Salt la continut

Fotografie

Jurnalul Meu Manniucu

• Please log in to reply
1573 raspuns(uri) in acest subiect

#1 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2312 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 12 April 2016 - 03:01 PM

Buna tuturor!
Nu sunt noua pe forum, doar ca abia acum m- am hotărât să imi deschid un jurnal al meu. Pana acum am stat in casuta Muhaelei- Jurnal de mentinere Mihaeka, dar din păcate ea nu mai intra deloc asa ca e timpul sa am casuta mea.
Sa va spun cate ceva despre mine. Sunt mamica a doua fetite de 2 ani si 11 luni, respectiv 5 luni, am 32 de ani si kg care apar la ticker.
Dupa nastere am rămas cu muuulte kg in plus. De unele am scăpat, dar mai am serios de munca. Număr calorii sau doar aproximez cand nu am timp de cantarit si merg mult pe jos de 3-4 ori pe săptămână.
In ultimele zile am mâncat mult si prost. Am fost foarte stresata. Astazi am avut ex auto- proba de traseu. Din fericire l- am luat, dar m- am rotunjit vizibil de la biscuiti, covrigei si alte ronțăieli. In perioadele stresante nu mă pot controla sau concentra pe mancatul sănătos. Depășesc orice limita...chiar și aceea a bunului simt.
Va astept cu drag sa ne împărtășim impresii, sfaturi, idei...despre diete, meniuri si nu numai!

#2 Iulie4

Iulie4

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3544 Mesaje:
  • Inaltime (cm):167
  • Greutate maxima:60,8
  • Greutate curenta:57.8

Postat 12 April 2016 - 04:42 PM

Bunaaa!! Eu prima !!! 

9a63c1287adda28457e3cc51193e6f59.jpg

In primul rand sa iti traisca fetitele, sa fie sanatoase si bucuroase, sa te bucuri nespus de ele! :)

In al doilea rand - felicitari pentru carnetul de sofer. Eu l-am luat abia dina  treia incercare  :)) 

Cu kilogramele o rezolvam noi ... te-ai hotarat ce dieta o sa tii ? 

#3 Lexy19

Lexy19

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 594 Mesaje:
  • Din:Ploiești
  • Dispozitie:Motivated
  • Inaltime (cm):157
  • Greutate maxima:62
  • Greutate curenta:52
  • Greutate dorita:49-50

Postat 12 April 2016 - 08:18 PM

Iti urez mult succes in ceea ce ti-ai propus.Sa-ti traiasca piticele si felicitari pentru carnet.
2lu6vex.png

#4 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2312 Mesaje:

Postat 12 April 2016 - 08:41 PM

Mulțumesc frumos, fetele!
A fost a doua încercare si la mine. In septembrie am picat.
Iulie4, dieta tin in continuare ce tin de la începutul lui ianuarie: Încerc să nu depasesc 1500 de calorii, sa fac cat mai multa miscare ( plimbari, treburi casnice, urcat scări...ma adaptez si eu la perioada asta cu bebeluș). Acum, asa cum am scris si mai sus am aproape o săptămână de când nu am mai tinut cont de nicio regula. Sa vad daca pot sa îmi intru din nou în ritm.
Va pup!

#5 Mariana

Mariana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11137 Mesaje:
  • Din:O comuna la malul Dunarii...
  • Dispozitie:Nu exista nu pot, exista nu vreau.
  • Greutate maxima:64
  • Greutate curenta:56
  • Greutate dorita:50

Postat 13 April 2016 - 12:28 AM

Sa iti traiasca fetele, sa te bucuri de ele.
Felicitari pentru carnet!
Bafta cu dieta!

#6 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2312 Mesaje:

Postat 13 April 2016 - 07:54 AM

Multumesc, Mariana!

#7 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2112 Mesaje:
  • Din:Timisoara

Postat 13 April 2016 - 09:01 AM

Felicitari pentru kg pierdute si pentru examenul auto.Eu am luat sala din prima,dar traseul l-am picat de 2 ori,am fost foarte deprimata din cauza asta :)) Inca nu vreau sa vorbesc despre asta :blush:

A treia oara o sa dau abia in iunie,ca deh asa te programeaza astia (eu am picat in 3 martie si 28 martie).In fine,poate a treia oara este cu noroc.

Sa-ti traiasca printesele si bafta cu dieta :hug:

#8 AnaBadiu

AnaBadiu

Koala

• Membri
  • 2323 Mesaje:
  • Inaltime (cm):169
  • Greutate maxima:70
  • Greutate curenta:57,5

Postat 13 April 2016 - 09:12 AM

Felicitari pentru kg pierdute si pentru examenul auto.Eu am luat sala din prima,dar traseul l-am picat de 2 ori,am fost foarte deprimata din cauza asta :)) Inca nu vreau sa vorbesc despre asta :blush:

A treia oara o sa dau abia in iunie,ca deh asa te programeaza astia (eu am picat in 3 martie si 28 martie).In fine,poate a treia oara este cu noroc.

Sa-ti traiasca printesele si bafta cu dieta :hug:

Mult succes! A 3-a oara a fost cu succes si la mine. Prima data am picat la traseu, a doua oara la sala. Iti tin pumnii!

#9 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2112 Mesaje:

Postat 13 April 2016 - 09:13 AM

Deja ma simt mai bine :)) A treia oara sper sa-l  iau,mama lui de permis :))

Acest mesaj a fost editat de Iassmina: 13 April 2016 - 09:13 AM

#10 Lorelei

Lorelei

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4120 Mesaje:
  • Din:Campina
  • Greutate maxima:76
  • Greutate curenta:66.9
  • Greutate dorita:65

Postat 13 April 2016 - 10:29 AM

Cine are casuta noua?!?... Sa-ti fie de bine si mult succes, la cat de bine ai evoluat sigur ajungi la target in curand...  :*  :floare:

#11 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13866 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 13 April 2016 - 10:43 AM

Succes :give_rose:

#12 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2312 Mesaje:

Postat 13 April 2016 - 12:02 PM

Iassmina, si eu am luat sala din prima, dar am picat la traseu. Am fost in depresie o buna perioada pentru că am suferit o mare nedreptate. Nici cu sotul nu prea am vb despre asta ca îmi era teama că nu înțelege prin ce trec. Eram foarte sigura pe mine la condus, instructorul mă tot lauda si cu toate astea am picat in toamna. Din septembrie nu am mai condus pana săptămâna trecută când am facut cateva sedinte înainte de ex. Intrasem in panica pentru că imi iesisem din mana ca sa zic asa...cu o zi înainte de examen mi se oprise motorul de doua ori ( nu patisem asta nici cand am început scoala) plus alte greseli sau stângăcii in trafic. Apoi in ziua examenulului m- am încurajat si am zis ca trebuie să fac orice ca sa iau. De mine depinde. Am încercat sa îmi păstrez calmul, desi aveam o durere de stomac îngrozitoare de la emotii, si sa mă concentrez foarte bine la traseu. Imi.imaginam ca politistul din dreapta mea e dl instructor. Si ma gândeam ca îmi va da permisul daca sunt atenta si fac ce zice el. :) M- am descurcat. Mult succes si tie! Sigur va fi bine data viitoare!

Lorelei, mulțumesc de vizita!
M- am cam rotunjit zilele trecute, dar e târziu pentru regrete. Cred ca am undeva in jur de 65 acum. Cu toate astea, sper din tot sufletul sa ajung la 60 până în vara.

Succes :give_rose:

Multumesc!

#13 Iassmina

Iassmina

Koala

• Membri
  • 2112 Mesaje:

Postat 13 April 2016 - 12:17 PM

Manniucu,eu prima data mi-am recunoscut vina,am avut niste emotii ingrozitoare,nu am putut sa ma controlez,am lovit bordura cu roata si aia a fost.

Dar a doua oara am suferit mult,si acum sunt deprimata,am stat acolo de la 8 jumate dimineata la 4 dupa-masa,cu emotii,nemancata,nebauta.Am mers bine,am facut parcarea laterala ,am acordat prioritate dar la un semafor s-a facut galben exact cand treceam,si a inceput sa urle,ce vina am avut eu? era verde.

Ma rog a urlat,m-am speriat si pe urma mi-a murit motorul si m-a picat.Sunt foarte dezamagita,si inca nu mi-am revenit,pana in iunie sper sa  imi revin.Doar ca alti bani (nu stiu daca ati aflat,dar daca cazi orasul mai platesti o suma de bani,in cazul meu 420 de lei de fiecare data cand am picat,adica de 2 ori),alt stres,alti nervi.

Si nu am luat 30 de ore de condus,am luat 50 + cele 6 ore cand am picat prima data sunt 56.Acum o sa am undeva peste 60.In concluzie toata afacerea asta m-a costat undeva mai bine de 3000 de lei.Daca nu dadeam atatia bani nici nu stiu daca mai incercam a treia oara,sunt foarte dezamagita.

#14 Iulie4

Iulie4

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3544 Mesaje:
  • Inaltime (cm):167
  • Greutate maxima:60,8
  • Greutate curenta:57.8

Postat 13 April 2016 - 12:50 PM

Si eu am suferit cand am picat a doua oara, am plans o gramada si am zis ca nu mai dau de carnet. Valea plangerii  :)) 

Ma suna instructorul sa ma convinga ca nu sunt asa varza si sa mai incerc o data .. 

Si a treia oara a fost cu succes.

Apoi am inceput sa conduc .. vai de mine .. ajungeam transpirata la munca .. traficul din Bucuresti.... horror !!!  :bang: 

Asta se intampla in 2011, acum deja nu mai am nicio problema sa conduc prin oras, conduc cu o mana, beau, fumez, vorbesc la telefon ..  la drum lung mai am emotii, dar ma perfectionez.

Ultima oara am venit in RO in martie si am condus cu husband 1800 de km .. bine mai mult el, dar am condus si eu in vreo doua reprize - o data 300 de km si odata vreo 200 km ..  :yeah: 

Manniucu ... scuze ca ti-am invadat jurnalul cu povestile noastre. Vino aici sa dai raportul la mancare. Te aplaudam sau te certam ?  :flowers: 

#15 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2312 Mesaje:

Postat 13 April 2016 - 01:08 PM

Te inteleg Iassmina, te inteleg foarte bine. Stiu ca e greu sa depasesti momentul. Eu in septembrie cand mi- a zis polițistul ca sunt respinsa m- am simtit ultimul om. Imi venea sa tip de supărare. Am facut școala de soferi însărcinată cu dureri mari de burtă si de spate. Când am picat eram in luna a 8- a. Aveam burta pana in volan. Eu bănuiesc ca de asta m- a picat...poate greșesc, dar mi s-a părut vizibil deranjat de acest aspect.
Eu am dat 470 Ron acum doar pe 4 sedinte de condus si 150 Ron masina la examen.
Aproape 2000 Ron am cheltuit si eu cu scoala asta. Multi, foarte multi bani.
Ai încredere ca va fi bine. Nu te mai gândi la ce a fost. Mergi si iei permisul de data asta.
Te pup!

Si eu am suferit cand am picat a doua oara, am plans o gramada si am zis ca nu mai dau de carnet. Valea plangerii :))
Ma suna instructorul sa ma convinga ca nu sunt asa varza si sa mai incerc o data ..
Si a treia oara a fost cu succes.
Apoi am inceput sa conduc .. vai de mine .. ajungeam transpirata la munca .. traficul din Bucuresti.... horror !!! :bang:
Asta se intampla in 2011, acum deja nu mai am nicio problema sa conduc prin oras, conduc cu o mana, beau, fumez, vorbesc la telefon .. la drum lung mai am emotii, dar ma perfectionez.
Ultima oara am venit in RO in martie si am condus cu husband 1800 de km .. bine mai mult el, dar am condus si eu in vreo doua reprize - o data 300 de km si odata vreo 200 km .. :yeah:

Manniucu ... scuze ca ti-am invadat jurnalul cu povestile noastre. Vino aici sa dai raportul la mancare. Te aplaudam sau te certam ? :flowers:

Chiar ma bucura " invadarea" voastră. :)
Nu am cântărit azi mâncarea, dar in afara de vreo 4-5 covrigei mici nu am avut alte abateri fata de ce mi- am propus. Sper sa rezist pana diseară. Acum ne pregătim sa mergem in parc. Asa mă mai misc si eu.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi