Salt la continut

Fotografie

Weight Watchers

• Please log in to reply
150 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 02 June 2006 - 05:36 PM

Am sa scriu aici dieta Weight Watchers pentru ca nu cred ca o stie multa lume. Daca nu ai avut nevoie sa slabesti, cu siguranta nu te-a interesat, iar pentru a intelege lumea mai bine de ce vorbesc in puncte in jurnalul meu, o sa pun aici principiile acestei diete.

Calcularea punctelor zilnice se face dupa urmatoarea formula:
1.sex: f = 7p, b = 15p
2.18-20ani=5p / 21-35=4p / 36-50=3p / 50-64=2p / 65-79 = 1p
3.greutate :110 � 119= 11p / 100-109= 10p/ 90-99 = 9p / 80-89=8p / 70-79kg=7p /60-69kg=6p /50-59kg=5p
4.inaltime : sub 1,60=1p /peste 1,60=2p
5.activitatea zilnica:
-daca stati majoritatea timpului=0p
-majoritatea timpului stat in picioare=2p
-majoritatea timpului in miscare=4p
-munca obositoare=6p

Se recomanda consumarea tuturor punctelor zilnice dar daca se doreste se pot pune pina la 4 puncte pe zi deoparte si se vor consuma in weekend. (nu se coboara sub 16p/zi)

Din punctele suplimentare obtinute prin sport se vor consuma maxim 12 puncte pe saptamina.

Se recomanda consumarea a 2 l lichide pe zi, ptr fiecare ceasca de cafea bauta trebuie sa bem un pahar de apa suplimentar, idem in cazul colei sau pepsi.

Formula de calcul:

Kcal/60 + grasimi (lipide)/9 = nr. puncte pentru 100 gr.
Pentru gramaj mai mare sau mai mic se utilizeaza formula de 3 simplu.

Am atasat lista cu punctele pentru alimente si pentru sport.

Nota:
Pentru mai multe detalii despre aceasta dieta cititi:
Neuronii WW - partea 1
Neuronii WW - partea 2
Neuronii WW - partea 3
Neuronii WW - partea 4
Neuronii WW - partea 5
Neuronii WW - partea 6
Neuronii WW - partea 7
Neuronii WW - partea 8
Neuronii WW - partea 9
Neuronii WW - partea 10
Neuronii WW - partea 11
Neuronii WW - partea 12
Neuronii WW - partea 13
Neuronii WW - partea 14
Neuronii WW - partea 15
Neuronii WW - partea 16

Iar la Retete WW (si nu numai) gasiti retete gustoase cu punctele deja calculate. ;)

Un ZIP cu mai multe materiale.

Fisiere atasate

#2 Tomy

Tomy

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 11 June 2006 - 12:05 PM

Nessie, nu este cam complicat regimul tau :cry: Eu cred ca fiecare constientizeaza cand s-a saturat la masa si totusi nu are puterea sa se ridice la timp de la masa :bang: Pentru aceasta slabiciune ne chinuim cu fel si fel de diete, daca ne-am ridica de la masa fara senzatia de satietate si daca n-am mai manca dupa ora 18 ar fi excelent :o Dar daca totusi trebuie tinuta o dieta eu am avut randament cu un singur fel de aliment intr-o zi (...si eu sunt om, adica n-am avut puterea...), indiferent de cantitate dar nu peste ora 18 (un fel de disociat). Intr-o zi mancam numai carne fiarta, de pui, vita, (non-stop), in alta zi lactate, peste fiert, legume fierte si crude (fara uleiuri, pur si simplu ca atare), intr-o zi inghetata. Da, indiferent ce-ti place sau de ce-ti este tie dor iti alegi sa "papi" in ziua respectiva, dar nu uita ca in aceea zi vei manca numai acel fel de produs :tata: . Toata ziua nu-mi "statea" gura iar dupa ora 18 numai lichide si am reusit intr-o luna sa dau 8 kg, trebuie tinuta pana ajungi la kg dorite, organismul are tot ce-i trebuie din alimentele folosite (fosfor din peste, calciu din lactate, proteine din carne, s.a. ). Daca iti doresti ceva cu adevarat POTI chiar daca pe perioada curei este revelionul nu trebuie abatut de la regula! Bafta :yeah:

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 12 June 2006 - 09:20 AM

Stiu ca ai dreptata ca daca vrem putem. :( Asa este, dar cand ma vad in fata mesei sau cand ma uit la un film parca nu mai sunt eu. :blush: E unul mic si rau care zice mereu "mananca! mananca! mananca!" :wacko:
Chiar daca suna bine dieta ta cu inghetata :p , mie imi trebuie ceva mai fix, dar sa-mi pot face si cate o pofta. :unsure:

#4 nino

nino

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 07 July 2006 - 08:20 PM

Din cate stiu eu Weight Watchers e un fel de terapie in grup, e un program american in care te inscrii si cei din grup au grija unii de altii. Ar fi fain sa fie astfel de grupuri si in Romania.

#5 miruna

miruna

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 11:14 AM

asa stiu si eu ca exista grupuri de astea. stiu ca sint si in Germania sau Canada; pana ajung in Romanaia mai e mult si bine de asteptat.

#6 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 11:15 AM

Poate organizam noi! :p

#7 ella27

ella27

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 29 July 2006 - 09:43 AM

Buna :salut:

eu tin aceasta dieta de aproape 5 saptamani.
Am inceput de la 66 kg si acum am 61.5.Este cea mai eficienta dieta pe care am tinut-o.Si poti manca orice... in limita bunului simt. ;)

Acest mesaj a fost editat de ella27: 29 July 2006 - 09:44 AM

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 30 July 2006 - 09:49 PM

Felicitari! Ai slabit foarte bine 1kg/saptamana. Inseaman ca nici nu ai facut abateri, nici nu ai data de platou! ;)

#9 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 10:25 AM

Bravo, Ela!!! :clap: Ai slabit super repede! Poate ii zici si lui Nesi ce mananci ce sport faci, ca ei ii e mai greu. Din cate am vazut, cantarul ala s-a cam blocat! :p (Sper sa nu te superi, Nessie!)

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 10:32 AM

Nu ma supar! :hug: Adevarul asta este: nu am slabit deloc de cand "ma tin de ww" :( . Mi-ar trebui sa ma traga cineva de maneca din cand in cand...

#11 ella27

ella27

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 11:00 AM

Buna fetele

sport nu prea fac...bicicleta o data la 2,3 zile ptr.ca e foarte cald.Dar daca se racoreste o sa fac zilnic.
Inainte, imi dau cu supliform pe zonele cu probleme(celulita)si apoi ma" infoliez"pe burta si picioare...asta ajuta!

De mancat...mananc putin la birou si cand ajung seara acasa incerc sa folosesc cat mai bine punctele...
Ca sa-mi treaca foamea si pofta de dulce fac un fel de strudel..rad un mar mare il amestec cu scortisoara si apoi il "calesc"(in tigaie, fara ulei).Dupa ce se caleste pun 2..3 pastile inducitor sfaramate cu lingurita si torn toata compozitia pe o lipie mica.O rulez ca pe clatita si are gust de..strudel.Totul la 2 puncte!

Nu este o dieta drastica ,trebuie sa ai vointa si ...timp sa gatesti.

Va pup!
La cat mai putine kg!:flowers:

#12 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 11:07 AM

Wow! :o M-ai dat gata cu strudelul tau!! Nici nu ma fgandeam ca se poate face asa ceva si atat de economicos la puncte. :D Multumesc tare mult pentru idee! Cu siguranta o sa o incerc. Daca mai ai si alte retete minune ti-as fi recunoscatoare. :*

La bicicleta cat timp pedalezi? Si inca o intrebare: punctele din sport le consumi?

#13 ella27

ella27

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 11:21 AM

Pedalez 30min.Si nu consum niciodata punctele din sport.
Dar sincer...nici nu pot sa mananc mai putin de 18-19puncte.

Pot sa-mi mai spun ce mananc eu...poate ne sustinem reciproc..

Daca mi-e foame rau fierb cartofi(2p-pana la saturatie)si fac o salata de rosii cu ardei ,ceapa...(1p-uleiul).Daca mai ai puncte poti sa razi putina branza pe cartofiori...mmm
optional-120g piept de pui batut cu ciocanul de snitele si fript in tigaie(tefal),fara ulei.-2p

Am uitat ...iau 1 spirulina inainte cu 30 min de masa.3/zi

pupici,

#14 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 11:23 AM

Am mai auzit persoane care iau spirulina. E pentru slabit?

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 11:26 AM

Pedalez 30min.Si nu consum niciodata punctele din sport.
Dar sincer...nici nu pot sa mananc mai putin de 18-19puncte.

Pot sa-mi mai spun ce mananc eu...poate ne sustinem reciproc..

Daca mi-e foame rau fierb cartofi(2p-pana la saturatie)si fac o salata de rosii cu ardei ,ceapa...(1p-uleiul).Daca mai ai puncte poti sa razi putina branza pe cartofiori...mmm
optional-120g piept de pui batut cu ciocanul de snitele si fript in tigaie(tefal),fara ulei.-2p

Am uitat ...iau 1 spirulina inainte cu 30 min de masa.3/zi

pupici,

Ar fi super sa ne sustinem reciproc! :hug: Eu incerc sa spun ce mananc, ce fac aici ->>click

Cu cartofii pana la saturatie eu am mereu dileme. :? Ii punctez asa cand nu mai mananc nimic sau pur si simplu cand sunt prea multi? :wacko: Ca din faza "pana la saturatie" inteleg ca mananci pana nu mai poti, dar daca mai pui pe langa si o salata cum ai dat tu exemplu, insemna ca nu te saturi doar din cartofi, nu? :huh:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi