Salt la continut

Fotografie

Dieta De 90 De Zile, Partea 9

• Please log in to reply
7512 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 Mesaje:
  • Dispozitie:bine ca intotdeauna
  • Sex:Feminin

Postat 30 March 2007 - 02:41 PM

M-am hotarat sa deschid un nou topic despre dieta de 90 zile pe care o tin cu succes, si cu care am dat jos in medie 1 kg/saptamana(desi am calcat stramb de cateva ori :blushing: ). Desi sunt la inceput as vrea sa v-o impartasesc.
Iata in mare despre ce este vorba:

Dieta de mai jos a fost creata de medici de sport din America. Nu reprezinta nici un pericol, chiar si medicii homeopati il recomanda. Rezultatul este pierderea in greutate de 15-20 kg in 90 zile, precum si scaderea tensiunii arteriale. Pe langa pierderea surplusuli de greutate, dieta modifica metabolismul, prin care se garanteaza ca kg pierdute nu se iau inapoi. Daca se doreste o pierdere in greutate mai mica, dieta poate fi oprita inainte de scurgerea celor 90 zile, dar in acest caz nu se petrece schimbarea mai sus amintita.

Micul dejun e la fel in fiecare zi si consta in cateva fructe (2 mere sau pere, piersici sau un pumn de fructe marunte)

In cursul acestei diete alterneaza zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Nu se poate schimba ordinea!

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta – 3 felii (200g)
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi …) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
1 felie paine, salata dupa gust
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
- Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
- Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
- Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
- Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
- Deobicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos
- Cei care sufera de tensiune arteriala ridicata, dupa cateva saptamani de dieta pot chiar sa renunte la medicamente, bineinteles sub supravegherea medicului

Na, cam asta ar fi. Daca aveti comentarii, le astept.
Eu am cam adaptat dieta conform stilului meu de viata, in sensul ca incerc sa mananc conform principiilor dietei, dar de ex in ziua de proteine nu am prea mancat supa, iar in ziua de fructe am cam dat iama la alune si nuci :blushing: Dar uite ca rezultatele incep sa apara :cheer:

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 26 May 2014 - 09:51 AM

Pentru ca devenise foarte mare subiectul si se incarca greu, mesajele mai vechi vor fi mutate la Arhiva. Daca doriti sa le recititi mergeti la
Dieta de 90 de zile, partea 1
Dieta de 90 de zile, partea 2
Dieta de 90 de zile, partea 3
Dieta de 90 de zile, partea 4
Dieta de 90 de zile, partea 5
Dieta de 90 de zile, partea 6
Dieta de 90 de zile, partea 7
Dieta de 90 de zile, partea 8
Un rezumat al Dietei Rina

#3 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2181 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 26 May 2014 - 09:56 AM

Yuhuuuu!!!CASUTA NOUA!!!!! :band:  :hainoroc:  :hainoroc:  :hainoroc:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:

#4 AndreeaT

AndreeaT

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 88 Mesaje:
  • Din:Galati
  • Greutate maxima:66,5
  • Greutate curenta:63
  • Greutate dorita:52

Postat 26 May 2014 - 12:23 PM

Buna....nu am mai intrat de foarte mult timp...cam de 3 saptamani in care trebuia sa fiu la mentinere....dar am facut-o lata tare cu porceala maxima....drept urmare +2kg.......dar  voi reveni de maine cu Rina 2

In prima tura Rina 1 am slabit 8,5 kg  sunt foarte multumita ca desi la kg e destul de putin  la cm e foarte mult, si pot spune ca nu am fost frustrata deloc.Recunosc ca eu nu am tinut din scurt cantitatile...dar pt mine e ok pt ca nu vreau sa slabesc exagerat de mult si nici nu vreau sa fac lucruri drastice pt a putea sa ma invat sa tin toata viatza.

Deci maine revin cu Rina 2.

Vrabiuta nastere usoara....sa stii ca cezariana nu e farte grea...

#5 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2181 Mesaje:

Postat 26 May 2014 - 12:29 PM

Buna....nu am mai intrat de foarte mult timp...cam de 3 saptamani in care trebuia sa fiu la mentinere....dar am facut-o lata tare cu porceala maxima....drept urmare +2kg.......dar  voi reveni de maine cu Rina 2

In prima tura Rina 1 am slabit 8,5 kg  sunt foarte multumita ca desi la kg e destul de putin  la cm e foarte mult, si pot spune ca nu am fost frustrata deloc.Recunosc ca eu nu am tinut din scurt cantitatile...dar pt mine e ok pt ca nu vreau sa slabesc exagerat de mult si nici nu vreau sa fac lucruri drastice pt a putea sa ma invat sa tin toata viatza.

Bine ai revenit :*  :*

#6 byby

byby

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 258 Mesaje:
  • Din:BUCURESTI
  • Greutate maxima:93
  • Greutate curenta:78,200
  • Greutate dorita:60 sunt sigura ca se poate

Postat 26 May 2014 - 12:48 PM

bun gasit fetelor in casuta noua

asadar n-am avut timp de dimi sa prezint meniul meu dar o fac acum

azi rina 5 proteine

dimineata pepene galben

pranz ,adica tocmai ce-am servit pranzul,sa-mi fie de bine zic...un ardei gras umplut cu branza si salata de rosii

cina la fel,un ardei gras umplut cu branza si salata de rosii

pana acum cam 1,5 l de apa

sa aveti o zi frumoasa si fara abareri...

mai????cookielovr unde umbla ca nu am vazut-o deloc de cand m-am reapucat de rina?????

bine ai revenit,impreuna vom reusi vorba vrabiutei

#7 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2181 Mesaje:

Postat 26 May 2014 - 01:47 PM

azi rina 5 proteine

dimineata pepene galben

pranz ,adica tocmai ce-am servit pranzul,sa-mi fie de bine zic...un ardei gras umplut cu branza si salata de rosii

mai????cookielovr unde umbla ca nu am vazut-o deloc de cand m-am reapucat de rina?????

Si eu intrebam de Cookie... :(  Nu ai mancat cam putin??O sa te certe Vrabiuta :))  :))  :))

#8 byby

byby

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 258 Mesaje:
  • Din:BUCURESTI
  • Greutate maxima:93
  • Greutate curenta:78,200
  • Greutate dorita:60 sunt sigura ca se poate

Postat 26 May 2014 - 02:04 PM

azi rina 5 proteine

dimineata pepene galben

Si eu intrebam de Cookie... :(  Nu ai mancat cam putin??O sa te certe Vrabiuta :))  :))  :))

pai n-am mai putut,initial imi pusesem 2 ardei cu branza dar n-a mai intrat si n-am vrut sa ma fortez

#9 Vrabiutza

Vrabiutza

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6785 Mesaje:
  • Dispozitie:3x femeie- Mamica,Femeie,Sotie
  • Greutate maxima:96
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:65

Postat 26 May 2014 - 02:58 PM

:* :hug: Bine ai revenit oitza ratacita, multumesc de urari mamii :give_rose:

azi rina 5 proteine

dimineata pepene galben

Capritelor... vreti biciusca neaparat  :bataita:  :bataita:  :bataita:  ! !  Ce Doamne iarta-ma  mankti asa putin . :shock: ..uitam k la Rina  NU SE FACE FOAMEA, ci se mananca "decent" ..nu vrem sa ajungem la faza de platou :bataita: , Macar un iaurt in plus la pranz mai dregem busuiocul` :devil:

si dak tot este prima pagina sa nu uitam

"Mobilizare si meniuri reusite= kilograme topiiiite !!!  "

Impreuna vom reusii ! :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

#10 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2181 Mesaje:

Postat 26 May 2014 - 04:14 PM

Rina 1,ziua 6- Amidon  :floare: 

Mic dejun - pasta din 5 capsuni,1 banana,1 nectarina

Pranz si cina - papricas de cartofi picant (cartofi,ceapa,morcovi,1 ling ulei.vegeta,boia iute)

2 L apa

#11 vara2012

vara2012

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 426 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:super
  • Inaltime (cm):161
  • Greutate maxima:75,4 kg
  • Greutate curenta:63,3 kg
  • Greutate dorita:60 kg

Postat 26 May 2014 - 05:32 PM

Buna fetelor. Vitamine:

2 banane, fructe de padure, 50 gr migdale coapte, putina slata de rosii cu castraveti si urmeaza o salate de dovlecei fierti cu usturoi.

As putea incadra intr-o zi icre facute cu gris si puse pe paine?

Ce parere aveti despre migdalele coapte? Cica erau fara ulei, dar aveau sare de mare. De obicei mananc crude, dar acum am vrut sa vad cum sunt astea.

#12 Vrabiutza

Vrabiutza

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6785 Mesaje:
  • Dispozitie:3x femeie- Mamica,Femeie,Sotie
  • Greutate maxima:96
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:65

Postat 26 May 2014 - 06:31 PM

Rina 1,ziua 6- Amidon :floare:

Pranz si cina - papricas de cartofi picant (cartofi,ceapa,morcovi,1 ling ulei.vegeta,boia iute)

2 L apa

Bravo kprita,o zi reusita :*

Buna fetelor. Vitamine:
2 banane, fructe de padure, 50 gr migdale coapte, putina slata de rosii cu castraveti si urmeaza o salate de dovlecei fierti cu usturoi.

Ce parere aveti despre migdalele coapte? Cica erau fara ulei, dar aveau sare de mare. De obicei mananc crude, dar acum am vrut sa vad cum sunt astea.

De regula la vitamine sarea este exclusa,dar se pot mank fructe,legume permise zilnic ,coapte,fierte,fripte".Icrele ...la o masa de proteine :)

#13 oramona

oramona

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3018 Mesaje:
  • Greutate maxima:78
  • Greutate curenta:65
  • Greutate dorita:57

Postat 26 May 2014 - 06:38 PM

Hello ! Rina 1 - proteine, lactate. 2 mere, branza feta, 2 rosii, 1 castravete, 330 ml lapte batut.cina - 8 ciuperci cu feta, salata, 3 linguri iaurt.
Asa ca , casuta noua cu inceput nou de dieta.

#14 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2181 Mesaje:

Postat 26 May 2014 - 06:53 PM

Hello ! Rina 1 - proteine, lactate. 2 mere, branza feta, 2 rosii, 1 castravete, 330 ml lapte batut.cina - 8 ciuperci cu feta, salata, 3 linguri iaurt.
Asa ca , casuta noua cu inceput nou de dieta.

:clap:  si apa? unde e apa :)) ai baut 2 L da?? :))  :))  :))

Rina 1,ziua 6- Amidon :floare:

2 L apa

Bravo kprita,o zi reusita :*

Buna fetelor. Vitamine:

De regula la vitamine sarea este exclusa,dar se pot mank fructe,legume permise zilnic ,coapte,fierte,fripte".Icrele ...la o masa de proteine :)

:hug: Vrabi ai vazut ce cuminte sunt :))  :))  :)) Numai fete cuminti aici :naughty:  :naughty:  :naughty:  :naughty:  :naughty:  :naughty:

#15 oramona

oramona

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3018 Mesaje:
  • Greutate maxima:78
  • Greutate curenta:65
  • Greutate dorita:57

Postat 26 May 2014 - 06:55 PM

nu prea, cam 1l, poate maine intra mai multa, sper.ca din experienta stiu ca ajuta mult la slabire si eliminarea toxinelor.

14 useri citesc subiectul

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Bing (5), Yahoo (1)