Salt la continut

Fotografie

Drumul Spre Mai Bine, Drumul Spre Mine...

• Please log in to reply
33 raspuns(uri) in acest subiect

#1 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):172
  • Greutate maxima:71,80
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:60

Postat 05 June 2017 - 04:01 PM

Hello, world!

La sugestia prietenei mele, Primavara, am poposit si eu pe acest forum.

Momentan nu pot spune ca-s o grăsuță, dar am antecedente și personale și familiale și știu că trebuie să fiu atentă cu acest aspect ca să nu o iau pe arătură.

Toate femeile din familia mea au fost durdane sau foarte durdane. Din varii motive.

Eu am 1.72 cm ca înălțime și maximul atins ca nr.de kilograme a fost de 72. Atunci au pleznit hainele pe mine și m-am simțit tare inconfortabil în și cu mine. 

Intrarea mea în pubertate, care s-a suprapus cu niște traume emoționale, s-a instalat cu multe kg dobândite într-un timp foarte scurt. De la schelet, cum mi se mai zicea, sau două-bețe-înfipte-în fund, m-am îngrășat brusc. De la vârsta aceea de 12 ani eu am vergeturi de la șolduri și până la genunchi. De atunci am fost într-un dute-vino continuu cu kg.

Cel mai slabă am fost în anul 2005-2006 când mâncam vegetarian și cred ca aveam cum mult sub 60 de kg. Mă simțeam și arătam bine, nu mai eram complexată ca pe vremuri. Dar până acolo și de acolo, am oscilat între maximul de 72 și un minim de 62 kg.

Problema mea: ador să mănănc, ador dulciurile și treaba asta poate lua forme haotice câteodată (mâncat la orice oră, orice, mult dulce etc.)

Vreau să mă disciplinez cu mâncatul, dar și cu mișcarea. 

Cu mișcarea e mai mult pentru că îmi dă un tonus bun mental, slăbitul ar fi o consecință pentru mine.

Ca mișcare momentan fac următoarele: merg pe jos, am o bicicletă fixă în casă, sar coarda tot indoor și sunt înscrisă la un curs de dans. Doar cursul de dans este ceva constant, restul variază în funcție de toanele mele. Ca goal am așa: mi-aș dori și să alerg, să merg la sală pentru antrenamente mai țintite și să mă mai înscriu la un curs de dans.

Ca mese sunt disciplinată cât de cât, adică mănânc de 3 ori pe zi, dar am ieșiri în peisaj cu fast-food și multe dulciuri. Am încercat multe formule, dar doar unele sunt bune pentru mine. Voi scrie treptat ce și cum pe aici.

Cam atât pentru început!  :cheer:

#2 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate dorita:64

Postat 05 June 2017 - 04:58 PM

Bine ai venit. :give_rose:

#3 Spatzi

Spatzi

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7717 Mesaje:
  • Din:BY
  • Dispozitie:sporty...

Postat 05 June 2017 - 09:05 PM

Succes! Bine ai venit! :flowers:

Ce fel de dansuri faci?

#4 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:
  • Din:Cluj-Napoca

Postat 05 June 2017 - 10:29 PM

:* Spor!

#5 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 06 June 2017 - 08:52 AM

Yeti, Crocodil, bine v-am gasit!

Primvara, puuup!

Crocodil, am fost o vreme la dansuri de petrecere si se faceau tot soiul de dansuri care se practica pe la...petreceri (nunti, botezuri), pentru ca eram frustrata sa tot stau jos la astfel de evenimente... Apoi m-am inscris la dansuri grecesti si am renuntat la primul curs. Deci acum merg la grecesti, care-s foarte faine, dar nu faci asa multa miscare cum faceam dincolo. De la cele de petrecere ieseam cu hainele fleasca, de la grecesti ies doar cu mintea incordata :)). Deci cand am zis ca vreau sa mai fac un curs de dans, de fapt vreau sa ma intorc si la primul macar o data pe saptamana. Vreo 2 luni nu am putut din motive financiare.

Pup!

#6 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 06 June 2017 - 09:11 AM

Food journal: ieri de dimineaţă am băut doar apă, la prânz am mâncat omletă din 2 ouă cu brânză de capră şi cu murături. Până la cină am mâncat câţiva covrigi şi am băut o cafea. La cină am mâncat o porţie de supă cremă de legume cu o lingură de iaurt şi 4 cartofi noi mici, fierţi, cu brânză de capră. Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaapoi, pentru că pofteam şi la ceva dulce şi aveam ispita în casă, am mâncat câteva fursecuri...

Am încercat să mă abţin să mănânc şi partea de dulce, dar simţeam că voi claca dacă nu mănânc. În ceea ce mă priveşte, mi se potriveşte mult informaţia de aici:

http://www.holistera...tea-creierului/

Adică: simt că mor dacă nu mănânc ceva dulce, simt că am NEVOIE de acel dulce din toată fiinţa mea, simt că mă PRIVEZ de ceva bun şi folositor şi ÎMPLINITOR pentru mine dacă nu-mi satisfac nevoia respectivă... Straniu, dar real.

Deşi în articol nu e scris în detaliu, ştiu că nevoia asta de dulce e o carenţă afectivă, iar în ceea ce mă priveşte se probează teoria.

Încă nu mă simt aptă pentru 30 de min de activitate zilnică, sau post negru de 36 de h, dar ar fi o treabă :).

;)

#7 MDY

MDY

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1054 Mesaje:
  • Dispozitie:melancolica

Postat 06 June 2017 - 08:16 PM

Bine ai venit in comunitatea Oneden . Tinerea unui jurnal alimentar , pe mine una , ma disciplinează ! Mult succes in lupta ta cu kg 💪🏼💪🏼

#8 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 06 June 2017 - 08:22 PM

Mulţumeeeesc, Marmota!  :give_rose:

Sunt încă la muncă, dar să zicem că s-a încheiat ziua. Am mâncat foarte aiurea că-s stresată cu nişte obligaţii de muncă.

Mic dejun - iaurt cu cereale integrale, seminţe şi câteva căpşuni proaspete. O cafea decofeinizată

La muncă o cafea normală cu lapte, câteva cornuleţe

La prânz, în ordinea asta: o felie de tort (ceva eveniment la muncă), ciorbiţă de vită, paste cu brânză juma de porţie. Peste paste mi-am pus zahăr :tease: .

Apoi mâncat aiurea de stres şi foame: alune, băut un ceai de busuioc, mâncat napolitane şi, ceea ce pot considera cina, o felie de pâine cu brânză.

Acum îi dau cu apă şi mai sorb din ceaiul de busuioc care sper să mă relaxeze la cap...

#9 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 07 June 2017 - 08:16 AM

Deci are un rol mare și acest jurnal virtual! Aseară am plecat pe la ora 22 de la job, dar mă simțeam încă în formă și fără somn. Am trecut pe lângă McDrive și mă gândeam că măcar o înghe pot lua. Apoi m-am gândit că va trebui să dau raportul aici și mă voi face de râs față de cititori, dar și față de mine. Chiar așa n-am pic de voință?

Așadar, m-am dus acasă și am băut apă și am mâncat o mână de căpșuni.

A new day ahead!

Eu atrag intuitiv informație spre mine care mi-e de folos. Acum simt să mă documentez despre plantele adaptogene, mai ales că mi-a tot ieșit în față o plantă: primerose, primulă, șofrănel, care ar fi una și aceeași. Adaptogen ar fi și busuiocul și levănțica. Plantele acestea reglează hormonii din corp. Am să mai citesc când am timp să văd ce și cum.

Omul este o totalitate de trup, suflet și minte, trebuie să le aducem pe toate în armonie pentru a trăi frumos și în/cu sens.

#10 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate dorita:64

Postat 07 June 2017 - 10:23 AM

Mie mi se pare ca mananci prea putin. In ziua cu biscuitii ai baut doar apa la micul dejun si la pranz doar o omleta? Era evident ca o sa ti se faca foame seara. Apoi, ziua urmatoare ai mancat la pranz tort cu paste (banuiesc ca nu integrale) si zahar. E normal sa ti se faca foame dupa aia, dupa ce trece efectul zaharului.

#11 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 07 June 2017 - 07:27 PM

Şi pe mine m-a ajutat foarte mult să ţin jurnal alimentar. Şi văd cumva că e o calătorie continuă, încă sunt în plin proces de învăţare despre mine şi despre alimentaţie... am început chiar să am o scânteie de speranţă că poate o să îmi "repar" alimentaţia şi o să mă hrănesc sănătos şi într-un final chiar să slăbesc!

#12 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 09 June 2017 - 06:57 AM

Până nu se termină inspecția asta din scoală, nu mai scriu nimic din ce mănânc și ce fac pentru sănătatea mea. Pentru că nu fac nimic, sunt pe pilot automat. Am mâncat razna complet zilele astea. Aseară am realizat că pe undeva mă bucur că am o scuză plauzibilă să pot mânca tot ce mă taie capul, sau mi se oferă la orice oră. Dar oare așa trebuie să fie? În perioadele de stres să dăm undă verde la toate tâmpeniile? Nu oare din cauza acestor perioade tragem apoi când suntem mai relaxați sau bine și constatăm că ne-am trezit cu kg în plus, sau probleme de sănătatea pentru că nu am știut să ne manageriem resursele în perioadele de stres maxim?

Ce e trist, după doar o săptămâna de mâncat așa, am burta iar cât un cimpoi și mă simt pufoasă și mare, ca o prajitură cu friscă.

Dar revenim...

#13 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:

Postat 09 June 2017 - 07:20 AM

Hang on, o să-ţi revii...

#14 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 12 June 2017 - 08:57 AM

Acum că s-au mai liniștit apele, o luăm de la capăt.

Urmează mai bine de două săptămâni de alimentație vegană.

M-a motivat foarte mult cineva cu care am vorbit aseară și care a ținut o cură de detoxifiere în care a consumat doar ceaiuri și apă. E vorba de cineva durdan, în vârstă de 35 de ani. Nu voi ajunge vreodată aici, dar m-a motivat mult determinarea lui și ce rezultate a avut (energie, minte limpede, putere de a învăța etc.)... Așa că am zis ca timp de 2 săptămâni măcar mai curat și mai conștient să mănânc și eu...

...am început azi cu niște caise la mic dejun.

#15 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2501 Mesaje:
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 12 June 2017 - 03:44 PM

Bună!
Succes in ce ti- ai propus!
Si eu am trecut la alimentatie vegana pentru următoarele două săptămâni ( pe motiv de post) si vreau sa profit cat pot de mult de fructele si legumele de sezon.
:*

6 useri citesc subiectul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi