Salt la continut

Fotografie

Jurnal

• Please log in to reply
223 raspuns(uri) in acest subiect

#181 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate curenta:83,5
  • Greutate dorita:70-74

Postat 20 March 2017 - 01:54 AM

Mi-am pierdut mirosul si gustul. Si am mancat putin ca nu mi-a ars de papa. Cred ca am dat jos fo 2 kile scurt asa. Dar nu pot sa confirm cu cantarul ca face figuri. Dupa cum imi vin hainele zic.

Ii dau inainte cu legumele si fructele cat mai multe.

#182 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 24 March 2017 - 03:22 AM

Am facut azi un smoothie pentru masa de seara, dublu. Din: portocala organica, spanac crud, suc de morcovi organic, mango inghetat si apa minerala. A iesit super! L-am facut mai gros ca sa tina de foame si dublu ca sa fie mai mult. Traznet este! Beau acum din el.

#183 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 25 March 2017 - 05:22 PM

De doua saptamani nu am mai mancat deloc carne, nici peste, icre sau alte chestii de genul. Ma simt foarte bine. Am taiat si lactatele, ouale si grasimile. Nu de tot, in sensul ca am mancat branza de doua ori doar si ulei cred ca o data. Oua nu. Nu-s obsedata dar vreau sa incerc sa mananc cat mai multe legume si fructe preponderent in dieta. M-am uitat din nou la documentarul "Forks over knives" si mi-a placut. L-am vazut de fapt de vreo 4 ori.

Am cumparat ieri nutritional yeast ca sa folosesc in loc de branza pe pizza de casa. Si am luat si vegetable broth pentru cand fac legume la cuptor sa pun peste ele in loc de ulei, un pic. Am gasit si un fel de sos de rosii organic, foarte bun, italienesc si nu scump. Super!

Mi-au revenit mirosul si gustul si-s mult mai bine cu raceala, nu mai tusesc in halul ala, e mai decent. Tot iau inca sirop de tuse si am un spray de nas cu care imi dau dar in general sunt mult mai bine. Am inceput sa fac un pic de sport, yoga si mers si cam atat. Greutatea e in scadere.

#184 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 26 March 2017 - 07:39 PM

Ce chestie, am mancat ieri niste paine alba, de la un magazin italienesc, facuta in casa, cu ulei de masline, foarte buna. Si mi-a fost rau de tot dupa aia, si azi dimineata m-am resimtit. De la painea aia! Nu mai sunt obisnuita sa mananc chestii nesanatoase, ce faza.

Azi inca mai am paine din aia si recunosc ca m-a tentat la prima ora dar felul in care ma face sa ma simt...nu-i OK, asa ca nu am mai mancat, m-am abtinut.

Meniul de azi, pana acum:

- cereale de ovaz (adica fulgi de ovaz simplu) cu o lingura de flax seeds macinate mancate in lapte de alune incalzit, cu putina scortisoara, cateva stafide, pepene galben un pic, ananas un pic si cateva fructe de zmeurica. Si putina miere. Foooarte bun a fost, un mic dejun super cu o tona de fibre, fara nici un fel de lactate sau grasimi, zahar sau paine.

- smoothie de casa, pe care o sa-l beau in curand.

Pentru pranz vreau sa fac cartofi cu bame la cuptor, facute fara ulei, cu putina supa de legume stropit totul si cu condimente, fara sare deloc. O sa torn peste in farfurie putin suc de rosii organic si o sa presar deasupra nutritional yeast (in loc de sare). Sunt mare fana nutritional yeast acum, are gust de sare si de branza si e super.

Ma gandesc poate sa fac ca desert claitite cu sirop de artar, din faina neagra, o sa vad.

Si seara salata cu de toate mancata cu putina paine din faina neagra unsa cu fasole batuta (am gasit la un magazin o fasole super, fara sare, cu multe condimente si facuta fara ulei deloc).

Pana acum am facut 10 min yoga la prima ora. Ma apuc acum sa fac iar yoga 20 min, inainte sa-mi beau smoozica ala. Si dupa amiaza poate fac iar niste yoga, sa vad.

Acum stiu ce sa mananc ca sa ma simt bine, e interesant ca dorm foarte bine in ultimul timp. Ce faza...sa ma simt asa aiurea dupa painea aia alba, ce chestie. Ce inseamna domle nutritia asta si organismul, mare efect are si noi nu stim.

#185 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 27 March 2017 - 07:41 PM

Quinoa cu legume, asta o sa fac pentru pranz. Cand zic cu legume zic: ciuperci, ceapa verde, vinete mici de tot si putin morcov ras. Nu le fac in ulei ci in putina supa de legume. Sotez legumele in tigaie, fara ulei, cu supa d-aia si cand sunt gata le amestec cu quinoa (multicolora, pe care o fierb in prealabil separat). Amestec totul si gata. O sa mananc cu suc de rosii deasupra si in loc de sare o sa pun condimente italienesti, patrunjel proaspat si nutritional yeast.

Nu e prima data cand fac reteta asta si iese foarte bun totul. Nu are ulei, sare, e foarte dietetica si super gustoasa. Te si umfla, plus are o gramada de fibre. Super bun.

Ca desert o para locala, luata din piata, mancata cu o lingura de gem de prune (fara zahar adaugat, organic, foarte scump dar foarte bun...mananc foarte rar din el).

La prima ora am mancat doua felii de paine neagra prajite, una cu guacamole de casa si a doua cu salata de vinete; cateva rosii din alea mici de tot. Gustarea a constat dintr-un smoothie de casa facut din: pepene galben, mango, spanac crud, banana si ceai de fructe de padure racit.

Seara: salata mare asortata din kale ca baza si rosii, ceapa verde, salata verde, patrunjel, castravete, masline. Si cu o mana de fasole neagra deasupra. Nu o sa pun ulei in salata ci doar otet balsamic iar in loc de sare/branza o sa pun nutritional yeast.

O dieta de vis e asta, exact pe gustul meu. Nu tu zahar adaugat nicaieri, nu tu paine alba, nu tu paste albe, nu tu ulei, nu lactate, nu carne, nu sare...da' ce mananci draga? Parca o aud pe matusa mea socata cum m-ar intreba acum. :grin:

#186 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 28 March 2017 - 06:27 PM

Gata, ma simt muuult mai bine cu raceala, mi-a revenit energia. Banuiesc ca e si de la dieta asta asa de sanatoasa, chit ca deabia de doua zile o tin asa cum trebuie.

- juma' de kil de legume asortate facute la aburi, amestecate cu o portie de orez brun si quinoa cu legume (ramas de ieri, vezi mai sus reteta). Cand zic legume asortate zic: porumb, broccoli, fasole verde si morcovi. Am pus deasupra in loc de sos de rosii, supa crema de rosii organica care e foarte groasa;

- smoothie de casa, exact reteta ca si ieri;

- mamaliga cu ciuperci, bame si kale prajite (dar nu in ulei ci in putina supa de legume) si cu putin usturoi; ca desert exact ca ieri adica para cu gem de prune;

- ca ieri, salata mare cu de toate si cu fasole boabe neagra.

Sportul il scriu inainte sa ma culc ca-s pusa pe fapte mari azi. :) Maine vreau sa ma duc sa urc pe munte, mi-am propus sa rezist macar o ora, spre dupa-amiaza.

#187 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 29 March 2017 - 03:52 AM

Ok, am uitat sa scriu ca in fiecare zi am baut intre pranz si seara cate un paharel de suc de morcovi, organic, mai gros, natural 100%, e super bun.

In seara asta am schimbat si am mancat putina supa de legume si salata dar altfel de sanata din: cartofi fierti, porumb, gogosar murat, castravete murat si fasole. Si putin otet balsamic. Am facut un fel de salata mai ciudata dar culmea ca a iesit foarte buna. Nici nu a fost nevoie de sare ca erau muraturile sarate. Super buna. Si ca desert seara dupa cina am mancat o banana.

Am experimentat azi prima data un fel de high in energie, am citit despre asta pe forumuri cu oameni care mananca ca mine. La inceput dupa cateva zile toti incep sa aiba energie cum nu au mai avut vreodata. Bineinteles ca daca continui cu dieta, se continua si cu energia. E super. Nu mi-a venit sa cred ce buna dispozitie si energie am avut si inca am, ca la mine ziua nu e gata inca.

In plus, am inceput sa-mi schimb gusturile, sunt putin mai rafinate acum, in sensul ca simt altfel gusturile alimentelor. Daca nu au sare, ulei si zahar deloc...au gustul lor foarte aparte. Bun adica. Mi se pare super interesant.

Plus, inca o chestie, mananc foarte mult. E normal pe de-o parte, pentru ca legumele nu au multe calorii dar au volum mare. Adica...daca mananc un castron enorm de salata, nu are decat vreo 200 de calorii cu totul, si ma umfla zdravan ca volum in stomac. Caloric insa e vax albina.

E tare de tot, sunt foarte incantata, e super misto dieta.

Ah, la pranz in loc de gem pe para am pus un pic de miere, ca sa fac economie de gem. Ca nu mai e prea mult si cum ziceam e scump rau.

Azi sport 50 min, yoga si mers afara.

#188 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 29 March 2017 - 07:57 PM

- 2 felii de paine neagra, prajite, una cu guacamole de casa, alta cu fasole batuta, cateva ridichi;

- smoothie din: ananas, spanac crud, banana, mango, ceai de cirese;

- supa de legume; cartofi copti cu salsa de casa;

- 1/2 paharel de suc organic din morcovi;

- salata mare asortata si cu o mana de fasole neagra; o portocala organica.

Duminica se implineste o saptamana de dieta tinuta ca lumea, o sa scriu atunci ce rezultate sunt la cantar. E super pana acum, sunt foarte incantata! E asa de buna mancarea.

O sa incerc sa scriu in continuare meniul zilnic, macar pana duminica.

Acest mesaj a fost editat de Sita: 29 March 2017 - 07:57 PM

#189 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 29 March 2017 - 11:06 PM

https://www.forksove...ead-just-begin/

#190 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 30 March 2017 - 06:31 PM

Sport ieri, 40 min (yoga si urcat pe munte).

...

- cereale (de orz simplu) cu lapte de alune neindulcit, o mana de zmeurica si o mandarina, niste stafide, scortisoara si putina miere;

- smoothie de casa din: ananas, spanac crud, mango, banana si ceai de cirese;

- paste (din orez) cu ciuperci multe si in loc de sos de rosii - salsa de ieri ... ca mai am o tona; desert: 3 curmale;

- chiftele de falafel cu salata mare din de toate. Chiftelele sunt facute la cuptor, fara ulei, stropite cu putina supa de legume.

Acest mesaj a fost editat de Sita: 30 March 2017 - 06:39 PM

#191 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 30 March 2017 - 10:47 PM

Corectie la meniu: in plus la pranz supa de ciuperci (juma' de portie). Fara desert deci fara curmale. O portocala la gustare, intre pranz si cina.

Despre dieta din legume si fructe, beneficii.

https://www.yahoo.co...-203910773.html

#192 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 31 March 2017 - 10:39 PM

- sarit peste micul dejun;

- smoothie si mai tarziu putin o banana;

- legume multe astortate (din punga, inghetate) facute in tigaie in putina supa de legume, sa fiarba bine si dupa aia am trantit niste orez brun si quinoa si am lasat pana s-a facut. Am mancat o portie maaaare. Foarte bun, nu a fost nevoie de sare pentru ca am cumparat amestecul de orez si quinoa gata preparat, cu sare cu tot. Cum nu mai sunt obisnuita sa mananc sarat, am trantit muuulte legume acolo si cu orezul si quinoa care aveau sare...s-a mai dus din sareala din pachet. Daca s-a inteles ceva...din ce am vrut sa scriu. :grin: Sunt pe fuga...

- desert dupa pranz juma' de paharel de suc de morcivi organic (mi se pare foarte dulce acum desi nu are deloc adaugat nimic in el, e virgin ca sa zic asa);

- o chiftea de falafel de ieri si restul de legume din tigaie de azi, de la pranz. Plus cateva (poate 3) linguri de ciuperci (de la pranzul de ieri). Azi termin resturile din frigider ca maine tot trebuie sa-l spal.

#193 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 01 April 2017 - 05:18 AM

In plus pepene galben la gustarea dintre pranz si cina dar foarte putin, cateva bucatele. Si doua curmale dupa cina, ca desert. Fara sport azi.

Mai trec meniul de maine, apoi duminica ma cantaresc si scriu rezultatele dupa prima saptamana de whole-food, plant-based diet, pe care o tin, cu asa de mare usurinta si placere.

#194 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje:

Postat 01 April 2017 - 08:07 PM

- o banana;

- cereale (de orz simplu) cu lapte (de alune, indulcit cu zahar ca am luat o cutie si era aia gresita, in loc de fara zahar am luat cu; il pusesem deja in castronul cu fructe si cereale, il incalzisem etc. Restul de lapte s-a dus la gura de chiuveta, pa pa.) Am pus in castron si: un kiwi, zmeurica, stafide si scortisoara;

- smoothie din banana, pepene galben, mango, spanac crud si ceai de cirese;

- varza, vinete pitici si cartofi toate date la cuptor, stropite cu supa de legume, condimentate bine cu diverse ierburi si ...cand e gata, mancat totul cu sos de salsa (ala de zilele trecute, facut in casa);

- un gref roz cu putina miere deasupra;

- mancare de ciuperci - portie mare cu mamaliga.

Pana acum am facut ca sport 10 min yoga si 20 min mers (pe malul oceanului, la prima ora, a fost super, pun poze pe FB, aici nu).

Acest mesaj a fost editat de Sita: 01 April 2017 - 08:08 PM

#195 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 235 Mesaje: