Salt la continut

Fotografie

Cum crestem imunitatea copiilor?

• Please log in to reply
11 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 20 October 2006 - 06:32 PM

Eu le dau Imunogrip, contine echinaceea si pana acum nu am avut nici un fel de probleme cu ei.
Le mai dau Cavit si calciu gluconic 10 zile pe luna.
Cand erau mici le cumparam irs 19 si Ribomunyl.
Voi cum ii feriti de boli?

#2 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 22 October 2006 - 08:51 PM

Cristina e alergica...Am fost disperata in problema imunitatii...I-am facut un soi de vaccin, cinci injectii, o data pe saptamana , facut de Insitutul Cantacuzino Bucuresti...CANTASTIM.
Pe Cristina mea au ajutat-o enorm in cresterea rezistentei la raceala...excursiile anuale la mare. Pe bune...Apa era uneori atat de rece...si Cristi nu iesea deloc din ea, statea cu orele. Am crezut c-o imbolnavesc de nu se mai aduna. N-a avut absolut nimik. Din contra :oo: Marea, aerul sarat, aerosolii...nu stiu, dar a avut efect surprinzator. :hug:

#3 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 23 October 2006 - 01:30 PM

Marea si aerul sunt foarte benefice, cred ca sunt cele mai importante deoarece marea e singura sursa de iod din cate stiu eu, iar aerosolii sunt sfinti. Soarele care ;le fixeaza calciu si le aduc un aport de vitamina D atat de necesara.Eu mer la mare in toate anotimpurile, anul trecut de revelion am fost la mare, de paste la mare.Iar saptamana care vine le duc tot la mare :))

#4 viky

viky

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 12 November 2007 - 07:12 PM

eu ii dau imunorezistan..o saptamana pe luna, luna urmatoare ii dau echinaceea, si apoi reiau..
nu le lipsesc fructele si vit c

#5 Deea

Deea

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2356 Mesaje:

Postat 13 November 2007 - 03:43 PM

Eu Alexiei ii dau Imuno Baby, tot pe baza de echianceea... foarte buna echinaceea atat pentru copii cat si pentru noi.

Marea este foarte benefica pt. bebei, am constatat pe propria piele...ma rog, a Alexiei :); am pleat cu ea la mare dupa ce 1 saptamana a avut febra peste 39 si dr. mi-a spus sa nu plec nicaieri....dar am plecat pt. ca ii scazuse febra chiar daca inca era slabita si apatica...in 2 zile la mare s-a refacut complet si manca de numa, si-a revenit uimitor.

Off topic

Viky bine ai venit in comunitatea nostra! Asteptam ceva mai multe detalii despre tine si despre puiul/puiutii tai! :hug:

#6 viky

viky

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 13 November 2007 - 08:09 PM

Eu Alexiei ii dau Imuno Baby, tot pe baza de echianceea... foarte buna echinaceea atat pentru copii cat si pentru noi.

Marea este foarte benefica pt. bebei, am constatat pe propria piele...ma rog, a Alexiei :); am pleat cu ea la mare dupa ce 1 saptamana a avut febra peste 39 si dr. mi-a spus sa nu plec nicaieri....dar am plecat pt. ca ii scazuse febra chiar daca inca era slabita si apatica...in 2 zile la mare s-a refacut complet si manca de numa, si-a revenit uimitor.

Off topic

Viky bine ai venit in comunitatea nostra! Asteptam ceva mai multe detalii despre tine si despre puiul/puiutii tai! :hug:

multumesc de intampinare..

la voi am venit la sugestia unei prietene...
ea doar va citeste si cica invata multe de aici...despre tot si toate...
asa ca am zis sa-mi fac si eu cont..
puiutii nu mai sunt asa micuti
fata are peste o luna 18 ani si baiatl peste 6 luni 5 ani.

mare diferenta veti spune, dar asa a fost sa fie...si chiar i-am dorit

#7 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 13 December 2007 - 05:27 PM

Uf..eu i-am dat pana acum ribomunil(toata schema), imunogrip(1 luna), septilin(1 luna) si oscilococcin(o per lunga..inca ii mai dau, 1 tub/zi)
Vad ca fara rezultat..
Am auzit ca Broncho-Vaxom e bun, dar nu stiu de la ce varsta se poate da..
Aveti idee?

#8 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 13 December 2007 - 11:18 PM

Poti da de la varsta frageda, dar daca nu ti-au folosit toate celelalte pana acum nu mai incerca.mai bine da-o pe naturiste, tinctura de propolis, echinaceea , fa o pauza lunga, daca nu raspunde la stimuli mai bine asteapta inca un an. Asa isi formeaza singur anticorpi.Si renunta COMPLET la antibiotice, chiar daca face febra 40 º timp de 5 zile.

#9 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 13 December 2007 - 11:28 PM

Intreaba de Stodal, e un sirop natural care o ajuta pe fetita .100% natural, eu una sunt TOTAL impotriva antibioticelor.Si eu mai sunt de parere ca injectiile sunt mai folositoare decat antibioticele de generatia a 3-a.

#10 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 13 December 2007 - 11:30 PM

Revin pe acest forum cu o mare problema: nu mai stiu ce sa fac!Din septembrie de cand a inceput fata sa mearga la cresa(are 1,8 ani) e mai mereu racita.In vreo 3 randuri i-am dat antibiotic..la prescriptia medicului..deoarece facea febra si nu-i mai trecea raceala de nici o culoare.In acelas timp i-am dat ribomunil, imunogrip, septilin, oscilococcin..in permanenta.La cresa i-a facut vaccin antigripal desi le-am zis clar sa nu cumva sa-i faca.Le-a facut la toti.Ca s-o scurtez..fata are in acest moment pneumonie si otita.Trebuie iar s-o tratez cu antibiotic..stiu ca ii scade imunitatea(daca mai are ce sa-i scada..)..n-am cum s-o tin numai in medicale deci trebuie sa o duc la un moment dat inapoi la cresa.(anul viitor)
Nu mai stiu ce sa mai fac.Daca aveti vreo solutie salvatoare, vreo pastila minune, leac babesc..sau altele..va rog sa-mi sugerati.Mutumesc!

Intreaba de Stodal, e un sirop natural care o ajuta pe fetita .100% natural, eu una sunt TOTAL impotriva antibioticelor.Si eu mai sunt de parere ca injectiile sunt mai folositoare decat antibioticele de generatia a 3-a.

#11 lilistiuca

lilistiuca

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 493 Mesaje:
  • Dispozitie:am avut si zile mai bune!!!

Postat 18 December 2007 - 10:46 AM

eu ii dau domnisoarei mele Imunostim, are echinaceea si gheara mitei.

#12 redcris

redcris

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 11 February 2010 - 11:56 AM

E bun imunogripul?
Credeti ca trebuie sa ne vaccinam copii?Sau sa lasam lucrurile asa? Sper ca acest guvern minunat sa nu incerce sa ne transforme copii in cobai!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi