Salt la continut

Fotografie

Mişcare şi Mâncare Sănătoasă - Toată Viaţa

rina 90 organizare luciditate sprijin

• Please log in to reply
119 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:
  • Din:Cluj-Napoca
  • Sex:Feminin

Postat 18 April 2017 - 02:32 PM

Salutări! :wave:

Nu e prima dată când încep o dietă, aşa că am puţină tristeţe în suflet că poate şi acest nou început se va termina tot cu un eşec. Recunosc, acum am mai multe cunoştinţe despre slăbit şi mă cunosc mai bine decât acum un an când am încercat ultima dată o dietă. Nu vreau să mă mint... cu siguranţă vor apărea din nou obstacole, cu siguranţă voi avea căderi, dar ceea ce vreau să mă întreb când o să ajung la capătul puterilor e: Ce mă face să mă opresc?

Până una alta, semnalmente:

177 cm înălţime

89 kg

32 ani

Vreau să încerc să ţin Rina 90. Încerc să slăbesc pentru că am probleme cu genunchii, când urc scările îmi scârţâie efectiv genunchiul drept. Vreau să slăbesc pentru a avea un corp armonios şi a fi mai vivace în viaţa de zi cu zi şi când mergem cu familia în drumeţii. Încerc să slăbesc şi pentru că asta mă ajută să mă cunosc mai bine, provocările mă pun faţă în faţă cu neputinţele mele, limitările mele emoţionale şi învăţ multe despre mine.

Cam atât pentru acum, bine v-am găsit şi sper să îmi găsesc culcuş cald printre voi!

#2 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2504 Mesaje:
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 18 April 2017 - 09:34 PM

Bine ai venit! :floare:
Succes! :*

#3 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 328 Mesaje:
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate curenta:84
  • Greutate dorita:64-69

Postat 18 April 2017 - 10:53 PM

Buna,

Ce dieta anume ai incercat acum un an, atunci cand ai esuat? Care e meniul tau intr-o zi normala? Tu esti in poza de la avatar? Arati foarte armonios in poza, nu stiu exact cand e facuta, la ce greutate adica. Te-ai gandit sa faci si putin sport zilnic? Ce alimente iti plac cel mai mult? Ce-ti displace ca aliment?

#4 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 19 April 2017 - 09:27 AM

Vă mulţumesc de primirea călduroasă! :-)

@Koala, ticker-ul tău mă motivează!!

@Soparla, îmi place motto-ul...keep on keeping on, cred că ăsta e secretul care îmi lipseşte mie să ţin o dieta până la capăt. Acum vreun an am ţinut tot Dieta Rina timp de vreo 3-4 săptămâni, am slăbit, eram foarte bine şi organizată cu mâncarea, apoi m-am lăsat dintr-o dată... Nu eu sunt în poză, e o poză pusă pentru inspiraţie, aşa aş vrea să arăt după ce slăbesc kilogramele în plus. Da, aş vrea să fac şi sport, chiar am făcut o lună de aerobic în martie, 5 zile pe săptămână, după care am ameţit la o oră şi nu m-am mai dus... Mie îmi cam place să mănânc de toate - asta e şi atuul meu şi dezavantajul - îmi plac legumele, salatele, fructele, seminţele, dar la fel de mult îmi place pâinea, untul, cartofii... Numai ceapă nu pot mânca.

Azi e zi de proteine şi am în meniu:

DIMINEAŢA: fructe

PRÂNZ: copănele de pui cu dovlecel la grătar şi castraveţi muraţi, plus supă de legume şi o felie de pâine integrală

CINA: jumătate din porţia de la prânz.

O să fac puţin stretching şi abdomene, căci la mine grăsimea e în jurul taliei.

Succes tuturor! :-)

#5 mia02

mia02

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1566 Mesaje:

Postat 20 April 2017 - 08:24 AM

Vă mulţumesc de primirea călduroasă! :-)

@Koala, ticker-ul tău mă motivează!!

@Soparla, îmi place motto-ul...keep on keeping on, cred că ăsta e secretul care îmi lipseşte mie să ţin o dieta până la capăt. Acum vreun an am ţinut tot Dieta Rina timp de vreo 3-4 săptămâni, am slăbit, eram foarte bine şi organizată cu mâncarea, apoi m-am lăsat dintr-o dată... Nu eu sunt în poză, e o poză pusă pentru inspiraţie, aşa aş vrea să arăt după ce slăbesc kilogramele în plus. Da, aş vrea să fac şi sport, chiar am făcut o lună de aerobic în martie, 5 zile pe săptămână, după care am ameţit la o oră şi nu m-am mai dus... Mie îmi cam place să mănânc de toate - asta e şi atuul meu şi dezavantajul - îmi plac legumele, salatele, fructele, seminţele, dar la fel de mult îmi place pâinea, untul, cartofii... Numai ceapă nu pot mânca.

Azi e zi de proteine şi am în meniu:
DIMINEAŢA: fructe
PRÂNZ: copănele de pui cu dovlecel la grătar şi castraveţi muraţi, plus supă de legume şi o felie de pâine integrală
CINA: jumătate din porţia de la prânz.

O să fac puţin stretching şi abdomene, căci la mine grăsimea e în jurul taliei.

Succes tuturor! :-)

Bine ai venit!
Koala e Manniucu și șopârle e Sita ;)

#6 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 20 April 2017 - 01:13 PM

:-)

Ieri a fost cam horror, mi-a fost foarte foame sau cel puţin am avut o mie de senzaţii de foame. Un fel de sevraj mai degrabă (îmi era foame şi după ce m-am ridicat de la masă!!). Cel mai greu lucru de făcut e să nu mănânc între masa de prânz şi cină. De fiecare dată când îmi apărea senzaţia de foame, beam un pahar de apă. Am trecut cu bine prima zi. Mai am 89 de zile :))

Meniul de azi:

MICUL DEJUN: mere şi nuci

PRÂNZ: zamă de legume, cartofi şi morcovi aburiţi.

CINA: jumate din porţia de la prânz.

Mă simt deja mai uşoară, dar scepticismul nu m-a părăsit... nu sunt convinsă că mă voi ţine de treabă până la capăt...

Să ne vedem mâine cu bine, mai ales că e zi de carbohidraţi :cheer:  şi voi face crumble cu rubarbă!

#7 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14068 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 21 April 2017 - 09:36 AM

Bine ai venit!

Cat ai mancat? Esti sigura ca aveai cum sa te saturi tinand cont de cantitatea pe care ai mancat-o? Mie mi se pare ca e prea putin, dar poate sunt portiile f f mari.

#8 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 21 April 2017 - 10:43 AM

Mi-ai dat de gândit. Porţiile sunt mai mici decât aş fi mâncat eu în mod normal... dar cred că sunt cantităţi ok. O să calculez caloriile să văd ce zice ştiinţa. :)

Mulţumesc! :floare:

#9 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 21 April 2017 - 07:21 PM

ZIUA 3 - CARBOHIDRAŢI

MICUL DEJUN: nuci şi mere

PRÂNZ: cous-cous cu legume

CINA: pâine cu unt, un pic de ciocolată

Azi a fost ok-ish, n-am mai avut senzaţii de foame nebună. Mâine e zi faină de fructe şi legume. Am în plan mere, morcovi cruzi şi supă de varză. O să vină o prietenă în vizită să facem prăji, o să gust o bucată mică şi o să mă bucur :-) Asta clar nu e în dietă, dar ce am învăţat de-a lungul timpului e să nu devin habotnică cu dieta, mai ales dacă vreau să o ţin pe termen lung.

E mare lucru că nu mănânc între mese, că cina o iau la ore rezonabile 17-18 versus 21-22 cum mâncam înainte. E mare lucru că nu mai mănânc o jumătate de pâine pe zi cum mâncam eu de obicei :p E mare lucru că beau apă. Mare lucru ar fi şi să mă ţin de dietă până la capăt...

#10 mia02

mia02

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1566 Mesaje:

Postat 22 April 2017 - 02:42 PM

Hai ca suntem aici sa ne susținem una pe cealaltă. ;)

#11 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 23 April 2017 - 05:23 PM

Mersi, Mia, de susţinere! :* Primesc toată susţinerea din lume, că am nevoie! 

Ieri, VITAMINE, destrăbălare:

mere, nuci, supă de legume, ceai şi ... crumble cu rubarbă şi îngheţată (e o treabă ritualică, când se face rubarba în spatele blocului, vine o prietenă şi facem crumble cu rubarbă şi îngheţată.... de ani de zile durează şi nu am vrut să stric feng-shui-ul cu dieta mea....MERGEM ÎNAINTE!)

Azi, PROTEINE:

MIC DEJUN: măr

PRÂNZ: ochiuri cu ardei kapia şi castraveţi, o felie de pâine cu unt

CINA: 2 iaurturi mici şi câteva felii de caşcaval.

Să-mi fie de bine, până dimineaţă fac pauză. Sau cum zice Rina 90: s-a terminat perioada de ingestie, urmează perioada de digestie :D

Încă nu m-am cântărit. Mă ţin în suspans...

#12 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 25 April 2017 - 01:17 PM

ZIUA 7, CARBOHIDRAŢI:

MIC DEJUN: mere

PRÂNZ: mămăligă cu varză la cuptor, am găsit o reţetă genială (varză frământată cu sare până se înmoaie, adaugi cimbru, mărar, ardei roşu tăiat, ceapă călită separat, bulion, morcovi răzuiţi mărunt, apă - se pun la cuptor şi după vreo juma de oră stropeşti cu un pic de vin şi mai laşi până scade)

CINA: cioco şi prăjitură

Sunt nerăbdătoare să ajung la un cântar., mai ales că a trecut o săptămână. :naughty:

#13 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 26 April 2017 - 01:54 PM

Az' noapte eram tare supărată şi am luat un pic de medicament pentru supărare: juma' de cioco şi o banană. Oh, well...

Astăzi m-am recules de jos şi am continuat cu ZIUA 8, VITAMINE: dimineaţa mere şi la prânz o salată (castraveţi, ciuperci, roşii, ardei, salată verde, ulei, sare), un pic de covrig.

#14 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 26 April 2017 - 09:45 PM

...în perioada asta "delicată" a lunii se pare că o iau razna. Cina, în zi de vitamine: după ora 20, sandwich cu piept de pui şi salată de crudităţi :)))

#15 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 28 April 2017 - 04:34 PM

Ieri, ZIUA 9, PROTEINE: Am început minunat, micul dejun fructe, prânzul ochiuri şi seara am fost la o aniversare în aer liber: mici, slănină, carne de porc, salată de boef, prăjituri, tort, suc :)))) Am plecat de-acolo rostogolindu-mă :))))) Să-mi fie de bine!

Azi, ZIUA 10, AMIDON: dimineaţa n-am avut fructe în casă şi am mâncat un iaurt, apoi a fost soţul la cumpărături şi am mâncat banane şi mere. La prânz am mâncat orez cu legume mexicane. Cina va fi identică cu prânzul.

Mai are cineva probleme să se ţină de dietă când e la petreceri? :D

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi