Salt la continut

Fotografie

Cancer Mamar La Pisici

• Please log in to reply
18 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3785 Mesaje:
  • Dispozitie:Happy mommy
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):160
  • Greutate maxima:85 kg
  • Greutate curenta:79.4 kg
  • Greutate dorita:60 kg

Postat 13 January 2013 - 05:16 PM

Tot citesc pe net, dar m-am gandit sa va intreb si pe voi daca v-ati intalnit cu asa ceva si ce parere aveti.

Am o pisica birmaneza de 12 ani, castrata pe la 2 ani, dupa ce a fatat o singura data.

Nu stiu daca are relevanta pentru problema in cauza, dar in urma cu un an glande perianale nu se mai goleau singure, asa ca a facut o infectie urata. Cateva luni a trecut prin interventii locale pentru a drena infectia si glandele, dar de vreo 3-4 luni se pare ca e bine. De atunci o vad fizic cum s-a schimbat. I s-a albit blana... parca a imbatranit peste noapte.

Tot pe atunci am descoperit si ca are ca un fel de nodul pe burta. Este cat un deget de gros si de lung. Pentru o pisica mi se pare foarte mare. Am fost cu ea la 2 doctori si amandoi spun sa o operam sa il scoatem. Problema este ca la varsta ei nu garanteaza nimeni ca va supravietui anesteziei, operatiei sau perioadei de recuperare. :(

Ce e mai bine pentru ea? Sa o operez si sa treaca prin chinurile operatiei fara a asti daca nodulul nu va reaparea in cateva luni sau sa o las asa cat mai are de trait? Va suferi cu nodulul? Imi voi da seama cand sufera? Pisicile ascund foarte bine cand au probleme. :sorry:

#2 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4221 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:fericita

Postat 14 January 2013 - 12:31 PM

Eu nu am pisica sui nu as sti sa iti raspund despre animale, iti pot spune doar ca bunicul meu ( 79 de ani )a avut cancer si inca o matusa ( 52 de ani ), amandoi au fost depistati cam in acelasi timp, matusa dupa ce a fost operata si a facut chimioterapie a decedat in 2 luni, bunicul meu care a stat acasa si si-a continuat viata fara interventii chirurgicale si chimio a trait 6 luni, pentru asta ii multumesc lui Dumnezeu ca am dat peste un doctor care ne-a spus ca in situatia lui nu se mai putea face nimic si ca daca optam pentru chimio sau operatie viata ii va fi scurtata considerabil. Dtorita acestui doctor eu am putut sa ma bucur de el mai mult timp si sa ii arat cat de mult il iubesc.

Nu stiu daca te-am ajutat intr-un fel.

Acest mesaj a fost editat de Oana: 14 January 2013 - 12:32 PM

#3 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • 3785 Mesaje:

Postat 14 January 2013 - 03:24 PM

Oana, imi pare rau pentru bunicul si matusa ta. :hug: :(

La animale cancerul reactioneaza diferit fata de oameni. Am primit si a treia parere si toti doctorii spun ca nu exista alta cale decat operatie. Fara operatie ar mai avea cateva luni, dar cu operatie exista sansa sa mai traiasca 3-4 ani. 

Ma gandesc ce as face eu daca as fi in situatia asta. Cred ca as face tot posibilul sa mai traiesc putin. :( 

O sa facem analizele preoperatorii si mai vedem dupa asta. 

#4 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • 4221 Mesaje:

Postat 14 January 2013 - 03:51 PM

Daca doctorii iti spun ca sunt sanse sa traiasca mai mult dupa operatie nu mai sta pe ganduri.

#5 lourdess

lourdess

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6550 Mesaje:

Postat 14 January 2013 - 11:04 PM

Skinny, imi pare rau pt pisicuta ta.

Citeste articolul asta, e f scurt  http://www.vetinfo.c...ine-cancer.html si apoi poti cauta tu mai multe informatii despre medicina veterinara naturista sau holista.

Eu nu as opera animalul..nu as lasa medicina alopata sa se ocupe cu mascarea/ eliminarea simptomelor si as cauta sa inlatur cauza prin remedii naturiste, prin ceaiuri as stimula imunitatea pisicii (oricum doar imunitatea te scapa de cancer, nimic altceva) i-as da o hrana adecvata nu hrana comerciala toxica, i-as da apa filtrata si as incerca sa petrec cat mai mult timp cu ea, sa o mangai, sa o fac sa se simta bine astfel incat sa ii reduc nivelul de stres.

A, si bine-nteles, nu trebuie sa i se administreze nimic chimic, pt ca deja ei ii e greu, ficatul se vede ca a cazut din moment ce a facut cancer, nu as vrea sa incarc, obosesc si mai mult ficatul pt ca de el e nevoie ca mitzi sa se insanatoseasca.

Silimarina e f f f buna impotriva cancerului, atat la oameni cat si la animale.

Se gasesc seminte si in plafar, ceaiul se face din seminte macinate, sau eventual daca o poti pacali sa manance seminte macinate, sunt putin amaruie dar cel mai bine e sa le manace, chiar mai bine decat sa bea ceai.

Multa sanatate...mi se rupe sufletul pt animalutele astea care sufera.

#6 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • 3785 Mesaje:

Postat 15 January 2013 - 08:37 AM

Multumesc, Lou! :hug:

O sa citesc si o sa incerc ceva naturist, dar e foarte dificil cu ea sa accepte. Ea a avut de cand era pui o alimentatie foarte ciudata. Nu a acceptat nimic decat bobite de vita sau peste de la Whiskas. Nu a vrut carne, alta marca de bobite, pliculet umed... nimic nimic. De legume nici nu incape vorba. 

#7 lourdess

lourdess

Jaguar

• Membri
  • 6550 Mesaje:

Postat 15 January 2013 - 09:00 PM

Cunosc problema pt ca asa e si motanul meu...vrea numai mancare junk.

Pisica vrea whiskas pt ca are msg la greu si e efectiv dependenta.

Eu ma lupt din rasputeri cu motanul, sunt zile in care accepta carnea si zile in care o evita, il pacalesc eu cu carne cruda taiata bucatele mici si amestecata cu bobite-poate asta ar fi o strategie si pt tine.

Pisica are neaparat nevoie de o nutritie mai buna.

Ceaiuri ii poti da cu seringa.

Sa nu crezi ca motanul meu bea ceai benevol :)) , dar daca e cu forta atunci cu placere. :))

Am ramas traumatizata de cand a avut uretra blocata si a trebuit sa ii bage sonda pt 5 zile.

Eu vad medicina alopata doar in situatii de urgenta, gen accidente sau cum a fost cu motanul meu, fara sonda ar fi murit, dar in rest nu am facut nimic din ce mi-a recomandat vet-ul, in schimb am schimbat dieta, am suplimentat cu ceaiuri, cat a fost bolnav i-am dat cu seringa galbenus crud frecat cu ulei de masline, galbenusul fiind de la gaina de tara.

Poate ii poti da si tu galbenus crud, e f f bun pt ei, si daca e de la gaina de tara cu atat mai bine.

Imi pare f rau pt pisi si sper sa nu aiba dureri. :(

:hug:

#8 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • 3785 Mesaje:

Postat 25 January 2013 - 02:22 PM

Pana la urma am operat-o miercuri pe pisi. A trecut cu bine de operatie, acum se reface. Urmeaza cateva zile de antibiotice si vizite la dr.

E destul de mare taietura pe burtica pentru ca si nodulul a fost de 11 cm, dar avea niste "radacini" (niste fire lungi si subtiri) de la gat pana la piciorul din spate.  :sorry: E destul de vioaie. Din prima zi s-a urcat singura in pat, chiar daca dr. a zis ca o sa dureze cateva zile pana poate sa se miste. Aseara a tors si a "framantat o painica"  :)) semn ca e OK, fara dureri prea mari. 

Tumora era maligna, dar fara metastaze.

#9 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • 4221 Mesaje:

Postat 30 January 2013 - 03:15 PM

Skinny ma pucur pentru pisicuta. :kisses: pentru amandoua!

#10 Oana

Oana

Hiena

• Membri
  • 4221 Mesaje:

Postat 30 January 2013 - 03:47 PM

Ma "pucur" :)) Cred ca mi-e foame...

#11 lourdess

lourdess

Jaguar

• Membri
  • 6550 Mesaje:

Postat 02 February 2013 - 02:54 PM

Sper sa fie bine pisi! :give_rose:

Ii doresc insanatosire si la framantat cat mai multi cozonacei!

#12 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • 3785 Mesaje:

Postat 02 February 2013 - 05:27 PM

Va multumesc mult! :hug: Cred ca pot sa spun ca si-a revenit dupa operatia foarte bine. Chiar doctorul s-a mirat cat de repede s-a refacut, mai ales la varsta ei. Vineri i-am scos firele si acum este aceeasi pisica vioaie pe care o stiam. :wub:

#13 lourdess

lourdess

Jaguar

• Membri
  • 6550 Mesaje:

Postat 02 February 2013 - 05:56 PM

F bine Skinny! :give_rose:

Sper sa nu mai aveti deloc probleme cu pisa. :hug:

#14 lourdess

lourdess

Jaguar

• Membri
  • 6550 Mesaje:

Postat 08 February 2013 - 12:08 PM

Skinny, cum se mai simte pisicuta? :give_rose:

#15 Skinny

Skinny

Taz

• Membri
  • 3785 Mesaje:

Postat 08 February 2013 - 01:38 PM

Multumesc de intrebare! :*

E foarte bine. Nu mai merge la doctor decat daca apare ceva, dar sper sa nu fie cazul. Si-a reluat obiceiul sa o linga pe maica-mea toata noaptea  :giggle: , mananca, se joaca, se catara peste tot. Daca nu i-as vedea burta cheala, nici nu as zice ca a fost operata.

2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi