Salt la continut

Fotografie

100% Motivatie

• Please log in to reply
259 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4221 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:fericita
  • Sex:Feminin

Postat 29 October 2012 - 07:32 PM

Buna tuturor,

Stateam acum si ma gandeam ce ar putea sa ma ajute in momentele in care vreau sa cedez si sa abandonez dieta si m-am gandit la toate fetele de pe forum care au invins kg in plus.

Mi-ar placea sa scrieti fiecare cu ce dieta ati reusit sa invingeti kg, cum ati reusit sa nu cedati si ce a reusit sa va tina ambitia "la locul ei".

Si cum o poza face cat o mie de cuvinte, rog fetele care vor si au posibilitatea sa puna poze inainte si dupa slabire.

Consider ca acest jurnal va ajuta toate forumistele in lupta pe care o ducem zilnic cu kg si cu mentinerea lor.

Imagine postata

Acest mesaj a fost editat de bituga: 29 October 2012 - 07:44 PM

#2 melilotus

melilotus

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3605 Mesaje:

Postat 29 October 2012 - 08:57 PM

Buna...Mi-ar placea sa scrieti fiecare cu ce dieta ati reusit sa invingeti kg, cum ati reusit sa nu cedati si ce a reusit sa va tina ambitia "la locul ei".
...
Consider ca acest jurnal va ajuta toate forumistele in lupta pe care o ducem zilnic cu kg si cu mentinerea lor.

Salut,

Ai fost foarte inspirata cand ai deschis subiectul asta, va fi de mare ajutor pentru toata lumea. Fiecareia i se mai aprinde asa cate un beculet cand citeste despre motivatii pozitive si realizarea lor.:w00t:

Eu nu am tinut propriu-zis o dieta anume, am incercat vreo cateva diete si nu prea a mers ca nu mi-au fost de folos. Spre ex. dukan nu e de mine ca ma apuca durerile de oase am rezistat doar 2 zile...cu greu, keto e prea restrictiva si ma da peste cap mental...am rezistat vreo saptamana si m-a depresat, Rina are un efect dezastros in sensul ca dupa o saptmana slabisem 4 Kg. si m-am speriat rau de tot. Nu slabeam din grasime ci si din muschi si asta e ceva ce nu vreau in nici un caz.

Singura dieta care a functionat la mine este Paleo Diet, un fel de dieta omului din paleolitic combinata cu un fel de dieta mediteraneana. Am luat elemente din una si din alta si am slabit lento ceva de genul 7 Kg. in 4 luni, destul de bine adica. Plus o gramada de sport.

Partea cu "sa nu cedati" e mai grea da nu e imposibil. Toata lumea mai cedeaza pe ici pe colo din cand in cand ca nu poti sa nu cedezi, deh. Problema e sa nu cedezi zi de zi, luni la rand. :grin:

Eu ma ingras de regula inapoi cateva Kg. din cauza efectelor secundare ale unui tratament pentru o alta afectiune (legata de somn). Problema mea e sa ma tin tare pe felie ca sa zic asa...in perioadele cand nu iau pastilele alea, ca sa slabesc constant atunci. Slabesc mai mult ca sa ma mentin la o greutate decenta in asa fel incat cand tre' sa iau iar pastile sa-mi dea mana sa ma ingras un pic, cateva Kg. Din cauza asta oscilez in sus si in jos cu 6-7 Kg. pe an. Acum sunt in perioada in care inca iau pastile dar in doze mici si am inceput sa slabesc dar foooarte incet.

Ce imi tine ambitia la locul ei este tocmai gandul ca m-as ingrasa constant din cauza pastilelor si as pune pe mine Kg. incontinuu. Trebuie deci sa slabesc cand nu iau pastilele alea, musai. Am dureri lombare si chiar si 3 Kg in plus ma chinuie de nedescris. Asa incat nu e vorba mai mult de ambitie, e vorba de groaza sa nu raman imobila si sa nu pot sa mai merg, din cauza durerilor cauzate de surplusul de Kg. (am scheletul mic)

Din cauza sportului...care ma ajuta foarte mult, incerc sa ma modelez cat de mult pot deci sa scad in cm. chiar daca cresc in Kg. Nu e usor dar macar e de folos asa...ca impresie artistica a corpului si pentru moralul meu.

Sigur ca acest subiect va ajuta si motiva pe cei care-l vor citi, de-abia astept sa citesc si eu si sa vad poze postate de fetele care au reusit sa slabeasca si sa se mentina. Succese la toata lumea!

:salut:

#3 clemen25b

clemen25b

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15303 Mesaje:
  • Din:Campina, prahova
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate maxima:110
  • Greutate dorita:65

Postat 30 October 2012 - 09:54 AM

draga Gabi, eu nu sunt cel mai bun exemplu, in sensul ca nu prea am stiu sa pastrez rezultatele, dar sa stii ca sa slabesti se poate, numai ca trebuie sa gasesti si maturitatea de a pastra rezultatele.eu una nu am reusit, dar sper ca, in timp sa fie altfel
uite daca e vorba de poze.
asa aratam cand avea copilul meu 1 an, adica in 2008(eu sunt cea cu tricou bleu, evident)
Imagine postata
si asa aratam eu in decembrie 2011 la aproximativ 86-87 de kg
Imagine postata
ce zic eu ca ma motiveaza acum, este faptul ca am observat ca sub grasime ascund tot ce e frumos in mine.si am observat la multe fete de aici de pe forum, ca procesul de slabire le-a intinerit enorm si le-a conferit si mai multa frumusete.de multe ori oamenii prima data percep frumusetea fizica.si ce daca ai sufletul frumos...daca ambalajul nu e, mai greu se ajunge in profunzime

Acest mesaj a fost editat de clemen25b: 30 October 2012 - 09:57 AM

#4 fina21

fina21

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 149 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 10:05 AM

Foarte frumos ai scris Clemen!

#5 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • 4221 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 10:16 AM

Melilotus sa te invarti in jurul aceleiasi greutati (+ - 6,7 kg) din punctul meu de vedere este o realizare.In plus de asta abdomenul tau arata super si se vede cat de mult muncesti ca sa il ai asa. Felicitari!! :give_rose:

Clem pozele tale sunt cu adevarat motivationale. Mai ai putin si ajungi ca in poza 2 asa ca felicitari pentru ambitie! :give_rose:

#6 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13870 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 30 October 2012 - 11:34 AM

Eu am tot scris povestea mea, inclusiv pe blog.

Am inceput sa ma ingras pentru ca pe timpul zilei beam f multa cafea si nu imi era foame. Mancam doar seara cand ajungeam acasa, iar la serviciu rareori mai manancam ceva la pranz, poate doar niste prajituri de la o cofetarie de langa noi sau o salata. Asa am ajuns in scurt timp de la ~64 cat aveam la nunta la 76. O amica a tinut dieta disociata si am tinut si eu cu ea, intr-o luna am slabit 6 kg.
Cam la o luna dupa ce am terminat dieta l-am luat pe Festus si nu m-am mai urcat pe cantar, eram sigura ca nu am cum sa ma ingras, ca faceam mai multa miscare. Ei bine, am pus 11 kg din noiembrie pana in august.

Desi ar fi trebuit sa vad semnele, ca nu imi mai veneau hainele, ca pun kg la loc...nu am vazut asta. De fiecare data cand ma uitam in oglinda vedeam o femeie frumoasa, iar daca nu imi statea bine cu ceva...imi schimbam hainele :lol2:
Asta pana pe 12 august 2010, cand m-am urcat pe cantar si am vazut socata ca am 81 kg. Eu ma asteptam sa vad sub 70 sau maxim 70 pentru ca faceam mai multa miscare cu cainele, plimbari zilnice de cel putin 1 ora, jucat.

In ziua respectiva am stat cateva ore pe net si am cautat raspunsuri, de ce m-am ingrasat. Am realizat ca dieta disociata nu numai ca nu rezolvase nimic, dar imi facuse rau. Asa ca am inceput sa numar caloriile, am invatat despre nutrienti, la inceput ma incurcam in calcule, dar in scurt timp am invatat ce trebuie facut.

Am stiut ce pot face si ce nu. Stiam ca nu voi putea renunta la pizza, paste, prajituri, fructe, cartofi si, in mod evident, nici nu era nevoie.

Am slabit 21 kg in 6-7 luni mancand orice si invatand sa fac alegerile sanatoase. Dupa vreo 5 luni m-am apucat si de sport, de P90X si am facut cat am putut, dar nu program intreg pt ca am tot avut probleme cu calculatorul. In August 2011 aveam 57 kg, dar in septembrie m-am mutat la socrii pt o luna si jumatate si apoi in UK. Schimband alimentatia de 2 ori, la socrii nu aveam unde sa fac sport si mancam alte chestii. In UK nu am facut sport imediat dupa ce m-am mutat si alimentatia era f diferita, fiind multe produse noi. Asa am ajuns la 62 in ianuarie anul asta.

De pe 2 ian am inceput prima tura de P90X, apoi a doua tura de P90X, apoi insanity. Am slabit de la 62 la 58, dar am dat jos multa grasime si am pus muschi :)

poze:

in august 2010
Imagine postata

Imagine postata

iulie - august 2011
Imagine postata

Imagine postata

sfarsitul lui dec 2011:
Imagine postata

august - septembrie 2012:
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#7 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • 4221 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 11:38 AM

Anca nu pot sa spun decat WOW!!! Felicitari!

#8 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 13870 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 11:42 AM

mersi Gabi :hug:

#9 fina21

fina21

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 149 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 11:42 AM

Felicitari Anca! Tu oricum erai un exemplu pt multe din noi. Ma bucur ca ai pus aici parcursul tau.

Acest mesaj a fost editat de fina21: 30 October 2012 - 11:48 AM

#10 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 13870 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 11:43 AM

mersi :give_rose:

#11 gaby_mp

gaby_mp

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1775 Mesaje:
  • Din:Iasi

Postat 30 October 2012 - 11:47 AM

Desi iti urmaresc blogul(urile), nu stiu cum nu am ajuns sa citesc povestea asta, e intr-adevar impresionanta! Si da, erai super frumoasa si grasutza, normal ca nu ti se parea ca te ingrasi! Felicitari Ancuta! :hug:

#12 Issabbella

Issabbella

T-Rex

• Membri
  • 18378 Mesaje:
  • Dispozitie:Extremely happy !!
  • Greutate maxima:79
  • Greutate curenta:63
  • Greutate dorita:55

Postat 30 October 2012 - 11:54 AM

Povestea mea este una foarte simpla si frumoasa spun eu...
M-am ingrasat pentru ca pur si simplu persoana cu care locuiam ma placea asa cum eram si de fiecare data cand incercam sa slabesc, ma sabota..Nici acum nu stiu daca o facea intentionat sau pur si simplu nu voia sa ma vada chinuindu-ma.
Cert este ca atunci cand am ajuns la 71 de kilograme am deschis ochii din cauza concertului Bon Jovi, iar in momentul in care am inceput sa mananc sanatos si sa fac sport, relatia s-a terminat.
Cand am vazut ca Jon Bon Jovi a reusit sa topaie 3 ore fara oprire iar eu abia coboram din pat mi-am zis ca si eu pot sa slabesc daca el poate sa topaie la aproape 50 de ani si a doua zi am inceput sa merg pe jos 10 km zilnic si sa tin o dieta destul de stricta.

August 2011-71 kg

Imagine postata

Uploaded with ImageShack.us

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

August 2012- 59 kg

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#13 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 13870 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 11:57 AM

Gabi :hug:

Issa - bine ca ai scapat de persoana respectiva :*

#14 Issabbella

Issabbella

T-Rex

• Membri
  • 18378 Mesaje:
  • Dispozitie:Extremely happy !!
  • Greutate maxima:79
  • Greutate curenta:63
  • Greutate dorita:55

Postat 30 October 2012 - 11:58 AM

Gabi :hug:

Issa - bine ca ai scapat de persoana respectiva :*

Da, mi-am dat seama abia dupa ce am scapat ca a fost cel mai bun lucru. :rolleyes:

#15 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • 4221 Mesaje:

Postat 30 October 2012 - 11:59 AM

Imi place mult cum iti sta bruneta si roscata.

Felicitari pentru ambitie!

3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi