Salt la continut

Fotografie

Deserturi si alte dulciuri

• Please log in to reply
20 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 29 November 2006 - 04:55 PM

Ciocolata de casa

500g lapte praf; 500g zahar; un pachet de unt, cacao cat iti place (sau fara, pentru ciocolata alba) si arome dupa gust. Pui o cana de apa peste zahar si le fierbi impreuna (nu mult, pana cand o picatura din fiertura pe o farfurie curata se incleie cand o iei intre degete). Apoi opresti focul, pui laptele praf amestecat in prealabil cu cacaoa si invarti repede, apoi untul taiat bucati si aromele (rom adevarat daca ai, daca nu esenta de rom, vanilie). Dai drumul la foc mic si invarti pana se omogenizeaza. E un pic de munca.
Torni compozitia intr-o tava tapetata cu celofan si o lasi sa se intareasca pana a doua zi. Ai grija sa ai totul pregatit dinainte pt ca dureaza foarte putin.

Si mai aveti grija cum legati siropul, nu ca pentru dulceata, trebuie fiert un pic mai mult, altfel nu se mai intareste, ramane o crema moale.

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 29 November 2006 - 05:00 PM

CIOCOLATA MARO:

500 g zahar
100 ml apa
200 g unt
300 g lapte praf cernut
2 linguri cacao cernuta
esenta de vanilie

nuci prajite,stafide inmuiate in rom,cirese confiate

CIOCOLATA ALBA:

300 g zahar
100 ml apa
130 g unt
200 g lapte praf cernut

nuca de cocos,putina zeama de lamaie(daca vreti)

Se fierbe zaharul cu apa,dupa care se adauga untul.Siropul se lasa la racit. Intr-un vas cernem laptele praf si cacaua,punem nucile prajite si taiate bucatele,stafidele inmuiate in rom si stoarse(dar nu prea tare,sa mai ramana rom) Turnam incet siropul caldut si mestecam bine,sa nu se formeze cocoloase Pt CIOCOLATA ALBA,se procedeaza la fel

#3 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 29 November 2006 - 05:11 PM

Auzi fata, asta e un site in care lumea vrea sa slabeasca nu sa-si lase balele pe tastaturi. Asa ca ia masuri...daca nu ii mai fac si eu sa baleasca putin cu retetele mele minunate...
Braduti de Craciun
250 g unt
250 g faina
1/2 pahar de nuci macinate
200 g zahar
1 ou
2 lingurite esenta vanilie
1 varf de cutit sare
75 g ciocolata cu lapte
75 g smantana de frisca
forme stea de 4 marimi, zahar praf, stelute, bilute argintii, bomboane gumate, etc pentru decor
Mod de preparare
1Intr-un castron se amesteca untul la temperatura camerei cu zaharul, vanilia si oul, cateva minute, cu mixerul. Se adauga faina, nucile si sarea si se amesteca pana se incorporeaza. Se da la frigider 60 de minute
2Se incalzeste cuptorul la 325F . Se intinde foaia de 3-4 mm grosime si se taie stelute, din cele 4 marimi. Se coc la cuptor 10-15 minute.
3Se incalzeste smantana de frisca, se pune ciocolata taiata bucatele mici si se amesteca la foc mic pana se topeste. Se lasa sa se raceasca, si cand s-a intarit se bate cu telul sau cu mixerul pana se deschide la culoare si se mai intareste.
4Se lipesc fursecurile cu crema, cate doua din fiecare marime, exceptie cea mai mica marime, din care veti folosi doar o steluta. Se cerne zahar pudra si se decoreaza dupa preferinta.

Hai sa vedem cine rezista la asta, ca eu una nu pot rezista.

Cheesecake (prajitura cu crema de branza)Ingrediente
Cantitatile sunt pentru o tava cu diametrul de 23 cm.

Crusta
200 g biscuiti Digestive
50 ml unt topit
Crema
450 g crema de branza
200 ml frisca nebatuta
200 g zahar
3 oua
esenta de vanilie
Mod de preparare
Crusta
1Se dau biscuitii prin razatoare. Se pun intr-o forma rotunda cu diametrul de 23 cm, inalta de 4 cm si se amesteca cu untul topit. Se preseaza pe margini in asa fel incat sa arate ca o crusta. Se da la cuptor 10-15 minute pana se rumeneste usor. Se lasa sa se racoreasca.
Crema
2Branza daca este la temperatura camerei se lucreaza mai usor. Intr-un castron se amesteca branza, zaharul si frisca. Ouale se pun unul cate unul.
3Se pune umplutura in crusta. Se da la foc mic-mediu (325F) 50 de minute pana se rumeneste frumos.
4Se poate scoate din forma calduta. Se serveste dupa ce in prealabil a stat la frigider minim 3 ore.
Sugestii
Nu umpleti crusta pana la refuz. Creste si poate da pe afara.

Puteti folosi si biscuiti cu ovaz in loc de Digestive.

Yupiii suntem la cura de ingrasare inainte de Craciun.

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 29 November 2006 - 06:29 PM

De la Uka:

PRAJITURA CU COCA- COLA

4 oua, 300 gr zahar, 0.5 L coca cola, 200 gr faina, 1 lingura cacao, rom

se bat albusurile spuma se adauga galbenusurile+ 12 linguri cola+ faina+ cacao+ rom
se baga la cuptor si se coace. du[a c s-a racit se taie in 2. se pune la mijloc crema de lamaie.
glazura: in cola ramasa se adauga 5 linguri zahar+ 1 budinca cacao si se pune la fiert. se pune deasupra cand este calduta iar cand s-a racit se rade ciocolata.
crema d lamaie: 300 gr unt, 240 gr zahar pudra, 300 gr lapte, 60 gr faina, 3 lamai: untul se freaca cu zaharul sicu coaja d lamaie adaugandu-se zeama d lamaie. intre timp se dizolva faina cu lapte, restul d lapte se pune la fiert, in care, dupa ce a dat in fiert se introd faina dizolvata si totul se amesteca in contin p foc, 10-15 min, dupa aceea se mai amesteca pana se raceste, apoi se adauga untul pregatit cum scrie mai sus
este crema de la prajitura "alba ca zapada" care este f buna de asemenea, dar nu le am eu cu prajiturile cu foi, nu am rabdare...

CIOCOLATA DE CASA

300 gr apa, 500 gr zahar, 500 gr lapte praf, 1 pachet unt, 1 lingura otetsi dk vretzi nuci, alune d padure, stafide..orice
se pun la foc apa, zaharul si otetul sa fiarba pana se leaga. se da la o parte, s epune untul si sa da la rece. dupa ce se raceste se pune laptele si se amesteca, apoi cacao, si daca vreti sa adaugati nuci, alune...
se pune in tava si s da la rece

#5 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 09 December 2006 - 08:42 PM

Baclava:

Ingrediente

400 gr. nuci sau alune taiate marunt sau sfaramate. Se pot si macina dar atunci o treime de cantitate se sfarma bucatele cu sucitorul pe o planseta de lemn
150 gr fistic
450 gr.zahar
350 gr unt
500 gr foi de placinta
300 gr pesmet fin
scortisoara, cuisoare macinate fin - dupa preferinta

Siropul:
500 gr.zahar
500 ml apa
250 gr miere
coaja de la o lamaie sau portocala fasii
esenta de trandafiri - cam 1 lingura

Mod de preparare:

1. Se amesteca nucile pesmetul condimentele si zaharul
Se topeste untul (sau un amestec de unt cu ulei)
2. Se unge cu o pensula fiecare foaie de placinta cu unt topit
3. Se foloseste o tava dreptunghiulara cu margini inalte de min. 5 cm, de marimea foilor se unge bine cu unt si apoi se pun 6 foi suprapuse (foile fiind in prealabil unse fiecare cu unt topit);
4. Se-ntinde un strat din amestecul de nuci,se acopera cu 2 foi si apoi se repeta operatia pana se termina nucile.
Se pun deasupra 6 foi de placinta suprapuse (fiecare foaie a fost unsa cu unt topit) - eu am pus 10 foi.
5. Cu un cutzit ascutit se taie foile de deasupra dupa bucatile ce se vor servi si se unge toata suprafatza cu unt.
6. Se coace intr-un cuptor moderat 180C (350F) cam 20 min pana ce aluatul este bine rumenit. Se lasa sa se raceasca usor.
7. Intre timp se face siropul:
- se dau in clocot zaharul, apa, mierea, siropul de trandafiri si coaja de lamaie intr-o cratita si
- se lasa la foc mic pentru 10 min.
8. Se varsa siropul cald peste baclavaua racita.
9. Se lasa in repaos cateva ore inainte de servire
10. Se taie bucati dupa semnele date
11. Se poate decora cu fistic macinat.

poza cand am scos-o din cuptor: Imagine postata

insiropata: Imagine postata

sectiune din ce-a mai ramas: Imagine postata

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 11 December 2006 - 11:16 AM

Banuti cu scortisoara:

100g faina de grau integrala
170g fulgi ovaz
150g unt
175g zahar
1 plic zahar vanilat
2 oua
1 praf sare
30g alune tocate (am pus 50g nuca, imi place mai mult)
1/2 lingurita praf copt
1 lingurita cacao
2 lingurite scortisoara macinata

Se framanta un aluat din 100g unt, faina, 100g fulgi ovaz, 75g zahar, zaharul vanilat, 1 ou si sare ; aluatul se inveleste in folie si se da la rece 20min.
Se topeste restul de unt, se adauga 50g fulgi ovaz, nucile, restul de zahar si se lasa pe foc sa se caramelizeze usor. Apoi se adauga 1 ou, praful de copt, cacaoa si scortisoara si se amesteca bine.
Se incinge cuptorul la 180 grade (treapta 3 e la mine). Din aluatul scos de la frigider se formeaza cu mana discuri (groase doar de cativa mm) si se aseaza in tava de la aragaz unsa cu ulei si tapetata cu hartie de copt. Se aseaza pe fiecare disc glazura de zahar caramelizat si se coc banutii 12 min. Dupa primele 6 minute se presara restul de fulgi de ovaz. Se scot si se lasa sa se raceasca; se pot pastra in cutii bine inchise 4-6 saptamani. Mie mi-au iesit 33 buc.

de la Irinush:

Fusecuri crocante:

120g fulgi ovaz
150g unt
2 linguri zahar si un plic zahar vanilat (zahar puteti pune dupa gust, cum va place, in reteta nu era trecut deloc)
4 linguri nectar pere( eu am pus zeama de compot de caise ca asta aveam)
3 oua
150g faina
150g fulgi de cocos
1 lingurita prfa de copt
100g ciocolata
4 linguri cirese confiate si taiate marunt
4linguri fulgi ovaz
4 linguri fulgi porumb
4 linguri fulgi migdale
2 linguri miere

Se prajesc fulgii de ovaz pana se rumenesc (fara ulei!). SE amesteca untul cu oul si nectarul (zeama de compot). Apoi se adauga treptat faina amestecata cu praful de copt, fulgii de cocos si fulgii de ovaz racoriti. se infasoara aluatul in folie de plastic si se da la frigider pt o ora. Se incinge cuptorul la 180grade. Din aluat se formeaza cu mana discuri care se aseaza pa tava unsa si tapetata cu hartie de copt si se coc 15-17 min (trebuie sa fie aurii). Se scot si se lasa sa se raceasca. Cand s-au racit se acopera cu un amestec din ciresele confiate, fulgii de ovaz, de porumb si de migdale toate amestecate cu mierea. Se decoreaza cu ciocolata topita.
Se pot pastra 4-6 saptamani in cutii bine inchise.

mie mi-au iesit 2 tavi de aragaz
Eu doar am copt fursecurile, urmand ca glazura si decoratiunile cu cioco sa le fac inainte de craciun,

#7 irinush

irinush

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 777 Mesaje:
  • Dispozitie:mor de cald, ca de obicei

Postat 14 December 2006 - 09:45 PM

iata si ultimele fursecuri testate de mine:

BISCUITI CU IAURT

Ingrediente pt. ca. 60buc.
- 280g faina
- 70g amidon alimentar
- 150 g unt temp.camerei
- 300g zahar- 2 oua
- 1 portocala-coaja
- 2lc suc de portocala
- 3ls iaurt
- 1lc praf copt

Mod preparare.
Cuptorul se incinge la 160C-ventilat
180C-normal
Intr-un castron se mixeaza,untul,zaharul si ouale spuma,dupa care se adaoga coaja si sucul de portocala,faina amestecata in prealabil cu amidonul si praful de copt.
Acest aluat se malaxeaza bine si cu ajutoeul a doua lingurite se aseaza pe o tava tapetata cu hirtie de copt,gramajoare mici.
Intr-e gramajoare se lasa putina distanta ,deoarece ele cresc in cuptor.
Se coc ca.10-12 min,dupa care se scot si se lasa putin pe tava la racit ,dupa care se pot scoate pe gratar.

Sunt ff buni si aromati de la portocala.

[attachment=324:attachment]

TALERI FRAGEZI CU CIOCOLATA
Ingrediente pt. ca 50buc.
- 300g faina
- 200g zahar pudra
- 200g ciocolata cu lapte
- 200g unt-rece
- 1 galbenus ou
Mod preparare:
Ciocolata se taie in bucatele mici.
Din restul ingredientelor,impreuna cu buc. de ciocolata,se framinta rapid un aluat,din care se formeaza 2 role(diametrul este dupa preferinta),care se impacheteaza in folie de nailon si se pun pt.60 min.la frigider.
Cuptorul se incinge la 150C-ventilat
170C-normal
Rolele se taie in rondele de ca.4-5 mm,se aseaza pe o tava tapetata cu hirtie pergament si se coc ca.15 min.
Talerii gata copti se scot si se lasa la racit pe gratarul de bucatarie.

[attachment=325:attachment]

eu am folosit ciocolata de menaj, motiv pt care au iesit cam amarui, deci sa nu faceti ca mine. apoi am taiat rolele obtinute in rondele cam subtiri, adica de vreo 2 maxim 3 mm asa ca au iesit extrem de crocante fursecurile in loc de fragede, si le-am si ars usor pe fund, deoarece fiind asa de subtiri ar fi trebuit sa reduc timpul de coacere, dar nu mi-am dat seama ... in rest, ff bune

FURSECURI
4 oua
250 g zahar
250 ml ulei
450 g faina
1 fiola esenta de vanilie (Dr. Oetker)

- se sparg cele 4 oua intr-un castron si se amesteca bine de tot cu zaharul
- se adauga uleiul, putin cate putin
- se pune apoi faina, in ploaie
- la sfarsit adaugam si fiola de vanilie
Se obtine o pasta care se pune cu seringa in tava neunsa, cu spatii intre ele, deoarece cresc destul de mult la copt.
Se coc la foc iute.
Daca vreti cu stafide, inainte de-a le introduce la cuptor puneti pe fiecare cate 1-2-3 stafide, la alegere. Daca vreti cu ciocolata, atunci cand le scoateti din cuptor, inmuiati-le in ciocolata topita la bain-marie. Si tot asa...

[attachment=326:attachment]

dupa cum vedeti, eu am pus stafide ... sunt fff fragede si bune la gust.

Acest mesaj a fost editat de irinush: 14 December 2006 - 09:40 PM

#8 anaoi

anaoi

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2749 Mesaje:
  • Dispozitie:beata de somn

Postat 08 February 2007 - 03:28 PM

eu va trimit la o cofetarie usper

www.lacreme.go.ro

#9 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 09 February 2007 - 03:02 PM

Tarta umpluta cu crema de lamaie si glazura de bezea - din revista Avantaje

8 portii
Timp de preparare: 55 min.
406 calorii, 10 g grasimi per portie

Este un preparat clasic - deci nimeni nu-si va refuza portia. Ba se prea poate sa mai ceara una!

Ingrediente:

Pentru aluat

* 200 g aluat fraged
* zahar pudra, pentru presarat
* pentru glazura
* 4 albusuri
* 220 g zahar tos
* 1 lingurita otet alb
* 1 lingurita amidon

Pentru umplutura

* 4 1/2 linguri amidon
* coaja rasa de la 2 lamai
* 150 g zahar tos
* 250 ml apa
* 4 galbenusuri, usor batute
* zeama de la 2 1/2 lamai

Mod de preparare:
1 Coace aluatul ?orb?. Preincalzeste cuptorul la semnul 6/200 grade C. Intinde aluatul pe o suprafata presarata cu zahar pudra, intr-o foaie de grosimea unei monede. Unge cu unt si tapeteaza cu faina o forma rotunda (20 cm) cu marginile ondulate. Intinde foaia de aluat in forma, inteapa din loc in loc cu furculita si da la congelator 5 minute. Acopera forma cu hartie de copt si pune deasupra boabe de fasole, mazare etc. Da la cuptor timp de 15 minute. Indeparteaza boabele de fasole si hartia si da din nou la cuptor timp de 5 minute. Apoi redu temperatura cuptorului la semnul 4/180 grade C.

2 Prepara crema pentru umplutura. Intr-un vas mic amesteca amidonul, coaja de lamaie, zaharul si apa. Pune vasul pe foc si amesteca incontinuu timp de 10 secunde, dupa ce da in clocot. Ia vasul de pe foc. Amesteca zeama de lamaie cu galbenusurile si adauga amestecul trecut prin sita in compozitia fiarta. Bate crema cu lingura de lemn si toarn-o in tava. Da la cuptor timp de 5 minute.

3 Intre timp, pregateste glazura. Intr-un bol larg bate albusurile pana cand spuma formata incepe sa-si mentina forma si adauga o cincime din cantitatea de zahar. Continua sa bati pana cand tot zaharul se dizolva, iar spuma se intareste. Procedeaza la fel cu restul cantitatii de zahar.

La sfarsit incorporeaza otetul si amidonul, iar dupa aceea intinde bezeaua deasupra tartei. Cu ajutorul cutitului-paleta intinde bezeaua pana la marginea tartei. Nu este nevoie sa-i netezesti suprafata, deoarece cu cat este mai ondulata, cu atat va arata mai bine!

Da la cuptor timp de 15 minute, pana cand bezeaua se intareste si se coloreaza usor. Lasa apoi tarta sa se raceasca pe un gratar metalic.

Sugestii:

* Cand intinzi aluatul in forma, lasa foaia sa depaseasca putin marginile acesteia, fiindca aluatul se strange in timp ce se coace. Dupa prima etapa de coacere taie excesul cu ajutorul unui cutit.
* Amestecul de galbenusuri si zeama de lamaie trebuie trecut prin sita, pentru a indeparta firele albe din ou - prin fierbere, acestea se coaguleaza si devin cocoloase.
* Pentru prepararea bezelei te sfatuim sa folosesti intotdeauna un bol perfect curat, din sticla sau din metal - orice urma de grasime poate compromite spuma.
* Pune bezeaua deasupra imediat dupa ce tarta umpluta cu crema a stat la cuptor timp de 5 minute. Nu astepta ca tarta sa se raceasca, ca sa nu se formeze un strat umed intre crema si glazura rumenita.
* Daca iti place mai mult aroma de portocale pentru crema, poti inlocui coaja de lamaie cu coaja de portocala.

Pofta buna!
Imagine postata

#10 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 28 February 2007 - 09:49 PM

Tarta cu piersici dietetica

Nr portii: 6

Ingrediente:

450 gr piersici coapte, taiate felii
1 lingura zahar
1 lingurita esenta de lamaie
1 lingura suc de lamaie
18 foi marimea 23X36cm foi de placinta
cooking spray -- pp ca poti folosi si pensula pt a intinde uleiul pe foi
2 linguri zahar brun

Mod de preparare:
Se preincalzeste cuptorul la 400F.
Se acopera tava de prajituri cu foaie de silicon sau foaie de copt.

Piersicile se pun intr-un castron de marime medie peste care se presara zaharul, se adauga esenta de lamaie si zeama si se da deoparte pentru cateva minute, ca fructul sa-si lase sucul.

Foile de placinta: se scot 18 din pachet, se aseaza mai intai 6, una peste alta, fiecare fiind unsa cu ulei (recomandat de folosit Cooking Spray). Dupa ce ati asezat a 6-a foaie se taie totul pe jumatate - e bun de folosit un cutit de pizza in cazul acesta.

Se aseaza cele doua jumatati in tava deja pregatita. Peste se pun cam 2 linguri de amestec de piersici (1/3 cup), in centrul fiecarui patrat de foi de placinta.

Se pulverizeaza usor marginile patratelor, se impaturesc astfel incat sa formeze o margine mai groasa, lasand centrul cu piersicile descoperit.

Se repeta procesul cu celelalte 6 foi de placinta creind astfel a 3-a si a 4-a tarta. Si la fel pt a 5-a si a 6-a tarta.

Se presara cate putin zahar brun peste fiecare tarta.

Se dau tartele la cuptor pt 15 minute, pana cand capata o culoare aurie si amestecul de piersici face bule.

Se serveste cu putin iaurt inghetat low-fat sau frisca low-fat.

Per Portie: Calories 174, Calories from Fat 21, Total Fat 2.4g (Sat 0.6g), Cholesterol 0mg, Sodium 185mg, Carbohydrate 35.1g, Fiber 2.2g, Protein 3.2g

Nota: La mine n-a facut bule, probabil pt ca n-am adaugat tot sucul?!

Sursa: lowfatcooking.about.com/

#11 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 04 October 2007 - 06:31 PM

AMANDINE

Blat:

9 oua
1 1/2 cana zahar
1 1/2 cana faina
9 linguri ulei
esenta vanilie
4 linguri cacao
1 1/2 lingura praf de copt

Se separa albusurile de galbenusuri.Se bat albusurile spuma cu zaharul.Intr-un castronel se freaca galbenusurile cu uleiul si se adauga la albusul batut spuma.Se adauga esenta de vanilie si se incorporeaza faina.Se adauga cacaua si praful de copt.
Se pune intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se da la cuptor la gas nr 4-5 sau 185 grade pentru cca 50 minute . E bine sa verificati cu scobitoarea pentru orice eventualitate pentru ca nu stiu cuptorul fiecaruia cum coace.
Cand este gata se rastoarna pe un gratar de bucatarie si se lasa sa se raceasca.

Sirop:

8 linguri zahar
3 cani apa
o sticluta cu esenta de rom ( daca este de slaba caliatate mai bine puneti doua)

Se iau 2 linguri de zahar si se ard intr-o craticioara.Cand s-a caramelizat destul se adauga 1 cana de apa si se lasa sa fiarba pana se topeste . Cand s-a topit zaharul caramelizat se adauga si restul de zahar in siropul obtinut plus esenta de rom si celelalte 2 cani de apa.

Crema:

1/2 litru lapte
3 galbenusuri
3 linguri faina
3 linguri amidon alimentar( cornflour)
6 linguri zahar
4 linguri cacao
150 gr unt sau margarina
2 linguri zahar pudra

Se pune zaharul , cacaua, faina, amidonul si galbenusurile intr-o craticioara.Se amesteca si apoi se incorporeaza laptele . Se pune la foc mic si se lasa la fiert pana se ingroasa.In tot acest timp aveti grija sa mestecati altfel vi se va lipi.Cand s-a fiert si observati ca este destul de ingrosata crema stingeti focul si dati la o parte . Lasati sa se raceasca .
Bateti spuma untul sau margarina impreuna cu 2 linguri de zahar pudra si adaugati putin cate putin in budinca racita.In tot acest timp amestecati in budinca cu un tel ptr a se incorpora uniform. Opriti intr-un castronel circa 5 linguri de crema pentru ornat.

Taiati blatul pe 3 nivele.
Si incepem: punem primul blat si insiropam cu o pensula.
NU insiropati cu lingura pentru a nu pune intr-o parte mai mult si in alta mai putin sirop. Aveti grija ca blatul sa nu fie nici prea uscat dar nici foarte mult insiropat. Dupa ce am insiropat primul blat punem 1/2 din cantitatea de crema ramasa .( Avand in vedere ca am oprit si pentru ornat cateva linguri)
Repetam operatia cu al doilea blat ...sirop si restul de crema .Punem si al treilea blat si insiropam .
Se da la frigider pentru cateva ore sau daca il faceti de seara e preferabil sa il lasati peste noapte.
A doua zi..sau cateva ore mai tarziu:
Se scoate tava din frigider si se taie in cate bucati doriti ( mai mari sau mai mici).

Glazura

10 linguri rase de zahar
5 linguri de apa

Se fierbe la foc mic pana se leaga,apoi se pune glucoza sau zeama de lamaie-eu am pus zeama ,dar dupa ochi.(aveti grija sa nu puneti prea multa ca iese acrisoara)
Am topit niste ciocolata,cam 100 g,la micro,si apoi am turnat in fir subtire siropul,amestecand mereu.Trebuie sa fie destul de subtire ca se intareste ulterior.
Daca nu aveti cioco,se pune cacao cernuta.

Rezultatul meu :p

Imagine postata

NOTA: Reteta prajiturii apartine lui Adnasya, iar cea de glazura lui Alis, membre ale culinar.ro

Acest mesaj a fost editat de Maybeline: 04 October 2007 - 06:33 PM

#12 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 05 October 2007 - 09:04 AM

Aoleu..........am crezut ca aici gasesc dulciuri care nu ingrasa....daca nu e un pleonasm....si dau de amandine....... :wacko: :bang: :bang: :cry: .........
Fug sa nu ma "lipesc" aici.... :valea:

#13 May

May

Yeti

• Membri
  • 12300 Mesaje:

Postat 05 October 2007 - 12:18 PM

Pai nu aparea nicaieri in titlu ca ar fi de dieta :)). Oricum, daca vrei sa le faci sa stii ca ies 99% ca alea din cofetarie. Socra-meu vine tarziu de la serviciu si aseara le-a gasit pe masa, a mancat 2 si asta doar pt ca s-a abtinut nestiind cine ``le-a cumparat``. Cand i-am spus azi ca le-am facut eu, nu i-a venit sa creada, a zis ca putea sa jure ca sunt cumparate :))

#14 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 05 October 2007 - 01:17 PM

Pai nu aparea nicaieri in titlu ca ar fi de dieta :)). Oricum, daca vrei sa le faci sa stii ca ies 99% ca alea din cofetarie. Socra-meu vine tarziu de la serviciu si aseara le-a gasit pe masa, a mancat 2 si asta doar pt ca s-a abtinut nestiind cine ``le-a cumparat``. Cand i-am spus azi ca le-am facut eu, nu i-a venit sa creada, a zis ca putea sa jure ca sunt cumparate :))

Am glumit iti dai seama...daca sunt la dieta nici nu ar trebui sa trec pe aici....dar imi face bine cateodata!

#15 May

May

Yeti

• Membri
  • 12300 Mesaje:

Postat 09 October 2007 - 05:37 PM

INDIENE CU FRISCA

BLAT

5oua
125gr. faina
100gr. zahar
esenta de vanilie.

Se incalzeste cuptorul la 365 gradeF. Se unge cu unt o forma mijlocie pentru muffins-uri.

Se separa galbenusurile de albusuri, se bat albusurile spuma ca pentru bezele,se freaca galbenusurile cu zaharul esenta si un praf de sare. Baterea albusurilor se face cu mixerul,l a fel puteti proceda si cu galbenusurile, dar in momentul cand incepeti sa le puneti impreuna, apelati la lingura de lemn si la rabdare.
Deci, se toarna albusurile peste galbenusuri si se amesteca usor cu o lingura de lemn.Tot foarte usor si in ploaie se toarna treptat si faina amestecand de jos in sus, sa nu se lase compozitia.
Cu o lingurita umpleti formele de muffins la trei sferturi din capacitate si puneti la cuptor pentru 17 min. Acum stiti si voi ca timpul de coacere poate fi diferit de la un aragaz la altul,asa ca panditi si voi sa fie blatul prajiturilor la culoare usor auriu. Scoateti prajiturile din cuptor si din tava si le lasati sa se raceasca si pregatiti intre timp siropul.

SIROP:

250ml apa
200gr.zahar
esenta de rom

Apa si zaharul se fierb pana se ingroasa putin,se ia de pe foc si se adauga esenta de rom.

Se taie in doua blatul prajiturilor si se insiropeaza si baza si capacul fiecarei prajituri cu siropul caldutz.

GLAZURA

8linguri de zahar pudra
4linguri de cacao
4 lingurite de apa
50gr de unt
esenta de rom

Pe foc se pun toate mai putin untul si esenta de rom si se amesteca sa nu se prinda. Se ia de pe foc glazura,se adauga untul si esenta de rom si se lasa sa se raceasca putin, cat sa curga, nu mai mult.

Asamblarea

Se inmoaie capacul fiecarei prajituri in glazura sau se unge cu o pensula foarte fina. Eu prefer sa le pun pe un gratar si sa torn pe fiecare capac glazura pentru ca, fiind insiropar, capacul este fragil si se poate sfarama. Pe baza fiecarei prajituri se pun cam doua linguri de frisca batuta si se pune apoi capacul peste frisca apasand foarte usor.

Rezultatul meu:

Imagine postata

NOTA: reteta prajiturii apartine lui B. Meda 23950, membra a culinar.ro

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi