Salt la continut

Fotografie

Ultima Carte Citita

• Please log in to reply
28 raspuns(uri) in acest subiect

#16 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4816 Mesaje:
  • Dispozitie:Activă
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):160
  • Greutate maxima:87
  • Greutate curenta:? mister
  • Greutate dorita:64

Postat 11 June 2014 - 08:25 PM

Eu periodic reiau la citit ”Venus în blănuri” - Leopold Sacher-Masoch :D literatură erotică, but classy... O recomand pentru toată lumea! :naughty:

Acum citesc ”Zaraza” - Andrei Ruse. E foarte faină, despre București în perioada interbelică, personajul principal este nimeni altul decât Cristian Vasile. :) O carte fermecătoare, care cinstește toate personalitățile despre care vorbește.

Și mai citesc și ”Bestiar” - J. Cortazar, o colecție de povestiri scurte, suprarealiste. :in_love:

Eu citesc mai multe cărți deodată :))

#17 asmita

asmita

Amiba

• Membri
  • 12 Mesaje:
  • Din:Ploiesti
  • Greutate maxima:130
  • Greutate curenta:65
  • Greutate dorita:65

Postat 21 July 2015 - 06:10 PM

"Iubirea omeneasca" , a lui Andrei Makine. M-a pus tare pe ganduri, dupa aceea am scris cam tot ce am gasit tradus la noi de acest autor (Testamentul francez, etc), iar acum, de curand am aflat ca a scris sub pseudonimul Gabriel Osmond, si am vazut ca la Univers au ceva: Alternasterea, Lucrarea iubirii si Calatoria unei femei care nu se temea de imbatranire.

#18 melilotus

melilotus

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3605 Mesaje:

Postat 18 February 2016 - 03:19 PM

O carte super, pe care o recomand sincer Nataliei, stie ea de ce :) E extraordinar de buna si foarte amuzanta. Si trista dar de mare ajutor.

http://www.amazon.co... of the high iq

Acest mesaj a fost editat de melilotus: 18 February 2016 - 03:19 PM

#19 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13874 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68

Postat 06 March 2016 - 03:29 PM

O parte din cartile citite in ultimele 2 luni. Am mai citit cateva carti pentru munca si inca 2, nepozate, care nu aveau legatura cu challenge-ul meu de anul asta.

reading-challenge.jpg

The Shipman’s Tale – The Canterbury Tales, Geoffrey Chaucer

Una din povestile scurte cuprinse in cartea The Canterbury Tales. A fost scrisa in sec 14 si mi-a fost foarte greu sa o citesc, din cauza asta nu am citit toata cartea. Daca o sa gasesc cartea cu limbajul actual, o sa o citesc. In povestea citita de mine este vorba de un calugar nu tocmai spiritual :) Pentru perioada in care a fost scrisa, e foarte impresionant.

Life’s Little Ironies,Thomas Hardy

In carte sunt mai multe povesti scurte, mi-au placut foarte mult. O recomand.

books-february.jpg

In februarie am citit Royal Style, Luise Wackerl; 100 Ideas that Changed Street Style, Josh Sims si There is Something I’ve Been Dying to Tell You, Linda Bellingham

Royal Style e foarte interesanta, cel mai mult mi-a placut prima jumatate a cartii, partea istorica. Sunt mentionate regine britanice, spaniole, este o prezentare lunga a stilului lui Sissi. Partea moderna e mai putin interesanta pentru ca s-a pus accentul pe desgineri si mai putin pe motivatia din spatele alegerilor.

100 idei care au schimbat stilul vestimentar de strada. Am sarit cateva stiluri (3-4) cu care nu eram familiara si nu mi s-au parut interesante. Per total e o carte interesanta.

There is Something I've Been Dying to Tell You este scrisa de o actrita care a descoperit ca are cancer. Ma asteptam sa fie foarte trista cartea, dar nu e asa. Mi-a placut foarte mult abordarea ei. Din pacate Linda a murit la cateva luni dupa ce a scris cartea. O recomand, este o carte care te face sa te gandesti.

am scris pe blog cateva detalii in plus.

#20 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4816 Mesaje:
  • Dispozitie:Activă
  • Greutate maxima:87
  • Greutate curenta:? mister

Postat 10 March 2016 - 06:20 AM

Aș citi și eu Canterbury Tales și cartea cu 100 idei în street style :D Cu prima ocazie, mi le voi achiziționa ^_^ 

#21 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2122 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 21 March 2016 - 08:23 PM

Amantul doamnei Chatterley-D.H Lawrence si  Maestrul si Margareta - Mihail Bulgakov.

Imi place sa citesc,imi place sa am biblioteca mea si nu imprumut niciodata carti,asta pentru ca tin prea mult la ele,am imprumutat de doua ori,una din carti mi-a fost returnata cu greu dupa lungi insistente murdara de cafea si cealalta a fost mancata de caine.

Citesc cam tot ce vreau :))  Poate astazi citesc Dostoievski si maine citesc Sandra Brown (ma rog  chiar Sandra Brown nu imi place dar ati prins ideea) sau citesc romane erotice sau citesc Tibor Fischer (Banda Mintosilor o recomand,amuzanta si interesanta).

Am citit si 50 Shades of Grey si mi-a placut,sau seria Crossfire de Sylvia Day care e un fel de 50 Shades dar mai faina :))

Ideea este ca ador sa citesc,si citesc ce vreau eu in functie de dispozitia mea fara sa imi fie rusine sa recunosc (imi amintesc ca unul din profesorii mei de literatura imi spunea ca literatura de duzina (gen romanele romantice/erotice de autori gen Brown) ne fac sa devenim tampiti :)) ) Pe mine nu ma tampeste cititul ,eu o sa citesc tot ce vreau eu :naughty:

A chiar zilele trecute am citit cartea lui Godina si mi-a placut (mi-am facut precomanda cu autograf :naughty:  )

Cam atat,dar as putea sa vorbesc despre carti si seriale pana maine :))

Aaa si seria Game of Thrones,superbaaaaa :in_love:

Acest mesaj a fost editat de Iassmina: 21 March 2016 - 08:35 PM

#22 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2122 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 21 March 2016 - 08:34 PM

M-am razgandit,mai scriu putin.Nana de Emile Zola si Dama cu camelii de Alexandre Dumas-fiul ,absolut tot ce este scris de Mircea Eliade si Camil Petrescu toate romanele din liceu ( Ion,Enigma Otiliei,La Medeleni,Ciresarii,Morometii,Baltagul etc),Anna Karenina de Tolstoi,Mihail Drumes-Scrisoare de dragoste si tot ce tine de Coelho si Cioran si daca vorbim si de poezie il ador pe Minulescu. 

Astea sunt carti pe care o sa le citesc si o sa le recitesc cat o sa pot eu sa citesc.Si mai sunt 1000 dar nu mai scriu,ca fac varza topicul :blush:

#23 AnaBadiu

AnaBadiu

Koala

• Membri
  • 2334 Mesaje:
  • Inaltime (cm):169
  • Greutate maxima:70
  • Greutate curenta:57,5
  • Greutate dorita:55

Postat 07 August 2016 - 09:05 PM

Amantul doamnei Chatterley-D.H Lawrence si Maestrul si Margareta - Mihail Bulgakov.

Imi place sa citesc,imi place sa am biblioteca mea si nu imprumut niciodata carti,asta pentru ca tin prea mult la ele,am imprumutat de doua ori,una din carti mi-a fost returnata cu greu dupa lungi insistente murdara de cafea si cealalta a fost mancata de caine.

Citesc cam tot ce vreau :)) Poate astazi citesc Dostoievski si maine citesc Sandra Brown (ma rog chiar Sandra Brown nu imi place dar ati prins ideea) sau citesc romane erotice sau citesc Tibor Fischer (Banda Mintosilor o recomand,amuzanta si interesanta).

Am citit si 50 Shades of Grey si mi-a placut,sau seria Crossfire de Sylvia Day care e un fel de 50 Shades dar mai faina :))

Ideea este ca ador sa citesc,si citesc ce vreau eu in functie de dispozitia mea fara sa imi fie rusine sa recunosc (imi amintesc ca unul din profesorii mei de literatura imi spunea ca literatura de duzina (gen romanele romantice/erotice de autori gen Brown) ne fac sa devenim tampiti :)) ) Pe mine nu ma tampeste cititul ,eu o sa citesc tot ce vreau eu :naughty:

A chiar zilele trecute am citit cartea lui Godina si mi-a placut (mi-am facut precomanda cu autograf :naughty: )

Cam atat,dar as putea sa vorbesc despre carti si seriale pana maine :))

Aaa si seria Game of Thrones,superbaaaaa :in_love:

Azi am dat comanda de niste carti si am vrut da imi iau si un volum de Sylvia Day, dar m-am razgandit in ultima secunda. Ma faci sa-mi para rau da nu am luat-o :)

#24 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 13874 Mesaje:

Postat 22 February 2017 - 11:44 AM

N-am mai scris de mult in topicul asta. Anul trecut am citit autobiografii f interesante, am citit o carte despre numele puburilor si mi s-a parut f f interesanta, o recomand.

The-Green-Man.jpg

Green Men & White swans. The Folklore of British Pub Names - Jacqueline Simpson

Anul asta am citit destul de mult, am terminat 6 carti pana acum.

02-3-books-I-loved.jpg

Alexander McQueen – blood beneath the skin - Andrew Wilson

E foarte interesanta, este despre viata lui, asa cum e povestita de familie si prieteni. Anul trecut am citit si biografia lui Coco Chanel, o alta carte pe care as recomanda-o celor interesati de moda. Alexander a fost controversat, iar in carte este foarte bine explicat de unde au plecat ideile lui, de unde s-a inspirat.

04-3-books-I-loved.jpg

Survivors. True Stories of Children in the Holocaust. - Allan Zullo & Mara Bovsun

Este o carte despre copii, scrisa pentru copii. Nu e foarte grafica, dar foarte emotionanta. Sunt 9 povesti ale unor copii care au supravietuit Holocaustului. Una din ele este despre un baiat din Romania, a fost ciudat sa citesc despre Timisioara si Auschwitz in acelasi paragraf. La scoala nu s-a discutat suficient, din punctul meu de vedere, despre implicarea Romaniei in Holocaust.

#25 Hazel

Hazel

Koala

• Membri
  • 2819 Mesaje:
  • Din:United Kingdom
  • Dispozitie:Cu dor de duca :)

Postat 25 February 2017 - 10:09 AM

Am comandat si eu There is something I've been dying to tell you. Este foarte bine scrisa, trista si vesela in acelasi timp...Astept sa-mi vina Gree Men and White Swans, cred ca e interesanta, multumesc pentru idei.

Micile ironii ale vietii am avut-o acasa la mama, in romana, foarte buna carte. Are mama o biblioteca imensa, si am si eu acasa la Iasi o gramada de carti, dar din pacate sunt prea grele sa le car aici. Oricum acum citesc in engleza si incerc sa incropesc o bibliotecutza mica micutza mititica  :)

Am terminat de citit A Street Cat Named Bob, usor de citit, dar care te face sa gandesti cu poate un animalutz sa schimbe viata cuiva.

Am comandat o multime de carti pe ebay, astept sa vina si o sa postez cand le citesc.

#26 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 13874 Mesaje:

Postat 25 February 2017 - 06:10 PM

Ma bucur ca ti-a placut cartea Lindei. Am vazut-o la BBC, cred ca la Breakfast, dadea un interviu despre carte. Am fost surprinsa sa o vad ce atitudine pozitiva avea, desi trecea prin momentele acelea atat de grele.

Ai vazut filmul Far from the Madding Crowd? E o ecranizare dupa un roman al lui Hardy. Superb filmul, mi-a placut f mult.

Asa are si mama o biblioteca plina cu carti, cand am plecat i-am dus toate cartile mele. Cateva saptamani nu a mai dormit, a stat sa citeasca cartile de la mine, ea nu le avea :D :D :D 

Am si eu o biblioteca micuta, dar prefer sa le iau de la biblioteca in loc sa le cumpar. Am tendinta de a lua prea multe, asa le iau, le citesc si le dau inapoi. La noi e un singur abonament, valabil la toate bibliotecile din oras si suburbii, cred ca sunt cam 10 in total. Dar ne-am luat cartile de la National Geographic - Our Mathematical World. Am citit-o pe prima, nu e tocmai "light read", dar nici foarte complicata nu e. O sa fie destul de multe in colectie, dar le citim treptat, si sotul le citeste.

Am pus A Street Cat Named Bob in lista mea de la biblioteca, o sa o iau sa o citesc.

#27 Hazel

Hazel

Koala

• Membri
  • 2819 Mesaje:
  • Din:United Kingdom
  • Dispozitie:Cu dor de duca :)

Postat 25 February 2017 - 11:23 PM

Ma bucur ca ti-a placut cartea Lindei. Am vazut-o la BBC, cred ca la Breakfast, dadea un interviu despre carte. Am fost surprinsa sa o vad ce atitudine pozitiva avea, desi trecea prin momentele acelea atat de grele.

Ai vazut filmul Far from the Madding Crowd? E o ecranizare dupa un roman al lui Hardy. Superb filmul, mi-a placut f mult.

Asa are si mama o biblioteca plina cu carti, cand am plecat i-am dus toate cartile mele. Cateva saptamani nu a mai dormit, a stat sa citeasca cartile de la mine, ea nu le avea :D :D :D

Am si eu o biblioteca micuta, dar prefer sa le iau de la biblioteca in loc sa le cumpar. Am tendinta de a lua prea multe, asa le iau, le citesc si le dau inapoi. La noi e un singur abonament, valabil la toate bibliotecile din oras si suburbii, cred ca sunt cam 10 in total. Dar ne-am luat cartile de la National Geographic - Our Mathematical World. Am citit-o pe prima, nu e tocmai "light read", dar nici foarte complicata nu e. O sa fie destul de multe in colectie, dar le citim treptat, si sotul le citeste.

Am pus A Street Cat Named Bob in lista mea de la biblioteca, o sa o iau sa o citesc.

Gata, am terminat cartea Lyndei, ma gandeam la prietenul nostru care a avut si el cancer, si la fel, si-a acceptat soarta si si-a reglat toate afacerile inainte sa moara, si-a organizat serviciul funerar, a ales muzica, etc..

Nu am vazut filmul, dar vad ca este cartea pe ebay. Imi place ce a scris Thomas Hardy. Am si eu abonament la biblioteca si e valabil la toate bibliotecile din Norfolk, trebuie doar sa ma organizez acum ca m-am mutat, sa vad unde e mai aproape sa merg. Si imi place sa am carti, sa le mai recitesc dupa o vreme.

Mandrie si prejudecata de Jane Austen, am citit-o in romana de multe ori, m vazut si diverse ecranizari. Mi-a placut cel mai mult miniseria cu Colin Firth in rolul lui Mr. Darcy.

Acum am cumparat-o in engleza, sa o recitesc candva.

#28 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 13874 Mesaje:

Postat 09 March 2017 - 11:49 AM

In februarie am fost racita si am citit mai mult pentru ca am stat mai mult pe canapea sau in pat. 5 carti in 2 saptamani, foarte interesante. Murder on the Orient Express - Agatha Christie, Swimming Pool Sunday - Sophie Kinsella si Cancer, Chemo and Curls - Llinos Mai Thomas. Mi-a placut foarte mult Agatha Christie, o sa mai citesc carti scrise de ea, pe asta o aveam in biblioteca dar nu am citit-o pana acum. A doua, cea de Sophie Kinsella a fost interesanta, e o lectura lejera.

Llinos e o bloggerita pe care o urmaresc, care a avut cancer in copilarie si a fost tratata in Liverpool. Am castigat cartea la un concurs pe blogul ei, acum cateva luni. Am scris pe blog despre ele.

02-Survival-of-the-Prettiest-The-science

Survival of the Prettiest. The science of Beauty - Nancy Etcoff

E o carte foarte interesanta, usor de citit. Sunt prezentate rezultate ale multor studii, dar fara a mentiona procentaje si concluzii pe care nu le-as fi banuit. Se discuta despre moda si cum s-a modificat in timp, despre marimi, frumusetea copiilor si avantaje si dezavantaje intampinate de cei frumosi. O recomand si e una din cartile pe care o sa o recitesc. Cred ca i-am povestit un sfert din carte sotului in timp ce o citeam, asa e de interesanta.

03-The-Golden-Ratio-The-mathematical-lan

The Golden Ratio. The mathematical language of beauty - Fernando Corbalan

Este prima carte din seria National Geographic, foarte interesanta. Acum citesc o alta carte din colectie, la fel de interesanta. Nu e o lectura usoara, sunt notiuni matematice, evident, de nivel de liceu teoretic. A citit-o si sotul si i-a placut si lui, cum era de asteptat.

Cartea are 5 capitole, in primul este prezentat Golden Ratio (Sectiunea de aur sau raportul de aur sau proportia de aur), in urmatoarele doua capitole sunt prezentate dreptunghiul de aur si pentagonul. In ultimele doua se vorbeste despre legatura dintre raportul de aur si frumusete, arta si natura.

E o lectura fascinanta, o recomand.

#29 amavio

amavio

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 877 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat Astazi, 05:52 AM

Stația orbitală a lumii de jos, de C. J. CHERRYH.
https://ro.m.wikiped..._lumii_de_jos

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi