Salt la continut

Fotografie

Flori de camera

• Please log in to reply
22 raspuns(uri) in acest subiect

#1 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10561 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...
  • Sex:Feminin

Postat 12 October 2006 - 10:33 AM

Am avut o colega de serviciu care avea multe flori.De la ea am prins dragostea de flori.In timp de 3 luni mi-am pus 30 de feluri de flori.Cumpar puisori si-i rasadesc.L-am pus lumina suplimentara,adica becuri fluoriscente.Am grija de ele cu toata inima,si le privesc si vorbesc cu ele ca cu niste copii.Din seminte de lamie si portocale mi-au crescut puisori si i-am rasadit cresc frumosi.Acum am pus seminte de banane :p ,nu stiu ce va esi dar trag nadejde sa am planta nu fructul si sa stiu ca-i pus de mina mea.
Voi ce sfaturi putei sa-mi dati?Ceva ingraseminte,cum ar fi mai bine sa le ud.Am observat la niste flori cum cresc mai bine.La unele le torn apa in ghiveci la altele in farfurioara.Cele cu apa in farfurioara cresc mult mai bine ca celelalte.

#2 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 12 October 2006 - 01:55 PM

Imi plac florile si cele de camera, dar sa le vad la altcineva.
Esta adevarat ca nu am nici spatiu, nici lumina buna pentru flori. Poate o fi doar o scuza, nu stiu.
Aveam acasa la mama un ficus, nu era cine stie ce grozavie, nici nu stiam noi sa-l ingrijim foarte bine. Dar stiind ca era prins dintr-o frunza rupta de tata de la o floare de la maternitatte cand m-am nascut eu, avea o mare valoare sentimentala. Intr-o toamna un frig naprasnic l-a prins pe balcon si a inghetat. Am mai avut un ficus dupa el, dar a ramas la mama si cand ajung la ea, vorbesc cu el ca si cu un om. :floare:
Mesajul meu nu e prea la subiect, dar mi-ai adus aminte Aki, de ficusul meu de la mama. :hug:

#3 dannette

dannette

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 279 Mesaje:

Postat 12 October 2006 - 02:51 PM

Si mie imi plac florile de camera dar sa fie rasadite si crescute de mine...
Am o satisfactie de fiecare data cand vad ca a mai aparut o frunzulita :yahoo:
Momentan stau cu chirie si abia am reusit sa-mi plantez o agava si un fel de ficus.

Aki, m-ai facut curioasa ce poate iesi din seminte de portocale sau de lamai. Le-ai facut ceva in mod special ca sa iasa un rasad din ele? In ce fel de pamant le-ai pus?

#4 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 13 October 2006 - 07:17 AM

Dana,eu cu Sergiu am mincat portocale si lamii si semintele le-am pus intr-un pahar cu apa si dupa o saptamina le-am pus in pamint.Si au esit :give_rose: .Ideie nu aveti ce bucurie am avut ambii atunci.Toti ne spuneau ca nu o sa iasa nimic ca fructele au fost prelucrate si a.s.m.d.Dar mi-au esit.Cind o sa vii la mine ti le arat si chiar o sa-ti fac cadou un portocal.OK? :*
Acum astept banana sa iasa :p
Inteleg Andreia ce-i la mama tot e sfint si drag.

Dana am uitat sa-ti spun de pamint.Le-am pus in pamint simpul amestecat cu humus

#5 dannette

dannette

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 279 Mesaje:

Postat 13 October 2006 - 08:23 AM

Chiar interesant...
Dar de ce le-ati pus in apa intai?
Au incoltit in apa?

#6 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 13 October 2006 - 09:41 AM

Da,Dana,le-am pus sa incolteasca in apa.Si au rasarit mai repede :cheer:

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 13 October 2006 - 09:46 AM

Eu stiam ca pentru incoltit semintele se pun pe un pat de rumegus sau vata umezita... :? Tu le-ai scufundat de tot in apa? Nu se distruge seminta?

#8 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 13 October 2006 - 09:48 AM

Nu s-a distrus :unsure: .Mi-au esit 20 de puisori.Cite am pus atitea au esit.Dar le-am impartit pe toate.Mi-au mai ramas 4. :p .Sergiu face urit ca i-am dat toti portocalii.Mi-a spus ca-si pune altii :w00t:

#9 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 11 February 2007 - 11:43 PM

Aki, peste 2 - 3 ani sa altoiesi lamaiul si dupa aia iti va face fructe.
Eu am un lamai de vreo 20 de ani, altoit si face niste lamai super bune. Trebuie sa ii tii la caldura si vara, pe cat posibil, sa il bata soarele. Cand ajunge la 1 - 1,5 m inaltime trebuie sa il tunzi, ca sa faca coroana frumoasa.
De altoit nu stiu sa-ti spun exact cum se face asta. Doar un horticultor te-ar putea ajuta.

#10 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 07 August 2007 - 03:57 PM

Paina atunci mai este :w00t: .I-am pus ingraseminte si m-a invatat cineva sa-l ud cu singe.Cind spal carnea cu apa ceia ul ud,si acum creste ca nebunul.Sergiu cind a venit acasa dupa o luna nu l-a cunoscut :w00t:
Asta-i protoccal,dar lamiiul ceva mai incet.Ceva nu-i place ,dar nu stiu ce :sorry:

#11 viky

viky

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 11 November 2007 - 04:04 PM

imi plac florile la nebunie
dar la mine mor repede fiindca nu am lumina ca lumea
stau pe nord si mai am si geamuri stil oglinda
dati-mi sfaturi va rog, ca flori ar creste si la mine?

#12 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 15 February 2008 - 03:57 PM

Lamiilu mi-a murit,portocalul se usuca :( .Nu stiu ce sa le fac...Au putina lumina sau ce [*****] au?Mi se rupe inima.Stie cineva cum se ingrijeste un lamii/portocal? :huh:

#13 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 14 March 2008 - 12:44 AM

Cresterea citricelor (lamai, portocali, etc.) ca arbusti de interior

Mai multe detalii pe treiursuleti.ro

#14 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10561 Mesaje:

Postat 21 August 2008 - 08:12 AM

Lamiilu mi-a murit,portocalul se usuca :( .Nu stiu ce sa le fac...Au putina lumina sau ce [*****] au?Mi se rupe inima.Stie cineva cum se ingrijeste un lamii/portocal? :huh:

Mi-a murit pina la urma si portocalul.Am taiat din el o ramura mica si am pus-o in pamint cu un borcan in cap,sper sa scape.

Acum am alta intrebare.De ce la toata lumea infloresc asa violetele,la mijloc?Imagine postata
Dar la mine prin parti si nu asa de des?
Aseara am rupt toate frunzele din mijloc ca sa le dau voie florilor sa se adune la mijloc.Nu stiu cit de bine am facut :oo:

#15 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7190 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:runner's high :))

Postat 21 August 2008 - 01:26 PM

Violetele infloresc asa doar in poze. :lol:
Bunica mea era mare crescatoare de violete, si pina nici la ea nu infloreau toate asa. Mie-mi plac, am unca la servici acum, si e inflorita in partea dreapta. :p
Ideea e sa o rotesti mereu sa stea cu toate partile spre geam in mod egal si sa ai grija sa rupi imediat floricelele care s-au uscat.

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi