Salt la continut

Fotografie

Masina la 7.000 de euro

• Please log in to reply
19 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 21 November 2006 - 11:08 PM

Caut de ceva timp o masina de pana la 7.000 euro. As putea, poate, ajunge pana la 10.000 euro daca m-as chinui un pic. Dar preferabil 7000.

Cineva mi-a recomandat Opel Astra: e cam singura masina germana acceptabila in limita financiara impusa. Problema e ca ce am vazut pana acum pe aici la 7000 sunt masini destul de vechi (1997 - 2001), iar modelul Opel Astra Hatchback din 1997 e destul de urat...

Imagine postata

Altcineva mi-a recomandat un Renault - se spune ca ar fi foarte sigure. De acord, dar Renault-ul e o masina destul de slaba, siguranta fiind cam singurul avantaj. In rest, eu vad Renault-ul destul de apropiat de Dacia Logan.

Dacia nu vreau sa imi iau nici in ruptul capului. Pur si simplu Dacia a intrat pe un blacklist in creierasul meu :).

Masinile mici (Peugeut 206, Volkswagen Golf, Matiz, Smart, Seat Ibiza) nu imi plac - mi se par de femei.

Asa ca ma gandeam, de curand, sa-mi iau o masina din afara Romaniei, ca sunt mai ieftine. Am gasit cateva oferte de Passat prin Franta, pe la 8 000 de euro, inca 2 000 pe la vama si inmatriculari, ajung pe la 10 000, limita superioara. As atinge-o pentru un Passat ( Volkswagen e un lovemark pentru mine ).

Dar aici apar alte probleme - trebuie sa cunosc pe cineva in tara destinatie, la care sa pot ramane o zi, doua pana iau masina. Ceea ce nu prea se intampla in Germania sau Franta. Deci cam cade si optiunea asta.

Sunt, deci, pus intr-o dilema si impins de la spate de 1 ianuarie 2007 cand se spune ca taxele vor fi mult mai mari, odata cu intrarea in UE (adica inca vreo 2000 euro in plus).

Ceva pareri? Idei? Sau poate chiar ai o masina de vanzare? :D

#2 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 21 November 2006 - 11:55 PM

Alex.....din pacate nu am idei dar.....te pot caza pentru 2-3 zile la mine si sa-ti cauti masina preferata .Sau...imi spui cam ce vrei,ma uit ce oferte sunt la noi si iti spun.Inconvenientul ar fii ca eu stau la cuca-macaii in Germania ( 15 km pana la granita cu danemarca ) deci...te costa drumul cam mult.Daca vii cu bus-ul te puteam lua din hamburg si apoi mergem la noi.....Chestia e ca trebuie sa-ti numeri finantele.Mai perfect ar fii cineva din sudul Germaniei -e mai aproape de Ro.Alte idei nu am. bafta multa ! Si.....in locul tau,nu m-as baga la Opel......

#3 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 22 November 2006 - 09:05 AM

alex, mai sunt persoane care se ocupa cu chestia asta, aduc masini straine in tara, masini sh, bineinteles ca isi iau si ei comision...deci nu mai e nevoie sa-ti bati tu capul. dar nu stiu la ce pret ajung aceste masini si nici despre calitatea lor nu pot garanta. e doar o idee.
de masini ieftine straine am auzit ca chevrolet ar fi mai ieftina, dar iar nu stiu cit e de buna sau de masculina. succes!

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 22 November 2006 - 10:33 AM

Problema cu cei care aduc masini din afara, ai spus-o si tu, Himere: iau comision destul de mare (2000-300 daca nu chiar mai bine, depinde de masina).

#5 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 22 November 2006 - 11:25 AM

alex noi ne`am hotarat sa asteptam pana dupa 1 ianuarie cand dau astia drumul la vama si nu mai platesti atat de mult taxele la vama..si sincer cu 7000E iti poti lua o masina buuuuna din afara...babuinul meu vorbea cu un unchi de`al meu care face curse in afara si am zis ca scoatem dupa 1 ian 10000E din banca si sa se duca amandoi ca unchiumeu a zis ca in tarile nordice sunt maisni foarte bune la mana a doua si ca cu maxim 10000E iti poti lua una cu EURO 4 si in plus k acolo sunt obligati k in mom knd cumperi masina sa iti faca pe loc revizia si sa inlocuiasca ei ce e rau la ea...nu k la noi se duc la un service o vopsesc putin pe ici pe colo si gata e buna :)

#6 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 22 November 2006 - 12:19 PM

Andreea, din punct de vedere al taxelor, nu e neaparat mai convenabil sa-ti iei masina dupa 1 ian 07

Acest mesaj a fost editat de ina_ceva: 22 November 2006 - 12:22 PM

#7 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 22 November 2006 - 12:45 PM

Toyota, ceva? Corolla, hatchback?

Mi-am amintit o chestie: probabil ca stii ca marea majoritate a show-room-urilor vand si masini rulate, la care ofera si garantie, in jur de 1 an. Ar fi o varianta, poti trimite un mail la o reprezentanta volkswagen sa vezi ce au pe stoc si la ce preturi.

bafta!

#8 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 22 November 2006 - 01:09 PM

Revin cu detalii:

1. inainte de ianuarie 2007 - se ramburseaza TVA-ul din UE, se plateste cel de la noi

a. daca iti iei masina de la un autohaus, pretul pe care il dai acolo include si tva-ul din germania (16%). In momentul in care scoti masina din UE - pana in ianuarie nu suntem membri - vei primi valoarea TVA-ului inapoi. Cand o aduci in tara va trebui sa platesti taxele vamale (2-3%) si TVA-ul de la noi - 19%.

Exemplu: valoarea masinii la autohaus: 8.100 E din care 1.100 E valoarea TVA-ului din Germania. Cand iesi din UE, primesti inapoi 1.100 - ramai doar cu 7.000 E dati. Can intri in Ro, platesti taxele vamale si TVA-ul nostru, cam 1.400 - 1.500 E. Asta inseamna ca ai dat pe masina 7.000 + 1.500 = 8.500 E

b. daca iti iei masina de la o persoana fizica nu iti mai poti recupera TVA-ul din germania, insa vei plati TVA-ul la noi - asta inseamna ca pretul se ridica foarte mult.

2. dupa ianuarie 2007 - nu se mai ramburseaza TVA-ul din UE, dar nici nu se mai plateste cel de la noi

a. masina de la autohaus - dai un pret acolo pe masina, care include si TVA-ul lor; cand intri in Ro platesti doar taxele vamale, care sunt mici, dar va trebui sa platesti si taxele de inmatriculare, a caroro valoare nu se stie inca, dar care vor fi destul de mari dupa ce se aude.

Exemplu: valoarea masinii la autohaus: 8.100 E - cand iesi din Germania nu primesti nimic inapoi, cand intri in Ro platesti taxele vamale cam de 200 E, si apoi platesti taxa de inmatriculare. Pana in acest moment ai dat pe masina cam 8.300 E. Taxele de inamtriculare ar trebui sa fie mai mici de 200 E ca sa ramane acelasi pret ca cel de dinainte de ianuarie 2007, insa valoarea taxei ar fi mult mai mare.

b. daca iei masina de la o persoana fizica, vei plati doar taxele vamale si taxa de inmatriculare.

#9 Deea

Deea

Koala

• Membri
  • 2356 Mesaje:

Postat 22 November 2006 - 04:39 PM

Alex gasesti masina buna si pe la 8000...hai nu zic 7000...in Romania.

Uite aici masina noastra si la 8 mii a fost "evaluata" .... asta din cauza ca e 2001. Poate mi se pare mie frumoasa si buna...ca na...doar e a mea :)
Parerea mea e sa intri pe forumurile despre masini, o sa eviti samasarii in felul asta.

Dany tu de ce zici ca Opel nu? Noi suntem f. multmiti de Opel si cred ca tot Opel va fi si urmatoarea masina.

Renault-ul nu e o masina fiabila.

Daca vrei te pun in legatura cu al meu sot si in doua ore iti face capul calendar :) .... el numai masini viseaza :)
Acum serios daca vrei parerea lui...ca e mult mai in tema decat mine da-mi id-ul de mess si vorbiti, poate are ceva sfaturi bune.

#10 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 22 November 2006 - 07:45 PM

din ce am avzut opel-urile mai vechi, majoritatea au rugina, pe aripa exact sub roti
de ce nu te bagi la un daewoo sau un chevrolet...daca zici k loganul NU
desi asta la 10000 care e acum e super...prestige

#11 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 22 November 2006 - 08:17 PM

Multumesc frumos pentru raspunsurile oferite.

danyhoney, tie iti multumesc in mod special pentru disponibilitatea si ospitalitatea oferite. Ma gandesc serios la "oferta" ta :) . Adica ma gandesc ca diferenta platita pe autocar nu poate fi mai mare de 300 de euro. Oricum, trebuie sa ma mai gandesc la asta, pentru ca nu prea imi sta in obicei sa merg in vizita de cateva zile la cineva pe care nu cunosc mai deloc :) (incredibil ce instrument de comunicare poate fi un forum)

himere2005, asa cum spunea si Nessie, de obicei la fazele de genul asta, cel care aduce masina, la costul total mai adauga si el cateva mii de euro, in functie de masina. In plus, nestiind persoana respectiva, e foarte posibil sa modifice destul de multe la respectiva masina, fiind foarte tentant sa dezvolti un obicei din asta.

bubbles, asa cum spune si Ina, se spune ca dupa integrarea un UE taxele vor fi mult mai mari, nu mai mici. De acord, insa, ca masinile sunt mult mai ieftine in tarile nordice. By the way, tocmai mi-ai amintit ca am un prieten care merge des in Suedia. Sper sa nu uit sa vorbesc si cu el despre asta.

luchi, nu prea stiu cum e Toyota Corolla, dar vad ca noua pleaca de la 15.000 - cam mult...

Deea, masina propusa de tine arata destul de bine, dar sunt cateva lucruri care o departeaza de ce am eu in minte: e pe benzina (eu as vrea un diesel), are doua usi, si 8.000 mi se pare putin cam mult (e parerea mea si a chief-editor-ului de la o revista auto ce imi este prieten si cu care am discutat despre masina in cauza). In rest, imi place mult cum arata masina. As vrea sa discut cu sotul tau despre asta, o sa-ti trimit un mesaj privat cu ID-ul meu de Yahoo Messenger.

uka, multumesc pentru raspuns, dar Renault, Daewoo si Chevrolet sunt cateva din marcile pe care incerc sa le evit (de altfel, de la Chevrolet doar Chevrolet Kalus e mai ieftina si nu-mi place deloc). Ma intereseaza in mod deosebit masinile germane.

#12 Deea

Deea

Koala

• Membri
  • 2356 Mesaje:

Postat 22 November 2006 - 10:01 PM

Astept id-ul.

Atat s-a oferit pe ea...ce sa zic, nu ma pricep foarte bine, dar cu cat luam mai mult cu atat mai bine pt. noi. Ti-am aratat-o ca sa vezi cam ce poti lua la 8 mii...cat despre disel si mie mi-ar conveni mai mult diesel decat benzina, aici te aprob. :)

#13 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 23 November 2006 - 03:28 PM

m-am gandit k pe la marcile astea te-ai incadra la o masina noua si nu second...
la ford te-ai gandit?

succes sa ai parte d o maisna ffff buna care sa te plimbe unde vrei tu :p

#14 Sergiu

Sergiu

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:

Postat 25 November 2006 - 08:47 PM

uite am intrat si eu dupa mult timp pe aici si am vazut subiectul zilei , e foarte interesant si e un subiect care in mod deosebit ma intereseaza si pe mine , dar cred ca de 7000 de euro ti-ai putea aduce o masina mult mai buna decit un opel astra , mie acum citeva zile mi-a propus cineva din Italia sa-mi vinda un audi A 4 universal cu 3000 euro , e din 2001 si are doar 75000 km la bord , el il vinde din cauza ca se muta in dublin Irlanda , daca te intereseaza asta poti sa-mi dai un mesaj pe privat , pe nick-ul lui aki ca ea intra mai des ca mine , da-mi mess tau si eu vorbesc cu el daca nu a vindut masina sa te contacteze pe messenger . salut :floare:

#15 Sergiu

Sergiu

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:

Postat 25 November 2006 - 09:04 PM

sau daca vrei o marca anume iti pot da niste site-uri din germania si iti cauti singur : www.mobile.de , autoscout24.de , t-online.de , dar ai mare grija sa nu te arda vreunul , fugi de transferurile de bani , sau daca iti propune sa foloseasca vre-o " shipping company " , e acelas lucru cum ai da banii in mina hotului , ca dupa aia nu mai dai nici de masina nici de bani, si nici de companie , transferi banii pe contul unei companii fantoma si nui mai vezi inapoi , cel mai bine e sa cadeti deacord sa dai banii dupa ce vezi masina , sau mai e o smecherie care o propun ei cu wester union , iti propun ca cineva , prieten sau sotie sa-ti transfere pe numele tau banii in germania ........ si tre sa le scanezi fisa aia care atesta ca sa transferat banii pe numele tau , dupa spusele lor sa fie siguri ca vii in germania, si cind ajungi tu in germania banii nu mai sunt in WU , da si smecherii spun deobicei ca sunt din UK sau din Irlanda , ai grija inainte de a face ceva gindestete de mai multe ori , succes :hi:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi