Salt la continut

Fotografie

Apa Plata Cu Lamaie

• Please log in to reply
854 raspuns(uri) in acest subiect

#31 dandi

dandi

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 11 August 2015 - 01:52 PM

Ma bucur ca ti ai facut jurnal!
Succes in tot ceea ce ti ai propus si felicitari pt lasatul de fumat!

Da, Daniel, orice in cantitati mari facut zilnic putem spune ca provoaca dependenta, si aici ma refer la dependenta psihologica, evident nu spalatul pe dinti dar multe lucruri provoaca dependenta. Cel putin eu cred cu convingere in acest lucru.

Buna, sunt noua pe aici. Mai tine cineva dieta Rina? Eu acum m-am apucat si am nevoie de sfaturi si incurajaari, va rog!

#32 clemen25b

clemen25b

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15304 Mesaje:
  • Din:Campina, prahova
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate maxima:110
  • Greutate dorita:65

Postat 11 August 2015 - 02:15 PM

Vezi in sectiunea diete topicul dietei de 90 de zile.
Acolo gasesti fetele de la rina

#33 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2128 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 01 February 2016 - 03:57 PM

Am revenit.Uitasem de juranalul meu,l-am abandonat  :blush:

Din nou la Rina si nu prea.Am avut cam multe abateri,dar incerc sa merg inainte.Continui sa numar si caloriile,si incerc sa nu depasesc 1500 pe zi :))

#34 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 13 March 2016 - 09:17 PM

Am revenit.Am tot citit jurnalele voastre si m-am gandit ca trebuie sa revin,sunt inconjurata de persoane slabe si nu am cu cine sa empatizez :)). Cel mai mult am activat la dieta Rina dar nu reusesc sa o mai tin corect,nu stiu de ce,niciodata nu am tinut-o pana la capat.

De doua luni jumate am inceput sa numar caloriile,1300-1500 pe zi e targetul meu,m-am inarmat cu un program pe telefon si cu un cantar de bucatarie.Am reusit eu ceva,  de la 75 cat aveam in ianuarie am ajuns la 70,doar ca mereu fac ce fac si am prea multi carbohidrati,si tot beau cola,m-am lasat si de fumat si de cola tot nu ma las,astia pun ceva substante interzise in sucul asta :crazy:

Cu sportul o duc la fel de prost de cand ma stiu,mai nou incerc totusi,mi-am luat un stepper pe care il calaresc cam 5-10 minute pe seara (putin stiu) si am zis ca o sa merg  sa alerg (am zis doar,inca nu am ajuns)

Continui cu numaratul caloriilor,si ma documentez despre dieta hipocalorica (care pare un stil de viata,nu mai vreau D I E T E)  :naughty:

#35 Kidotaki

Kidotaki

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 713 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 12:05 AM

A tunat si ne-a adunat. Nici mie nu mai imi iese Rina. In fiecare zi fac cate o abatere. Sau doua. Sau trei.

Si ce stepperul ala tine-o tot așa. 5-10 minute săptămana asta. Săptămana viitoare 12. Ușurel așa sa nu ne speriem 😀😀

Nu glumesc. Da e putin dar e ceva decat deloc. Si daca faci mult de la început pericolul de abandon e mai mare. Dar nici sa te culci pe o ureche ca se topesc kilogramele doar cu 5-10 minute pe zi.

Te-am luat cam tare. Ar trebui sa șterg. Dar mai bine las si imi cer scuze 🙈 Scuze

#36 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 12:12 AM

nuuu Kido,nu sterge :hug: Imi esti tare draga orice ai spune :)) si ai dreptate :))

Rina nu imi mai iesea deloc,mai ales la zilele de vitamine,eram distrusa.Si nici nu mai slabeam pentru ca trisam zilnic,evident.Cu numaratul caloriilor merge cat de cat,dar mai calc eu pe aratura,acum sa vedem,trebuie...de un an de zile tot nu reusesc sa vad 6-le ala,un amarat de 69 macar :tease: Tot ma invart de la 75 la 70 si iar la 75.

#37 Kidotaki

Kidotaki

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 713 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 10:47 AM

Ai poze cu tine când aveai sub 70? Salvează-le in telefon si uita-te mai des la ele sa le ai motivatie

#38 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 12:18 PM

Ai poze cu tine când aveai sub 70? Salvează-le in telefon si uita-te mai des la ele sa le ai motivatie

am,am,cand aveam 60  :))

Am sa ma cantaresc dupa care am sa-mi stabilesc meniul pe astazi (mai am ceva dulciuri prin casa,sper sa nu dau iama in ele) si o sa incep usurel si cu sportul.

Revin :))

#39 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 01:19 PM

Bun,am 72 de kg   :huh:  :sorry:  :crazy:

Trist.

Micul dejun o sa aiba in jur de 500 de calorii,pranzul in jur de 500 de calorii + o gustare care o sa aiba in jur de 100-150.

O sa am un total de 1200 de calorii. Vreau sa ma incadrez in 1200-1300,nu mai putin de 1200.

Micul dejun : 

Unt de arahide Felix - 20 grame, 129 calorii, 3.7 proteine, 11.2 lipide, 3.3 carbohidrati, 1 fibre

Salam banatean Aldis - 6 grame, 26 calorii, 1.1 proteine, 2.2 lipide, 0.1 carbohidrati, 0 fibre
Branza de burduf Lidl - 35 grame, 102.9 calorii, 5.6 proteine, 7.7 lipide, 2.8 carbohidrati, 0 fibre
Cascaval Morskam Bluendino - 12 grame, 40.1 calorii, 3 proteine, 3.1 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
Lapte 1,5% Milli - 200 grame, 86 calorii, 6 proteine, 3 lipide, 9 carbohidrati, 0 fibre
Paine integrala Alipende - 40 grame, 100.4 calorii, 3.6 proteine, 1.2 lipide, 18.8 carbohidrati, 3.2 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 313 grame, 484.4 calorii, 23 proteine, 28.4 lipide, 34 carbohidrati, 4.2 fibre

Acest mesaj a fost editat de Iassmina: 14 March 2016 - 01:20 PM

#40 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 05:26 PM

Pranzul : mancare de cartofi cu coasta de porc

Gustare : 330 ml cola (nu mai beau,serios,dar mai aveam o doza in casa si nu avea cine sa o bea,logodnicul meu nu mai bea cola :)) si la catei nu le place,deci ramasesem doar eu.

Si meniul actualizat:

Unt de arahide Felix - 20 grame, 129 calorii, 3.7 proteine, 11.2 lipide, 3.3 carbohidrati, 1 fibre
Salam banatean Aldis - 6 grame, 26 calorii, 1.1 proteine, 2.2 lipide, 0.1 carbohidrati, 0 fibre
Branza de burduf Lidl - 35 grame, 102.9 calorii, 5.6 proteine, 7.7 lipide, 2.8 carbohidrati, 0 fibre
Cascaval Morskam Bluendino - 12 grame, 40.1 calorii, 3 proteine, 3.1 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
Lapte 1,5% Milli - 200 grame, 86 calorii, 6 proteine, 3 lipide, 9 carbohidrati, 0 fibre
Paine integrala Alipende - 40 grame, 100.4 calorii, 3.6 proteine, 1.2 lipide, 18.8 carbohidrati, 3.2 fibre
Mancare de cartofi fara ulei - 130 grame, 78 calorii, 2.1 proteine, 0.1 lipide, 17.7 carbohidrati, 2.1 fibre
Coasta de porc - 100 grame, 186 calorii, 20.3 proteine, 11 lipide, 0.4 carbohidrati, 0 fibre
Coca-cola - 330 grame, 138.6 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 35 carbohidrati, 0 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 873 grame, 887 calorii, 45.4 proteine, 39.5 lipide, 87.1 carbohidrati, 6.3 fibre

Acest mesaj a fost editat de Iassmina: 14 March 2016 - 05:26 PM

#41 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 06:58 PM

meniu final pe astazi:

Mancare de cartofi fara ulei - 130 grame, 78 calorii, 2.1 proteine, 0.1 lipide, 17.7 carbohidrati, 2.1 fibre
Coasta de porc - 100 grame, 186 calorii, 20.3 proteine, 11 lipide, 0.4 carbohidrati, 0 fibre
Coca-cola - 330 grame, 138.6 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 35 carbohidrati, 0 fibre
Pulpa de pui superioara dezosata fara piele Coco Rico - 40 grame, 64.9 calorii, 6.9 proteine, 3.6 lipide, 0.8 carbohidrati, 0 fibre
mancare de mazare cu legume - 250 grame, 212.5 calorii, 8.5 proteine, 6.5 lipide, 31.3 carbohidrati, 8.8 fibre
Croissant cu ciocolata 7 Days - 48 grame, 212.6 calorii, 3.2 proteine, 13.2 lipide, 20.2 carbohidrati, 0 fibre
TOTAL: 1211 grame, 1377 calorii, 64 proteine, 62.8 lipide, 139.4 carbohidrati, 15.1 fibre

#42 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4826 Mesaje:
  • Dispozitie:Activă
  • Inaltime (cm):160
  • Greutate maxima:87
  • Greutate curenta:? mister
  • Greutate dorita:64

Postat 14 March 2016 - 07:46 PM

Nom-nom, să-ți fie de bine! ^_^ Numai chestii yummy p-aici... și eu azi mi-am făcut mai multe pofte :D Așa, ca după traduceri ... :))

:hug:  :* Pupicei!

#43 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 14 March 2016 - 08:38 PM

Nom-nom, să-ți fie de bine! ^_^ Numai chestii yummy p-aici... și eu azi mi-am făcut mai multe pofte :D Așa, ca după traduceri ... :))

:hug:  :* Pupicei!

Imi place sa mananc :))  :))  :blush:

Astazi am si fumat doua tigari :crazy: Nu stiu ce mi-a venit,ideea e ca eu m-am lasat 3 luni apoi am fumat 2 saptamani ,m-am lasat iar,astazi am fumat 2 tigari

Nu e mare bai ca si asa au interzis  astia fumatul,deci nu mai am unde si daca m-ar bate gandul sa ma reapuc :tease:

#44 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4826 Mesaje:
  • Dispozitie:Activă
  • Inaltime (cm):160
  • Greutate maxima:87
  • Greutate curenta:? mister
  • Greutate dorita:64

Postat 14 March 2016 - 11:20 PM

Lasă, să perseverezi cu nefumatul! :) Așa merge la-nceput, mai în lături, dar peste ceva timp, o să vezi că nici nu te mai gândești la ele, nici nu ți se mai face poftă de ele. E cam ca treaba cu cheat day: vezi că te-a tentat ceva junk, it is ok that you have tasted it, but that doesn't mean you should let it ruin your whole meal-plan routine. Bine, numai că fumatul e mult mai periculos.

Eu am fost cam tot așa cu fumatul... sunt unele lucruri care-mi aduc aminte de când râvneam după țigări, cum a fost chestia cu tradusul. Dar după ce fumez și văd ce nașpa mă simt, îmi amintesc de ce am vrut să mă las in the first place. Un alt factor motivant ar fi să-ți vizitezi dentistul mai des, gen la fiecare 6 luni  :crazy:. Sau să nu-i placă iubitului tău mirosul de țigară (spuneai că ești logodită, casă de piatră, vă doresc o viață fericită împreună! :) ) Și nah... cred că ai și tu motivațiile tale. Eu ți le-am înșirat pe ale mele :D

#45 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:

Postat 15 March 2016 - 10:50 AM

Lasă, să perseverezi cu nefumatul! :) Așa merge la-nceput, mai în lături, dar peste ceva timp, o să vezi că nici nu te mai gândești la ele, nici nu ți se mai face poftă de ele. E cam ca treaba cu cheat day: vezi că te-a tentat ceva junk, it is ok that you have tasted it, but that doesn't mean you should let it ruin your whole meal-plan routine. Bine, numai că fumatul e mult mai periculos.

Eu am fost cam tot așa cu fumatul... sunt unele lucruri care-mi aduc aminte de când râvneam după țigări, cum a fost chestia cu tradusul. Dar după ce fumez și văd ce nașpa mă simt, îmi amintesc de ce am vrut să mă las in the first place. Un alt factor motivant ar fi să-ți vizitezi dentistul mai des, gen la fiecare 6 luni  :crazy:. Sau să nu-i placă iubitului tău mirosul de țigară (spuneai că ești logodită, casă de piatră, vă doresc o viață fericită împreună! :) ) Și nah... cred că ai și tu motivațiile tale. Eu ți le-am înșirat pe ale mele :D

Multumesc :hug: da,proaspat logodita,el nu fumeaza si nu le suporta,de asta nu fumez acasa sau cand sunt cu el,mai mai prostesc cu prietenii,m-am lasat de cateva ori deci se poate.Oricum nu ma consider fumatoare,fumez doar cand ma apuca maxim 2 tigari,dar nu mai cumpar,nu mai am chef de ele,ma cam ametesc ce-i drept.

Astazi o sa incerc sa mananc mai multe proteine si putin carbohidrati (sper sa-mi si iasa).Mda iubesc eu carbohidratii dar ma fac sa fiu balenuta,fructe o sa ma limitez la maxim 1-2 pe zi ( aici sper ca nu intra si avocado,il ador).

Avocado,nuci,caju crud cam asta ar fi sursa de grasimi.... zic eu...

Sa vedem, sa vedem,primul pas este sa ajung la 69,pe urma continuam.Ar fi un imbold perfect pentru psihicul meu sa vad 6 in fata  :crazy:

Si sa nu uit de apa, o sa ma straduiesc sa beau 2 L chiar daca asta inseamna sa-mi torn cu palnia pe gat ( :naughty:  :crazy: ) Singurul lichid din care reuseam sa beau 2 litrii fara probleme era cola,dar acum iese din discutie.Mi-am incheiat ieri socotelile cu el.

:))

Acest mesaj a fost editat de Iassmina: 15 March 2016 - 10:47 AM

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi