Salt la continut

Fotografie

Drumul Spre Mai Bine, Drumul Spre Mine...

• Please log in to reply
33 raspuns(uri) in acest subiect

#16 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:
  • Din:Cluj-Napoca
  • Sex:Feminin

Postat 12 June 2017 - 06:06 PM

Bagă mare, Irina! SĂNĂTOS ŞI VEGAN :*

#17 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Inaltime (cm):172
  • Greutate maxima:71,80
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:60

Postat 14 June 2017 - 08:22 AM

Koala, multumesc la fel! Tot din motiv de post si la mine!

Ieri:

MD-salata de vinete cu rosii, la scoala o cafea

P-ciorba de fasole, piure si salata de varza

C-mere,salata de vinete(ce mai ramasese de dimineata), pilaf cu tocana de legume, un rest de paste cu sos de rosii, serbet de trandafiri si un paharel de bere neagra

Alaltaieri:

MD-caise

P-ciorba de fasole

C-cartofi fierti, rosie, castraveti si salata de vinete cu ceva ce inlocuieste painea, sunt ca niste biscuiti uscati din faina integrala, serbet de trandafiri

Mentiuni:

-cand mananc dulce nu e de foame, ci e ceva pur emotional, caut comfort sufletesc.

-aseara am mancat mult si tare aiurea si amestecat pentru ca eram suparata, frustrata, anxioasa...

#18 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate dorita:64

Postat 14 June 2017 - 10:02 AM

Te saturi doar asa putine calorii dimineata? Daca ai putea sa mananci mai mult dimineata, cred ca nu ti-ar fi la fel de foame seara. :give_rose:

#19 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 14 June 2017 - 10:13 AM

Yeti, nu as stii ce sa mananc sa fie mai "bogat" dimineata. Plus ca seara, chiar pana la 11-12 noaptea as putea manca orice si oricat, dimineata abia pot bea apa, nu mi-e foame deloc... Nu cred ca din cauza ca mananc mult la cina, ci chiar daca mananc dimineata mai bogat, am aceeasi foame noaptea.

#20 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2501 Mesaje:
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 14 June 2017 - 12:37 PM

Daca reusesti sa nu mai mănânci seara târziu macar 2- 3 zile la rand, te vei obisnui si vei vedea ca dimineata iti va fi foame si vei putea manca un mic dejun consistent. Eu, dupa multe luni in care am renuntat aproape complet la cina, nici nu ma pot odihni dacă mănânc mult seara, iar cand se intampla asa, dimineata evident ca nu mai pot manca pentru ca am inca stomacul plin, dar daca adorm cu o ușoara senzație de foame sa vezi ce mic dejun bogat am.
:*

#21 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate dorita:64

Postat 15 June 2017 - 01:07 PM

Dureaza pana te obisnuiesti. Eu nu mancam deloc dimineata. Cand am inceput dieta, m-am fortat sa mananc dimineata. Acum nu pot sa nu mananc. Azi dimineata am mancat 2 felii de paine (french toast - friganele) cu branza, humus, rosii, inca o felie cu gem si 1 smoothie mare. Nu as fi putut sa mananc atat inainte. Ma simt bine si am energie pe timpul zilei, de asta zic sa mananci mai mult.

#22 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 15 June 2017 - 10:25 PM

MD - 2 felii de paine cu gem, o cafea si tortizi

P - o salata compusa din naut cam juma de cutie de 400 g, 2 rosii mici, un sfert de ceapa si un dovlecel mic cam cat palmal si condimente - din treaba asta am mancat doua portii. Nu suport sa mananc mult la o singura masa, am senzatia ca stomacul se va mari cat o minge de baschet si nu ma va mai satura nimic in lumea asta. Mda...Dar dupa astea doua portii am simtit si eu ca-s full...

C - sunt in delegatie - am mancat juma de sendvis de la Subway cu chiftele de naut, legume si pasta de avocado, juma de negresa de post si un Pepsi light. Cam la o ora tarzie, nu iau cina niciodata mai tarziu de 8, ce ciugulesc eu dupa cina nu consider ca e o masa, ci....ciugulit. Cina dupa 8,9 mi se pare o sursa sigura de a te ingrasa.

Intre P si C am mancat 4 mere.

Ieri

MD tortitii si cafea

P ciorba de fasole, o portie mica de piure de cartofi si salata de varza

C orez fiert cu tocana de legume 2 portii

intre P si C - 2 felii de paine cu gem, inca o cafea dar mica, o punga cu chipsuri si  juma de bere neagra - primele 2 mi s-au dat la scoala, urmatoarele 2 intr-o vizita

#23 DenisaUrsut

DenisaUrsut

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 16 June 2017 - 09:47 AM

MD - 2 felii de paine cu gem, o cafea si tortizi

P - o salata compusa din naut cam juma de cutie de 400 g, 2 rosii mici, un sfert de ceapa si un dovlecel mic cam cat palmal si condimente - din treaba asta am mancat doua portii. Nu suport sa mananc mult la o singura masa, am senzatia ca stomacul se va mari cat o minge de baschet si nu ma va mai satura nimic in lumea asta. Mda...Dar dupa astea doua portii am simtit si eu ca-s full...

C - sunt in delegatie - am mancat juma de sendvis de la Subway cu chiftele de naut, legume si pasta de avocado, juma de negresa de post si un Pepsi light. Cam la o ora tarzie, nu iau cina niciodata mai tarziu de 8, ce ciugulesc eu dupa cina nu consider ca e o masa, ci....ciugulit. Cina dupa 8,9 mi se pare o sursa sigura de a te ingrasa.

Intre P si C am mancat 4 mere.

Ieri

MD tortitii si cafea

P ciorba de fasole, o portie mica de piure de cartofi si salata de varza

C orez fiert cu tocana de legume 2 portii

intre P si C - 2 felii de paine cu gem, inca o cafea dar mica, o punga cu chipsuri si  juma de bere neagra - primele 2 mi s-au dat la scoala, urmatoarele 2 intr-o vizita

Mie mi se pare ca mananci sanatos si mai ales variat, ceea ce e bine. Poate alimentele care contin zahar ascuns ar trebui reduse putin (de ex paine, gemul, tortizi, cipsuri). Keep up the good work :)

#24 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 19 June 2017 - 09:58 AM

Muultuuuu, Denisa!

#25 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 20 June 2017 - 01:30 PM

Ieri

MD - o cafea cu 3 biscuiţi mici din făină integrală 

P - o porţie de varză calită cu 2 felii mici de pâine, câteva fâşii de castravete, o felie de pâine cu gem

C - o tocană de legume din cartof, năut, dovlecel şi o roşie şi o roşie mare pe post de salată (cina a fost pe la ora 17)

gustare după cină: mere, piersici şi pe seară am mâncat 2 căni de tapioca cu felii de piersică şi gem de vişine pe post de îndulcitor al acestui desert

Am pedalat şi 5 minute pe bicicletă.

P.S. eu nu mănânc gem de fel, niciodată, decât dacă e de căpşuni sau ceva foarte aromat. Dar zilele astea am mâncat pentru că mi s-a oferit.

P.S.2 meniul meu e foarte sărăcăcios faţă de ce mănânc de fel pentru că-s într-o perioadă very low budget şi mă axez pe ce am deja în casă, pe ce mi se oferă, sau pe ce pot cumpăra şi nu e costisitor (fructe, legume în cantităţi mici)

#26 Primavara

Primavara

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 122 Mesaje:
  • Din:Cluj-Napoca

Postat 20 June 2017 - 01:53 PM

Irina dragă, nu ştiu cum supravietuieşti fără mic dejun consistent. Eu devin irascibilă :p

#27 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 21 June 2017 - 08:18 AM

Primavara, devin irascibila daca nu mananc de pranz :D  :yahoo:

#28 IrinaDeLaMare

IrinaDeLaMare

Amiba

• Membri
  • 25 Mesaje:

Postat 21 June 2017 - 08:46 AM

Ieri

MD - un pseudo humus, am pisat intr-o farfurie boabe de naut, am pus tahini, ulei, sare si am mancat pe crochetele marca Penny pe care eu le cumpar in loc de paine (e ceva ca un biscuite foarte uscat din faina integrala) pasta asta, la serviciu o cafea, apoi tot in interes de serviciu o cafea decof si o limonada cu ghimbir

P - imi luasem de acasa - tapioca cu visine congelate, mix de seminte, cateva cereale integrale, mar si scortisoara

C - orez integral (cam jumatate de portie), cam 3-4 snitele de soia mici si legume la tigaie. Si o felie de focacia cu oregano. CIna tot in jurul orei 18 am luat-o

Minunea minunilor, n-am mai mancat dupa cina, am mancat o portie serioasa din ce am scris mai sus ca a fost cina, apoi pana am adormit am baut apa si apa cu sirop de artar care iti taie si mama poftei de mancare.

#29 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2501 Mesaje:
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 21 June 2017 - 11:10 AM

Foarte bine, Irina! :clap: