Salt la continut

Fotografie

5:2 Diet, Jurnal Sita.

intermittent fasting michael mosley

• Please log in to reply
30 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate dorita:64-69

Postat 20 June 2017 - 06:46 PM

Incepand de azi tin din nou 5:2 Diet. Dieta e explicata pe larg in documentarul de mai jos.

Am mai avut o tentativa cu dieta respectiva, in sensul ca acum un an am tinut-o timp de doua luni.

Dieta consta in: 5 zile din saptamana mananci normal si 2 zile postesti. Zilele in care postesti NU sunt consecutive ci de ex. marti si vineri sau luni si joi sau alte combinatii. In zilele in care se posteste, se mananca 500 calorii (pentru femei) sau 600 calorii (pentru barbati). Deci nu faci foamea de tot ci mananci o masa. Unii prefera sa manance caloriile la o singura masa, altii mai multe mese mici pe parcursul intregii zile. Eu prefer mai multe mese, mici.

Acum un an, cand am tinut dieta 2 luni, am slabit 6 Kg. in total dar...am repus 2 kile inapoi in ultimele zile (pentru ca a trebuit sa iau niste pastile, care aveau ca efect secundar luarea in greutate). Deci am slabit 4 kile in 2 luni, asta a fost rezultatul final.

Saptamana asta este prima in care am reluat 5:2 Diet si azi (marti) e prima zi de fasting (adica post, cu 500 calorii).

Cine e interesat de subiect, poate sa urmareasca mai intai documentarul de mai sus ca sa se puna in tema cu toate datele. Il recomand.

Revin saptamanal sa fac bilantul: sum ma simt, cum rezist, cum mi se pare si cat am slabit.

#2 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2501 Mesaje:
  • Greutate maxima:75.2
  • Greutate curenta:59.4
  • Greutate dorita:55

Postat 20 June 2017 - 10:20 PM

Foarte interesant.
Succes!

#3 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 23 June 2017 - 03:11 PM

Despre intermittent fasting (post) si slabit, pe scurt, resumat in doar cateva minute. Doctor Fung.

#4 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 26 June 2017 - 05:32 PM

Dupa prima saptamana, deci dupa 2 zile de post/fasting marti si vineri, am slabit juma' de kil. Nu e relevant si o sa incerc sa ma ghidez mai mult dupa masuratori deci metoda centimetrului, decat dupa kile. Plus cantarul meu e antic si de demult, din ala clasic, nu cu ecran si nu prea imi dau seama ca a scazut decat daca slabesc macar un kil.

Azi am iar zi de post, cu 500 calorii si multa apa. As vrea sa tin saptamana asta trei zile de intermittent fasting, luni, miercuri si vineri. Se pare ca asa se recomanda in primele 2 saptamani, sa tin 3 zile pe saptamana in loc de 2. O sa incerc. Imi vine mai usor acum parca, dupa prima saptamana. Prima zi de post a fost foarte grea, a doua mult mai usor de tinut.

Nu am facut bine ca am mancat ce nu trebuia, se recomanda la mese in zilele de post sa mananci proteina si legume/salate. Mai usor cu fructele, unul pe zi cel mult. Nu am facut asa, d-aia mi-a fost foame rau.

Plus in zilele de post, se rrecomanda sa bei apa minerala, multa. Nu am facut asa pana acum, azi insa voi bea. Mi-am cumparat ieri 6 sticle de 1l, sa fie si am baut deja pana la ora asta (nici 9 dimineata) vreo juma' de l de apa minerala. Nu mi-e foame si nici nu mai am dureri de cap, cum am avut in prima zi de fasting.

Revin peste alta saptamana.

#5 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 28 June 2017 - 09:22 PM

Am slabit peste un Kg. dupa cantar, cantarita azi dimineata. Aproape 1.5 Kg. dupa 3 zile de postit, e ca lumea. Doua zile au fost saptamana trecuta si una a fost luni, acum. Nu-i rau deloc! Daca vad si la cantar ca slabesc, ma impulsioneaza sa-mi vad de treaba mai departe.

Am slabit si la dimensiuni, 2 cm. in talie. Restul nu m-am mai masurat ca nu am rabdare, nici nu are sens...o sa vad oricum dupa cum imi vin hainele.

Saptamana asta, dupa cum am scris in mesajul anterior, o sa tin post 3 zile, luni, miercuri si vineri. Luni a fost bine, azi insa merge si mai bine, e chiar decent, nu mi-e foarte foame, a acceptabil. Apa minerala e foooarte de ajutor, beau o cana si ma umfla, imi taie foamea instantaneu. Am mancat un mic dejun de vreo 250 de calorii, am sarit pranzul si spre ora 16 o sa mananc de seara tot vreo 250 calorii. Proteina si fructe la mic dejun si proteina si legume seara.

Nu mai beau tone de lichide in zilele de post, cum am baut saptamana trecuta. In prima zi de post cred ca am baut 5-6 l. de apa, ceai si cafea (una/zi, fara cofeina). Asta de foame. Acum poate beau 3 l. maximum/zi si mi-e destul.

Am facut sport cam in fiecare zi de post, chestii lejere, mers afara sau aerobic in casa dar nu chinuit ci acceptabil/moderat.

Azi o sa fac pilates/yoga si poate si aerobic un pic, o sa vad.

Inteleg ca documentarul postat de mine in primul mesaj al jurnalului, nu se poate vedea in Ro, din cauza drepturilor de autor. Pacat. Asta e. Sunt insa destule informatii online despre 5:2 diet, sau Fast Diet cum se mai numeste.

• Zoe apreciaza

#6 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2501 Mesaje:

Postat 28 June 2017 - 10:16 PM

Felicitări! :floare:

#7 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 28 June 2017 - 10:31 PM

Mersi foarte mult. :floare:

#8 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 29 June 2017 - 10:07 PM

Incerc sa tai iar carnea si lactatele din dieta. Am mancat vegan 6 saptamani (aprilie-mai, anul asta) si a fost prea extrem dar...mi-a disparut niste eczeme de pe corp. Problema e ca mi-au aparut la loc acum si banuiesc ca-s de la carne sau lactate. Dieta vegetariana e cea mai potrivita pentru mine, dar si fara lacatate prefer. Rezumat: o sa mananc o dieta vegetariana, cat mai organica posibil (nu pot sa iau totul organic ca nu am banii necesari), fara lactate de nici un fel, cu grasimi bune si cu oua. Deci dieta ovo-vegetariana.

Maine am iar zi de post. Vad ca rezist din ce in ce mai bine. A inceput sa-mi placa, plus ca azi dimineata mai slabisem putin, pe cantar. Vag de tot dar tot e bine.

In orice caz e foarte placuta senzatia de foame, am ajuns sa scriu si chestia asta, nu as fi crezut vreodata. Vine in valuri si se duce, nu e o chestie constanta. Daca beau apa minerala sunt OK, imi trece asa ca prevad ca o sa slabesc foarte bine cu aceasta dieta. Dupa aia cand mananc mi se pare orice foarte gustos. Nu mai pot sa mai mananc prea mult (nu mancam mult nici inainte dar mancam des) si e placut si asta.

Dupa ce scap de vreo 10 kile, o sa trec la mentinere (adica toata viata) in care o sa am o zi pe saptamana zi de post. In rest, mananc normal.

#9 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2501 Mesaje:

Postat 29 June 2017 - 10:53 PM

Si la pește vrei sa renunți sau nici nu il aveai in meniuri?

#10 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 30 June 2017 - 02:25 AM

Il aveam in meniuri. Da, vreau sa renunt si la el. Dar treptat. Adica zilele urmatoare o sa mananc un pic de carne de curcan (vineri, adica maine, cand e zi de post ca sa imi tina de foame), dar dupa aia deloc carne, nici in zilele de post. O sa mananc insa putin peste din cand in cand, poate inca vreo saptamana- doua si dupa aia il scot si pe el de tot. Vreau sa le scot treptat.

Eu am fost lacto-ovo vegetariana 11 ani, intre 2001 si 2011 asa ca nu-mi fac griji ca nu o sa rezist. Intre '93 si ziua de azi, nu am mai mancat deloc porc si vita, iepure si altele de genul. Am mancat doar pui, curcan si peste intre '93 si 2000 si apoi intre 2011 si acum. Ce mi-e greu e sa renunt la lactate, imi vine destul de greu. Imi plac branza si kefirul, restul ma rog, pot si fara. Adica lapte, iaurt etc. rezist fara. Daca insa imi fac rau, renunt si la ele si gata. Aici unde traiesc lactatele provin de la animale care sunt tratate cu antibiotic (pentru ca sunt crescute in conditii chinuite si mananca chestii modificate genetic). Si cred ca si alea organice sunt cam la fel, asa cred, nu stiu sigur dar mare diferenta nu este, poate doar la pret. Pana acum in ultimul an am mancat doar carne organica dar tot am eczemele alea, deci ceva nu e in regula. In perioada cand am fost lacto-ovo-vegetariana si traiam in Europa de Vest (intre 2000 si 2004) nu am mai avut eczemele respective, imi disparusera imediat ce-am scos produsele animaliere de tot.

Antibioticul la animalele pe care le mananc imi distruge mie dupa aia nu stiu ce bacterii din stomac (unele bune, de folos organismului) si trebuie sa iau suplimente pentru ca sa-mi refac aceste bacterii. Nu stiu sa explic clar pentru ca nu-s de meserie. D-aia ideea de a renunta de tot la carne. Ma intereseaza pentru sanatate.

Daca o sa ma intrebi de unde imi iau proteina o sa-ti raspund ca din legume si fasole, linte, nuci etc. Nu-s multe cazuri pe lume de pacienti care au murit ca nu au mancat destula proteina.

Acest mesaj a fost editat de Sita: 30 June 2017 - 02:28 AM

#11 manniucu

manniucu

Koala

• Membri
  • 2501 Mesaje:

Postat 30 June 2017 - 11:34 AM

Interesant ce spui. Nu am vreo problema cu dietele vegetariene, chiar sunt de acord cu ele. Si eu mănânc in felul asta mai mult de jumătate din zilele unui an ( in cele patru posturi si miercurea si vinerea) si ma simt foarte bine in perioadele respective. Deocamdată noi nu renuntam la carne pentru ca din comert cumparam extrem de rar, ne trimit bunicii pasari crescute in curte, carne de vitel de la tara si de porc la fel. Si oua proaspete primim tot de la ei.
Dar încercam sa mâncăm sănătos și echilibrat fără sucuri din comert, dulciuri pline de E uri s.a. E drept ca având copii mici avem mare grija la meniurile lor care de multe ori coincid cu ale noastre.
Sănătate și succes in ce ti- ai propus! Imi place mult ce scrii.
:floare:

#12 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 30 June 2017 - 05:59 PM

Mersi mult, succes si tie! :) E alta treaba sa-ti iei alimentele de la tara, asa da. Cred ca au cu totul alt gust, miros etc.

Ce mi-a venit in cap - de fapt sotului - ieri...sa cumpere pentru mine niste cascaval din Noua Zeelanda. Cascavalul este organic si de la vaci crescute cu iarba (scrie pe el!). Chestii d-astea pot sa mai mananc din cand in cand. Sunt mai scumpe dar nu foarte asa ca e OK. Nu o sa rabd prea tare fara branza, uite ca o sa pot sa mai mananc ocazional. Asa ca s-a rezolvat si cu asta.

Un weekend placut si linistit! :floare:

(Azi am mancat la ora 5:30 mic dejun din doua ochiuri, sunca de curcan si niste gogosar rosu crud langa. La 9 smoothie mic. Spre ora 16 o sa mananc supa de praz mai groasa si o conserva mica de sardine in ulei de masline. Azi fiind zi de post, cu doar 500 calorii, cred ca o sa fie vreo 600 in total dar nu-i nimic.)

#13 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 02 July 2017 - 03:10 PM

Am inceput un tratament nou, cu multe suplimente (6 pe zi) si o dieta foarte restrictiva. Recomandat de un prieten de familie foarte serios omul, specializat in nutritie si chiropractician. E vorba despre un tratament pentru somn, ca sa ma ajute sa nu mai iau pastilele alea care ma ingrasa. Mie personal nu mi se pare prea restrictiva dieta pentru ca oricum eu mananc destul de sanatos. Dar acum tratamentul ma obliga sa renunt de tot la lactate (oricum voiam asta), zahar (acum mananc rar), orice aliment procesat (tot rar mancam), orice prajit (nu am voie nici alune/nuci prajite ci doar crude), orice fel de paine, carne foooarte rar si numai peste si doar salbatic, de cea mai buna calitate. Fructe am voie dar numai doua pe zi daca vreau sa si slabesc. Si vreau.

Continui si cu postul, o zi da si doua nu. Si dupa aia iar o zi post si doua nu si tot asa. Vineri a trebuit sa renunt la post pentru ca am fost plecata, nu am baut destula apa ca nu puteam (nu aveam unde sa ma duc la baie dupa aia) si am murit de foame. Asa ca am renuntat la ziua aia de post, a fost o zi normala. Am mancat normal cand am revenit acasa, am atins vreo 1300 calorii in ziua aia, am numarat de curiozitate.

Programul asta nou cuprinde si sport zilnic, meditatie (fac zilnic de 3 ani), intinderi/yoga/pilates plus mers. Ceva din astea zilnic, cu exercitiile de mobilitate si yoga zi de zi.

Nu o sa mai scriu pe forum asa de des ca nu vreau sa umplu nu stiu cate pagini cu lalaiala, vreau sa tin jurnalul cand mai scurt si la obiect. Asa ca revin din luna in luna cu mersul evenimentelor, cum e cu slabitul si cum ma simt cu 5:2 diet si dieta noua.

Zile placute!

Acest mesaj a fost editat de Sita: 02 July 2017 - 03:20 PM

#14 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 02 July 2017 - 03:49 PM

Am uitat sa scriu ca nu am voie nimic din soia.

#15 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 04 July 2017 - 06:39 PM

Reguli de dieta:

- 3 mese pe zi cu 400-500 calorii/masa, fara nici un fel de gustari intre mese, numai lichide dar fara calorii, gen apa minerala, apa plata, cafea fara cofeina, ceai fara cofeina etc.

- grasimi bune la fiecare masa ca sa-mi tina de foame mancarea, gen ulei de masline, avocado, nuci, alune salbatice toate neprajite etc.

- 7 suplimente naturiste/zi, le-am comandat dar nu le-am primit inca.

- multe legume verzi si alt fel dar in special verzi.

- fructe mai putin dulci, gen de padure, plus banane zilnic pentru potasiu.

- un castron mare de salata zilnic, tot pentru potasiu.

- otet din mere zilnic, la fel scortisoara praf si turmeric.

- fara nici un fel de zahar, numai stevia sau sirop din orez brun si atat.

- peste salbatic (gen somon), fructe de mare, carne doar organica curcan si pui (astea doua rar, gen o data pe saptamana).

- nici un fel de lactate sau produse din lapte, numai inlocuitor gen lapte de alune, de cocos.

- fara soia de nici un fel.

- fara cartofi, nimic alb (faina, paste, orez etc.); dar am voie sweet potato sau yams.

- fara gluten, deci fara nici un fel de paine, nici neagra dar am voie rondele din orez expandat.

Mod de viata + sport:

- mers 30 min zilnic, afara, la intensitate medie.

- yoga 20-30 min zilnic, la intensitate medie.

- 2.5 l lichide pe zi, neindulcite, mi s-a recomandat apa distilata sau minerala sau clean, nu de la robinet.

- un ghiveci mare de busuioc pe noptiera de la pat. Am deja unul mare de vreo 3 seri si adorm in 2 minute seara, miroase super!

- ceai de menta, levantica sau ghimbir serile.

- cat mai putin computer seara, inainte de culcare si redus si ziua, doar 1-2 ore/zi maximum.

- fara tv seara.

- meditatie zilnic dimineata si seara, 15 min si 15 min.

- 5:2 diet doua zile pe saptamana;

- intermittent fasting 14: 10, din care mananc doar in intervalul de 10 ore si restul de 14 nu mananc nimic.

Acest mesaj a fost editat de Sita: 04 July 2017 - 06:40 PM

6 useri citesc subiectul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi