Salt la continut

Fotografie

Dieta Detoxifiere

• Please log in to reply
12 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Razvanelul

Razvanelul

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:
  • Sex:Neutru
  • Inaltime (cm):173
  • Greutate maxima:118
  • Greutate curenta:86,1
  • Greutate dorita:70-75

Postat 11 June 2017 - 10:00 AM

Hello ! Sunt nou aici , observ ca este o comunitate majoritar feminina. As dori sa va intreb daca cunoasteti diete de detoxifiere pe baza de shake-uri /smoothie-uri si supra-alimente. M-ar interesa sa tin o astfel de dieta insa nu prea stiu retete;momentan tin dieta disociat si am reusit sa ajung la 86 de kg de la 118 timp de 3 luni ... eu doresc sa ajung undeva la 70-75 de kg ca sa ma pot apuca serios de un pachet de definire musculare ( sport si o dieta bine bazata proteic astfel incat sa nu ajung in stadiul yo-yo sa ma intorc la fostele mele kg ).Consider ca am nevoie mai intai de a ma detoxifia . Astept comentariile voastre cu pareri ,sugestii si retete de shake-uri si altele .Multumesc . Precizez ,am 20 de ani ....am mai postat in sectiunea de diete si nu am primit raspunsuri,poate aici am noroc .

#2 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate dorita:64-69

Postat 12 June 2017 - 03:12 AM

Buna,

Felicitari pentru slabitul spectaculos din ultimele 3 luni! :clap:

Nu sunt experta in detox dar...o sa tin 3 zile de maine incepand, doar cu sucuri de legume si fructe, smoothie-uri adica, facute la blender, deci in casa. Nu am storcator de fructe sau alte scule asa ca o sa ma descurc cum o sa pot cu blenderul, cred ca e destul de bun pentru ce am eu nevoie.

Ce pot sa fac, e sa te sustin si sa scriu aici timp de 3 zile ce anume smoothie-uri beau, cate pe zi, cum mi se par, cum ma simt dupa ele etc. O sa incerc sa tin 3 zile. Luni-marti-miercuri.

O sa pun si proteina in unele smoothie-uri, am praf proteic de la sotul meu, el bea zilnic.

Sper sa te inspir/ajut si poate ai si tu idei noi de smoothie-uri. Imaginatie sa ai ca legume si fructe de sezon sunt destule. De fapt eu am inceput din seara asta, cand am baut deja un smoothie dublu.

A fost facut din:

- o mana de spanac crud, 3 tulpini de telina verde, o mana de fructe de padure, un kiwi si putin mango plus ca baza lichida apa minerala. A iesit super bun, delicios.

Revin maine sa scriu aici, eu sunt pe alt continent (alt fus orar) si cand la tine e seara la mine abia incepe ziua asa ca maine spre seara (la tine) o sa revin cu un mesaj aici.

Succes! (Am cam aceeasi inaltime si greutate ca tine, in acest moment. Tot la 70-75 vreau si eu sa ajung, dar si cu masa musculara, nu jigarita. Varsta mea e cu mult mai mare si sexul diferit...dar nu conteaza, daca ne sustinem macar astea 3 zile, e super OK).

Acest mesaj a fost editat de Sita: 12 June 2017 - 03:14 AM

#3 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 12 June 2017 - 04:23 AM

Uite ce am gasit ca idei de sucuri, ca sa te inspiri:

http://www.rebootwit.../recipes/juice/

#4 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 12 June 2017 - 11:31 AM

Bine ai venit.

Detox-ul e un mit. Daca vrei sa citesti despre asta, iti las 2 linkuri, unul de la Harvard: The dubious practice of detox si inca unul facut de The British Dietetic Association: The Truth About... Detox Diets.

Asta nu inseamna ca nu e o idee foarte buna sa bei smoothieuri ca sa adaugi mai multe vitamine si suplimente in dieta. Numai ca ar fi bine sa le introduci zilnic, indiferent daca tii o dieta de 3 zile sau 5 zile sau 7 zile de smoothieuri.

Smoothieurile se pot face foarte usor, cu legume si fructe congelate, suc de fructe sau apa. Poti sa pui o lingurita de unt de arahide/midgale/cocos, o lingurita de pudra proteica (daca nu ai suficiente proteine), Chia/Seminte in/Ovaz si alte suplimente: spirulina, matcha, cacaua, maca, scortisoara si alte condimente.

De ce vrei sa astepti pana cand ajungi la 70 kg ca sa te apuci de sport pentru cresterea masei musculare?

• Zoe apreciaza

#5 Razvanelul

Razvanelul

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 12 June 2017 - 03:14 PM

Fiindca in aceste momente timpul nu prea imi permite sa practic foarte mut sport din cauza sesiunii ... am examene si mna ,singurul sport care il fac mai intens asa sunt flotarile si abdomenele aproximativ zilnice si fuga dupa tramvai . In timp ce eram in liceu am facut sala insa nu asa cum trebuie facand forta si am depus destul de multa masa musculare sub grasime si rezidurile de apa pe care le aveam pe mine. Acum mi se pot observa muschii ca sa spun asa ,de aceea urmaresc sa fac un program de definire musculara combinat cu cardio intens si inot .Aceasta dieta de detox intentionez sa o tin o saptamana , vreau sa imi curat colonul de toate impuritatile aflate in acesta ca sa pot introduce cu succes spirulina . - Normal ca aceste smoothie-uri si shake-uri o sa le am zilnic dupa aceasta dieta.

O sa ma numiti nebun insa eu va spun cum am reusit sa slabesc.

1 saptamana de salate

1 saptamana de lactate slabe

1 saptamana de carne slaba (100-150 gr.)

1 saptaamana de fructe

Am eliminat tot ce inseamna dulciuri ,sare,prajeli - am eliminat uleiul din alimentatia mea ,alcool-ul si mancatul dupa 6 seara si cel mai important PAINEA .

Cu timpul voi cumpara ulei de masline caci este bogat in acizi grasi esentiali iar corpul a inceput deja sa imi ceara acesti acizi dat fiind faptul consumului de 4 migdale pe zi si de peste in saptamana de carne . Mi-am permis un cheat day aproximativ saptamanal in care mananc ce vreau ,DA ati vazut bine ce vreau insa in portii si limite .

#6 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 12 June 2017 - 07:28 PM

Buna din nou,

Revin cu un alt mesaj, merge bine la mine. Tu cand te apuci? Prima zi e OK pana acum, am baut un smoothie la prima ora (dublu, de 600ml) si acum il beau pe al doilea, la fel de mare.

Primul a fost facut din: mango, telina verde, spanac crud, kiwi, banana, fructe de padure, mar si ca zeama ceai din portocale facut si racit si putina apa minerala. Super a iesit, o minune!

Ai doilea, pe care il beau acum e din: telina verde, o legatura de patrunjel, pepene galben, mere iar ca baza lichida am pus zeama de cartofi. Am fiert niste cartofi noi (curatati, fara coaja deci) si am pastrat zeama pentru smoothie-ul meu. Gustul mi se pare foarte interesant, aveam emotii ca o sa fie crunt dar nu, e foarte bun si dulce din cauza marului si a pepenelui galben.

Urmatorul smoothie, pe care o sa-l fac pentru pranz o sa fie din: spanac crud, zmeura, banana si sfecla rosie. Mai am putina zeama de cartofi si o sa completez cu apa minerala.

Vreau sa mai beau inca doua canoaie cu smoothie una ca gustare de dupa-amiaza si altul ca masa de seara. Nu stiu exact din ce o sa le fac. In orice caz am ca ingrediente destule chestii asa ca nu-mi fac griji. Revin sa scriu despre ultimele doua sucuri mai tarziu, peste vreo cateva ore.

Succese!

#7 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 13 June 2017 - 04:53 AM

Smoothie-ul de azi cu numarul 4 a fost identic cu cel cu numarul 3, pentru ca imi ramasese putin de la pranz si am mai adaugat una-alta in el, aceleasi ingrediente ca la pranz.

Ultimul, pentru seara a fost din: para, spanac crud (mult!), fructe de padure, kiwi si apa minerala.

Am baut intre mese, toata ziua, cam 2 l de apa. Si am facut sport (am putut!) cam 35 de minute aerobic si yoga. O zi super...desi recunosc ca mi-a fost foame din cand in cand.

Iti urez succes si tie! (eu continui inca doua zile si dupa aia de joi in continuare mi-am propus sa fac inca o saptama asa: smoothie-uri pana seara deci in loc de mic dejun, gustare, pranz si iar gustare. Iar cina sa fie compusa dintr-o masa normala adica cu mancare dar mancare sanatoasa, ori salata mare cu putin ton/sardine/somon (una din ele), ori legume gatite cu putin sos de rosii, ori o mana de nuci si alune etc.).

Deocamdata o iau pe rand, cate o zi pe rand si sa vad cum o sa fie.

#8 Razvanelul

Razvanelul

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 13 June 2017 - 11:19 AM

De perioada cu smoothie-uri am sa ma apuc peste 2-3 saptamani . Acum beau apa cu lamaie sau cu lime sau cu castraveti . Sunt interesante retetele tale dar mi se pare foarte mare cantitatea .Ai grija cand combini fructele la aportul lor zaharic din fructoza ca sa te poti orienta la cantitati . Degeaba ai un smoothie proteic daca acesta este tras in jos de prea multa fructoza .

#9 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 15 June 2017 - 05:55 PM

Trebuie sa fie si bun ca sa-l beau, de smoothie zic. E posibil sa fie multe fructe, adica mai multe ca legume intr-un smoothie, de regula pun cam o treime legume si restul fructe. Altfel nu-mi place gustul si daca nu-mi place, e prea de iarba, nu-l beau cu placere. Si devine chin, chestie frustranta si care mi se pare tortura.

Nu e mult 5 smoothie-uri de 600ml pe zi, inseamna 3 l de lichid din legume si fructe/zi. Plus inca 2 l de apa. Mult nu e, avand in vedere ca mai fac si sport. Lasa ca vezi tu cand te apuci, o sa trebuiasca sa bei zdravan ca sa rezisti o zi macar.

Eu am tinut numai o zi si a doua doar jumatate, in rest am mancat foarte ponderat, dar si foarte variat. Am renuntat sa tin 3 zile si 7 dupa aia cum zisesem ca nu mai vad sensul. E mai placut asa, doar o zi/saptamanal.

O sa tin iar saptamana viitoare tot numai o zi.

Am slabit 1.5 kg in ziua respectiva si repus 500 g inapoi in 1-2 zile de dupa aia. Acum ma mentin cu 1 kil in minus, chestie super. Ce am observat este ca a doua zi, dupa detox...imi era extraordinar de sete, am baut la apa in prostie toata ziua. Si am simtit ca-mi cere organismul smoothie cu disperare, asa incat am baut inca 2 in ziua aia, dupa care am mancat normal dar mai putin si mai light. Urmatoarea zi am continuat sa beau un smoothie mare/zi. Azi la fel, maine tot asa, de fapt si pana acum beam unul pe zi. Am inceput din 2014 sa beau unul zilnic dar initial era compus doar din fructe si putin spanac crud, acum e compus din mai multe si variate legume plus fructe. Fructe si legume de sezon, sunt mai proaspete, mai bune si muult mai ieftine pentru ca cresc aici, le iau din piata sau din magazine mai bine aprovizionate si care au flux mare (adica vand mult zilnic si nu sta marfa in raft cu lunile). Una e sa mananci un mar care a stat trei luni si s-a copt in raft si alta e sa mananci o para suculenta care in 2 zile deja se strica daca nu o papi. Acum ma striga perele din bucatarie ca sa zic asa sa le mananc (am luat ieri 3 bucati). :grin:

Acest mesaj a fost editat de Sita: 15 June 2017 - 06:01 PM

#10 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 19 June 2017 - 07:33 PM

Buna,

Am facut cum ai sugerat pana la urma ca sa vad ce iese. Am facut cateva incercari cu smoothie cum ai zis, cu legume mai multe si fructe mai putine si ... a iesit foarte bun. Numai unul a avut gust prea de iarba, asa ca am adaugat putina zeama de cirese, pe care le dezghetasem anterior. Am facut mai multe incercari pana mi-a iesit bun la gust, cu diverse legume si fructe.

Eram sigura ca nu o sa fie bun smoothie-ul cum mi-ai zis asa dar m-am inselat. Mersi mult de sugestie, pana la urma mi-am schimbat zilnic compozitia de smoothie. Ieri am tinut din nou o zi de detox cu smoothie-uri in forma noua dar am avut si o masa normala la pranz, compusa din salata + putina sunca slaba de curcan. In rest doar smoothie din legume si fructe, preponderent legume. Am mai slabit putin cred dar nu stiu sigur cat fiindca am un cantar cam defect. Dupa masurile in cm. scad clar asa ca-i de bine.

Succes si tie!

Scuze pentru mesajele prea lungi din jurnalul tau.

#11 Razvanelul

Razvanelul

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 21 June 2017 - 10:21 PM

Hello , stiu ca topicul a fost cam mort dar am revenit ! Chiar daca nu am mai postat am continuat cu dieta mea minune insa am inceput treptat sa diversific fiind acasa acum si mananc in zilele de salate si ceva fructe cum ar fi pepene respectiv cirese ce observ ca m-au ajutat foarte mult astfel ajungand la 81 de kg . Stiu ca pare miraculos insa sunt constient ca am dat jos atat tesut adipos cat si apa si masa musculara (am noroc ca in liceu am facut forta si nu am piele lasata decat foarte putina piele incretita in zona burtii care sper sa o remediezz in aceasta vara ) si apoi intr-un final grasimile din organism . Un alt factor ce m-a ajutat sa slabesc a fost cofeina (beau multa cafea 2 pe zi aproape ) si apa cu lamaie .

Ca un plan viitor mi-am propus sa imi incep diminetile cu un ceai de ghimbir urmat de o salata si la final un smoothie . Am gasit o reteta interesanta de mar si lamaie ,o combinatie benefica organsimului . Iti recomand castravetii si rosiile cu cea mai mare placere pentru un smoothie chiar si spanacul . Stiu ca pare gretos dar beneficiile sunt pe masura . Poti face si apa de castraveti cu o seara inainte si sa o bei in ziua urmatoare .

#12 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 22 June 2017 - 07:43 PM

Da, cica sunt bune la slabit si ciresele si pepenele dar cica galben e bun. In fine. Felicitari pentru slabit, nu-i rau deloc! Am reluat si eu bautul de cafea, ca renuntasem la un moment dat. Eu beau fara cofeina si doar o cana intre mic dejun si pranz. A inceput sa-mi placa si neagra, fara nici un zahar sau frisca, pana acum o beam si cu zahar (de cocos) si cu frisca, mi se parea prea fada asa neagra, simpla. Se mai schimba omul cu timpul.

O sa incerc cu rosii si castravete in smoothie, le am in casa, o sa-mi fac un smoothie mai spre dupa-amiaza sa vad cum iese. Spanac pun in smoothie de 3 ani, de cand am inceput sa beau unul pe zi ca ceasul. Si nu pun putin, pun muuult spanac crud, sa fie. :grin: Daca pui si un fruct nici nu se simte gust de verde, zau ca nu.

Cum mananci tu (adica sanatos dar foooarte putin) eu nu pot, fac acum doar 2 zile pe saptamana asa, adica cu 500-600 calorii in zilele respective (nu consecutive) insa mi-e greu si asa, mor de foame. Nici nu e recomandat la varsta mea si totusi am 80 si ceva de kile si 1.74, nu pot sa mananc zilnic cu lunile numai o salata si un smoothie/zi ca mi se face rau dupa 3 zile, cad jos. Ma ia cu targa.

Ai grija sa nu exagerezi, mare atentie ca nu te alearga nimeni sa slabesti in timp record. Sa iei poate si niste vitamine ceva, asa preventiv, sa fie. Eu iau de vreo doua luni, zilnic.

Posteaza te rog cand ai vreme retetele interesante pe care le gasesti, pune link-uri aici daca e, ca ma intereseaza sa testez chestii noi mereu.

Sa auzim de bine!

Acest mesaj a fost editat de Sita: 22 June 2017 - 07:45 PM

#13 Razvanelul

Razvanelul

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 30 June 2017 - 11:56 AM

Hello . Am ajuns la 80,4 kg intre timp ,am avut parte de sport intens am escaladat Muntii Calimani si Rarau si am mers in jur de 10 km pe zi . Observ ca intre timp e din ce in ce mai greu cu kilogramele se reduc destul de greu . Daca acum ceva timp aveam un soc saptamanal de - 2 kg pe saptamana acum daca slabesc 1 kg si ceva pe saptamana ,adica sunt oarecum in limitele normalului fiind eliminata restul de grasime ramasa .Voi cum va mai descurcati ?

3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi