Salt la continut

Fotografie

Propriul apartament

• Please log in to reply
18 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 05 June 2006 - 09:54 AM

In ziua de astazi, cred ca cei mai multi tineri se chinuiesc sa aiba propria casa si sa nu fie nevoiti sa stea cu parintii sau cu chirie toata viata, iar cum preturile (cel putin in Bucuresti) sunt exorbitante in comparatie cu salariul unui tanar, multi vad acest vis irealizabil pe propriile puteri. Ce ar trebui sa faca cineva sa aiba un loc al lui? Ce parere aveti?

#2 IarbaVerde

IarbaVerde

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:
  • Sex:Neutru
  • Greutate maxima:80
  • Greutate curenta:70
  • Greutate dorita:50

Postat 05 June 2006 - 10:28 AM

Daca ai un salariu bun si legal, poti face imprumut la diferite banci. Acum am vazut ca multe ofera credite pentru locuinte cu dobanzi speciale. Platesti lunar cam aceeasi suma pe care ai da-o pe chirie, iar la sfarsit ramai cu casa ta.

#3 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 05 June 2006 - 04:52 PM

Daca ai un salariu bun si legal, poti face imprumut la diferite banci. Acum am vazut ca multe ofera credite pentru locuinte cu dobanzi speciale. Platesti lunar cam aceeasi suma pe care ai da-o pe chirie, iar la sfarsit ramai cu casa ta.

Pentru a face imprumutul trebuie sa ai si tu ceva bani! Nu-ti da nimeni credit pentru toata suma.
Nu stiu care e limita minima, dar banuiesc ca nu e de ici, de colo!

Acest mesaj a fost editat de Grace: 05 June 2006 - 04:52 PM

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 05 June 2006 - 08:15 PM

Eu ma chinui sa imi iau apartament... dar deocamdata strang avansul... mai am destul de mult. Daca stie cineva niste oferte mai faine, nu ezitati sa le scrieti, sunt interesat direct. Si ce-i cu atatea femei pe aici??? O sa-mi chem si eu colegii de birou!

#5 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 07 June 2006 - 11:07 AM

Eu stau cu chirie de multi ani intr-o garsonierea mobilata si platesc doar 80 de euro. Mi se pare super ok!Singur nu cred ca as reusi sa-mi iau o casa. Astept.. :unsure: un ajutor de la parinti, un castig la loto, o nevasta cu bani ( :D ) sau doar o nevasta si impreuna sa luam creditul. Mi se pare mai usor in 2.

#6 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 04 July 2006 - 12:28 PM

Un site care ar putea fi de ajutor este CreditImobiliar.ro
Nu fac reclama.

#7 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 04 July 2006 - 01:24 PM

:o Marfa! Imi place site-ul!

Am cautat un credit, am bagat toate datele solicitate, iar la valoarea achizitiei am pus aceeasi suma ca la valoarea imprumutului si mi-a rezultat la venitul meu, pe 25 de ani vreo 10 mil ceea ce mi se pare super ok!
Ce nu inteleg este daca pot face un imprumut pentru toata suma, fara sa fiu nevoit sa dau si eu partea mea! :?

Daca ar fi asa, imediat mi-as lua casa mea pentru ca oricum eu incerc sa economisesc mai mult de 10 mil/luna pentru un viitor apartament, iar preturile cresc mereu. Asa imi cumpar acum apartamenul, am unde sa stau si sunt asigurat ca nu strang banii in zadar! :yahoo:

Tman :salut: !

#8 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 04 July 2006 - 01:34 PM

Un lucru as vrea sa adaug si eu pentru cei care doresc sa-si cumpere un apartament prin credit.

Daca faci credit se presupune ca nu stai pe ditamai saculetul de bani si deci trebuie sa gandesti cu atentie la ce iti satisface nevoile in prezent (garsoniera, 2 camere, etc), respectiv care vor fi nevoile tale in viitor (familie, 1-7 copii).
Spun asta pentru ca odata ce faci un credit (probabil pe minim 10 - 15 ani), si presupunund ca situatia ta financiara nu evolueaza negativ, dar nici nu se va imbunatati substantial (e f posibil, dar e bine sa nu visezi cai verzi pe pereti albastri), bugetul tau va fi deja constrans de datoria fata de banca, si in acest caz va trebui sa faci alte eforturi (probabil mai mari) care sa-ti asigure o alta locuinta conform nevoilor din viitor.

Parerea mea. Hac. :salut:

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 04 July 2006 - 01:42 PM

Mai cunosc si cazuri in care se poate achita creditul cu banii primiti de la viitorul proprietar al locuintei, iar tu daca ai avut noroc de venituri mai mari poti sa iei un credit mai mare, pentru o casa mai mare, dar in principiu sunt de acord cu tine.

Cand te bagi la un credit imobiliar trebuie sa te gandesti foarte bine la nevoile viitoare, dar si la faptul ca in timpul in care ai de platit rate nu o sa mai poti sa-ti faci de cap (financiar) cum vrei: mai usor cu vacantele, cu calatoriile, cu achizitiile etc.

#10 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 04 July 2006 - 01:52 PM

Eu stau cu chirie momentan si nu cred ca este momentul oportun sa fac un credit. Nu imi place cum arata piata si cred ca in viitor o sa am mai multe alternative. Sunt complet impotriva ideii de a plati 25-30 de ani pentru o cutiuta comunista. Nu vreau sa ofensez pe nimeni cand zic cutiuta comunista, dar atat timp cat fac un efort (destul de mare) prefer sa-l fac pentru ceva mai bun.

Acest mesaj a fost editat de tmanbone: 04 July 2006 - 01:52 PM

#11 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 04 July 2006 - 02:04 PM

Ceva mai bun? OK! Toata lumea vrea ceva mai bun, dar mie mi se pare ca poti ajunge acolo cu pasi marunti, nu cu un salt de urias plus ca intre timp (poate) trebuie sa te mai gandesti si la faptul ca o sa ai o familie, cativa copii si nu cred ca e placut sa traiesti cu frica in san "unde stam luna viitoare?".

Ar mai fi un aspect: cand e casa ta, parca investeti cu drag in ea (amentajari, obiecte cumparata etc) si nu te gandesti ca o faci pentru altul. ;)

#12 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 04 July 2006 - 02:19 PM

Hai sa ma explic putin. Cand am zis "cutiuta comunista" m-am referit la acele apartamente de bloc care desi sunt confort 1 au un spatiu relativ redus (fata de blocurile construite dupa 85 de exemplu). Sa platesti pentru aceste locuinte 40-50 mii E (2-3 camere) mi se pare lipsit de bun simt.
Si intr-adevar, depinde numai de tine sa te simti bine in caminul tau, oricare ar fi el.

Brunette, n-am de gand sa dezvolt o famile numeroasa inainte sa rezolv problema spatiului. :D

#13 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 05 July 2006 - 09:26 AM

Si mie mi se pare aiurea sa dai 40-50 000 euro pentru o cutiuta, dar astea sunt vremurile man. Nu cred ca o sa fie mai bine in viitor. Intre timp, a plati rata la banca 300-400 euro/luna ca mai apoi sa ramai cu un apartament, e mai bine decat sa platesti 200-300 euro/luna pe care n-ai sa-i recuperezi niciodata. Nu stiu, pur si simplu asta e situatia in Romania si chiar nu ai ce face, degeaba astepti... apartamentele nu cred sa se ieftineasca vreodata, in capitala vor veni tot timpul din ce in ce mai multi oameni, cererea va fi mereu mare si chiar din ce in ce mai mare. Poate ca asta ar trebui sa inteleaga si angajatorii...

#14 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 05 July 2006 - 10:10 AM

... Intre timp, a plati rata la banca 300-400 euro/luna ca mai apoi sa ramai cu un apartament, e mai bine decat sa platesti 200-300 euro/luna pe care n-ai sa-i recuperezi niciodata...

Sunt complet de acord cu tine. Numai ca eu platesc sub 100E chirie, si in cazul de fata e o diferenta pana la 3-400E. Cu diferenta asta imi permit sa-mi rezolv alte probleme, si eventual o s-o adun pentru avans la banca.

...apartamentele nu cred sa se ieftineasca vreodata, in capitala vor veni tot timpul din ce in ce mai multi oameni, cererea va fi mereu mare si chiar din ce in ce mai mare...

Pai eu nu mizez pe ideea ca se vor ieftini apartamentele, ci pe faptul ca imi va spori mie capacitatea financiara (intr-un ritm mai alert :wacko: ), si in acelasi timp vor aparea mai multe alternative pe piata. Tre sa recunoasteam ca ofertele bancare pentru achizitionarea de locuinte s-au diversificat mult in ultimii ani. Si aceasta tendinta va continua.
Uite o idee: in loc sa te chinui sa iei un credit, amana creditul cu 2-3 ani si incearca sa-ti cresti puterea de cumparare pana atunci.

Parerea mea.

#15 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 14 July 2006 - 11:20 AM

Inca un site care v-ar putea fi de folos:

MyBank.ro

:salut:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi