Salt la continut

Fotografie

Intrebari Si Raspunsuri Despre Nutritie Si Alimentatie Sanatoasa

• Please log in to reply
232 raspuns(uri) in acest subiect

#31 papillon

papillon

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4699 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Greutate maxima:73
  • Greutate curenta:69.2
  • Greutate dorita:64

Postat 29 January 2014 - 08:32 PM

Si eu ma incadrez la ce a spus Mihaela  :))  aceleasi fructe le manac si eu... defapt incerc sa mananc cat pot. Bananele sunt printre singurele care nu imi porvoaca nici un fel de durere la stomac. :)

#32 Mony

Mony

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1779 Mesaje:

Postat 29 January 2014 - 11:54 PM

Eu vin cu inca o intrebare: Care sunt cele mai satioase si nutritive fructe pe care ar trebui sa le mancam la gustari?

Pentru mine cel mai satios, nutritiv si care suprima pofta de mancare pe o perioada destul de lunga este avocado. Imi place ca poate fi mancat si  sarat si dulce. Daca e lasat sa se coaca bine, devine cremos cu putina sare de mare si zeama de lamaie devine deliciu. Apoi fiecare se poate juca cu imaginatia, retete cu si despre avocado e plin internetul. Testat pe mine ca tine de foame. Este foarte semnificativ bogat in acizi grasi esentiali,si chiar daca are foarte multe calorii chiar ajuta la slabit.

In rest ador fiecare fruct specific anotimpului sau. :)

#33 jullya21

jullya21

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2263 Mesaje:
  • Greutate maxima:75
  • Greutate curenta:70

Postat 30 January 2014 - 06:22 AM

Aciditate de la fructe nu mai am de anul trecut.... nu stiu de ce si cum s-a intamplat, poate pentru ca am inceput sa mananc mult mai curat si am grija (in general) cum le asociez. Nici nu ma mai balonez. Mananc fructe fara restrictii, de care am pofta. Dar de foame nu prea-mi tin decat pe o perioada scurta.

#34 natalia

natalia

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3071 Mesaje:

Postat 30 January 2014 - 08:50 AM

Eu vin cu inca o intrebare: Care sunt cele mai satioase si nutritive fructe pe care ar trebui sa le mancam la gustari?

daca e sa dezvolt putin subiectul la "gustari satioase si nutritive", dar in acelasi timp si usor de luat "la pachet" (daca si asta te interesa), atunci eu optez pt:
1. banane (sau mere)
2. oleaginoase (caju, migdale, nuci)
3. fructe uscate (stafide, prune uscate, mai rar smochine uscate.)
4. mix de 2 + 3.
5. desert raw. amestec de 2 + 3 + miere + cacao + fulgi cocos +................
6. tarta facuta din: "pulpa" de morcov si eventual mar (beau suc proaspat dimineata) + stafide lasate in rom cateva ore + banane facute pasta, in loc de zahar + caju macinat in loc de faina + oua cat sa se lege compozitia. se da la cuptor.

#35 aarriiaannaa

aarriiaannaa

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 735 Mesaje:
  • Dispozitie:O sa slabesc!

Postat 30 January 2014 - 09:51 AM

Neata! Am vazut la Papi in jurnal o discutie despre importanta mesei de proteine dupa sala.

Daca eu merg la sala de la 18.30 la 20.30 si la 23.00 dorm (de cele mai multe ori), e mai bine sa:
-mananc bine inainte de sala (17.30)
-mananc ceva mic inainte de sala si dupa sa bag proteine, desi imi doream mult sa nu mai mananc seara (am obs ca asa slabesc)?

#36 papillon

papillon

Hiena

• Membri
  • 4699 Mesaje:
  • Greutate maxima:73
  • Greutate curenta:69.2

Postat 30 January 2014 - 11:30 AM

Neata! Am vazut la Papi in jurnal o discutie despre importanta mesei de proteine dupa sala.

Daca eu merg la sala de la 18.30 la 20.30 si la 23.00 dorm (de cele mai multe ori), e mai bine sa:
-mananc ceva mic inainte de sala si dupa sa bag proteine, desi imi doream mult sa nu mai mananc seara (am obs ca asa slabesc)?

Eu as manca si dupa sala, macar ceva mic. Daca trebuie sa mananci proteina dupa sala, atunci poti manca macar un ou fiert... eu asa as face. Asa ai proteina dupa sala, dar nici nu e multa mancare.  :grin:

Astept si eu sa vad ce zic fetele  :))

#37 Mihaelarosu

Mihaelarosu

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1958 Mesaje:
  • Din:Tulcea
  • Dispozitie:ok
  • Greutate maxima:77
  • Greutate curenta:52,8
  • Greutate dorita:50

Postat 30 January 2014 - 12:35 PM

Ma bag si eu in discutia cu mancatul si sala desi nu sunt foarte bine documntata. Din ce am citit prin jurnalele fetelor care fac sport( mai spionez asa din cand in cand, pt ca le admir ambitia :clap: :clap: :clap: ) am vazut ca e bine sa mananci carbo inainte de sala pt a avea energie( poate sa fie ceva fructe daca nu vrei alt carbo) si proteina dupa sala pt a avea muschii de unde sa se refaca( sa nu scada masa musculara, ci doar grasimea) asa am inteles eu, dace e gresit sa ma corectati. Acum daca nu vrei sa papi mult dupa sala poti alege cum zicea papi un ousor fiert cu o rosie sau castravete sau o mica salata, sau un iaurt mic, sau o felie de piept la gratar cu ceva salata, sau branzica .......macar o portie mica de proteina. :floare:

#38 Lores

Lores

Elefant

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9538 Mesaje:

Postat 30 January 2014 - 01:17 PM

Arii ... n-ai cum sa nu mananci dupa sala ... proteine trebuie .. un ou fiert + un pahar de sana / kefir /iaurt ... nu-i mult dar e bine ...

Daca poti sa bagi bine mancare inainte de sala .. baga ...dar cica nu e indicat sa te duci cu burtoiul plin (ceva cu refluxu :)

Si da.. inante de sala trebuie carbohidrati .. o banana , un fruct  si dupa sala o proteina in felul asta iti alimentezi muschii ...ii hranesti 

Sunt convisa ca vor veni fetele cu explicatii mai bune decat a mea (stii ca eu nu le am cu scrisul si seriozitate hehehe ..dar in principiu ...asta-i ideea ) carbi inainte si proteine dupa .. (in 30 min hai maxim 1 ora dupa sala )

#39 natalia

natalia

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3071 Mesaje:

Postat 30 January 2014 - 02:38 PM

mie imi place abordarea lor.

What to Eat Before You Work Out
http://www.sparkpeop...les.asp?id=1074

What to Eat After You Work Out
http://www.sparkpeop...les.asp?id=1082

#40 Plum

Plum

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2384 Mesaje:
  • Sex:Neutru

Postat 30 January 2014 - 04:23 PM

Eu așa știu că înainte de sală e bine să mănânci carbi cu eliberare lentă (cereale integrale, pâine integrală, orez sau paste) alături de proteine (lactate, ouă sau carne), 2:1; și că e bine să se mânânce cu vreo 2 ceasuri înainte de antrenament, iar înainte un fruct proaspăt. Eu de ex acum mănânc dimineața pe la 7, după 8 plec de acasă și mănânc o banană când ajung la sală. Iar după e nevoie nu doar de proteine, dar și chestii verzi (varză, broccoli, spanac etc), adică tot carbi cu eliberare lentă, dar de asta legume, rădăcinoase, leguminoase, și în maxim 2 ceasuri după antrenament. Eu imediat după antrenament mai mănânc o banană, și peste juma de oră când ajung acasă mănânc proteinele.

Se mai recomandă și grăsimile, mă rog, pentru mine astea înseamnă chestii uleioase (migdale, semințe, ulei de măsline), dar mie mi-a fost mereu rău când am mâncat din astea înainte sau după antrenament. 

De fapt, anul trecut mâncam mereu un baton proteic imediat după, sau un shake de proteine cu lapte și banane, numai că mie îmi cădea părul prea tare de chestiile astea așa că le-am lăsat baltă, deși îmi erau de mare ajutor și foarte comode :p

Mă pun și eu să citesc linkurile de la Natalia ;)

#41 Lores

Lores

Elefant

• Membri
  • 9538 Mesaje:

Postat 01 February 2014 - 08:52 PM

Intrebare intrebare : 

care e diferenta dintre zaharul  brun si cel brut ? avantaje ?dezavantaje ? Gracias girls ! 

#42 Owlybowly

Owlybowly

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 75 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:salade de fruit,jolie,jolie
  • Greutate maxima:134
  • Greutate curenta:104,9
  • Greutate dorita:94 pana in Mai

Postat 02 February 2014 - 07:35 PM

Zaharul alb se fabrica din sfecla de zahar, iar cel brun din trestia de zahar, in final contin aceeasi cantitate de calorii.
Prin prelucrare in zaharul brun nu se distrug in totalitate fierul, magneziul, calciul, potasiul, deci putem spune ca este mai bun. Majoritatea zaharului brun din comert se face tot din zahar alb la care se adauga melasa. Deci atentie la zaharul brun cumparat.

Zahar brut -  e zaharul nerafinat, de obicei obtinut din trestie de zahar. Pe el il importa si unii fabricanti locali care, pe langa productia proprie de zahar din sfecla de zahar, aduc zahar brut pe care il rafineaza in prorpia fabrica sau din care obtin diverse siropuri folosite industrial. Zaharul brut are unicul avantaj ca pastreaza un pic din calitatile plantei de extractie, datorita substantelor naturale ramase in el intr-un mic procent.
Zahar brun - daca stai sa te gandesti mai bine, e o litera diferenta fata de cel brut care chiar ar trebui sa fie semnificativa. De fapt, unii producatori chiar cred ca zaharul brut si cel brun sunt unul si acelasi lucru. Dar zaharul poate fi brun, dar si brut (adica nerafinat) in acelasi timp. In egala masura insa zaharul poate fi brun, dar si rafinat.
Culoarea nu este garantia continutului, adica a procesului de fabricare. Unii producatori pun in pungile astfel etichetate cristale de zahar rafinat, dar vopsit. Uneori cu cu melasa (care este sirop obtinut din zahar nerafinat), alteori cu caramel sau alte siropuri care ii dau arome specifice.

#43 Lores

Lores

Elefant

• Membri
  • 9538 Mesaje:

Postat 02 February 2014 - 07:42 PM

Merci Owly ! Pana la urma am vazut diferenta pe propria-mi piele ... zaharul brut nu indulceste asa mult ca cel brun ... plus ca are un miros yum yum :) 

#44 miki70

miki70

Hiena

• Membri
  • 4175 Mesaje:
  • Din:bucuresti
  • Dispozitie:increzatoare ca impreuna vom reusi

Postat 02 February 2014 - 08:35 PM

Merci Owly ! Pana la urma am vazut diferenta pe propria-mi piele ... zaharul brut nu indulceste asa mult ca cel brun ... plus ca are un miros yum yum :)

deci in concluzie..ca mi s blonda..care e de preferat? cel brut?

#45 Lores

Lores

Elefant

• Membri
  • 9538 Mesaje:

Postat 02 February 2014 - 08:52 PM

deci in concluzie..ca mi s blonda..care e de preferat? cel brut?

dap :) blondo :D :D 

6 useri citesc subiectul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi