Salt la continut

Fotografie

autosugestia vs medicamente

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 speed

speed

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 28 November 2006 - 03:59 PM

De multe ori am auzit asta si nu stiu ce sa cred, dar sincer sa fiu am aplicat-o si eu de cateva ori si a mers.
Stiu persoane care atunci cand au dureri de cap, :doh: nu iau medicamente ci pur si simplu se calmeaza 2 secunde si apoi se gandesc la cu totul altceva, dar nu la durerea de cap :yahoo: . Se pare ca pentru ei a mers si dupa cum v-am zis si eu am incercat-o de cateva ori si a mers si la mine. Durerea de cap a disparut in scurt timp si credeti-ma nu am luat medicamente. :baby:
A mai incercat cineva asta vreodata, sau dac stiti alte metode eficiente mi le puteti comunica si mie?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 29 November 2006 - 11:57 AM

Si eu sunt de acord ca functioneaza autosugestia, dar iti trebuie putere de autoconvingere mare. :))
Eu din pacate daca ma doare ceva, sar repede cu un algocalmin. :( Nu suport durerea si nici nu ma pot pacali singura sa nu ma mai gandesc.

Am mai incercat de cateva ori cu succes "Placebo" pentru cafea, :D De obicei daca nu beau cafeaua dimineata (si constientizez lucrul acesta) ma doare capul toata ziua si nu sunt buna de nimic. In unele zile am baut cafea fara cofeina (ca ea e raspunzatoare de durerile de cap) si a fost foarte bine ... mai putin cu somnul :lol2:

Deci... parerea mea este ca ceea ce spui tu merge foarte bine, trebuie doar sa te dresezi putin. :grin:

#3 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 14 December 2006 - 02:02 PM

Autosugestia functioneaza. Sotul meu face asta de cate ori are migrene si dureri de cap insuportabile.
Mananca mere.....el spune ca asa ii trece durerea de cap. Se relaxeaza, gandeste pozitiv si nu are nevoie de antinevralgic. Functioneaza, pe bune.
Eu sufar de insomnie cronica de 10 ani si de multe ori il pacalesc pe Mos Ene prin autosugestie. Sa vezi ce le mai dorm fara sa numar oi..... :hug:

#4 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 14 December 2006 - 09:02 PM

Eu iau medicamente si apoi ma autosugestionez ca ar functiona. Durerea trece si folosesc ambele metode combinat. Merg la sigur :))

:salut:

#5 iulikutza

iulikutza

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 73 Mesaje:
  • Dispozitie:EXCELENT!!!!!!!

Postat 15 October 2007 - 04:50 AM

Eu iau medicamente si apoi ma autosugestionez ca ar functiona. Durerea trece si folosesc ambele metode combinat. Merg la sigur :))

:salut:

ai dreptate.... dar daca afectiunea e reala cred ca nici mama autosugestiei nu te poate salva.... si la mine s-a manifestat cu succes efectul PLACEBO... sunt alergica la unele medicamente dar nu se stie exact la care , asadar cand am fost fortata sa fac pana si un amarat de polidin am crezut ca mor( am folosit autosugestia dar din pacate in sensul negativ) au inceput mancarimile de piele ... senzatii ca de alergie desi amaratul de polidin nu avea nici o vina.. doar " scufitza" mea era putin cam defecta... concluzia... ptr persoane negativiste si pesimiste ca mine poti sa dai o sugestie cum sa foloseasca autosugestia in sensul pozitiv si constructiv????

#6 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666

Postat 01 April 2008 - 03:50 PM

eu cred ca am folosit autosugestia asta intrun sens negativ
si acum sunt deprimat foarte foarte foarte deprimat

#7 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 02 April 2008 - 05:48 PM

De ce spui asta Silviu? daca vrei sa vorbesti cu cineva noi te ascultam cu placere.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi