Salt la continut

Fotografie

Filme de ieri si de astazi

• Please log in to reply
437 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 31 May 2006 - 10:19 AM

"Codul lui Da Vinci"

Isus a fost casatorit cu Maria Magdalena au avut o fetita, s-au stabilit in Franta, a creat o familie de genii, iar Leonardo a fost printre descendenti. Cui nu i-ar placea sa se stabileasca in Franta? Si extraterestii tot acolo se cazeaza cand vin in vizita.
Acum serios vorbind, nu acesta este genul de complot pe care te astepti sa-l gasesti intr-un roman sau film de succes? Amesteci putina istorie, cu un strop de modernism, cateva probleme existentiale, la care adaugi un secret incredibil si ai obtinut bes-seller-ur vietii. Cu cat mai originala intriga si despre un subiect „de sub nasul tau” cu atat se vand mai multe carti sau bilete la cinema.
In fapt, ideea este veche: faraonii erau considerati in Egiptul antic descendentii zeilor. Dan Brown nu a facut decat sa treaca granita de la pagani la crestini.

„Dovada” este „Cina cea de taina”, tabloul lui Leodardo Da Vinci, in care apostolul Ioan este considerat Maria Magdalena datorita trasaturilor fine.
Nimic din insemnarile lui Leonardo nu ar indica faptul ca persoana din tablou, de langa Isus ar fi altcineva decat Ioan. Tot in una din insemnarile artistului gasim si explicatia pentru trasaturile fine ale lui Ioan. Leonardo a dorit sa surpinda in tablou trasaturile personalitatii fiecaruia dintre apostoli si nu pe cele fizice, asa ca un om intelept, trecut prin multe incercari ale vietii va arata intr-un fel, iar o persoana tanara in alt fel. De asemenea un discipol, un tanar invatacel care nu este inca pregatit sa se desparta de maestrul sau adesea este infatisat in picturile renascentiste cu trasaturi fine, cu parul balai si lung.
Ceea ce face atat de apreciata aceasta pictura nu este faptul ca Leonardo a incercat sa transmita un mesaj ascuns din vechime (asa cum sustine autorul romanului), ci datorita faptului ca pictorul a reusit sa surprinda momentul cheie al Cinei. Predecesorii sai nu au reusit decat sa infatiseze 13 oameni stand la o masa, dar Leonardo a surprins socul provocat de vorbele lui Isus atunci cand le spune ca unul dintre ei Il va trada.

Poate ca toata valva creata de acest roman (acum si film) are partile ei bune:
  • oamenii sunt mai interesati sa se apropie si sa cerceteze religia, crestinismul, pe Isus;
  • romanul/filmul aduce in atentie cateva picturi nu chiar asa de cunoscute de publicul larg ale lui Leonardo Da Vinci si il face pe cititor curios sa afle mai multe despre operele si viata artistului.
Eu ii dau filmului nota 6, iar daca va doriti sa vedeti acest film de actiune, presarat cu aventuri, mistere si o mica poveste de dragoste (care in film nu e asa bine evidentiata ca in carte) va sfatuiesc sa va duceti la cinematograf cu gandul: "O sa vad un film de actiune, ce urmareste povestea unei crime!". Si inca un comentariu: cartea e mult mai buna in comparatie cu filmul, cu mai multe intrigi si detalii.

#2 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 03 June 2006 - 03:37 PM

Nici n-am citit cartea, nici n-am apucat sa vad filmul pana acum, dar intentionez weekendul asta. :rolleyes:
M-ai cam desumflat cu nota pe care i-ai dat-o... A facut atata valva incat ma asteptam sa fie un super film, cum afost Matrix (mie mi-a placut mult). Va spun parerea mea despre film dupa ce il vad.

#3 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 03 June 2006 - 09:12 PM

Ce e, frate, asa mare smecherei cu cartea asta? E o carte de aventuri, cu multe crime, iar filmul un triller. Toata lumea crede aburelile pe care le vede la TV? Mai avem acum sa-l cautam pe Stapanul Inelelor, nu?

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 03 June 2006 - 09:16 PM

Toata lumea crede aburelile pe care le vede la TV?

Razi tu, dar am vazut pe un alt forum (Softpedia) pe unul care credea ca traim in Matrix; si era serios, saracu'. :lol2:

#5 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 03 June 2006 - 09:32 PM

Ideea nici macar nu este originala. Se bazeaza pe un roman ma vechi "Holy Blood, Holy Grail". Pentru cei interesati, cititi aici.

#6 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 05 June 2006 - 08:06 PM

Interesant filmul, dar l-am uitat la fel de repede cum m-am aprins sa-l vad. Pacat de Tom Hanks, s-a cam facut de panarama cu rolul ala.

#7 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 07 June 2006 - 11:55 AM

Am citit si eu niste articole in care Tom Hanks nu era prea apreciat pentru acest rol. Chiar zicea acolo ca e poate cea mai slaba performanta a sa.
Poate il vedem nominalizat la "Zmeura" pentru rolul asa. :lol2:

#8 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 07 July 2006 - 08:10 PM

Am vazut de curand "The Omen", e o reeditare a seriei cu acelasi nume de prin anii '80. M-a socat prima data si m-a socat si acum. Super film.

Pentru cei care l-au mai vazut, poate isi amintesc ca se numea "666". Really scary. Probabil ca in anii viitori vor fi reeditate si celelalte episoade ale seriei.

Acum se deruleaza in cinematografe, eu l-am vazut la Multiplex, as fi preferat la Movieplex, ca au sonorizarea mai buna. Filmul merita.

#9 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 11 August 2006 - 04:38 PM

In seara asta merg la premiera "Click". Astept de mult sa vina in Romania. Va spun mai apoi cum a fost. Sper sa nu fiu dezamagit.

#10 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 12 August 2006 - 12:13 AM

Super film! Comedie foarte buna, ai multe de invatat; cam previzibil, dar nu regret ca m-am dus. M-am distrat pe cinste.

E vorba despre un tip obsedat de munca; face rost la un moment dat de un telecomanda universala cu care poate controla orice: sonorul latratului cainelui, vocea sotiei, poate derula episoade din viata lui inainte si inapoi, cam orice, numai ca fara sa isi dea seama acest control ii dauneaza, iar telecomanda isi seteaza preferintele lui, pe care mai apoi le executa chiar si fara voia lui. Moment in care telecomanda ia controlul.

Ce-am invatat? Sa pretuiesc mai mult viata si lucrurile marunte; sa nu mai muncesc dupa program. :D Desigur, e doar un deziderat. Cam ca cele politice.

#11 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 12 August 2006 - 12:22 AM

Merci de impresie!!
Am sa te copiez si poate ma duc si eu in WE la acest film; sper sa-mi conving prietenii.

#12 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 12 August 2006 - 06:59 AM

pe mine codul lui DV nu m-a impresionat prea mult, ma asteptam la mai mult, am inteles ca ar fi mai buna cartea. eu o astept moaca de la cineva ^_^
in ultimul timp nu am apucat sa vad filme. 666, a fost un film care m-a marcat, si acum tin minte unele secvente. despre click am auzit numai lucruri bune. Oricum, cred ca avem aceleasi gusturi la filme alex, am notat tot ce ai vazut, poate poate ajung sa urmaresc un film k lumea cind doarme bia

#13 MIRRRUNA

MIRRRUNA

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 231 Mesaje:
  • Din:Tara Miticilor

Postat 11 September 2006 - 09:44 PM

In ultima saptamana am vazut asa:

The Lake House - o poveste fantasmagoricoimbarligatoare, greu de "inghitit" chiar si pentru cei mai fanatici SFishti, DAR pt ca joaca Keanu si Bullock, eu iert tot tot tot :p. Dincolo de toate astea e o istorioara faina.

Monster House - la care m'am distrat sincer, copilaresc, rontaind 4 mere :grin:

si si siiii.... am revazut:
The Shawshank Redemption un film care mi'e tare aproape de suflet! Vi'l recomand, daca mai e cineva care nu l'a vazut inca.

Nopate buna! :salut:

#14 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite

Postat 26 September 2006 - 01:06 PM

pe mine codul lui DV nu m-a impresionat prea mult, ma asteptam la mai mult, am inteles ca ar fi mai buna cartea. eu o astept moaca de la cineva ^_^

daca imi dai un email ti-o trimit eu :)
adevarul este ca mie mi-a placut foarte mult! cartea nu filmul! filmul chiar m-a dezamgit.
cartea trebuie citita ca o un roman politist. din punctul meu de vedere asta si este . o carte politista!

#15 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 26 September 2006 - 10:57 PM

Julyana......as putea primi si eu cartea ????? adresa mea de mail e la profilul meu.....Multumesc mult !!!!! :*

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi