Salt la continut

Fotografie

Mişcare şi Mâncare Sănătoasă - Toată Viaţa

rina 90 organizare luciditate sprijin

• Please log in to reply
119 raspuns(uri) in acest subiect

#31 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 05 May 2017 - 01:46 PM

Citeste Nutrientii Si Importanta Lor In Alimentatie, e scurt si la obiect. 160g proteine e foarte mult pentru tine. Eu as zice sa mergi pe 80g proteina, maxim 90g.

La 1832 calorii ar fi asa:

80g proteina - 320 calorii

40% carbi inseamna 732 calorii, adica 183g carbi

restul grasimi, adica 780 calorii = 86g lipide

#32 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:
  • Din:Cluj-Napoca

Postat 05 May 2017 - 01:53 PM

ok, mulţam fain, mă documentez acum.

#33 amavio

amavio

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1049 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 07 May 2017 - 10:26 AM

@ Primavara: Fara suparare, stimata doamna/domisoara, dar parerea mea este ca inca nu posedati motivatia necesara pentru a va apuca - constient si responsabil, de procesul de slabire. Toate postarile dumneavoastra, mai ales ultimele, au in centru ideea de a manca ce doriti, cand doriti si, foarte pe aproape de cat doriti.

Ar fi mai util sa constientizati ca acest stil de viata (indiferent de motive) a condus la acumularea acelor kilograme in plus. Asociat cu lipsa de miscare, bineinteles.

Aveti acces la o sumedenie de informatii utile pe acest forum, care este este plin de persoane ce va pot sprijini activ si care au trecut/trec prin felurite diete sau au ales sa schimbe modul de viata cu unul mai sanatos, dar - in loc sa profitati de aceste avantaje, dumneavoastra preferati, fara o documentare adecvata, un site cvasi-obscur, creat pentru promovarea unor produse si plin de testimoniale (ceea ce trebuia sa va dea cel mai mult de gandit).

Va doresc succes si ganduri bune!

#34 mia02

mia02

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1566 Mesaje:

Postat 07 May 2017 - 08:21 PM

@ Primavara: Fara suparare, stimata doamna/domisoara, dar parerea mea este ca inca nu posedati motivatia necesara pentru a va apuca - constient si responsabil, de procesul de slabire. Toate postarile dumneavoastra, mai ales ultimele, au in centru ideea de a manca ce doriti, cand doriti si, foarte pe aproape de cat doriti.
Ar fi mai util sa constientizati ca acest stil de viata (indiferent de motive) a condus la acumularea acelor kilograme in plus. Asociat cu lipsa de miscare, bineinteles.
Aveti acces la o sumedenie de informatii utile pe acest forum, care este este plin de persoane ce va pot sprijini activ si care au trecut/trec prin felurite diete sau au ales sa schimbe modul de viata cu unul mai sanatos, dar - in loc sa profitati de aceste avantaje, dumneavoastra preferati, fara o documentare adecvata, un site cvasi-obscur, creat pentru promovarea unor produse si plin de testimoniale (ceea ce trebuia sa va dea cel mai mult de gandit).
Va doresc succes si ganduri bune!

Eu cred ca în loc sa o susții sa își găsească motivația și sa își poată schimba stilul de viata, o cerți ca nu își găsește un motiv pentru care sa slăbească. Și eu sunt în punctul în care e ea, îmi doresc, dar nu ma pot abține, am motine sa slăbesc, dar trec printr'o perioada în care psihic sunt sub pământ, nici măcar la pământ și ma afund im mâncare, asa probabil e și ea. Nu cred ca e ok sa o iei la întrebări, dacă nu poți ajuta, nu incurca, sau mai bine taci.

Acest mesaj a fost editat de mia02: 07 May 2017 - 08:22 PM

#35 amavio

amavio

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1049 Mesaje:

Postat 07 May 2017 - 10:46 PM

Tot ce se poate, Miha, mulțumim că tu ajuți mai mult ca mine.
Și-mi mai cer scuze că nu sunt de acord cu lipsa informarii, în actualele condiții de acces la datele de interes.
Demersul meu a fost cauzat de faptul că, atunci când eu am luat-o pe arătură, mi-a prins foarte bine o săpuneală zdravănă.
Care m-a și făcut să-mi revăd motivațiile și țelul final.
Dar, dacă tu spui să nu mai mă bag, te ascult; eu am crezut că s-a săturat de *prieteni* care o îndeamnă să-și păstreze actualul stil de viață deoarece, vezi Doamne, nu se poate abține. Stă în puterea fiecăruia să caute/găsească motivația.
Succes!

Acest mesaj a fost editat de amavio: 07 May 2017 - 11:03 PM

#36 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 08 May 2017 - 02:28 PM

În ultimele zile am făcut descoperiri epocale:

Dacă mănânc bine la micul dejun, trec ore întregi până să mi se facă foame, nu simt nevoia să mănânc între mese şiiii am o dispoziţie foarte bună! Şi îmi influenţează felul cum mănânc toată ziua. Adica la prânz nu mai simt nevoia să mănânc o tonă, chiar din contră, îmi rămâne în farfurie. Iar la cină prefer chestii uşoare, instinctiv.

O altă descoperire, am început să introduc salate lângă orice mănânc şi totul a prins altă formă.

Nu mai simt nevoia să mănânc dulciuri!!!

La finalul zilei, când fac calculul de calorii, sunt în grafic.

Continui cu alergarea, seara.

@Amavio, apreciez faptul că ţi-ai spus părerea şi sunt total de acord cu tine. Nu deţin motivaţia necesară să urmez o cură de slăbire. Mai ales că pe lângă voinţă trebuie să lupt cu o stare permanentă de iritare din cauza faptului că sunt mereu flămândă de la mâncatul de fructe dimineaţa.

Acest mesaj a fost editat de Primavara: 08 May 2017 - 02:28 PM

#37 amavio

amavio

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1049 Mesaje:

Postat 08 May 2017 - 04:10 PM

@Primavara: Clar, RINA nu era pentru tine. Cu puțină atenție la dimensiunea porțiilor și, de ce nu, prin alegerea unor alimente mai sănătoase/organice, se poate slăbi lejer.
Spor!

#38 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 14065 Mesaje:

Postat 09 May 2017 - 08:27 AM

Suna foarte bine! :clap: 

#39 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 09 May 2017 - 08:54 PM

Citesc de multă vreme despre partea emoţională care mă face să mă îngraş şi după teoria lui Jon Gabriel (The Gabriel Method) problema la mine este că atâta timp cât a avea un "corp mare" mă face sa mă simt în siguranţă, nu voi putea slăbi sustenabil. Şi m-am întrebat oare de ce ar vrea subconştientul meu să mă ţină "mare", adică cu kilograme în plus?

- E foarte adevărat că toata copilăria m-am simţit neglijată şi am folosit mâncarea ca şi substitut pentru afecţiune.

- Nu m-am simţit în siguranţă mare parte din viaţa mea şi ştiu clar că prin "mărime" încercam să compensez fragilitatea mea interioară.

- Pe de altă parte, colăceii mă fac să mă simt protejată, în cocoon-ul meu, departe de realitate.

- Când nu aveam kilograme în plus îmi era foarte greu să trec pe lângă grupuri de băieţi, comentariile lor mă făceau să mă simt hărţuită şi cumva inconştient am decis că prin îngrăşare voi deveni invizibilă pentru ei.

Aşa că mă întreb, conform teoriei lui Jon Gabriel: Am ajuns eu în punctul acela al vieţii în care a fi slabă este echivalent cu a mă simţi în siguranţă?

#40 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate dorita:64-69

Postat 09 May 2017 - 09:52 PM

E posibil. Trebuie sa vezi cand slabesti, sau cand incepi sa slabesti cum o sa te faca sa te simti. In orice caz nu tu esti responsabila de comportamentul de om de grota al celor din jur, ma refer aici la cei care iti adresau cuvinte...pot sa-mi imaginez de care, asa in grup fiind. Deci si lasi, dupa ce ca erau animale. Asa oameni raman la fel toata viata de regula, animale abrutizate. O viata de animal, cu neveste ca niste animale, cu copii animale si ei precum parintii etc. Vorbesc aici de caracterul lor si de  bunul simt.

Conform unui studiu dat publicitatii in Ro acum aprox. 8 ani (nu-mi mai aduc aminte cu exactitate) femeile din Ro sunt in timpul vietii abuzate verbal sau fizic (in mod sexual, ori prin comentarii, ori molestare, aici nu intra si violul) de catre barbati straini/necunoscuti in proportie de ceva de genul 45%. Deci cu alte cuvinte cam jumatate din femeile din Ro sunt supuse la asemenea tratamente in timpul vietii lor cel putin o data. Studiul a fost facut cu bani europeni din cate imi amintesc si au fost testate femei intre 7 si 65 de ani (adica intrebate prin formulare anonime). Atunci cand a fost dat publicitatii studiu nu s-a facut mare valva in jurul lui in Ro desi mie personal mi s-a parut surprinzator rezultatul. D-aia nu ma mai mira nimic acum, de cate ori citesc sau aud despre ceea ce ai scris tu ca ai patit.

Din experientele mele personale in Ro a trebuit sa ma descarc la psihoterapie in tara in care locuiesc acum. Recomand cu caldura niste ore daca esti deschisa si la asta. In Ro inca e rusine sa faci psihoterapie ca zice lumea ca esti nebun. Eu in locul tau as incerca si nu as spune la nimeni. Pot sa-ti confirm clar ca te-ar ajuta in procesul de slabire si de refacere a unei baze, unei fundatii mentale mai solide. Pentru mine a fost cea mai buna investitie in mentalul meu.

Foarte sensibil subiectul dar...foarte potrivit pe acest forum. Multe femei isi construiesc in jurul lor prin grasime un fel de platosa, ca un scut care sa le protejele de atacuri si comentarii sexuale, nedorite. De multe ori treaba asta se face inconstient, fara sa realizezi ce faci.

Succes in continuare cu mancatul de salate alaturi de alte feluri preferate!

Acest mesaj a fost editat de Sita: 09 May 2017 - 09:53 PM

#41 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • 14065 Mesaje:

Postat 10 May 2017 - 12:58 PM

E foarte bine ca incerci sa descoperi de ce te-ai ingrasat. Realizand care e problema poti sa incerci sa rezolvi problema, sa gasesti alte metode pentru a face fata situatiilor.

Zic si eu ca Sita, sa mergi la psiholog, daca ai posibilitatea si deschiderea sa faci asta. E un drum greu, dar acum nu poti sa mai dai inapoi, cand deja sti cateva din cauze. :*

Sita, 45% pare incredibil de mult dar in acelasi timp pare si cam putin, tot din experienta personala zic si eu. 

#42 mia02

mia02

Iepuras

• Membri
  • 1566 Mesaje:

Postat 11 May 2017 - 09:34 AM

Tot ce se poate, Miha, mulțumim că tu ajuți mai mult ca mine.
Și-mi mai cer scuze că nu sunt de acord cu lipsa informarii, în actualele condiții de acces la datele de interes.
Demersul meu a fost cauzat de faptul că, atunci când eu am luat-o pe arătură, mi-a prins foarte bine o săpuneală zdravănă.
Care m-a și făcut să-mi revăd motivațiile și țelul final.
Dar, dacă tu spui să nu mai mă bag, te ascult; eu am crezut că s-a săturat de *prieteni* care o îndeamnă să-și păstreze actualul stil de viață deoarece, vezi Doamne, nu se poate abține. Stă în puterea fiecăruia să caute/găsească motivația.
Succes!

Dacă pe tine te-a ajutat nu înseamnă că ajută și pe alții, încearcă sa o cunoști puțin și sa vezi ce ar ajuta și cum poți ajuta tu. Eu nu am spus ca ajut mai mult ca tine, nu am timp nici pentru mine, dar nu îmi place sa vad ca cineva e luat la rost.

#43 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 12 May 2017 - 01:00 PM

Treburile merg bine, salatele curg gârlă. Mănânc orice vreau, dar combin cu câte o salată de crudităţi, gigantică. Mai mănânc şi câte un pic de ciocolată când am chef, dar 95% mănânc sănătos, gătit de mine, fără E-uri şi zahăr. Aş vrea să ajung la un cântar, chiar sunt curioasă dacă am dat jos din kilograme. Blugii nu-i mai pot lua fără curea, deci am un non scale victory :D

La mine grăsimea e concentrată în special în jurul taliei, în rest am picioare frumoase şi braţe ok. Am mai observat că din cauză că nu stau dreaptă cu spatele, corpul a început să depună grăsimea pe partea de sus a spatelui ca să balanseze centrul de greutate al corpului. Deci am nevoie să îmi corectez postura şi să lucrez muşchii spatelui mai mult. 

Deocamdată fac exerciţii simple pentru abdomen, atâta e maximul de mişcare de care sunt în stare. Iar azi dacă nu plouă voi merge la alergare. Să caut ceva exerciţii pentru muşchii spatelui, să-i tonific un pic, să stau mai dreaptă.

@mia E greu când ai copil mic, chiar simţi că nu ai timp nici pentru tine... ştiu că şi la mine primii 2 ani de bebeluşenie au fost crunţi. Daca mai şi alăptezi, atunci corpul cere mai multă mâncare decât în mod normal şi combinat cu nedormitul, oboseala şi nevoile neîmplinite ale mamei... e greu. :(

#44 mia02

mia02

Iepuras

• Membri
  • 1566 Mesaje:

Postat 13 May 2017 - 07:03 AM

Știu cum e cu copil mic, eu am 2 mici ;)

#45 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 13 May 2017 - 04:56 PM

Pentru @Sita şi @ActualaSlabutza, care mi-au recomandat psihoterapie, chiar azi am încheiat un curs de 8 săptămâni "Cercul Siguraţei" (iniţiat de Kent Hoffman) unde am învăţat despre relaţiile dintre copii şi părinţi, curs care a fost curată terapie pentru mine. O să mai avem un grup de suport o dată pe lună, cred că mă va ajuta.

6 useri citesc subiectul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi