Salt la continut

Fotografie

Jurnal Mihaela

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Miha3la

Miha3la

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:
  • Din:Lüdenscheid, Germania
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):176
  • Greutate maxima:73
  • Greutate curenta:67.5
  • Greutate dorita:57

Postat 05 May 2017 - 06:54 PM

Se intampla sambata 29 aprilie 2017 , acum o saptamana mai degraba sa pun stop hranei grase si a dulciurilor, dupa ce ne facusem piata, dimineata inainte de a pleca de acasa nu aveam gandul asta de a slabi. Cantarul digital era mort de cateva saptamani bune, fara baterii. Eram curioasa cate kilograme aveam, eu simteam ca dadusem jos si am luat noi baterii. 

Ajunsi acasa, tinta m-am dus spre cantar sa-i schimb bateriile vechi cu cele noi  :grin: si m-am si pus pe el sa vad cat imi da. M-am socat de-a dreptul, nu slabisem deloc, ci ma ingrasasem. Prima data in viata mea sa trec peste 70 kile. Aveam 73 de kg  :sorry: si i-am spus sotului de azi inainte nu mai pun gura pe prajeli, carne de porc, nimic si el imi radea in fata ca orice dieta pe care o tot luam de pe internet nu o duceam pana la capat. M-am gandit sa-mi fac propriul meniu in fiecare zi dupa calorii. Sportul pana acum sunt doar joggingul alaturi de cainele meu si mersul pe jos atunci cand ma intorc de la serviciu, am destule urcusuri si coborasuri, este oras de munte. Cu toate ca vreau sa merg si la o sala de fitness de a trage un pic de "fiare" de a-mi pune si muschii in miscare mai bine. 

Chiar daca am 1.76 , "soriceii" mi s-au asezat total aiurea, la abdomen si solduri si de acolo doresc sa le elimin. 

Mi-am instalat o aplicatie unde imi arate cate calorii au fiecare aliment in parte , "Jurnal de alimente" , cu toate ca nu sunt toate accesibile (gratuite) si de cand am descoperit site-ul acesta intru si aici . Din pacate meniul de duminica nu l-am notat in aplicatie, am inceput din ziua de luni sa scriu. 

Luni 1 Mai 

Mic dejun: cereale de porumb cu lapte 1,5% , 1 ou fiert - 342 calorii

Gustare: 1 mar - 159 calorii

Pranz : Aici am comis fapta cu Ziua de 1 Mai , am mancat 3 frigarui grecesti , asta insemnand cam 100 de grame de bucatele de carne nu prea grasa cei drept - 194 calorii

Cina: 1 felie paine prajita cu cateva felii de branza taiata foarte subtire , 1 cana de ceai verde neindulcit , un mar - 139,5 calorii

Gustare: jumatate din banana si un iaurt scazut in grasime cu fructe de padure - 210

Total : 1363 calorii

Revin si cu restul meniurilor din saptamana asta. Ma trage cainele afara pentru alergat  :)) .

#2 Miha3la

Miha3la

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 06 May 2017 - 09:11 AM

Buna dimineata tuturor! Nu am mai revenit aseara sa scriu, m-am luat cu altele si am uitat. 

Meniul din restul saptamanii : 

Marti 2 Mai 

Mic Dejun: o cana mare de lapte 1,5% , o ceasca fulgi de porumb , 1 felie de paine neagra, 1 ou mediu fiert , 1 mar - 501 calorii

Gustare: 150 grame portocale - 68 calorii

Pranz: Imi facusem o salata Cezar cu : cateva frunze de salata verde, 100 grame piept de pui fript , 1 felie subtire paine prajita , 15 grame dressing pentru salata si apoi am savurat un mar - 393 calorii

Gustare luata cu 1 ora inainte de a lua cina : 1 mar - 159 calorii

Cina: 1 mar + 1 morcov dati pe razatoarea mica si cu 4 biscuiti cam de 6 cm de grau - 279 calorii

Total calorii: 1370 calorii

---------

Miercuri 3 Mai

Mic dejun: un bol de 300 ml cu fulgi de ovaz si lapte 1% - 237 calorii

Gustare: 1/2 banana medie  - 56 calorii

Pranz: 100 grame ardei grasi rosii umpluti cu orez si stafide - 102 calorii 

Gustare: 1 biscuit de cca 6 cm dimensiune de grau si un mar - 248 calorii 

Cina: 100 grame clatite dietetice, 1 cana mare de lapte 1,5% 1 ou fiert - 396 calorii

Total : 1204 calorii 

Joi 4 Mai 

Mic Dejun: 100 grame clatite dietetice , un bol de 300 ml cu lapte 1,5% + fulgi de ovaz si o banana feliata medie - 531 calorii

Pranz: 100 grame ardei grasi umpluti cu orez si stafide - 102 calorii 

Gustare: 35 grame clatita dietetica - 60 calorii

Cina: 200 grame supa crema de legume , 1 salata verde medie cu iaurt , 1 mar - 293 calorii 

Total - 1144 calorii 

________

Vineri: 5 Mai 

Mic dejun: 100 grame cereale cu lapte , 3/4 mediu dintr-o cutie de iaurt cu iaurt de 6 cm - 370 calorii

Gustare : 2 mere - 318 calorii 

Pranz: 100 grame ardei grasi umpluti cu orez si stafide + 1 salata greceasca - 275 calorii

Gustare: 1/2 banana medie - 141 calorii

Cina: si ultimul ardei gras umplut cu orez si stafide  :)) , 1 felie paine neagra cu feliute subtiri de branza slaba - 244 calorii 

Total : 1347 calorii 

_________

Sambata 6 Mai 

Mic Dejun : o banana medie si o cana mare de lapte 1,5% , 2 oua fierte marime medie - 405 calorii 

Gustare 1 mar - 159 calorii 

Pranz 1 salata medie verde , 1 felie paine neagra si 250 grame supa de linte verde - 213 calorii

Gustare : 2 mere - 318 calorii 

Cina: 1 salata verde verde , 1 ou mediu fiert , 50 grame ton in suc propriu - 195 calorii 

Gustare : o portocala medie - 68 calorii 

Total 1357 calorii 

Pe langa meniul avut. Dimineata nu am chef de alergari sunt prea somnoroasa la 05 dimineata cand ma intrept spre serviciu, asa ca o fac dupa ce termin. De la locul de munca pana acasa am coborasuri si urcusuri. Si pe langa drumul spre casa, mai fac cate 2 iesiri cu catelusa mea prin cele 2 parcuri pentru alergat. 

Voi atasa link-urile cu drumul parcurs in zilele acestea, unele nu au fost monitorizate caci aplicatia o am de vreo 3 zile. 

http://www.sports-tr...3d639032f71bd25

http://www.sports-tr...1757244b55c9e9d

http://www.sports-tr...05b9b6c7051ed53

si ieri seara am vrut cica sa o monitorizez desi facusem inainte sa ies ceva la telefon si nu mi-a preluat gps-ul locatia, de aceea nici pe site nu s-a inregistrat.  :blush:

#3 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 306 Mesaje:
  • Inaltime (cm):174

Postat 06 May 2017 - 12:49 PM

Buna,

Cainele e cel din poza de la avatar? :) Daca da, e super haios, are o mutritza...ha ha, pare foarte mirat aici. :grin: Succes la slabit si la restul! :cheer:

#4 Miha3la

Miha3la

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 06 May 2017 - 04:06 PM

Nu, nu este al meu, este doar un avatar de pe internet. Desi e pe aproape :)) ... nu-i atat de departe de a mea, uite poza cu ea aici http://forum.oneden....e-2#entry780309

#5 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14046 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 08 May 2017 - 12:51 PM