Salt la continut

Fotografie

5:2 Diet, Jurnal Sita.

intermittent fasting michael mosley

• Please log in to reply
30 raspuns(uri) in acest subiect

#16 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):174
  • Greutate maxima:91
  • Greutate dorita:64-69

Postat 06 July 2017 - 08:20 PM

Am adrenal fatigue. In plus fata de programul scris anterior, o sa beau zilnic cate 1.2 l de smoothie, de casa. Pentru refacerea glandelor adenale. Pentru potasiu in principal. Smoothie-ul il beau in loc de o masa sau in doua pahale langa doua mese. Azi l-am baut in loc de masa de pranz. Oricum, azi tin post cu 500 cal/zi. Ce trebuie sa contina smoothie-ul respectiv: banana, kale, frunze de sfecla rosie, fructe de padure, spanac crud. Si daca mai vreau sa pun si alte chestii e OK, doar ca ce am scris trebuie neaparat si musai baut zilnic. Luni de zile.

Cica ajuta si contra celulilei, dispare in timp fara urme. Mie mi-a aparut acum vreo doi ani, asa brusc pe picioare, spate si brate sus. Se pare ca e din cauza adrenal fatigue, deci hormonal. Pana acum nu am avut in viata mea asa ceva, si am avut grija mare la dieta mereu. Dar e de la glandele adenale, care se trateaza numai cu potasiu masiv zilnic cica doar asa isi revin. Plus fara stres pe cat posibil sau dat in cap stresului cu meditatie, yoga etc.

Am scris ca mi se pare o informatie importanta, pentru cine e interesat.

Altfel merg bine cu programul scris in mesajul anterior, incerc sa introduc toate punctele treptat. Nu am putut totul dintr-o data. O sa iau un supliment naturist si pentru glandele adenale. In total 8 suplimente pe zi. Ma costa ceva dar am zis ca pana spre mijlocul lui octombrie fac tot ce pot, respect programul si dupa aia vad la ce rezultate am ajuns. Mi-am propus sa tin asta macar 100 de zile, ca nu moare nimeni, oi rezista. Sper sa ma obisnuiesc cu programul si sa-l tin toata viata. Nu o sa fie nevoie de 8 suplimente mereu asa ca e bine.

#17 greieras10

greieras10

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1838 Mesaje:

Postat 06 July 2017 - 10:50 PM

buna Sita, interesanta dieta, iti doresc bafta in tot ceea ce ti-ai propus. totusi cred ca stii ca bananele sunt cele mai radioactive fructe, eu nu le-as consuma in fiecare zi. sper ca nu te-ai suparat.

#18 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 06 July 2017 - 11:58 PM

Buna, pana la 7 banane pe zi nu am nimic. Eu mananc jumatate de banana/zi, rar una intreaga. Vezi mai jos detalii:

http://pickle.nine.c...dos-and-bananas

#19 ActualaSlabutza

ActualaSlabutza

Yeti

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14065 Mesaje:
  • Inaltime (cm):165
  • Greutate maxima:81
  • Greutate curenta:68
  • Greutate dorita:64

Postat 07 July 2017 - 09:43 AM

Multa sanatate. :give_rose:

#20 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 07 July 2017 - 08:42 PM

Mersi foarte mult.

...

O sa incep sa citesc despre adrenal fatigue, oricum am o lista intreaga de alimente pe care trebuie sa le mananc cam zilnic. Nu stau sa le scriu deocamdata, oricum trebuie sa mai adaug fish oils zilnic, cica de calitate. Dintre legume, multe care au sodium in cantitate ridicata imi sunt recomandate. Plus sare de mare in loc de alt fel de sare, pentru masa. Apoi musai sa mestec mancarea foarte bine. Sa beau zilnic intre 2000 si 5000 mg de vitamina C efervescenta, asta in plus fata de mancare clean. Sunt si alte recomandari dar nu le mai scriu acum.

Zile placute!

#21 greieras10

greieras10

Iepuras

• Membri
  • 1838 Mesaje:

Postat 07 July 2017 - 10:46 PM

de ce sare de mare? sarea de munte este CEA mai buna, iar cea grunjoasa pentru muraturi este extraordinara continand si alte minerale. oricum gandeste-te logic LA faptul ca in mari si oceane se fac toate experimentele posibile si alte deversari de produse, deci poluare ffff mare, pe de alta parte sarea de munte s-a format acum sute de ani si a stat inchisa acolo ferita de tot. scuze daca te-am deranjat. zile senine.

#22 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 08 July 2017 - 03:49 PM

Fiindca imi place mai mult sarea din marile si oceanele poluate, mi se pare mult mai gustoasa.

#23 greieras10

greieras10

Iepuras

• Membri
  • 1838 Mesaje:

Postat 08 July 2017 - 05:23 PM

imi pare rau daca te-a deranjat ceea ce am scris mai sus, nu am avut intentia sa te supar, am vrut doar sa exprim o parere. asa faceam pe forum inainte cu fetele. o zi frumoasa iti doresc.

#24 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 08 July 2017 - 06:55 PM

Nu m-a deranjat si nici suparat. Am facut doar o gluma. Dupa ce am scris lista aia cu alimente sanatoase si mod de viata cerut de cel care ma trateaza mi s-a parut ridicol acum privind asa per ansamblu...sa ne luam de sare sau banane. Sa nu ne pierdem in detalii d-astea minore. Asta zic.

#25 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 11 July 2017 - 05:30 PM

Am inceput de ieri sa ma tin de noile reguli alimentare. Nu tot ce am scris in lista aia se aplica la mine asa ca e bine. Ma iau dupa o carte care se numeste "Adrenal Reset Diet" si e scrisa de Alan Christianson. Gasiti detalii pe site-urile lui, unui se numeste exact ca dieta si altul numele medicului respectiv, care e medic naturopat american.

Dieta e pentru persoanele care au suprarenalele paradite, adica ca mine. Adica adrenal fatigue in limba engleza. Dureaza vreo 3-4 luni tratamentul si vreo 2 ani pana ma fac bine de tot. Dupa aia tot trebuie sa respect dieta dar nu foarte strict. Oricum nu am voie zahar, alimente procesate, alcool si altele decat foarte rar, ocazional. Asta dupa doi ani ca pana atunci nu am voie deloc.

Nu am voie sa tin 5:2 diet si nici intermittent fasting in perioada asta, din contra trebuie sa mananc 3 mese si 2 gustari (daca simt nevoia). Oricum 3 mese sunt de baza. Am urmarit putin, nu depasesc 10 ore fereastra in care mananc zilnic, cam 10 ore e regula mea, nu ca vreau eu ci ca asa imi iese.

Am cerut deja sa mi se schimbe numele jurnalului ca nu mai relevant acum vechiul nume.

Zile placute!

Acest mesaj a fost editat de Sita: 11 July 2017 - 05:35 PM

#26 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 18 July 2017 - 02:12 PM

Merg bine cu dieta, am trecut si de faza cu febra musculara dupa antrenamente. De fapt nu am facut decat pilates de cateva ori, de azi incep trasul de fiare, asta doua zile pe saptamana. Nu mai schimb numele jurnalului ca nu mai conteaza titlul acum.

#27 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 18 July 2017 - 05:42 PM

Cu kilele e in felul urmator: dupa cateva zile de cand am inceput, am pus 500g. pe mine in loc sa slabesc. Dar dupa inca cateva zile, le-am dat jos. Acum am exact cat aveam lunea trecuta, pe 10 iulie, adica cand am inceput.

De obicei cand incep sa fac sport mai serios, imediat ma ingras si 2 kile. Acum la fel, dar nu doua. Oricum e de bine ca am dat jos, sa mearga asa tot inainte, cu datul jos.

Azi la repriza de tras de fiare am in plan asa: genoflexiuni, exercitii de biceps si triceps, abdomene si exercitii pentru pectorali. Vreau sa fac o serie intreaga asa pentru tot corpul, sa fie. Sa vedem cat o sa-mi ia ca timp, am de gand sa fac repriza dupa-amiaza pentru ca dupa sport imi piere orice chef de mancat. Si probabil ca o sa am o masa de seara foarte light dupa aia. Chestie pe care am facut-o si ieri, dupa pilates...si mi-a convenit de minune.

Are sportul atatea beneficii: ajuta la cap (adica la moods), te energizeaza, iti taie foamea, te modeleaza, faci muschi (daca tragi de fiare) si te mai si slabeste. De ce nu ai vrea sa-l faci zilnic, nu stiu zau.

#28 DenisaUrsut

DenisaUrsut

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 20 July 2017 - 08:23 PM

Cu kilele e in felul urmator: dupa cateva zile de cand am inceput, am pus 500g. pe mine in loc sa slabesc. Dar dupa inca cateva zile, le-am dat jos. Acum am exact cat aveam lunea trecuta, pe 10 iulie, adica cand am inceput.

De obicei cand incep sa fac sport mai serios, imediat ma ingras si 2 kile. Acum la fel, dar nu doua. Oricum e de bine ca am dat jos, sa mearga asa tot inainte, cu datul jos.

Azi la repriza de tras de fiare am in plan asa: genoflexiuni, exercitii de biceps si triceps, abdomene si exercitii pentru pectorali. Vreau sa fac o serie intreaga asa pentru tot corpul, sa fie. Sa vedem cat o sa-mi ia ca timp, am de gand sa fac repriza dupa-amiaza pentru ca dupa sport imi piere orice chef de mancat. Si probabil ca o sa am o masa de seara foarte light dupa aia. Chestie pe care am facut-o si ieri, dupa pilates...si mi-a convenit de minune.

Are sportul atatea beneficii: ajuta la cap (adica la moods), te energizeaza, iti taie foamea, te modeleaza, faci muschi (daca tragi de fiare) si te mai si slabeste. De ce nu ai vrea sa-l faci zilnic, nu stiu zau.

Te ingrasi putin la inceput pentru ca exercitii fizice initial cresc pofta de mancare. Dar combinate cu o alimentatie sanatoase nu au cum sa nu dea rezultate. Si intr-adevar, sportul ne face tare bine. Mie una mi-e greu pana incep. Apoi nu mai vreau termin cu el. Felicitari pentru vointa. Iti urez bafta in continuare!

#29 Sita

Sita

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 20 July 2017 - 10:21 PM

Mersi foarte mult, sa fie! Da, asa patesc si eu, nu am chef deloc sa ma apuc dar dupa aia ma simt foarte bine, mai ales dupa dus. Am avut nevoie de vointa zilele trecute ca nu aveam deloc chef de sport si totusi am facut. Azi dimineata m-am masurat si desi nu am mai slabit deloc, am scazut 2cm in talie in ultimele 11 zile. Chestie foarte surprinzatoare. Dar e drept ca pilatesul pe care il fac (de trei ori pe saptamana cam 30 min/sedinta) e foarte greu si se concentreaza mai ales pe exercitii pentru talie/abdomen). Asa greu mi-a fost sa-l fac la inceput ca mi se facea rau, cu greata si ameteli. Dar am persistat si acum nu mai am nimic. Cine vrea sa stie detalii despre exercitiile respective, am o carte dupa care fac, scrisa de Denise Austin. Se numeste Pilates for Every Body si e din 2001 cred. Sunt acum la stadiul in care fac programul de incepatori. O sa fac vreo doua luni asa si dupa aia trec la avansati, care e si mai greu.

In alta ordine de idei, azi am primit banca aia de care ziceam, pentru tras de fiare. O sa o montez si ma apuc sa fac pe ea in dupa-amiaza asta. Aici e ingrozitor de cald, noroc ca am aer conditionat. Incerc sa nu-i dau drumul decat dupa ora 2-3 ca sa fac economie. D-aia imi fac repriza de sport abia dupa 4 ca astept sa se raceasca in casa cat de cat, sa fie decent.

Continui cu papa clean, sunt foarte incantata. Ce am probleme e cu zaharul, de fapt cu dulcele. Ma mai apuca uneori poftele dar am scos totul din casa, nu mai permit sa intre nimic dulce aici ca sa nu ma tenteze. Mai mananc curmale si stafide, uscate dar foarte putin si nu zilnic. Apa beau numai distilata, o iau la bidoane mari si ma tine un bidon o saptamana intreaga. Nu costa mult.

Succese si zile placute! Sunt tare curioasa peste vreo 5-6 luni ce rezultate o sa am daca o tin tot asa cu programul asta de sport si papa.

Acest mesaj a fost editat de Sita: 20 July 2017 - 10:23 PM

#30 DenisaUrsut

DenisaUrsut

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat Ieri, 05:58 PM

Mersi foarte mult, sa fie! Da, asa patesc si eu, nu am chef deloc sa ma apuc dar dupa aia ma simt foarte bine, mai ales dupa dus. Am avut nevoie de vointa zilele trecute ca nu aveam deloc chef de sport si totusi am facut. Azi dimineata m-am masurat si desi nu am mai slabit deloc, am scazut 2cm in talie in ultimele 11 zile. Chestie foarte surprinzatoare. Dar e drept ca pilatesul pe care il fac (de trei ori pe saptamana cam 30 min/sedinta) e foarte greu si se concentreaza mai ales pe exercitii pentru talie/abdomen). Asa greu mi-a fost sa-l fac la inceput ca mi se facea rau, cu greata si ameteli. Dar am persistat si acum nu mai am nimic. Cine vrea sa stie detalii despre exercitiile respective, am o carte dupa care fac, scrisa de Denise Austin. Se numeste Pilates for Every Body si e din 2001 cred. Sunt acum la stadiul in care fac programul de incepatori. O sa fac vreo doua luni asa si dupa aia trec la avansati, care e si mai greu.

In alta ordine de idei, azi am primit banca aia de care ziceam, pentru tras de fiare. O sa o montez si ma apuc sa fac pe ea in dupa-amiaza asta. Aici e ingrozitor de cald, noroc ca am aer conditionat. Incerc sa nu-i dau drumul decat dupa ora 2-3 ca sa fac economie. D-aia imi fac repriza de sport abia dupa 4 ca astept sa se raceasca in casa cat de cat, sa fie decent.

Continui cu papa clean, sunt foarte incantata. Ce am probleme e cu zaharul, de fapt cu dulcele. Ma mai apuca uneori poftele dar am scos totul din casa, nu mai permit sa intre nimic dulce aici ca sa nu ma tenteze. Mai mananc curmale si stafide, uscate dar foarte putin si nu zilnic. Apa beau numai distilata, o iau la bidoane mari si ma tine un bidon o saptamana intreaga. Nu costa mult.

Succese si zile placute! Sunt tare curioasa peste vreo 5-6 luni ce rezultate o sa am daca o tin tot asa cu programul asta de sport si papa.

Faptul ca ai pierdut 2 cm din talie este excelent, felicitari! Acest lucru este mai relevant decat numaru de kg pe care il arata cantarul. Asta deoarece la greutatea totala se insumeaza greutatea muschilor, a oaselor, a grasimii si a apei din organism. Si doar cu ajutorul cantarului nu poti sti cu exactitate daca ai pierdut din masa de grasime sau din masa musculara, ceea ce nu ar fi de dorit.

Referitor la stafide și curmale, eu ti-as recomanda sa nu le consumi daca doresti sa slabesti. Desi stiu ca nu este deloc usor sa renunti la dulce. Dar in loc de asta poti incearca sa pregatesti tu acasa un desert sanatos folosind indulcitori naturali cum sunt stevia, eritritul sau xilitul. Acestea au mult mai putine calorii decat zaharul obisnuit și nu iti vor sabota pierderea in greutate. Keep up the good work!

7 useri citesc subiectul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi