Salt la continut

Fotografie

Mama Ei De Vointa, Ca Greu E :)))

• Please log in to reply
14 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Loredana06

Loredana06

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:134
  • Greutate curenta:122
  • Greutate dorita:74

Postat 13 May 2017 - 08:16 PM

Incerc sa va povestesc cat mai pe scurt despre mine (daca reusesc)

Acu' aproape 6 ani m-am angajat in IT! Nici azi nu stiu ce caut aici. Poate ma inspira coridoarele lungi si albe si-mi imaginez ce as putea picta pe ele. Coridoare lungi si albe cred ca sunt si prin casele de nebuni, dar inca nu vreau sa ajung acolo. Un job cu mult mult mult stres si nervi. Mi-as fi dat zilnic demisia, dar nu-mi puteam permite sa stau 2-3 luni pe tusa pana imi gaseam altceva de lucru. Chiria nu se plateste singura si nici mama nu a avut relatii cu vreun miliardar in dolari. Asa ca am stat si am inghitit. Partea proasta e ca din totdeauna la nervi am mancat. Nu conta ce - sticksuri, snacksuri, dulciuri, omg duuuuulciuri, fast food, daca se poate si la 12 noaptea e ok. Medicul si-asa zice sa mananci la prima ora. :))
Si uite-asa s-au strans vreo 50 de kg.
Colac peste pupaza, in ultimii 3 ani, am pierdut si 2 sarcini. Nici hormonii aia de la natura, nici cei inghititi nu m-au ajutat prea mult. Pac inca vreo 11 kg bonus. Yupiii, 134 kg = obezitate morbida. 
Asta a fost anul trecut la inceputul lunii noiembrie, inainte sa schimb departamentul.

Fara sa fac vreun efort in directia asta, am scapat de cca. 9 kg. Am aflat asta acum 3 saptamani cand m-am decis sa apelez la un nutritionist. Mi-am dat seama ca nu mai mananc atata de nervi si incep sa ma linistesc cu capul (lucru greu la o femeie) Am reusit de atunci sa mai pierd aprox 3kg, in medie merg cu 1 kg pe saptamana.

Visatoarea din mine ar vrea sa pocneasca din degete si peste noapte sa se transforme in Miss Univers, dar momentan Miss Balena ii da in cap. Nu m-am ingrasat peste noapte, deci nici nu vreau sa slabesc asa. Plus ca vreau si pielea sa arate in timp ok, nu vreau sa ma trezesc cu un "sort" de piele care trebuie taiat. Croitoriile de acest gen nu m-au atras niciodata. 

Imi doresc sa ma apropii cu pasi mici dar constanti de target, imi doresc sa ma pot misca din nou - asa cum ar trebui la varsta mea, nu ca una de 80 de ani, si mi-as dori sa-i fac in ciuda cardiologului si sa ma apuc de un sport. Macar de inot. Un inot prin vremurile astea. :))))))) 

Acest mesaj a fost editat de Loredana06: 13 May 2017 - 08:17 PM

#2 Spatzi

Spatzi

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7717 Mesaje:
  • Din:BY
  • Dispozitie:sporty...

Postat 13 May 2017 - 09:30 PM

Succes mult, draga mea tiza ;) Si eu tot o Loredana sunt ;) 

Spune-ne mai multe detalii despre planul de slabit. Ce ti-a recomandat nutritionistul?

#3 Loredana06

Loredana06

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 03:22 PM

Multumesc Spatzi. Esti nemtoaica cumva? Ca in directia aia bate numele de utilizator  :naughty:

Ca si guideline, am primit urmatoarele indicatii:

- la liber: sfecla rosie, telina, vinete, loboda, broccoli, dovleac, dovlecel, ceapa, arpagic, varza, conopida, ciuperci, andive, salata verde, sparanghel, fasole verde, spanac, napi, castraveti, ardei, ridichi si rosii.

- maxim 200 g pe saptamana: anghinare, varza de Bruxelles, fasole boabe, porumb, praz, mazare si morcov. (Morcov exclusiv crud)

- oua: 3-4 galbenusuri pe saptamana, albusuri la liber (orice cantitate)

- carne: vitel, pui, curcan, vita, potarniche, iepure, prepelita, cal. (fara grasimi)

- fructe: caise, cirese, prune, capsuni, rodie, mandarine, mere, piersici, pepene galben sau verde, ananas, portocale, kiwi, papaia, pere, grefe - consumate moderat

- branzeturi - maxim 12 % grasime

- uleiuri: maxim 2 linguri ulei de masline / zi

- condimente - consumate moderat

Mi-a mai dat indicatii despre peste, fructe de mare, bauturi - dar eu oricum nu consum, deci le-am exclus din lista. 

Daca te intereseaza si categoriile excluse, imi spui si completez lista.

.png

Acest mesaj a fost editat de Loredana06: 14 May 2017 - 03:31 PM

#4 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 306 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 03:38 PM

Buna,

Cu somnul cum stai? Indicatiile de nutritie par foarte decente. Succes mult si sanatate! Pentru relaxare recomand yoga sau intinderi, pilates si mers afara. Astea ma ajuta pe mine. Plus meditatie daca vrei sa incerci.

#5 Loredana06

Loredana06

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 04:04 PM

dorm putin din pacate, merg din ora in ora la baie, lucru destul de neplacut si ziua, dar mai ales noaptea. Mi-a dat nutritionista diuterice, pt ca am cca 25 litri de apa care ii port aiurea dupa mine.

Relaxare mi-ar trebui intr-adevar, ca nu mai stiu de ceva vreme ce-i aia :))

Ma plimb zilnic cca 15 minute, pana ma apuca durerile de spate si nu mai pot sta in picioare si am reusit si ieri si azi sa lucrez 2 minute pe stepper. Stiu ca e de ras, ca 2 minute pt un om obisnuit cu miscarea e nimic, dar pentru mine a fost o surpriza foarte placuta. Cum nu am mai facut sport din clasa a 7-a, cand am avut prima criza de inima, pt mine e o realizare. Daca acum 6 ani mi-ar fi zis cineva ca nu pot sa urc pana la etajul 1 fara sa simt ca mor, i-as fi ras in nas. Dar uite ca s-au schimbat lucrurile.

Sper sa am destula vointa sa ma tin de treaba si in continuare.

.png

Acest mesaj a fost editat de Loredana06: 14 May 2017 - 04:09 PM

#6 Spatzi

Spatzi

Crocodil

• Membri
  • 7717 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 04:45 PM

Da, nemtoaica ;) de vreo 9 ani. Dar cu inima de bucuresteanca :D

Tu de unde esti?

Dieta de la nutritionist pare ok... si nu prea. Nu ti-a zis nimic de cereale? Nici macar o felie de paine, ceva?

Un müsli... 

Eventual poate ne zici cum arata un meniu de-al tau pt o zi. 

Diureticele eu le-as lua dupa un consult la medic, depinde si ce ti-a dat, insa chestia e sa nu faci mai mult rau decat bine luandu-le.

Totusi 25 de l de apa in plus mi se pare mult, nu am studii de specialitate, insa cred ca e greu sa ai asa o retentie de apa,

ma gandesc ca ai f ff bolnava in cazul asta.

Cat despre sport, nu te gandi ca e de ras sa faci doar 2 minute. Daca inainte nu faceai deloc miscare, e un prim-pas. 

Orice facem in plus in domeniul miscarii e un pas inainte.

Importanta e disciplina si perseverenta. Pentru mine astea doua sunt cel mai greu de respectat.  

#7 Loredana06

Loredana06

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 05:08 PM

eu sunt din Timisoara, locuiesc in Timisoara, dar nemtoaica din familie  :))  :))  :))

Planul alimentar general e urmatorul:

La trezire - 300 ml apa cu diuretice - e o solutie din plante

Mic dejun: 50-80g fulgi de ovaz (n-am putut sa mananc mai mult de 50 g) SAU 6 biscuiti cu fibre SAU 50-100 g paine integrala prajita cu 50-100 g branza slaba de vaci SAU  50-100 g paine integrala prajita cu 50 g sunca de curcan PLUS 1 iaurt mic sau o cana de lapte

Gustare: 1 portie de fructe -> eu aici mananc o banana din cauza aportului de potasiu pt crampele musculare

Pranz: (fara paine): 100-150 g legume sau salata PLUS 100-150 g carne alba PLUS 100-150 g paste/orez/cartofi (cantitate prea mare pt mine)

Gustare: 200 ml fresh de fructe -> asta am convenit cu doctorita, i-am zis ca fac oricum zilnic in casa

Cina (3-4 ore inainte de culcare): 150-250g legume fierte sau supa crema de legume sau piure de legume PLUS 150 g pui sau curcan

Beau minim 2 litri de apa pe zi, insa sunt frustrata ca mi-a interzis complet mierea  :( Dar asta mai negociez eu cu ea dupa ce termin luna :)))) O lingurita de miere cu cereale la licul dejun nu cred ca e sfarsit de lume, mai ales ca am de la cine sa cumpar miere nebotezata

Cat despre sport - incerc sa fac cat pot, dar vreau sa fac zilnic. Sper peste 1-2 saptamani sa ma laud ca rezist mai mult pe stepper. SPEEEER! 

#8 Spatzi

Spatzi

Crocodil

• Membri
  • 7717 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 05:22 PM

Ah, suna bine. Bravo! Cam la cate calorii iesi intr-o zi?

#9 Loredana06

Loredana06

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 05:31 PM

n-am socotit inca. Abia ieri am dat de acest site si incerc acum sa imi strang informatiile. 

Oricum, mi-e foame incontinuu :)))) deci clar mananc mult mai putin ca inainte si chiar daca portia e prea mare ma opresc din mancat cand ma sint relativ ok - adics cam jumatate din cat mancam inainte.

Cumva tre sa se stranga stomacul si fara operatie - asta imi recomandase alt medic, zicand ca e unica solutie sa slabesc. Prostu [*****]...

#10 Miha3la

Miha3la

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:
  • Din:Lüdenscheid, Germania
  • Inaltime (cm):176
  • Greutate maxima:73
  • Greutate curenta:67.5
  • Greutate dorita:57

Postat 14 May 2017 - 05:53 PM

Bine ai venit Loredana! Poti consuma si seminte de Chia in diferite preparate (iaurturi, lapte, la prepararea prajiturilor, painii, supe etc), cat si "icre" facute din chia, sunt foarte satioase si ajuta si la slabire. Daca simti ca ti-este foame, cumparati nuci braziliene, consumi cate 3-4 nuci/zi si iti vor taia pofta de mancare in plus de asta iti iei acidul folic si alte vitamine necesare corpului. 

#11 Loredana06

Loredana06

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 14 May 2017 - 06:04 PM

mersi mult pentru sfaturi, Miha3la, voi tine cont de ele

#12 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14048 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 15 May 2017 - 11:32 AM

Bine ai venit! :give_rose:

#13 mia02

mia02

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1566 Mesaje:

Postat 15 May 2017 - 01:38 PM

Bine ai venit!
Și eu sunt din Timișoara :)

Acest mesaj a fost editat de mia02: 15 May 2017 - 01:39 PM

#14 Loredana06

Loredana06

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 15 May 2017 - 05:59 PM

Bine v-am gasit. 

Azi tre sa ma plang un pic. Saptamana trecuta mi-a schimbat doctorita diureticul si azi nu m-am simtit bine deloc. Am fost ametita si m-au durut rinichii. Vreo 6 ore nici la baie n-a trebuit sa merg desi pana la 5.30 bausem 1.3 litri de apa (dupa cei 300 ml de dimineata)

Abia astept sa ma vad miercuri cu ea sa vedem ce se intampla :(

Sper ca voua sa va mearga mai bine.

#15 Spatzi

Spatzi

Crocodil

• Membri
  • 7717 Mesaje:

Postat 23 May 2017 - 05:21 PM