Salt la continut

Fotografie

Effort Is Attractive

• Please log in to reply
2665 raspuns(uri) in acest subiect

#2656 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4816 Mesaje:
  • Dispozitie:Activă
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):160
  • Greutate maxima:87
  • Greutate curenta:? mister
  • Greutate dorita:64

Postat 17 January 2017 - 10:04 AM

A început sesiunea (cu bine, so far). Dar nu despre asta vreau să vă vorbesc. Ci despre experiența mea oneden.
Când am descoperit site-ul, sufeream de EDNOS (eating disorder not other specified). Nu eram bulimică, pentru că nu aveam episoade de binge; nu eram nici anorexică, pentru că totuși mâncam. Dar tot ce mâncam, vomitam (autoprovocat, desigur). Ce mâncam? cc 4 cafele cu de toate zilnic, la câteva zile 2 porții de paste bologneze, în alte zile 100 sau 200 g de pâine hipoglucidică cu șuncă slabă (de curcan sau pui) sau cu amestec de brânză slabă de vaci cu spanac. Ăsta nu a fost primul meu episod de EDNOS. Primul a fost în liceu, când eram foarte nesigură pe feminitatea mea și mi-era rușine de tot corpul meu aproape: mi se părea că sânii nu-mi reflectă vârsta, pentru că, deși erau f mari, aveau vergeturi (chiar și după ce s-au stins) vizibile la orice decolteu/ costum de baie, aveam ceea ce consideram eu p-atunci gușă, dar acum e mai "gușoasă" :giggle:
Revenind de unde am plecat: anul 2 de facultate, sesiunea de pe al 2-lea semestru, v-am descris alimentația de atunci și am început să vomit iar.
Apoi, încetul cu încetul am descoperit oneden. It was my "dirty little secret", for some reason, cel puțin, așa îl consideram. Apoi I got more and more into it.
Culmea e că, pe măsură ce am învățat mai multe despre nutriție și (să-i zicem sport, să-i zicem fitness, etc, you get the picture; n-am dormit de 24h și nu-mi amintesc unele cuvinte exact, asta e, îmi asum), cu atât a început să-mi pese din ce în ce mai puțin de aspectul estetic al trupului meu gol, până-n punctul în care nu-mi mai era rușinică nici de burtica pe care o crescusem cu grijă de pe la 8 ani - chiar dacă am cam chinuit-o în liceu.
Și, foarte important, nu consider asta delăsare/complacere/lene, ci o victorie neutră asupra lucrurilor care m-au deviat din descoperirea persoanei care sunt. Aceste lucruri au fost: pierderea din vedere a priorităților care m-au definit dintotdeauna în favoarea unei imagini despre care eu credeam că înseamnă feminitate; și descurajarea mai mult sau mai puțin firească a unei adolescente care a fost respinsă de prea multe ori.

#2657 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • 4816 Mesaje:

Postat 17 January 2017 - 10:44 AM

De când am primele amintiri, am fost o fire competitivă și am vrut să fiu my best possibke self. Din nefericire, în liceu aplicam prea mult această "mantră" în privința trupului. Din fericire, totuși nu m-am deconectat atunci de tot ce însemna personalitatea mea, însă am neglijat ce era mai important.
Again, prin asta nu vreau să spun că pur și simplu am renunțat la ambiția de a-mi atinge idealul feminin. Nu. Dar în toți acești ani petrecuți pe forum, am învățat despre cât de strânsă este relația dintre sănătate și feminitate. (O mică paranteză, mă simt obligată moral să menționez că eu aici nu generalizez, nu sunt în niciun caz misandră, ci pur și simplu împărtășesc o experiență de-a mea în jurnalul meu, pe care, însă, oricine este invitat să-l citească, să comenteze, să critice sau să empatizeze - doar de-aia l-am făcut public).
Revenind la oile noastre: o femeie care mănâncă sănătos și care este activă ca stil de viață (mers regulat la sală, înnot, tot soiul de aparate, greutăți, înțelegeți voi ce vreau să zic ;), nu numai că are părul, dinții, tenul, rezistența fizică mult mai bună și nu va suferi dureri în perioada menstruației, dar cel mai important, acea femeie va avea AUTODISCIPLINĂ, CONTROL DE SINE și ECHILIBRU EMOȚIONAL.
Iar o astfel de femeie, este o femeie grațioasă prin felul ei de a fi. Nimic nu mai atractiv la o femeie decât șarmul independenței. Această femeie știe să-și pună, în mod inteligent, calitățile în valoare, cum, cu aceeași inteligență știe să-și ascundă imperfecțiunile. Dar ea știe, în primul rând, cum să se facă atrăgătoare prin personalitate.

Personal, în momentul de față, am alte priorități decât lookin' good. Într-adevăr, aș minți dacă aș spune că nu mi-ar fi plăcut să am un corp genetic (subliniez genetic) foarte plăcut dpdv estetic. Dar uite că materialul meu genetic și experiențele care m-au făcut cine sunt astăzi, mi-au modelat altfel corpul și chipul. Și sunt foarte OK cu asta.

P.S.: Bottomline: nu uitați să fiți activi, să consumați mâncare nutritivă și... să învățați arta machiajului, secretele vestimentare care vă pun în avantaj. Și nu uitați numai perseverența vă va aduce unde vă doriți și unde meritați să fiți!!!

:*:*:*

#2658 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13874 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68

Postat 18 January 2017 - 03:33 PM

Aww :wub: Ma bucur ca ai ajuns la concluziile astea. :*

#2659 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2332 Mesaje:
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 20 January 2017 - 12:01 AM

Te pup, Rosie! :*
Imi plac mult postările tale.
Succes la examene! :floare:

#2660 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • 4816 Mesaje:

Postat 20 January 2017 - 12:43 PM

Mulțumesc frumos, drăguțelor! :* Postările voastre îmi fac ziua mai frumoasă! :)

#2661 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2122 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 24 January 2017 - 09:20 PM

Rosie  :hug:

#2662 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • 4816 Mesaje:

Postat 11 February 2017 - 03:21 AM

Gata, am trecut de sesiune cu bine :D Am tot halit dulciuri în perioada asta, acum e momentul să revin la un stil de viață mai echilibrat și să introduc și sportul în el, nu doar healthy eating.

Am descoperit o rețetă de mic dejun care să-mi facă tranziția de la dulciuri la healthy eating: oatmeal cu cacao și îndulcitor. :love: Azi am mâncat numai chestie din asta plus o omletă din 3 ouă cu semințe de in și mărar :D Mâine (azi) o să-ncerc să mai diversific.

#2663 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2332 Mesaje:
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 12 February 2017 - 03:51 AM

Felicitări pentru sesiune!:*