Salt la continut

Fotografie

Alpinism

• Please log in to reply
18 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 19 November 2006 - 08:56 PM

Week-end-ul acesta m-a invitat o prietena la un club de alpinism(Galactic Indoor Climbing GYM) si n-am asteptat sa-mi spuna de doua ori. Am incercat sa-mi conving niste prieteni dar n-au vrut sa mearga. Oh well, nici o problema, mai multa distractie pentru mine, am zis. :) Asa ca m-am dus.

Imagine postata

Ascunsa pe undeva prin curtea Grand Metal ( Bd. Constructorilor, Nr 16 A - Crangasi ), sala de antrenament e destul de inalta si impunatoare. Muzica de fundal - rock de munte. Cornel (instructorul) ne-a explicat repede cum se pun hamurile si cum sa ne cataram si am inceput sa urcam pe pereti :D. Pe masura ce urci si iti dai seama ca te tii doar in degetele de la maini si te sprijini in varfurile degetelor de la picioare, nu-ti mai vine sa te uiti la cei 10 metri ce te despart de pamant; depinzi de partenerul care asigura franghia de care esti legat si nu vrei decat sa avansezi. Odata ajuns sus iti dai drumul in hamuri pe masura ce partenerul te coboara. Foarte antrenant si creeaza dependenta. De cand am plecat de acolo parca de abia astept urmatoarea ocazie sa ma catar; nu credeam ca o sa-mi placa vreodata sa am febra musculara la aproape toti muschii corpului. :)

Cred ca o sa ma apuc serios de sportul asta. Mai sunt ceva fani pe aici? :D

Pentru cei interesati, detalii mai multe la linkul de mai sus. Preturi:

150 000 lei - intrarea
250 000 lei - echipament complet
200 000 lei - inchirierea instructorului (dar cred ca e suficient sa-l inchiriezi prima data, iar noi pentru ca am fost 4 incepatori am dat fiecare cate 50 000)

total - 450 000 lei dar daca ai echipamentul tau e doar 150 000

O sa incerc sa caut niste filmulete si sa le public aici. It's getting to me. :)

Filmuletul meu preferat de climbing:

name="wmode" value="transparent"> type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Acest mesaj a fost editat de alex25: 19 November 2006 - 08:56 PM

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 19 November 2006 - 09:28 PM

GT FATS CROC:

Si tipul asta mi-a placut:

Chris Sharma Bouldering:

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 19 November 2006 - 09:36 PM

Chris Sharma - The Fierce Wabbit - F8b

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 19 November 2006 - 09:53 PM

Si niste imagini de la indoor climbing( cam asa e si la Galactic Indoor Climbing GYM ):

#5 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 21 November 2006 - 04:37 PM

Nu gasisi nici un amator ceva? ma bag eu, dar sa nu fie nimeni sub mine sa-l lipesc cu capul de pamant. :lol:
Mi-ar place sa fac ceva alpinism ca am antecedente. Uite acilisea Imagine postatace sprintena e baba

#6 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 23 November 2006 - 11:12 AM

pai masina era la 2 pasi, cred ca te-ai pozat acolo si apoi te-ai urcat inapoi :tease: si mie mi-ar place sa intru la un club din asta, dar la noi in galati nu sunt. oricum, am facut si eu traseul busteni-caraiman si tare mi-a placut, mai naspa a fost la intors cind ne-a prins noaptea in padure si nu mai gaseam semnele. aveam doar 1 lanterna

#7 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 26 November 2006 - 10:28 AM

Din cate am auzit, echipamentul complet costa cam 300-350 ron. Ma tenteza si pe mine, dar abia in primavara imi voi satisface dorintza.

#8 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 27 November 2006 - 11:21 PM

M-am inscris, in seara asta, la un curs de escalada :D E un club pe la Universitate, pe langa Ambasada Americii. E mult mai ieftin ca la clubul din Crangasi: un milion de lei pe luna = 12 sedinte: intrare, echipament si instructor. Din pacate, nu imi pot lasa echipamentul acolo dar o sa ma obisnuiesc eu cu ideea :) Sper sa am timp sa ma tin de curs. Am vazut niste tipi foarte priceputi pe acolo, de la care am ce invata si am inteles ca toata lumea e de treaba.

Programul cursului: 19.30 - 21.30 - luni, miercuri si vineri. Miercuri incep :D

#9 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 04 December 2006 - 05:52 PM

Tribut lui Dan Osman - tipul din primul meu post - cateva dintre cele mai "tupeiste" incercari din sport.

#10 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 06 December 2006 - 07:46 AM

alex, tipul asta nu cumva a decedat in final? sau am vazut eu alt pletos care a sfirsit tragic? :oo:

#11 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 07 December 2006 - 10:24 AM

Ba da, a murit, intr-un final. :(

#12 moonbaby

moonbaby

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 12 December 2006 - 04:58 PM

salutare, alex.
poti posta adresa exacta a clubului de escalada si, eventual, niste ore de program? 10x a bunch.

ps: rip dan osman :(

Acest mesaj a fost editat de moonbaby: 12 December 2006 - 05:00 PM

#13 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 12 December 2006 - 05:19 PM

Adresa clubului la care merg eu:

Str. Tudor Arghezi 46-50 (sala de sport a scolii nr. 19)

Click pe linkul urmator pentru harta:

Adresa Scoala nr. 19

Nu stiu exact un numar de contact, insa telefonul scolii este 3169187, cred ca ei iti pot da numerele de telefon ale instructorilor.

Ore de program: 19.30 - 22.00 (adica incepand de la 19.30 cat poti rezista tu, maxim 22.00) lunea, miercurea si vinerea.

Eu mai stiu alte doua sali, unde e mai scump, insa. Daca te intereseaza, spune doar si postez aici si adresele lor :).

#14 moonbaby

moonbaby

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 12 December 2006 - 11:14 PM

multumesc pt replyul rapid. da, daca ai vrea sa mai postezi adrese si ale altor cluburi de escalada ti-as ramane indatorata, cu conditia sa inchirieze si echipamentul respectiv. nu de alta, dar daca aveam numitul echipament, demult eram la peretele dion poli ;)

#15 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 13 December 2006 - 12:57 PM

Pai aici unde merg eu inchiriaza si echipamentul; la fel este situatia si la clubul specificat in primul mesaj din acest subiect (citeste putin mai sus) (am pus si acolo harta). Nu am fost la cel din Poli, dar acesta era al treilea club la care ma refeream si inteleg ca nu te intereseaza.

Am auzit ca ar mai fi unul prin Pantelimon sau asa ceva, dar nu stiu adresa.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi