Salt la continut

Fotografie

Mişcare şi Mâncare Sănătoasă - Toată Viaţa

rina 90 organizare luciditate sprijin

• Please log in to reply
119 raspuns(uri) in acest subiect

#106 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 03 July 2017 - 01:55 PM

Ma bucur ca iti este asa de bine fara zahar, mult succes in continuare. :cheer:

#107 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:
  • Din:Cluj-Napoca

Postat 04 July 2017 - 05:36 PM

10 minute de jumping jacks şi variaţiuni pe temă :) inspiraţie de aici:

all sweaty :)

Acest mesaj a fost editat de Primavara: 04 July 2017 - 05:41 PM

#108 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 04 July 2017 - 09:46 PM

Revelator

#109 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 05 July 2017 - 10:05 PM

Concluzia din ultimele zile:

Chiar şi sportul poate să schimbe biochimia corpului, deci nu trebuie tratat  ca "pierdere de calorii" ci ca activator de metabolism. Pentru asta ai nevoie de antrenamente scurte şi intense.

#110 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 11 July 2017 - 12:35 PM

Studiez în continuare treaba cu insulina şi leptina. Am ajuns la noi descoperiri, care au următoarele concluzii.

Leptina, hormonul care anunţă creierul că e grăsime multă depusă pe corp şi că poate mări metabolismul pentru slăbire + să taie poftele de mâncare, este împiedicat să ajungă la creier din cauza insulinei crescute. Cum facem să ajungă leptina la creier:

1 - culcare la ora 22
2 - să nu mănânc după ora 20 -> insulină scăzută -> leptina ajunge la creier când dorm, dacă e şi melatonina!! prezentă

3 - melatonina: să mă culc undeva unde e complet întuneric
4 - să evit spike-urile de insulina - fără zahăr, fără produse rafinate

Au trecut mai bine de 2 săptămâni de când nu mai mănânc zahăr şi produse cu zahăr. Începutul e bun. Acum mai rămâne şi reglarea circadiană, să vedem dacă se eficientizează leptina. Oricum, nu mai am poftele alea nebune de dinainte. Cu siguranţă este un proces pe termen lung ceea ce încerc eu să fac aici.

#111 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 11 July 2017 - 01:05 PM

5 - să las pauzei între mese, timp în care insulina să îşi poată reveni la normal, făra să fie mereu spike-uită de ronţăieli

#112 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 17 July 2017 - 01:31 PM

3 săptămâni fără zahăr. Minus 2 kg. Nu mai am pofte deloc - nici de dulce nici de mâncare între mese. Mănânc puţină pâine, şi aceea integrală şi cu multe seminţe. Când am energie mai scăzută mănânc un fruct. Beau apă pentru că îmi trebuie - nu am nevoie să îmi impun.

Îmi lipseşte mişcarea, sper să reiau alergarea de azi.

#113 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Inaltime (cm):172
  • Greutate maxima:71,80
  • Greutate dorita:60

Postat 17 July 2017 - 01:34 PM

Asa ma bucur pentru tine!  :floare:

#114 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate dorita:64-69

Postat 17 July 2017 - 03:37 PM

Bravo, e super! Eu am o saptamana azi. Tot fara zahar deloc. Pana acum mancam foarte rar dar acum am zis sa-l scot de tot si rezist fara. Ma simt foarte bine. Deocamdata nu am slabit deloc. Succes cu sportul! Eu am inceput un program foarte structurat, luni miercuri si vineri fac pilates cate 30-40 min dar greu ca transpir rau de tot deci nu e usor. Am o carte. Si marti si joi tras de fiare. Mi-am cumparat un fel de banca din aia simpla, care se face si oblica putin ca sa fac exercitii pentru abdomene si pectorali pe ea. Vine joi acum, abia-astept. Am luat-o folosita, a costat o nimica toata. Greutati am deja acasa destule si haltera si gandere. In plus ies si merg serile cu sotul pe afara, cam 30 de minute dar nu zilnic, poate de 3-4 ori pe saptamana. Iar in weekend iesim si urcam la munte o data, adica o zi. Tot asa vreo 30-40 de min.

Vreau sa ma tin de programul asta de sport si dieta pana in ianuarie fara sa fac pauza, sa vedem pana atunci cand o sa slabesc.

Succes si tie si mie! Tin pumnii!

Acest mesaj a fost editat de Sita: 17 July 2017 - 03:39 PM

#115 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 17 July 2017 - 06:21 PM

Succes, SIta!!!!

După ce am realizat că trebuie să mă focalizez pe biochimie şi pe procesele din corp, totul a devenit firesc. Şi faptul că am slăbit e dovada clară că funcţionează.

Aş putea să îmi procur şi eu greutăţi să lucrez acasă, în zilele când e prea complicat să ies la alergat, bună ideea ta!

Ce mai vroiam să scriu, zilele trecute nu ştiu ce-a fost în capul meu, dar am cumpărat un salam (cumpăr ffff rar salam, de 3 ori pe an când fac pizza!) fără să mă uit pe etichetă. Conţinea monoglutamat de sodiu (glutamat monosodic), un aditiv care provoacă spike mare de insulină. M-am simţit suuuuper umflată după ce l-am mâncat - efectiv parcă aveam o stare de inflamaţie în tot corpul, super naşpa. Citisem despre MSG săptămânile astea, dar cum gătesc totul în casă, din materie primă, nu mi-am făcut griji... Sunt mult mai atentă la cum mă simt după ce mănânc un aliment ... mă simt bine? am energie? E fain ca am devenit foarte receptivă şi corpul meu îmi dă semnale clare. 

Ieri am gustat dintr-un biscuit cumpărat de soţul, eram curioasă cum o să îl simt la gust - am simţit efectiv că e un biscuite îmbibat în parfum - totul numai chimicale... şi era din cei sănătoşi cică, cu merişoare pri-năuntru. A fost naşpa să înghit firimitura aia chimică.

Nu mănânc nici miere, o simt foaaarte dulce şi nu mă mai atrage.

Nu mai beau nici lapte, cică şi laptele ridică insulina foarte mult şi rapid. Dar mănânc iaurturi şi brânză.

Iau totul după criteriul: cum mă simt după ce mănânc un aliment?

#116 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 17 July 2017 - 06:32 PM

Foarte bine faci, asa si trebuie. Am patit si eu asa cu o chestie dulce de-a sotului, asta inainte sa incep sa nu m ai mananc zahar. Mi s-a parut ca are un gust de chimicale crunt. Am scuipat chestia din gura. Eu nu mai mananc deloc lactate, nimic nici un produs din lapte, nici branza. Rezist eroic desi imi vine greu. Am luat niste lapte de cocos ieri si mi s-a parut foarte bun, am facut un fel de latte la blender. Am pus lapte de cocos, cacao praf dar fara zahar, esenta de vanilie si putina stevia pentru dulceata. Plus gheata. A iesit foarte bun, ca un fel de crema de cacao super. Ala a fost desertul meu ieri.

In loc sa-ti cumperi greutati, poti sa faci sport cu sticle din plastic in care pui nisip sau apa. Asa faceam pe vremuri si era foarte bine. Exista niste sticle mari dar lungi subtiri si cu alea poti sa faci exercitii pentru biceps/triceps sau pectorali...foarte bine, nu ai treaba.

#117 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate dorita:64

Postat 18 July 2017 - 12:47 PM

Felicitari pentru slabit! :clap:

#118 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 18 July 2017 - 05:31 PM

Nu simt că aş avea mai multă energie neapărat, dar e ca şi cum aş avea mai mult chef, mai multă disponibilitate de a face lucruri prin casă. M-a apucat un soi de hărnicie pe care n-am mai avut-o până acum. Niciodată.

Credeam că mănânc puţin zahăr. Cafea nu consum, la ceai nu îmi pun niciodată. Daaaar, zahărul ăsta e băgat în orice: biscuiţi, îngheţată, ketchup, fulgi de porum, ciocolată, prăjitură, patiserie. Eu de fiecare dată când ieşeam din casă îmi luam o mică trataţie. Şi uite aşa şugăr azi, şugăr dimineaţa, şugăr după mâncare, şugăr la plimbare, şugăr la culcare .... la calorii nu simţeam că fac vreun mare păcat, dar uite că la insulină s-a resimţit... şi aşa s-a depus toată grăsimea asta pe burtică. Pam-pam!

#119 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 18 July 2017 - 05:45 PM

Eu in locul tau m-as apuca si sa trag un pic de fiare, ar ajuta mai ales pentru talie ca sa se duca din sunca. Pe buna ca da. Eu am facut burtica acum vreo trei ani. Brusc. Cred ca de la hormoni. Se vede nasol, adica sare in ochi. D-aia m-am apucat acum sa trag de fiare, sa fac abdomene si sa fac pilates (mai ales e bun pentru talie ce fac eu, intinderi etc.).

Acest mesaj a fost editat de Sita: 18 July 2017 - 05:46 PM

#120 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 19 July 2017 - 05:17 AM

caut pe youtube ceva exerciţii, mersi! :)

5 useri citesc subiectul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi