Salt la continut

Fotografie

Jurnal

• Subiect inchis Acest subiect este inchis
229 raspuns(uri) in acest subiect

#226 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 280 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate curenta:84
  • Greutate dorita:74

Postat 05 May 2017 - 04:11 AM

Foarte multe informatii despre plant-based diet:

#227 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 280 Mesaje:

Postat 08 May 2017 - 04:46 AM

Abia pe 26 mai implinesc doua luni de whole-foods, plant-based diet. Nu stiu de ce credeam ca am inceput din 12 martie dar nu e asa, am recitit jurnalul ultimele pagini si m-am lamurit.

Abia pe 26 mai o sa fac bilantul dupa doua luni. Merge greu, in sensul cu slabitul. Dar imi place mult dieta si-s foarte entuziasmata cu ea, nu mi-a trecut elanul, din contra.

Abia azi m-am prins ca trebuie sa mananc cel putin o salata mare pe zi, spre ex. la pranz si dupa aia felul doi ceva ce-o fi. Dar salata sa fie musai, zilnic.

Eu nu am mancat asa decat in primele zile, oarecum...in fine, am tot facut greseli dar asa am invatat. O sa ma tin de ea in continuare, de dieta adica, ca mod de viata.

#228 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 280 Mesaje:

Postat 10 May 2017 - 06:44 PM

Am inceput iar sa mananc paine neagra, de fapt niste chestii crocante din paine neagra, gen feliute subtiri, foarte bune cu multe seminte prin ele.

Meniul de ieri:

- cereale simple cu putina miere, cu lapte de alune, un kiwi si o mana de struguri, scortisoara si stafide;

- smoothie din mango, banana, spanac si ceai de mere cu scortisoara;

- supa de legume; cartofi (organici) la cuptor cu tofu si condiment multe, inclusiv susan; 2 curmale ca desert;

- suc de morcovi organic natural 100%, un mar, o banana;

- paine din aia neagra, crocanta cu hummus de casa, putina pasta de fructe de padure (un fel de gem fara zahar, cumparat). Plus inca jumatate de banana (mica).

Meniul de azi:

- paine crocanta neagra cu hummus, o jumatate de banana. Hummusul e facut de mine din: fasole garbanzo, masline, zeama de la juma' de lamaie, un fel de sos de soia in loc de sare (Bragg) si ca lichid putina zeama de supa de legume. Am pus si putin piper si o lingura de susan prajit. Totul la blender si e gata in 2 minute!

- smoothie din fructe de padure, mango, spanac, banana si ceai de mere cu scortisoara;

- supa de legume; drob de soia cu ceapa verde, ciuperci, patrunjel si doua oua in el (nu am avut ce sa fac, asa era reteta). Am pus in drob un lichid special, cu gust de afumatura. Iese foarte bun, o chestie speciala, juri ca mananci ceva cu carne si nu din soia. Drobul mancat cu muraturi asortate;

- serbet din fructe de padure cu banana si esenta de vanilie, suc de lamaie si putin lapte de alune. Tot facut in casa. Plus un paharel de suc de morcovi, organic;

- omleta din tofu cu ciuperci si praf de ceapa, oregano si marar.

Ca sare folosesc mereu nutritional yeast. Adica drojdie nutritionala, aici se vinde la magazinele cu produse sanatoase.

Meniul de maine:

- cereale ca acum doua zile;

- smoothie;

- supa si mamaliga cu tocanita de ciuperci peste care torn salsa fara ulei, fat free; cateva curmale;

- fructe sau serbet; suc de morcovi;

- drob cu salata.

#229 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 280 Mesaje:

Postat 13 May 2017 - 01:39 PM

Modificari la dieta:

- o sa incep sa mananc peste din cand in cand, maximum de doua ori pe saptmana, somon de Pacific;

- o sa mananc mai multe grasimi, nu mult mai multe dar spre ex. putin ulei de masline zilnic, o lingura in salata sau data pe gat;

- o sa beau kefir cu 99% fara lactoza (am gasit asa ceva in oras si e foarte bun) din cand in cand;

- o sa mananc oua normal, cand am chef.

Pastrez in dieta:

- zahar foarte rar;

- paine doar neagra, paste integrale, orez brun;

- fara alte carnuri;

- fara alcool deloc;

- fara sare, folosesc alte condiment in loc;

- lactate foarte rar, kefirul de care zic si foarte rar branza europeana de buna calitate.

#230 Sita

Sita

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 280 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 03:33 PM

Am tot citit pe net si o sa introduc si carne de pui sau curcan (cum mancam inainte sa tin vegan diet) macar de doua ori pe saptamana. E necesar pentru slabit si eu asta vreau. O sa fac un efort sa cumpar numai carne organica, de foarte buna calitate.

E scumpa, dar merita banii. Vegan diet a avut si un efect negativ pentru mine, mancatul de atatea legume si fructe, fasole si soia m-am balonat extraordinar. In 6 saptamani tot timpul am fost balonata si azi dimineata m-am masurat in talie. Am crescut 4 cm. desi am slabit aproape 2 kile. D-aia renunt la ea. Si d-aia si ca mi-a oprit CM.

O sa am o dieta normala, echilibrata si cu multe salate langa carne, oua, peste, alune si nuci, fructe si paine neagra, fasole rar si fara legume care baloneaza (varza, varza d-aia mica, broccoli, conopida etc).

Asta e.

8 useri citesc subiectul

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi