Salt la continut

Fotografie

Prieten De Drum- 2016

slabire 2016 astazi eu me i am weak bastard 2016 ioan wtf manele 2016 jooking) motivational analfabet

• Please log in to reply
44 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Ioan93

Ioan93

Amiba

• Membri
  • 24 Mesaje:
  • Dispozitie:AMAZING.
  • Sex:Masculin
  • Inaltime (cm):178
  • Greutate maxima:138.5
  • Greutate curenta:98.4
  • Greutate dorita:80

Postat 04 January 2016 - 10:11 PM

Salut comunitate,

Eu sunt Ioan. Am 22 de ani, 1,78 cm si 130 de kilograme(Cam multe pe suflet, nu? Bad joke i know). Aveam nevoie de o decizie radicala in viata mea si ce prilej mai bun decat un AN NOU. Am realizat, bineinteles dupa foarte multa vreme ca sanatatea e multa mai importanta decat toate. Tinand cont ca traim in secolul 21 unde suntem bombardati cu tot felul de mancaruri pline de E-uri, sanatatea e mai fragila ca niciodata.De aceea  din momentul asta, am incetat sa mai gasesc scuze, imi fac un plan de actiune si il aduc la realitate fara sa ma uit in stanga sau dreapta.

Obiectivul meu principal:

- Sa scap de 40 kg prin sport si mai putina mancare. Urasc cuvantul dieta.

Conform site-ului: Pentru a te mentine la greutatea actuala OneDen.com imi recomanda sa consum 3097 calorii/zi. (Nu consum atat de multe btw, ur calculator is wrong)
Pentru a slabi 0,5 kg/saptamana OneDen.com iti recomanda sa consumi 2597 calorii/zi.(Meh, same comment, poate mai aproape de adevar, oricum nu am calculat niciodata numarul de calorii consumat pe zi. Will see in a week or two le results.) 

Voi consuma sub 1600 de calorii pe zi. 1800 calorii maxim in cazul care imi este afectat jobul si nu mai dau randament. Dar nu mai mult de atat. BOOOON.

Aparent sa-ti gasesti o prietena trebuie sa arati cat de cat decent ( Hello there cutie :D, I am getting there:P). Btw nu sunt ca oricare alt gras/obez. Adica sunt bine proportionat. N-am cazan in fata. I am just fat.

Motivul pentru care am vrut sa scriu aici este rusinea. Rusinea fata de prieteni, colegi, internauti in situatia in care mananc doar bullshit in obiectul meu principal si nu fac nimic din ce mi-am propus. The more people know, the greater the shame will be. Oricum nu se va ajunge la asta. In capul meu sunt doar 3 cuvinte. Vreau, pot si acum.

Am citit cateva din postarile principale de pe forum indeajuns sa-mi formez o parere buna despre voi, de aceea am sa postez un feedback saptamanal, prin care sper sa va ajut pe voi si totodata pe mine.

Cya around!

https://www.youtube....h?v=DdIdjQdybtI

#2 Rita

Rita

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5940 Mesaje:
  • Din:Lumea mare
  • Dispozitie:sa mai schimb ceva
  • Sex:Feminin
  • Greutate maxima:35 ani
  • Greutate curenta:25 ani
  • Greutate dorita:20 ani

Postat 04 January 2016 - 11:43 PM

Bine ai venit :bici: Sa nu uiti niciodata de cele trei cuvinte... nici cand vei fi pe aratura :cheer: Succes :cheer:

#3 OldAccount

OldAccount

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2211 Mesaje:
  • Inaltime (cm):180
  • Greutate maxima:100
  • Greutate curenta:76
  • Greutate dorita:78

Postat 05 January 2016 - 09:57 AM

Bine ai venit.

Imi permit sa-ti spun ca incepi cu un plan gresit, maxim 1800 cal inseamna infometare in cazul tau, poate fi o cale dar nicidecum sanatoasa, iti incetinesti metabolismul si organismul se va invata sa traiasca cu putine calorii, pentru inceput o sa aiva loc slabirea dar dupa ce o sa incepi sa mananci mai mult totul se va depune, 

Ai putea pentru inceput sa incerci sa mananci mai sanatos, fara prajeli, fainoase, fast food, mancaruri procesate, cam tot ce inseamna junk food si nu numara caloriile, nu are rost. Poti sa faci sport, dar atentie mai ales la tot ceea ce solicita incheieturile. 

#4 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13920 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 05 January 2016 - 10:53 AM

Bine ai venit.

Si eu zic la fel ca Daniel, 1800 calorii sunt mult prea putine. Ai zis ca nu mananci 3000+ calorii pe zi, de unde sti daca nu ai calculat niciodata? In locul tau as incerca sa merg o perioada cu 2500-2800 si in functie de rezultate, as mai adauga/scadea caloriile.

#5 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 05 January 2016 - 01:27 PM

Sau... daca tot nu ai calculat niciodata caloriile pana acum ce ar fi nici sa nu te apuci sa o faci?

Ce mananci in general ca sa-ti sugeram la ce sa renunti?  In principiu - you get it   - fara prajjeli, dulciuri concentrate, exces de paine ( inlocuit painea alba cu paine integrala - si redusa cantitativ), fara fast food ( sau rarite macar), snacksuri, biscuiti etc.  Crescuta activitatea fizica - ideal o combinatie cardio si exercitii de forta.

Acest mesaj a fost editat de alandana: 05 January 2016 - 01:28 PM

#6 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 05 January 2016 - 05:08 PM

Bine ai venit!  :floare:

#7 Ioan93

Ioan93

Amiba

• Membri
  • 24 Mesaje:

Postat 05 January 2016 - 08:20 PM

Sau... daca tot nu ai calculat niciodata caloriile pana acum ce ar fi nici sa nu te apuci sa o faci?

Ce mananci in general ca sa-ti sugeram la ce sa renunti?  In principiu - you get it   - fara prajjeli, dulciuri concentrate, exces de paine ( inlocuit painea alba cu paine integrala - si redusa cantitativ), fara fast food ( sau rarite macar), snacksuri, biscuiti etc.  Crescuta activitatea fizica - ideal o combinatie cardio si exercitii de forta.

In timpul saptamanii de obicei imi cumpar de cele mai multe ori un iaurt + 2 covrigi.Alteori imi cumpar un meniu de la un restaurant din vecinatatea serviciului. O ciorba + piure/snitel si cu muraturi(acum am dat un exemplu, difera de la zi la zi. Incerc sa evit mancarea grasa. mi se face scarba).

Seara cand ajung pe la 19:00/20:00 imi fac cate un sendivis(1000calorii+ cred). Dimineata rareori mananc. Stiu ca am un stil de viata haotic. Nu-mi place sa pierd prea mult timp in bucatarie. Tin sa mentionez ca mancarea gatita aproape e un mit la mine. Ma bucur de ea doar cand sunt acasa.

M-am lasat si de fumat, fumam cam 1 pachet la 2-3 zile, deci pot spune ca am ceva banuti in plus acum sa investesc in mine. Nu s mare consumator de fastfood, odata la 1, 2 luni ma prosteam cu colegi de apt. si cumparam cu ei cate o pizza dar nimic mai mult.

3 mese pe zi ar fi ideal. Aveti vreo sugestie? In circa 15-30 lei pe zi?

Cardio. Noted.

Bine ai venit :bici: Sa nu uiti niciodata de cele trei cuvinte... nici cand vei fi pe aratura :cheer: Succes :cheer:

Sper sa nu ajung acolo...nu cred ca voi mai iesi, o sa se puna pamant peste:P

Bine ai venit.

Imi permit sa-ti spun ca incepi cu un plan gresit, maxim 1800 cal inseamna infometare in cazul tau, poate fi o cale dar nicidecum sanatoasa, iti incetinesti metabolismul si organismul se va invata sa traiasca cu putine calorii, pentru inceput o sa aiva loc slabirea dar dupa ce o sa incepi sa mananci mai mult totul se va depune, 

Ai putea pentru inceput sa incerci sa mananci mai sanatos, fara prajeli, fainoase, fast food, mancaruri procesate, cam tot ce inseamna junk food si nu numara caloriile, nu are rost. Poti sa faci sport, dar atentie mai ales la tot ceea ce solicita incheieturile. 

Am sa iau in considerare^^

La incheieturi ma tem cel mai mult. Ma cam lasa uneori genunchiul stang. Am sa-mi cumpar echipament de protectie daca gasesc.

Multumesc tuturor pentru mesajele de bun venit si sfaturi!

#8 Rosie

Rosie

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4823 Mesaje:
  • Dispozitie:Activă
  • Inaltime (cm):160
  • Greutate maxima:87
  • Greutate curenta:? mister

Postat 05 January 2016 - 09:33 PM

Hello, welcome!  :hi:

Succes cu tot ceea ce ți-ai propus! Eu te susțin!  :cheer:

Spuneai tu că 3 mese/zi ar fi ideal, undeva între 15-30 lei. Eu îți sugerez:

1. să-ți faci o salată din ce legume rezistă la frigider timp de o săptămână: sfeclă (coaptă la cuptor, ca să scapi de gustul de pământ și să rămâi doar cu dulceața ei) cu muștar/hrean/simplă; sau morcovi rași, ridichi rase, țelină, păstârnac, ce-ți mai place ție. Razi din weekend 1-2 kg din legume din astea (de obicei, rădăcinoase) și pui la borcan(e)/tupperware, în frigider. Et voila, îți ajunge for all week your salad supply, ca side dish sau snack :D

2. de dimineață (sau când ai tu prima masă, nu-ți cunosc programul :p ), poți să-ți faci oatmeal cu un pumn de fructe uscate/oleaginoase/both; sau o omletă cu brânză & mărar sau cu ce vrei tu; sau fructe și ceva oleaginoase

3. la prânz (a 2-a masă, you get the picture...) mi se pare ok cum mănânci: ceva carne plus cartofi și garnitură o salată/murături. Poate diversifici și mănânci brânză în altă zi, sau carne de curcan sau de vită sau pește... Și să încerci și alte legume, la început simple, sotate în ulei, să vezi poate-ți mai plac și altele în afară de cartofi :)

4. seara (3rd meal): tot ceva carne/pește/brânză cu legume la grătar/sotate/salată; salată caldă de boabe de fasole și legume mexicane; supă-cremă de linte; salată cu năut, usturoi și conopidă; etc.

5. între mesele astea principale, nu-i bai dacă ai chef de câte o gustare. Cred că știi și tu că unele sunt mai sănătoase decât altele: spre exemplu, e bine să ai la îndemână ouă fierte, salate ca-n punctul 1, iaurturi, brânzeturi, lapte, câte puțin din mai multe tipuri de oleaginoase, fructe uscate, fructe proaspete, ciocolată amăruie... dar și ciocolată neamăruie, sau ce other treats you crave for, dar...

...6. cu moderație! The crappier the food is, cu atât mai rar să o mănânci :) E mai bine să-ți satisfaci o poftă din când în când, decât să te trezești că ia proporții și devorezi (binge-eat) beyond pofta aia. Spre exemplu, nu ai nevoie de o pungă mare de chipsuri, chiar dacă e la ofertă. Ți-e poftă? Ok, ia o pungă mică și, cel mai important, nu te gândi ”ah, am călcat strâmb azi, gata, îmi bag picioarele în toată ziua asta, I might as well binge for the rest of the day și apoi trec iar la regim crunt”. Îți faci pofta și încerci totuși să-ți tratezi corpul ca un templu, cu respectul cuvenit :) Așa ai continuitate în ce ți-ai propus.

7. Eu am dat doar niște sugestii pt mese, ca idee și ca buget. The more diverse, the merrier! ^_^ Ți-am recomandat chestii f ușor de gătit, că ai zis că, cooking is not your thing :)

#9 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:

Postat 06 January 2016 - 08:48 AM

Nu pare ca mananci aiurea din ce zici tu - poate doar cam  multe fainoase - covrigi la MD, piure si probabil paine la ciorba la pranz si iar paine la sandvis.  Lasatul de fumat - te-a ajutat sa te ingrasi - (si pe mine - am 3 ani de cand am lasat tigara si inca ma lupt cu un metabolism incetinit).  Incearca sa mai reduci din fainoase - inlocuieste-le cu legume.

Dimineata - in loc de covrigi - daca ai putea niste musli fara zahar - sau daca covrigii ii iei in drum spre munca sau scoala - un baton de cereale dietetic si iaurt

La pranz - mai putina paine si poate legume la gratar in loc de piure.  Elimina o vreme picanteriile ( gen muraturi - ele stimuleaza apetitul - ceea ce tu nu ai nevoie)

Cina - poti incerca un gratar cu salata de varza ( cumparata eventual de la un supermarket).  Din nou - sandvis inseama lucruri condimentate si sarate- si ele doar cresc apetitul si nu aduc mare beneficiu organismului.  

Si incearca sa fii mai activ - pana sa ajungi la sala sau sa alergi prin parc - e suficient daca mergi mai mult pe jos, urci scarile etc.  Eventual ceva flotari dimineata cand te dai jos din pat.

#10 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13920 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68

Postat 06 January 2016 - 11:15 AM

Mie mi se pare ca mananci relativ ok, mai putin seara. La 7-8 fara sa fi facut sport/miscare inainte nu ai de ce sa mananci 1000 calorii si mai ales din paine. Daca ai inlocui sandwich-urile seara cu o omleta din 2-3 oua cu 50g branza mai slaba si o salata de rosii ar fi perfect.

Incearca sa mananci ceva si dimineata, un covrig, pana te obisnuiesti, apoi, treptat, schimbi cu altceva. Daca faci schimbari drastice, e posibil ca dupa 1-2 saptamani sa nu mai ai chef de ele si sa lasi totul balta. Mai bine faci schimbari mici, zic eu.

#11 jasmine

jasmine

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 169 Mesaje:

Postat 06 January 2016 - 11:43 AM

scuza-ma ca-ti zic asa direct, dar nici mama si tata sportului si stilului sanatos de viata n-o sa te ajute sa slabesti definitiv si sa te mentii, daca nu analizezi corect si complet de ce te-ai ingrasat. nimeni nu ajunge la 130 de kg la 22 de ani doar ca e nesimtit. cel mai probabil sunt si probleme medicale, dereglari in organism (gen tiroida, rezistenta la insulina, etc), mancat pe fond de stres, sau pe fond emotional (cand esti trist, suparat, etc), sau dependenta fiziologica de zahar si junk (dopamina), sau anumite intolerante alimentare (gluten si nu numai) care au mecanism special ce genereaza ingrasare.

da, cu siguranta ca si obiceiurile alimentare nesanatoase si sedentarismul te-au adus in punctul asta, dar astea is doar varful icebergului. daca as fi in locul tau, mi-as face niste analize la un doctor de specialitate, ca sa excluzi tiroida, prediabetul, principalele intolerante alimentare, etc, si as analiza cu maxima atentie ce anume din viata ta te-a adus la 130 de kg la 22 ani, ce anume se constituie in cazul tau in factori declansatori pt overeating: poate ai probleme cu rezistenta la insulina si trebuie sa corectezi alimentatia (da, sa tii dieta speciala) sa te vindeci, poate nu gestionezi eficient stresul sau emotiile si asta iti creeaza foame falsa, etc, etc, etc, etc, etc.

gasesti info utile despre mancatul in exces si foamea falsa, pe topicul Binge in sectiunea de Principii de baza.

multa sanatate si succes iti doresc.

Acest mesaj a fost editat de jasmine: 06 January 2016 - 11:45 AM

#12 Ioan93

Ioan93

Amiba

• Membri
  • 24 Mesaje:

Postat 06 January 2016 - 10:02 PM

scuza-ma ca-ti zic asa direct, dar nici mama si tata sportului si stilului sanatos de viata n-o sa te ajute sa slabesti definitiv si sa te mentii, daca nu analizezi corect si complet de ce te-ai ingrasat. nimeni nu ajunge la 130 de kg la 22 de ani doar ca e nesimtit. cel mai probabil sunt si probleme medicale, dereglari in organism (gen tiroida, rezistenta la insulina, etc), mancat pe fond de stres, sau pe fond emotional (cand esti trist, suparat, etc), sau dependenta fiziologica de zahar si junk (dopamina), sau anumite intolerante alimentare (gluten si nu numai) care au mecanism special ce genereaza ingrasare.

da, cu siguranta ca si obiceiurile alimentare nesanatoase si sedentarismul te-au adus in punctul asta, dar astea is doar varful icebergului. daca as fi in locul tau, mi-as face niste analize la un doctor de specialitate, ca sa excluzi tiroida, prediabetul, principalele intolerante alimentare, etc, si as analiza cu maxima atentie ce anume din viata ta te-a adus la 130 de kg la 22 ani, ce anume se constituie in cazul tau in factori declansatori pt overeating: poate ai probleme cu rezistenta la insulina si trebuie sa corectezi alimentatia (da, sa tii dieta speciala) sa te vindeci, poate nu gestionezi eficient stresul sau emotiile si asta iti creeaza foame falsa, etc, etc, etc, etc, etc.

gasesti info utile despre mancatul in exces si foamea falsa, pe topicul Binge in sectiunea de Principii de baza.

multa sanatate si succes iti doresc.

Sedentarism, mancat pe fond de stres/emotional si 8 ani la mijloc m-au adus unde sunt. :sweating:   Cand eram acasa consumam odata la 2 saptamani junkfood doar sa ies din starea de plictiseala :eat:  :( . Dar nu mai fac asta de multa vreme. :)

Dont get me wrong sunt sanatos.Fizic nu sunt afectat de greutatea pe care am. Doar emotional.  Drept sa-ti spun genunchiul stang uneori ma lasa la nevoie dar asta se intampla doar iarna. ;)   Sala de forta mi s-a parut intotdeauna plictisitoare si mindless activity :gym: . :crazy:  Never been in gym more than a month. Prefer un antrenament scurt, 10-15 minute/zi in care sa-mi folosesc propria greutate pentru a slabi. :cheer:  Imi place tenisul de masa. Am fost campion in liceu. Just saying this to letting u know i dont hate sports.  :grin:

De vreo 2 ani incoace de cand am inceput sa fumez am observat c-am pierdut din resistenta de odinioara :fumuri: . Am renuntat la viciul asta pe 31 dec 2015.

Iar de diabet nici nu incape vorba sau semne de inceput. Tatal meu are de vreo 2 ani incoace, este primul in familie, am verificat istoricul familiei.  :read:

Nici dereglari hormonale. I was just that [*****] lazy.... :sorry:

Multumesc de mesaj, o sa-l am in vedere,

Numai bine!

Acest mesaj a fost editat de Ioan93: 06 January 2016 - 10:03 PM

#13 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:

Postat 07 January 2016 - 08:44 AM

La multi ani!!!  

Si stai linistit - problema ta se poate rezolva f usor.  Stiu ce spun pentru ca am si eu baieti de varsta ta si cel mare a plecat de acasa la 18 ani - rotunjel bine.  Intr-un an - nici nu-l recunosteam.  Subtirel - numai bine.  A scapat de mancarea de la mama si de ... serviciile lui mama - care facea tot.

Asa ca lasa comoditatea, iesi din zona de confort si intr-un an vei fi exact asa cum iti doresti.  Nu neaparat sala - dar poti merge mai mult pe jos, poti alerga, te poti da jos din pat si sa faci cateva flotari pana ajungi la baie.

#14 OldAccount

OldAccount

Koala

• Membri
  • 2211 Mesaje:
  • Inaltime (cm):180
  • Greutate maxima:100
  • Greutate curenta:76
  • Greutate dorita:78

Postat 07 January 2016 - 10:14 AM

La multi ani!

10-15 min de sport pe zi e foarte putin, nici nu cred ca transpiri, la fel si eu nu imi place la sala, cand prinzi aglomerat nu poti sa faci ce ai in program stai la rand la aparate, ti se distrage atentia, e aiurea si nu-mi place, cand imi permiteam ma duceam dimineata sa fiu primul in sala si era alta treaba. Dar eu nu am slabit cu sala, mi-am luat fiare si trageam acasa, se poate improviza foarte bine daca stii ce exercitii trebuie sa faci. Pe langa sport, dieta mea a fost in prima faza reducerea drastica a fainoaselor, paine, covrigi, prajituri, zahar, prajeli, cam tot ce inseamna calorios si cu putini nutrienti, nu-ti mai zic de junk food ca tu spui ca il consumi o data la doua saptamni dar de fapt il consumi zilnic, spre exemplu covrigii aia sunt facuti din faina alba au multe calorii si au putini nutrienti, junk food inseamna tot ce e procesat, calorios si are putini nutrienti. Daca tu stii sigur sigur ca nu ai probleme hormonale sau cu diabetul, din punctul meu de vedere poti slabi cu mancat sanatos si sport, iti spun asta pentru ca asa am slabit eu, dar atentie la ce inseamna sa manaci sanatos, informeaza-te ca se gasesc materiale pe net. Deci as putea spune ca am slabit cu o dieta hipocalorica dar fara numarat calorii, mancand mai sanatos am redus si caloriile, de aia iti spun ca nu are rost sa numeri caloriile din moment ce consumi mancaruri cu mai multi nutrienti.

Eu am slabit cam 1 kg pe luna, pare putin dar acum imi prinde bine ca nu am probleme cu mentinerea in sensul ca mananc cam tot ce vreau si nu se mai depune, si iti spun ca mananc destul de mult junk food fara probleme. Deci sa nu fi dezamagit daca slabesti incet, tocmai ca trebuie sa te bucuri. Eu iti spun exact din experienta mea daca vrei sa incerci, altfel poti incerca orice alta dieta dar nu garantez.

http://www.webmd.com...junk-food-facts

#15 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2128 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 07 January 2016 - 01:08 PM

Daniel,imi cer scuze ca intreb aici,dar nu vreau sa deschid subiect deparat.Ce parere ai de stepper? As vrea sa-mi cumpar unul ,de acela cu manere.Zonele cu probleme: abdomen,fese,picioare,maini (toate)  :))

La sala chiar nu am cum sa ajung perioada asta.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi