1.76 si 55 kg sa nu-ti vina marimea 36!!!

pai, este posibil. Sus sunt fooarte mica iar de la talie in jos se desfasoara colosul/rezerva mea de kilograme :)

Inteleg dorinta ta de a slabi, cred ca esti foarte tanara. Sunt sigura ca arati foarte bine la 55 de kg. Am observat ca adopti o dieta hipocalorica, 600 kcal/zi este un minim periculos. 1000 kcal parca ar mai merge. In cazul meu dieta hipocalorica este singura care functioneaza pentru un regim de slabire fara infometare. Imi aleg alimente cu un numar mic de calorii (cam tot ce imi place) si calculez astfel incat sa nu depasesc 1100 kcal/zi. In acest fel reusesc sa slabesc cca 1-2 kg pe saptamana, tinand cont ca am o activitate sedentara si varsta peste 40 de ani.
Un sfat de suflet: nu fii asa dura cu tine, nu te subaprecia. In viata probabil vei intalni destui care sa o faca. Priveste-te frumos si cu ganduri bune :)

multumesc pentru sfat

#10 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Elefant

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9788 Mesaje:

Postat 07 May 2012 - 08:14 AM

pai, este posibil. Sus sunt fooarte mica iar de la talie in jos se desfasoara colosul/rezerva mea de kilograme :)

tocmai asta e, fiind subponderala... nu ai rezerva de kg.

btw, eu port 36 si am 60 kg la 1.65. E adevarat ca fac sport si procentul de grasime e mai mic, dar totusi...e vorba de 5 kg in plus si 11 cm in minus :rolleyes:

#11 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3679 Mesaje:
  • Dispozitie:Happy mommy
  • Greutate maxima:78.5 kg
  • Greutate curenta:83.3 kg
  • Greutate dorita:60 kg

Postat 10 May 2012 - 02:06 PM

Pentru cei care citesc acest subiect si cred ca o "dieta" de 600 cal pe zi nu le dauneaza sanatate, i-as ruga sa citeasca doar subiectele-rezumat aflate aici: http://forum.oneden....ncipii-de-baza/ mai ales De ce nu e bine sa consumi prea putine calorii.

#12 simpleshoes

simpleshoes

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 11 May 2012 - 09:11 AM

Dar, ce ziceti meniul acesta suna mai bine? Adica am inteles si vreau, totusi, sa am acel minim de calorii pe zi.

Mic de jun: 1 felie de paine integrala + cascaval (taiat cuburi) + 1 castravete + 1/2 mar + 1 suc de mere 250 ml (facut in casa)

Gustare: seminte crude de dovleac + migdale

Cina: iaurt degresat 125g + 3-4 capsuni

PS: cina nu am cum s-o iau, intrucat sunt la ore atunci

#13 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3679 Mesaje:
  • Dispozitie:Happy mommy
  • Greutate maxima:78.5 kg
  • Greutate curenta:83.3 kg
  • Greutate dorita:60 kg

Postat 11 May 2012 - 09:34 AM

Dar, ce ziceti meniul acesta suna mai bine? Adica am inteles si vreau, totusi, sa am acel minim de calorii pe zi.

Mic de jun: 1 felie de paine integrala + cascaval (taiat cuburi) + 1 castravete + 1/2 mar + 1 suc de mere 250 ml (facut in casa)

Gustare: seminte crude de dovleac + migdale

Cina: iaurt degresat 125g + 3-4 capsuni

PS: cina nu am cum s-o iau, intrucat sunt la ore atunci

Tie cum ti se pare?

Paine crocanta integrala Burger Ballastoff - 25 grame, 85.3 calorii, 2.6 proteine, 1.1 lipide, 13.6 carbohidrati, 5.3 fibre
Cascaval - 50 grame, 141.5 calorii, 12.5 proteine, 9.5 lipide, 0.5 carbohidrati, 0 fibre
Castraveti - 100 grame, 12 calorii, 0.6 proteine, 0.2 lipide, 2.2 carbohidrati, 0.7 fibre
Mar verde - 40 grame, 20.4 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 5.1 carbohidrati, 0.5 fibre
Suc natural de mere - 250 grame, 117.5 calorii, 0.3 proteine, 0.3 lipide, 29.3 carbohidrati, 0.3 fibre
Seminte de dovleac Winny - 25 grame, 104 calorii, 6 proteine, 7.9 lipide, 2.3 carbohidrati, 0 fibre
Migdale - 25 grame, 144.5 calorii, 5.3 proteine, 12.7 lipide, 4.9 carbohidrati, 3 fibre
Iaurt 0% Danone Silhouette - 125 grame, 50 calorii, 5 proteine, 0 lipide, 8.8 carbohidrati, 0 fibre
Capsuni - 30 grame, 9.6 calorii, 0.3 proteine, 0.1 lipide, 2.3 carbohidrati, 0.6 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 670 grame, 684.8 calorii, 32.6 proteine, 31.8 lipide, 69 carbohidrati, 10.4 fibre

La cat iesi de la ore?

#14 simpleshoes

simpleshoes

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 11 May 2012 - 02:49 PM

Oaaa!! si eu care credeam ca am mancat peste 1000!!!

intru la opt si ies la cinci. ma trezesc mai devreme pt a manca dar...

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi