Salt la continut

Fotografie

verighetele de logodna

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...
  • Sex:Feminin

Postat 21 October 2006 - 06:54 PM

Este bine sa purtam verighete de argint, inainte de cununie??
ele nu sunt sfintite si nici nu suntem logoditi la biserica...

#2 Deea

Deea

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2356 Mesaje:

Postat 22 October 2006 - 07:27 PM

Este bine sa faceti ce simtiti voi, sfintite sau nesfintite daca voi considerati ca va unesc atunci sa le purtati tot timpul. crezi ca Dumnezeu tine cont daca sunt sau nu sfintite verighetele? Eu cred in Dumnezeu dar fac ce simt..se spune ca nu e bine sa:
te casatoresti religios cand femeia e insarcinata...eu eram insarcinata in 4 luni cand m-am casatorit si tot Lui Dumnezeu ii multumesc ca am o familie frumoasa si un copil sanatos!
sa nu intri in biserica in "acea perioada a lunii"...taman atunci am botezat-o pe Alexia...am intrat in biserica, doar nu era sa lipsesc de la botezul copilului meu...

Am prieteni care au facut doar cununa civila si peste un an pe cea religioasa...au purtat verighetele si sunt toti foarte bine. Altele sunt pacatele pe care nu ar trebui sa le facem nu sa nu purtam sau sa facem un lucru care ne leaga mai mult de cineva drag!
:*

#3 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 22 October 2006 - 08:14 PM

faza cu sa nu intram in biserica in acea perioada a lunii este o vba veche si total nevalabila, am vb eu cu un preot...
si la fel nu mai stiu exact d unde stiu k in antichitate se considera k o femeie care etse pe ciclu este bolnava si este contagioasa, din cauza conditiilor precare de igiena de atunci, si d aceea nu avea voie sa stea p langa oameni, inclusiv in biserica...
am sa va scriu ce mi-a raspuns cineva legat de intrebarea mea..

"Cu certitudine nu e bine. Dar nu aici ar fi problema mare. Logodna "nefacuta la biserica" nu e logodna inaintea lui Dumnezeu. Iar cei logoditi nu au nici o dezlegare prin Logodna sa traiasca impreuna, sa aiba relatii trupesti inainte de Cununie."

iar ptr intrebarea altcuiva s-a raspuns asa:
Buna ziua,

Eu o sa ma insor anul viitor, dar acum s-a ivit ocazia ca eu si viitoarea sotie sa plecam la Paris si am decis sa ne logodim acolo deoarece acolo am si cerut-o ! Am gasit o biserica ortodoxa romaneasca deci slujba va fi in romaneste.
Am o intrebare referitor la inele (verighete). Cum se procedeaza ? Prietena mea si-ar dori ca la slujba de cununie, unde participa si parintii si atunci este cel mai important moment din viata unei tinere femei, sa aiba un rol si inelele (verighetele). Din cate am inteles dupa logodna se poarta pe mana dreapta, iar dupa cununie ele trec pe mana stanga, asa este ? Pentru ca pare ciudat ca desi nu suntem casatoriti, purtam verighete...
Dupa cum cred ca v-ati dat seama sunt cam confuz in directia asta si as dori sa ma luminati cu toate procedurile.

Va multumesc

Daca purtati acum verighetele o faceti fara nici o binecuvantare, deci e ca si cum nu le-ati purta.
Deci inainte de slujba cununiei se va face slujba logodnei, la care - obligatoriu - verighetele vor juca un rol f important, pt ca atunci vi se vor pune pe maini cu binecuvantare. Le veti scoate inainte de cununie oricum si le veti da preotului care le va binecuvanta si vi le va pune pe maini, dupa ce va rosti formula de binecuvantare:
Se logodeste robul lui Dumnezeu Narcis? , cu roaba lui Dumnezeu (aici nu mai stiu cum o cheama ) , in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.
Deci stati linistiti in privinta aceasta.

#4 Deea

Deea

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2356 Mesaje:

Postat 22 October 2006 - 08:24 PM

"Cu certitudine nu e bine. Dar nu aici ar fi problema mare. Logodna "nefacuta la biserica" nu e logodna inaintea lui Dumnezeu. Iar cei logoditi nu au nici o dezlegare prin Logodna sa traiasca impreuna, sa aiba relatii trupesti inainte de Cununie."

pai atunci inseamna ca 99% din populatia lumii e formata din niste pacatosi si ar trebui sa ne pedepseasca Dumnezeu pe toti. psihologii si socilogii spun ca e ideal sa convietuiesti cu cineva inainte de casatorie, biserica spune sa nu....sau ma rog....preotii

hai ca deviem de la subiect si n-are rost
Eu raman la parerea ca e mai bine sa faca fiecare asa cum simte!

#5 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 22 October 2006 - 08:27 PM

pai eu oricum convietuiesc cu el...
asta a fost raspunsul p care l-am primit p alt forum...unde se pare k ideea intrebarii mele nu s-a inteles...
ma refeream dk e bine sa le purtam... fara sa mergem la biserica, fara sa fim logoditi...in fata lui D-zeu cum a zis el..si sa le purtam doar ca semnificatie ptr noi.. ptr rel noastra...

#6 gandac

gandac

Amiba

• Membri
  • 31 Mesaje:

Postat 23 October 2006 - 08:57 AM

salutare, am si eu o nelamurire cu privire la treburile astea. Se face logodna in biserica, nu?? aceea se face cu aceleasi verighete care vor fi la cununia civila? sau se face cu verighete de argint? sau inelul ala de logodna care il primeste fata are vreun rol? eu nu mai inteleg nimic.
poate ne lamurim cumva totusi.

#7 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • 1906 Mesaje:

Postat 23 October 2006 - 09:04 AM

slujba de logodna este slujba care se face de obicei odata cu cununia religioasa, adik tot ce spune preotul pana inmom in care pune pirostriile pe cap... dupa acest moment este slujba propriu zisa d cununie...si ca importanta, se considera k daca te-ai logodit la biserica si la un mom dat rupi logodna, cand va fi sa te casatoresti la biserica se consid a 2a casatorie...si sa face slujba corespunzatoare..
banuiesc k logodna al biserica se face cu verighetele de aur..
cele de argint cat si inelul d logodna sunt doar simple simboluri...fara un "legamant" in fata lui D-zeu, asta am inteels eu din c mi-au spus altii...

asta am gasit pe un site..
"Inelul de logonda se pastreaza pe degetul inelar de la mana stanga pana in ziua cununiei cand se va muta pe dreapta pentru a primi in timpul cununiei religioase verigheta. Inelul de logodna da multe batai de cap viitorilor miri iar varietatea modelelor creeaza si mai multe dileme.Din punct de vedere religios, logodna reprezinta o slujba care se poate
savarsi odata cu cea a cununiei sau inainte cu cateva luni, un an. Majoritatea cuplurilor insa se logodesc neformal, adica netrecand prin biserica iar slujba logodnei se face in ziua cununiei religioase. Exista si cupluri care aleg sa isi oficializeze logodna printr-o slujba care presupune schimbul de inele. Pentru a constientiza importanta logodnei religioase, e bine de stiut ca in cazul in care cei doi au rupt logodna si se vor casatori cu altcineva, preotul va oficia o slujba ca si cum cei doi ar fi la o a doua casatorie (chiar daca ei au fost doar logoditi din punct de vedere religios).
Prima casatorie religioasa a unui om se face cu toate onorurile slujbei, a doua insa reprezinta mai degraba o binecuvantare, din cadrul ei lipsind multe elemente care se regasesc in prima cununie religioasa.
Daca sunteti logoditi deja este un lucru

extraordinar dar daca nu ati facut-o inca si ati stabilit deja data nuntii nu va faceti probleme de constiinta, din slujba religioasa nu va lipsi si cea a logdnei cu tot ceea ce simbolizeaza ea. "

#8 gandac

gandac

Amiba

• Membri
  • 31 Mesaje:

Postat 23 October 2006 - 09:19 AM

M-am lamurit, finally, de cand incercam sa aflu ce si cum. Ideea sta in felul urmator, noi avem nunta la anul si, eu stiam ceva e o logodna inainte de casatorie, dar nu stiam ce si cum, am inteles ca se face cu nasii. Mi-ar place sa o fac inainte cu cateva luni aceasta logodna, dar sa vedem. Bine ca m-ai spus ca oricum este in slujba de cununie, ca m-am linistit.
Iti multumesc mult

#9 flori

flori

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 24 March 2008 - 12:58 PM

M-am lamurit, finally, de cand incercam sa aflu ce si cum. Ideea sta in felul urmator, noi avem nunta la anul si, eu stiam ceva e o logodna inainte de casatorie, dar nu stiam ce si cum, am inteles ca se face cu nasii. Mi-ar place sa o fac inainte cu cateva luni aceasta logodna, dar sa vedem. Bine ca m-ai spus ca oricum este in slujba de cununie, ca m-am linistit.
Iti multumesc mult

da asa este! logodna inseamna sfintirea inelelor!

#10 flori

flori

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 24 March 2008 - 01:09 PM

faza cu sa nu intram in biserica in acea perioada a lunii este o vba veche si total nevalabila, am vb eu cu un preot...
si la fel nu mai stiu exact d unde stiu k in antichitate se considera k o femeie care etse pe ciclu este bolnava si este contagioasa, din cauza conditiilor precare de igiena de atunci, si d aceea nu avea voie sa stea p langa oameni, inclusiv in biserica...
am sa va scriu ce mi-a raspuns cineva legat de intrebarea mea..

iar ptr intrebarea altcuiva s-a raspuns asa:
Buna ziua,

Eu o sa ma insor anul viitor, dar acum s-a ivit ocazia ca eu si viitoarea sotie sa plecam la Paris si am decis sa ne logodim acolo deoarece acolo am si cerut-o ! Am gasit o biserica ortodoxa romaneasca deci slujba va fi in romaneste.
Am o intrebare referitor la inele (verighete). Cum se procedeaza ? Prietena mea si-ar dori ca la slujba de cununie, unde participa si parintii si atunci este cel mai important moment din viata unei tinere femei, sa aiba un rol si inelele (verighetele). Din cate am inteles dupa logodna se poarta pe mana dreapta, iar dupa cununie ele trec pe mana stanga, asa este ? Pentru ca pare ciudat ca desi nu suntem casatoriti, purtam verighete...
Dupa cum cred ca v-ati dat seama sunt cam confuz in directia asta si as dori sa ma luminati cu toate procedurile.

Va multumesc

Daca purtati acum verighetele o faceti fara nici o binecuvantare, deci e ca si cum nu le-ati purta.
Deci inainte de slujba cununiei se va face slujba logodnei, la care - obligatoriu - verighetele vor juca un rol f important, pt ca atunci vi se vor pune pe maini cu binecuvantare. Le veti scoate inainte de cununie oricum si le veti da preotului care le va binecuvanta si vi le va pune pe maini, dupa ce va rosti formula de binecuvantare:
Se logodeste robul lui Dumnezeu Narcis? , cu roaba lui Dumnezeu (aici nu mai stiu cum o cheama ) , in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.
Deci stati linistiti in privinta aceasta.

nu e adevarat! o femeie are voie sa intre in biserica cind are scurgere.... dar nu are voie sa fie impartasita si nu are voie sa i se puna potirul pe cap atunci cind preotul iese cu sf. daruri si le pune la fiecare credincios pe cap.
ca si dak esti sanatos si te impartasesti in ziua respectiva nu are voie sa iti curga sange din trup ca in acea zi sangele tau e una cu al mantuitorului......nu trebuoe sa iti spargi cosuri sau altele...dar dak patesti ceva fara voia ta (un accident)esti scutit....deci asa sta treaba cu "zilele alea" nu ca inaint femeia era asa si asa.
da in vechime era considerata spurcata in zilele acelea cit si dupa nastere si nu avea voie sa intre in templu..... atunci femeia nu avea atatea drepturi.... si sunt mai multe de spus......
dar cu privire la logodna.... cununati-va cit mai repede....nu mai stati asa...ori cu inelele pe mana(oricara mana ar fi)ori fara ele presupun ca tot pacatuiti.....daca tot vreti sa va schimbati sau va intereseaza ce e bine atunci stapiniti-va pina la casatorie....

#11 Crissa

Crissa

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 138 Mesaje:
  • Din:BUCURESTI

Postat 26 March 2008 - 03:16 PM

Flori, draga, ai uitat sa mentionezi ca ceea ce ai postat e DOAR PAREREA TA, pe care toate cele de aici o respectam, insa nu e bine sa fii asa radicala si habotnica! Sa fim seriosi! Lumea a evoluat si crede-ma ca altele sunt pacatele noastre, si nu dragostea dintre doi oameni, indiferent ce forma poarta. D-zeu e in sufletul tuturor oamenilor si chiar daca nu mergi la "sfat" sau la biserica, in fata lui , tu ca OM iubesti si asta e tot ce conteaza, pt ca EL Insusi e esenta iubirii.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi