Salt la continut

Fotografie

Dieta South Beach

• Please log in to reply
287 raspuns(uri) in acest subiect

#1 MIRRRUNA

MIRRRUNA

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 231 Mesaje:
  • Din:Tara Miticilor
  • Sex:Feminin

Postat 14 November 2006 - 12:16 PM

Ce este dieta South Beach

Idei de baza:

- veti manca portii normale de carne, pui, curcan, peste si fructe de mare.
- veti manca legume din plin, oua, branza, nuci.
- veti manca salate cu sos din ulei natural de masline.
- veti lua trei mese echilibrate pe zi si va depinde numai de dumneavoastra sa mancati astfel incat s ava potoliti foamea. Fireste, veti bea apa, plus cafea sau ceai, daca doriti, si minim 15-30min cardio pe zi.
In primele 14 zile, nu va veti atinge de paine, orez, cartofi, paste fainoase, produse de patiserie sau cofetarie. Nici macar de fructe. Dar nu intrati in panica. Peste doua saptamani veti incepe sa reintroduceti in alimentatie aceste produse. Insa pentru moment, ele va sunt interzise.
Timp de doua saptamani nu veti manca bomboane, prajituri, biscuiti, inghetata sau zahar. Nici bere sau orice alt fel de bautura alcoolica.

Ca urmare a acestei schimbari interioare, veti continua sa pierdeti in greutate si dupa primele 14 zile, chiar daca veti introduce in alimentatie cateva dintre alimentele interzise. Veti tine in continuare regim, dar daca va place painea, veti putea manca paine (integrala, in cantitate rezonabila). Daca va plac pastele fainoase, va veti bucura din nou de ele. La fel cu orezul, cerealele sau cartofii. Fructele vor reveni cu siguranta pe masa dumneavoastra.
Ciocolata? Daca va face sa va simtiti bine, sigur. Insa va trebui sa alegeti cu care dintre aceste produse va veti rasfata.
Aceasta este faza a doua. Cat de mult va dura? Depinde de cat trebuie sa slabiti. In faza a doua, se pierd in general 0,5-1 Kg pe saptamana. Odata ce v-ati atins tinta, veti trece la o versiune si mai liberala a programului, care va va ajuta sa va mentineti la greutatea ideala.
Aceasta este faza a treia, care va dura tot restul vietii. :lol2:

Faza 1 -
Primele 14 zile iti vei lua toti carbohidratii din legume. Nu ai voie sa te atingi de:
Paine
Cartofi
Orez
Paste
Produse de patisserie
Zahar si fructe.

Da, nici fructe, pentru ca acestea sunt bogate si in zahar (fructoza), pe langa vitaminele pe care le contin. Fara bomboane, ciocolata, biscuiti sau alcool. Este o perioada foarte stricta, in care ai voie sa mananci legume si salate cate vrei, carne (de preferinta pui, vitel, carne mai slaba), oua, peste si lactate degresate. E foarte important sa mananci un mic-dejun sanatos si satios, pentru ca astfel scad sansele sa ti se faca pofta de carbohidrati rai la pranz. Pregateste-te sa iei o gustare pe la 10:30 si inca una dupa-amiaza, chiar daca nu ai senzatia de foame - important e sa mentii organismul intr-o stare de echilibru. Se recomanda sa mananci desert - insa de preferinta un desert gelatinos fara zahar sau o crema pe baza de urda.

ALIMENTE PERMISE (faza 1)

carne de vaca
bucati slabe cum ar fi muschi , file

carne de pasare( fara piele)
sunca de curcan( maxim doua felii pe zi)
piept de pui si de curcan
Peste fructe de mare
toate tipurile de peste si fructe de mare

carne de porc
sunca fiarta
costita cu putina grasime
muschi
carne din conserva , fara grasime

vitel
cotlet, muschi

branzeturi
branza de vaci slaba
telemea degresata
mozzarella
parmezan
urda dulce
branza cedar
branza feta

nuci

unt de arahide maxim 1 lingurita pe zi
arahide maxim 20 bucati pe zi
nuci de pecan max 15 umatati pe zi
fistic maxim 30 bucati pe zi

oua
consumul este nelimitat, daca nu va anunta ficatul ca trebuie limitat:)

tofu
varietati moi, cu continut redus de grasime

legume si verdeturi
anghinare
sparanghel
fasole boabe
fasole verde
mazarebrocoli
varza
conopida
telina
castraveti
vinete
salata verde
ciuperci
fasole chinezeasca
spanac
gulii
castane comestibile
dovlecei
gulii

grasimi
ulei de masline

condimente si sosuri

orice condimente FARA ZAHAR
sos de hrean
esenta de rom, de migdale, de vanilie

dulcuri
maxim 75 de calorii pe zi
ciocolata fara zahar
cacao
gelatina fara zahar
guma de mestecat fara zahar

ALIMENTE INTERZISE (faza 1)

carne de vaca
piept
ficat
alte bucati grase

carne de pui
pui- aripi si pulpe
rata
gasca
produse semipreparate din carne de pui

porc
sunca

vitel
piept

branza
cu continut integral de grasime

legume
sfecla
morcovi
porumb
cartofi
rosii( maxim 1 pe zi(
cartofi dulci

fructe
in prima faza sunt toate interzise

paste fainoase
nika nika :p

INTERZISE ALCOOLUL ( BERE SI VIN ) SI ORICE FEL DE LAPTE SAU IAURT( IN PRIMA FAZA)

Faza 2 –
Dupa doua saptamani, vei incepe sa reintroduci carbohidratii in alimentatie. Poti incepe sa mananci intai cereale integrale, apoi paine neagra, insa treptat si cu atentie, ca sa eviti dezechilibrarea metabolismului pe care abia ai inceput sa il controlezi. Este bine sa mananci si fructe (recomandate sunt fructele cu coaja, care contin fibre ce ajuta digestia). Insa fructele nu ar trebui mancate la micul-dejun, pentru ca fructoza din ele poate creste secretia de insulina, ceea ce duce la aparitia senzatiei de foame. Faza a doua poate dura oricat, de la trei saptamani la opt luni - pana cand vei ajunge la greutatea ta ideala.

Faza 3 –
Este cea mai lejera faza a regimului, insa va trebui sa o urmezi toata viata ca sa mentii greutatea la care ai ajuns. In principiu, faza a treia inseamna sa mananci sanatos, dupa regulile pe care le-ai invatat deja - insa ai voie si sa 'trisezi' din cand in cand. Adica n-o sa fie sfarsitul lumii daca mai bei o bere sau mananci o pizza cu aluat din faina alba, atata vreme cat nu iti faci din asta un obicei.
South Beach Tips :
- ciocolata amaruie cu cel putin 70% cacao este singura ciocolata dietetica (are putin zahar si un indice glicemic mic, deci este absorbita mai lent in organism);
- iata un inlocuitor eficient pentru piureul de cartofi: conopida fiarta la abur, pasata si frecata cu putin ulei de masline, cu sare si piper dupa gust;
- sandviciurile poti fi invelite in foi de salata in loc de paine, fara a-si pierde deloc gustul;
- rosiile, vinetele si dovleceii pot fi umpluti cu diverse combinatii de salate fara carbohidrati;
- ca desert, poti incerca o banana sau cateva capsuni taiate bucati si trecute prin sirop de ciocolata (amaruie) ;
- poti manca linistita oua, galbenusul contine vitamina E naturala, un antioxidant important care previne cancerul si bolile de inima;
- foloseste cantitati reduse de ulei de masline sau soia in loc de unt sau margarina;
- este preferabil sa mananci un fruct intreg decat sucul lui (organismul va munci mai mult la digestie si zaharul va ajunge mai lent in sange);
- incearca sa combini carbohidratii buni cu proteine si grasimi sanatoase, care incetinesc procesul de digestie; de exemplu: o felie de paine neagra cu putin ulei de masline sau branza degresata, paste integrale cu sos de rosii si putina carne;
- bea cat mai multa apa, dar evita bauturile carbogazoase si alcoolice, mai ales berea (maltoza are un indice glicemic mai mare decat painea alba).
Cea mai sanatoasa bautura alcoolica (desigur, consumata cu moderatie) este vinul rosu, care are un efect benefic asupra sistemului cardiovascular; - atentie, majoritatea fructelor sunt bogate in zahar si au efecte asemanatoare cu dulciurile.

Plus, pt cine vrea sa aprofundeze, cartea: Dieta South Beach (2007) sau South Beach (2004).

Am inceput sa tin dieta de ieri, 13.11.2006 :grin: notati.

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 14 November 2006 - 12:37 PM

:doh: Pfiu! Cata bataie de cap! Mie mi se pare ca daca faci zilnic 30 de minunte de cardio, slabesti oricum, dar paote are si dieta partea ei. :grin:

Sper sa aiba succes la tine dieta! Asteptam raportari pe parcursul ei! :naughty: Multumim! :floare:

#3 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 10 March 2007 - 09:26 PM

Iata cum va arata o zi de regim:

1. Dimineata, la micul dejun
Mananca o omleta din doua oua si doua feliute de costita mai slaba, prajite in putin ulei de masline. Datorita acestei combinatii matinale de proteine (oua si carne) si grasimi bune (ulei si costita slaba), stomacul tau va fi plin si ocupat cu digestia. N-o sa-ti fie foame nici imediat dupa masa, nici mai tarziu, in cursul zilei. In loc de costita, poti adauga legume (broccoli, ciuperci, ardei) sau branza slaba. La micul dejun poti bea cafea sau ceai, cu lapte degresat si inlocuitor de zahar. 2. Intre orele 10.30 -11.30
Indiferent daca simti sau nu nevoia, pregateste-te pentru o gustare. De exemplu, mananca putina branza mozzarella cu continut redus de grasimi. Gasesti mozzarella sub forma de batoane la cele mai multe supermarketuri. Aceasta ofera grasimi si proteine de calitate si asta inseamna ca la pranz n-o sa ti se faca o foame de lup.
3. La pranz
Mananca o salata cu rosii, salata verde amestecate cu pui sau peste la gratar, stropite cu vinegreta din ulei de masline. Poti bea apa minerala sau plata, ori o bautura racoritoare fara zahar. Nu-ti face griji pentru dimensiunile portiei, ideea de baza a acestui regim este sa mananci "bine". 4. Dupa-amiaza
Rontaie cateva nuci sau migdale. Nucile contin grasimi bune, sanatoase si te satura. Nu exagera, insa, nu manca mai mult de 15 nuci sau 30 bucati de fistic. Curatatul nucilor si al fisticului iti va consuma ceva energie.
5. Cina Poate fi bogata: legume proaspete, peste si carne slaba. Asadar, rasfata-te cu somon la gratar cu lamaie, vinete coapte cu salata, ciuperci umplute cu spanac. Daca esti obisnuita sa mananci ceva dulce dupa o cina savuroasa, poti prepara un desert fara zahar pe baza de gelatina. Sau amesteca o jumatate de cana de urda cu cateva lingurite de cacao, cateva migdale tocate si un pachetel de inlocuitor de zahar.

#4 jenn

jenn

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 16 April 2008 - 11:58 AM

Cine are idei de meniuri?Multumesc!

#5 ele_aleB

ele_aleB

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 100 Mesaje:
  • Dispozitie:nerebdatoare

Postat 25 March 2009 - 03:18 PM

Maine e 1 mea zi!

#6 Ramo

Ramo

Panda

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8509 Mesaje:
  • Din:Targu Mures
  • Greutate maxima:116
  • Greutate curenta:81,8
  • Greutate dorita:75

Postat 25 March 2009 - 03:55 PM

Te-am corupt? :naughty:

#7 ele_aleB

ele_aleB

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 100 Mesaje:

Postat 25 March 2009 - 03:58 PM

Sa sti!!
daca nu mentionai de SB continuam cu caloriile.
eu o sa ma simt bien cu dieta asta , imi plac carnurile , branzeturile, legumele verzi.
Va fi mai greu fara iaurt.:(
Ap. :Nue deloc permis consumul de iaurt...nici de 0,1%?

#8 Ramo

Ramo

Panda

• Membri
  • 8509 Mesaje:

Postat 26 March 2009 - 04:29 PM

Dupa carte, in prima faza, nu e permis niciun fel de iaurt...mai nou, am citit ca se poate...eu ma iau dupa carte si nu consum. Da stai linistita, dupa 2-3 zile, nici nu o sa mai simti nevoia de iaurt.
Hai ca de luni ma alatur si eu! :*

#9 ele_aleB

ele_aleB

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 100 Mesaje:

Postat 26 March 2009 - 07:16 PM

Cu tine in "zona" o sa fie mai usor!! :hug:

#10 Ramo

Ramo

Panda

• Membri
  • 8509 Mesaje:

Postat 26 March 2009 - 07:41 PM

Cu tine in "zona" o sa fie mai usor!! :hug:

Ne ajutam si ne inspiram la meniuri :*

#11 Aaron

Aaron

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3629 Mesaje:

Postat 27 March 2009 - 12:00 AM

Ma primiti si pe mine? :give_rose:
Am incercat o saptamana dieta de 90 zile dar nu mi s-a parut sanatoasa.Sper sa ma tin de treaba cu acesta dieta am nevoie urgenta sa slabesc macar 5 kg.

#12 Ramo

Ramo

Panda

• Membri
  • 8509 Mesaje:

Postat 27 March 2009 - 09:47 AM

Bineinteles ca te primim :*
Ia zi, cand te apuci de SB?

#13 Aaron

Aaron

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3629 Mesaje:

Postat 27 March 2009 - 02:05 PM

Scuzati intarzierea cu care am raspuns(asta e marea mea problema dorm mult si niciodata nu ma incadrez sa mananc 3 mese pe zi)de azi ma apuc.Azi mi-am propus sa pap o omleta cu mozzarela,spanac cu piept de pui la cuptor.Este bine?Voi bea ceai de papadie si apa plata.

Acest mesaj a fost editat de Aaron: 27 March 2009 - 02:17 PM

#14 dark_lady

dark_lady

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4905 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Full of hope :)

Postat 27 March 2009 - 02:58 PM

Bun topicul asta. Vin si eu tot de luni. Lapte 0.1% e permis si in carte?

#15 roxy22

roxy22

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 232 Mesaje:
  • Dispozitie:i feel good

Postat 27 March 2009 - 03:09 PM

waw dark lady cu aceasta dieta SB ai reusit sa slabesti atat de mult?

5 useri citesc subiectul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi